МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Ірак дуже хотів Кольчугу. Але СБУ заборонила Малєву продавати ра

04/19/2002 | Shooter
Ірак дуже хотів Кольчугу. Але СБУ заборонила Малєву продавати радари

УП, 19.04.2002, 11:40

Україна ніколи не продавала систему "Кольчуга" Іраку, заявляє виконуючий обов'язки генерального директора державної компанії "Укрспецекспорт" Олександр Коваленко і начальник Департаменту контррозвідки Служби безпеки України Сергій Макаренко.

У інтерв'ю українському тижневику "2000", опублікованому в п'ятницю, Макаренко висловив переконання, що обвинувачення в причетності України до нелегального постачання радарних установок "Кольчуга" в Ірак пов'язані з виборами.

"Істерія, інакше її не назвеш, приурочена, природно, до сьогоднішньої ситуації в країні - періоду, коли формується більшість в парламенті, визначаються керівні органи законодавчої, виконавчої влади. Іншого поштовху особисто я не бачу", - сказав він.

"Підгрунтя просте - політичне замовлення з дискредитації президента і підриву іміджу України загалом. Є і ще аспект - конкуренція на ринку озброєнь. Від країни, про яку постійно кажуть і пишуть, що вона щось робить не так, порушує міжнародні угоди, ігнорує ембарго, рано або пізно відвернуться, вважаючи за краще мати справу з партнером, що має незаплямовану репутацію", - вважає Макаренко.

В.о. керівника компанії "Укрспецекспорт" Коваленко нагадав, що "Кольчуга" - система пасивного стеження за повітряним і морським простором, з 1988 року виготовлялася в Радянському Союзі. "Аж до розпаду Союзу підприємством "Топаз" в Донецьку таких систем було випущено близько півсотні. У 1995-му виробництво "Кольчуг" припинили, відновивши через чотири роки. Відтоді виготовлено кілька комплексів", - сказав він.

За словами Макаренка, після того, як тижневик Frankfurter Allgemeine Zeitung оприлюднив інформацію про факт продажу "Кольчуги", що ніби мав місце, до Іраку, співробітники департаменту виїхали на "Топаз" і з'ясували, "з точністю до одиниці, поштучно - скільки, коли і чого було випущено, і де воно знаходиться".

Продаж "Кольчуги" на експорт був тільки до однієї країни, зазначив він, відмовившись, однак, її назвати, пославшись на відсутність повноважень. При цьому Макаренко і Коваленко підкреслили, що це не Ірак. "Не називаємо країну тому, що, коли укладається операція про продаж зброї, то з урахуванням інтересів оборони спеціально обумовлюється нерозголошування у відритій пресі. Відповідально заявляю: на цю неназвану країну жодних міжнародних санкцій не поширювалося", - заявив Коваленко.

За словами Макаренка, "щоб система нормально функціонувала, необхідно три- чотири станції. "Їх було продано три. Ведуться консультації з посередником про можливість оголошення даної інформації", - сказав він.

Коваленко повідомив, що зараз ще один такий комплекс готується до відправки. "Куди, називати не можемо - з тих же міркувань. Ось і увесь експорт. Знову ж, до країни, проти якої санкцій немає", - заявив він.

Макаренко також нагадав, що "Кольчуги" настроювалися і обслуговувалися тільки фахівцями "Топазу", які проводили необхідні роботи за кордоном. "Вони виїжджали туди і проводили необхідні роботи. Таке обслуговування проводилося тричі - в липні 2000-го, червні 2001-го і лютому нинішнього року. Співробітники СБУ зустрічалися з цими людьми після повернення на батьківщину, опитали їх, і ті підтвердили: всі станції знаходяться там, куди були направлені, і нікуди не вивозилися, - зазначив він. - Так що "іракський" слід української техніки в цьому випадку абсолютно не проглядається. Навіть якби суто гіпотетично уявити, що якась із станцій, незважаючи ні на що, все ж була вивезена в іншу країну, без участі фахівців "Топазу" її неможливо було б переналагодити".

Коваленко назвав "нісенітницею" припущення про можливість "камуфлювання "Кольчуги" в ящики від "КрАЗів". "Вантажівки Кременчуцького автомобільного заводу є товарами подвійного призначення. Реакція на такі машини з боку міжнародних контролюючих організацій, якби хтось надумався відправляти до Іраку "Кольчуги" в ящиках від "КрАЗів", була б не менш, а то й ще більш різкою", - заявив він.

Макаренко, відповідаючи на питання газети, не став заперечувати, що в постачанні "Кольчуг" Іраку були зацікавлені посередники. "Один з них, знов-таки, країну називати не будемо, пропонував постачання "Кольчуг" на Близький Схід. Коли ж ми дізналися, що передбачається їх реекспорт, було накладене вето, і цьому спритному пану відмовили", - сказав він.

Макаренко зазначив, що загиблий глава "Укрспецекспорту" Валерій Малєв знав про цю пропозицію. "Валерій Іванович знав про це. Пропонував повернутися до розгляду даної пропозиції. Остання розмова з ним на цю тему була за тиждень до його загибелі, - сказав він. - Глава "Укрспецекспорту" посилався на те, що дана пасивна радарна система призначена для виконання оборонних, а не наступальних задач, що операція буде надто вигідною для України і її бюджету. Однак Валерію Івановичу було сказано, що робити цього не можна за жодних обставин, постачань в країну, щодо якої діє ембарго, бути не може. Повернутися до цього питання можна тільки після зняття міжнародних санкцій проти Іраку".

Відповіді

  • 2002.04.19 | Shooter

    Система влади в Україні не виключає можливості продажу зброї в І

    Система влади в Україні не виключає можливості продажу зброї в Ірак - Тарасюк

    УП, 19.04.2002, 13:03

    Українська система влади не виключає можливості продажу зброї в Ірак, вважає екс-міністр закордонних справ України Борис Тарасюк. Водночас він сказав, що не може ні підтвердити, ні спростувати інформацію про таку можливість.

    За словами Тарасюка, під час його діяльності в уряді на посаді міністра закордонних справ МЗС "твердо стояло на шляху недопущення порушень санкцій Ради безпеки ООН у тому, що стосується торгівлі зброєю".

    Він зазначив: "Поки що ми не маємо сигналів, які б свідчили про те, що було офіційне звернення до України від США з цього питання чи про ініціювання процедури розслідування з боку Комітету санкцій РБ ООН". Отже, за словами Тарасюка, "ми можемо говорити поки що лише про інформаційні приводи, припущення, заяви".

    Як сказав Тарасюк, якщо факт продажу зброї Іраку Україною мав місце, то це дуже "серйозна ситуація", яка свідчить про те, що в Україні існують прогалини у діяльності виконавчої влади в питанні дотримання режиму санкцій Ради безпеки ООН.

    УНІАН
  • 2002.04.19 | Shooter

    P.S.

    Як і стверджувалось: розмова Кучми з Малєвим ще не є доказом продажу Кольчуги в Ірак.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2002.04.19 | Косарик

    Таємнича країна в яку буцімто продали "Кольчугу" -

    це Ефіопія. Десь бачив таку інформацію в новинах, здається від самого "Топазу".

    Але я от думаю - навіщо Ефіопії та "Кольчуга". У них звичайно є війна з братською Ерітреєю, але ж ні та ні інша не використовує літаки-невидимки :):
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.04.19 | Косарик

      Джерело - http://www.ukraine.ru/news/130503.html (/)

      Цікаво, що на самому сайті Бі-Бі-Сі я нічого про це не знайшов.
      От тобі і Україна.гру. А виглядає досить правдоподібно.
      Може цей Рябкін потім відмовився від своїх слів, а Бі-Бі-Сі прибрало інтерв'ю з веб-сайту? Чи воно було лише на Українській службі (де немає архіву)?

      =====================================

      В Украине все "Кольчуги" под надзором
      18.04.2002 12:33 MCK

      КИЕВ, 18 апреля - Директор донецкого завода "Топаз" Юрий Рябкин в эксклюзивном интервью Би-Би-Си отрицал возможность продажи украинского оружия в Ирак. Именно завод "Топаз" изготавливает уникальную систему пассивного слежения "Кольчуга", которая фигурирует в обвинениях в адрес Леонида Кучмы.

      Юрий Рябкин сообщил, что завод выполнил только один контракт: в Эфиопию было продано три установки "Кольчуга". Кроме того, одна установка была передана Министерству обороны Украины.

      "Мы знаем, где находится наша техника, ведь мы ее обслуживаем и осуществляли пуско-наладочные работы", - заявил директор "Топаза". Он утверждает, что завод в целом изготовил только четыре установки "Кольчуга".

      Сейчас предприятие работает над еще четырьмя установками, которые заказал Китай. "Вот и все наши экспортные подвиги", - сказал господин Рябкин. Он уточнил, что стоимость одной "Кольчуги" составляет 5 миллионов долларов, а не 100 миллионов, как писали журналисты.

      Директор "Топаза" сообщил, что "Кольчуга" выставлялась на двух выставках - в Обмане (Иордания, 2000 год) и Абу-Даби (Объединенные Арабские Эмираты, 2001 год).

      "В Абу-Даби двое суток целая команда американцев провела на нашей станции. Обмеривали все, фотографировали, разговаривали с нашими специалистами и признали, что такой техники у них нет. Недавно также были у нас американские гости на заводе, интересовались нашим изделием, якобы чтобы купить. Но я очень сомневаюсь, что такой контракт состоится…"

      "Выставка в Абу-Даби была в 2001 году. Что же касается Иордании, которая упоминается в некоторых публикациях, то выставка там в 2000 году, в Омане, нам мало что дала. Во-первых, до этой выставки мы изделие не рекламировали, почти никто о нем не знал. Во-вторых, даже специалисты не очень воспринимали эту технику, она является уникальной. Там мы просто "засветились", и никакого подвижения после Обман не было", - утверждает Юрий Рябкин.

      Отвечая на вопросы, допускает ли он, что Леонид Кучма мог обсуждать с Валерием Малевым возможность поставки "Кольчуг" Ираку, о чем утверждает экс-майор Мельниченко, Юрий Рябкин сказал, что не воспринимает всерьез эту информацию. Он говорит, что разговоры могли быть о чем угодно, однако это не значит, что они привели к каким-либо результатам.

      "Да мало о чем я разговариваю со своими подчиненными в той или иной обстановке! Это же частный разговор! Даже если брать эту историю с якобы поставками техники Ираку. Кто-то действительно мог выйти на того же Валерия Малева и предлагать те или иные условия поставки оружия Ираку. Малев мог на очередном отчете у Кучмы сказать, что вот есть такие предложения от Ирака, пока что других нет. Ну, обсудили они эти предложения. Что из этого выходит? Ничего! Это частный разговор, которому никогда не судилось осуществиться…" - сказал Би-Би-Си Юрий Рябкин.
    • 2002.04.19 | Горицвіт

      Re: Таємнича країна в яку буцімто продали "Кольчугу" -

      Косарик писав(ла):
      > це Ефіопія. Десь бачив таку інформацію в новинах, здається від самого "Топазу".
      >
      > Але я от думаю - навіщо Ефіопії та "Кольчуга". У них звичайно є війна з братською Ерітреєю, але ж ні та ні інша не використовує літаки-невидимки :):

      Я чув повідомлення, що "Кольчуга" бачить будь-які джерела електромагнітного випромінювання, зокрема, військові цілі на землі. Тому вона може бути корисною і Ефіопії для боротьби з Еритрейськими і сомалійськими танками. IMHO.
  • 2002.04.20 | НеДохтор

    >>: ДТ: "Як на Саддамові іменини ..."

    http://www.zn.kiev.ua/ie/show/390/34583/
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.04.20 | AST

      Викривлена логіка


      Виявляється, математики "одного з Київського НДІ" легко
      модернізують "Кольчугу" - комплекс, завдяки якому можна збивати "Стелси" (орієнтовна вартість за мільярд доларів).

      А ось спеціалісти з іншого, теж Київського НДІ чомусь в принципі нездатні конкурувати з пенсійного віку експертом з Вірджинії, який
      винайшов формулу "монтажа в dmr нет".

      Ну не абсурд, а?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2002.04.20 | НеДохтор

        Хороший заголовок для вашого допису (-)

      • 2002.04.20 | trick

        Re: znovu za rybu groshi

        A ty tochno znajesh, sho prosto nevstanovlena kilkist matematykiv z NDI za nevstanovlenyj promizhok chasu 3 razy podilyly 2 na 3, potim pomnozhyly rezultat na 4 i takym slyaxom pidvyshyly TTX?

        A ty tochno znaesh sho matematyka dlya "kolchugy" totozhna abo podibna do matematyky DMR?

        Nu todi she odna riznycya - Dyxtoxvonom "Stealthy" ne zbyvajut..
      • 2002.04.22 | A.Social

        Виявляти - то одне, збивати - інше

        AST писав(ла):
        >
        > Виявляється, математики "одного з Київського НДІ" легко
        > модернізують "Кольчугу" - комплекс, завдяки якому можна збивати "Стелси" (орієнтовна вартість за мільярд доларів).

        Виявляти можна, а збивати - це інша справа. Зенітними РК поширеного класу, які можуть лишатися в Іраку мабуть таки неможливо збивати, хіба виводити в район цілі винищувачі.
    • 2002.04.20 | Горицвіт

      країна буде втрачати суверенітет

      Тому що американці захочуть запобігати таким речам. А оскільки внутрішніх механізмів в Україні нема, то доведеться впроваджувати міжнародний контроль: які-небудь комісії з контролю за експортом з проблемних країн.

      Думаю, американці будуть енергійно штовхати такі проекти, не тільки щодо України.

      І єдиний спосіб запобігти такому сценарію - провести внутрішньодержавне розслідування цього конкретного випадку з Кольчугою, а також створити механізми контролю, про які говорить експерт із Центру Разумкова в статті ДТ.
  • 2002.04.20 | AST

    Американці звинувачували у модернізації іракських ПВО Китай



    http://news.bbc.co.uk/hi/russian/news/newsid_1184000/1184722.stm

    Пятница, 23 февраля 2001 г

    Президент США Джордж Буш в четверг провел первую за время своего официального нахождения в должности пресс-конференцию. В ее ходе он высказал свою озабоченность тем, что, по данным Соединенных Штатов, в строительстве объектов ПВО Ирака принимали участие китайские специалисты.
    Буш заявил, что в Пекин уже направлена официальная нота протеста. Но Китай пока что отвергает все обвинения в свой адрес. В Пекине считают, что истинная цель жестких заявлений США - отвлечь внимание мировой общественности от нанесенного Ираку урона.

    ===

    Зверніть увагу.
    США відкрито звинувачують в причетності до модернізаціїї іракських ПВО країну, яка безсумнівно представляє для США набагато більше значення ніж Україна. Реакція США при цьому висловлена на самому високому рівні - заява Президента + офіційна нота протеста.

    Тобто, погодитись з можливою поставкою "Кольчуг" в Ірак можна лише якщо припустити що Малєв та його іорданський посередник обдурили NSA, CIA та DIA.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.04.20 | НеДохтор

      Re: Американці звинувачували у модернізації іракських ПВО Китай

      AST писав:
      >
      > > Тобто, погодитись з можливою поставкою "Кольчуг" в Ірак можна лише якщо припустити що ... обдурили NSA, CIA та DIA.



      Більш логічно, IMHO, було би
      погоджуватись/не_погоджуватись на підставі доказів
      наявності/відсутності установок в Іраці,
      а не на підставі припущень про обдурив/не_обдурив.


      Також, не варто перебільшувати можливості згаданих служб.
      З наведених Вами аргументів також видно, що дії США проти Китаю були вже post factum, що робить мало честі спецслужбам.

      Також може Вам цікаво
      http://asiatimes.narod.ru/news2001/01035/mig07.htm

      http://www.inosmi.ru/2001/06/14/992511731.html

      Звичайно, джерела :-((
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2002.04.21 | Englishman

        zdaet'sya, Stinger pro 11 veresnya zabuv...

        Svizha stattya v Economisti pro problemy anerykans'kyh specluzhb:

        http://www.economist.com/printedition/displayStory.cfm?Story_ID=1087143

        Meni osoblyvo ce misce spodobalos':

        Telling the satellites and phone-taps where to look is also getting ever harder. Mr Gannon points back to 1998. Before the year began, he allocated the CIA's analytic resources to the priorities that had been established with the White House. In fact, more than 50% of the actual crises that year occurred in “lower-priority areas”, and many of the biggest ones, such as the global financial crisis, the Kosovo war and India's nuclear test, were unanticipated.

        Pry tomu scho Ukrajina i poruch ne stojala s Kytaem za rivnem zacikavlenosti do neji z boku amerykans'kyh specluzhb, nichogo dyvnogo ne bulo b, jakby nashomu kerivnyctvu vdalosya prodaty schos' v Irak.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".