МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Старі пісні про старі вибори. (Урок недавньої історії) )

04/25/2002 | Рoман ShaRP
Вибори -- 98й рік.

Я пам*ятав, що Оля Сумська, народна улюблениця, ішла по списку ПНЕРУ -- одіозної провладної "партії одного банку" (Промінвестбанку).

Копнув по Гуглю -- і те, що я там побачив, робить, як на мене, світ цікавішим. Отже, прошу, пані та панове, до уроку нашої недавньої історії.

Шкода, що я раніше не здогадався пошукати, а то б епопея з КОП та музикантами мала б цікаве відгалуження.


http://www.kontrakty.com.ua/ukr/gc/nomer/1998/9-98/9vlada.htm

ВИБОРИ


"Зірки" радять і наполягають
Голосуй - і вони програють




"Зірки" радять і наполягають

Якщо ви хочете поправити своє фінансове становище під час виборів, є лише один спосіб легально обміняти власний голос на суму, що його варта: заспівати перед виборцями певного кандидата щось на зразок "Несе Галя (Саша, Гриша) воду", попередньо уклавши з претендентом контракт.

Арія податкової ставки з закону "Про оподаткування прибутку підприємств"

Міністерство інформації підозрює, що після виборів на додаток до депутатського каналу потрібно буде відкривати щось схоже на програму "Скрипковий мандат" чи друкувати поряд з законами партитуру. Адже майже кожен виборчий блок прикрасив власний список зірками. Переважно це співаки, котрі у найактивнішої частини електорату (35-55 років) викликають райдужні асоціації часів юності.

Так, народна артистка України Ніна Матвієнко є восьмою серед рухівців. Крім того, Рух вніс до списку відомого українського кінорежисера Юрія іллєнка. Кримська партія "Союз" записала до першої п'ятірки пані Софію Євдокименко. За пані Євдокименко пересічні українці навряд чи проголосують, якщо не дізнаються її дівоче прізвище - Ротару. Європейський вибір України славний головою Спілки композиторів України Михайлом Степаненком. На четвертому місці "Громади" - головний режисер Національної опери Дмитро Гнатюк, а на двадцять дев'ятому - композитор Олександр Білаш.

У політичних шоу братимуть участь Ада Роговцева (п'ятий номер у списку лібералів), Валерія Заклунна (п'ятий - КПУ), композитор Юрій Бистряков (п'ятий серед СЛОНів), несподівано вирішила відроджувати регіони Ольга Сумська, прізвище котрої значиться у непрохідній частині списку ПНЕРУ.

Оригінальнішою (хоча не відомо, чи вдалішою) є музична політика Партії зелених. Екологами враз стали Андрій Данилко (він же Вєрка Сердючка - порядковий номер 75), Руслана Лижичко (30) та артист Львівської філармонії на звучне прізвище Кричевський, Георгій (70).

Показово, що ще до входження до списку музи заявляють про свою безпартійність, а участь у виборах на той час їм видається не чим іншим, як спробою поправити фінансове становище. Водночас вже партійні музи (чи бодай "спискові") заявляють про високі ідеали, заради яких вони погодилися балотуватися в списку тих чи інших меркуріїв.

До речі, про меркуріїв: судячи з характеру кампанії, більшість із них нашпигували виборчі списки артистами за принципом "ікри багато не буває". Наприклад, ніхто навіть і словом ще не згадав, що десь там, у кінці списку СДПУ (о) є славетний Юрій Рибчинський. Хоча, з іншого боку, дуже зручно. І - мило, коли, приміром Ольга Сумська постійно вручає своєму "списковому" лідерові якісь нагороди. І на невтаємничених, кажуть, це впливає.

Тим часом спостерігачі твердять, що найоптимальнішою є модель НДП: ті не проводили перепис видатних діячів культури. Партійні менеджери обмежилися тим, що просто організовують за їх участю партійні концерти. За деякими даними, на народних демократів співатиме найбільше "працівників мистецтва та творчих колективів": від Пономарьова до Зіброва.

Кожній партії - по перу. А особливо поважним - по три...

До "джентльменського набору" кожної з партій традиційно входять не лише співці, але й майстри слова, сучасні Бояни-журналісти. Список СДПУ (о) прикрашений генеральним директором "Інтеру" Олександром Зінченком (7), далі - президент акціонерного товариства "Бліц-інформ" Сергій Мельчинчук та колишній оглядач "Післямови", а тепер "інтерівець" Олексій Мустафін. Марне додавати, що "Інтер" та газета "Бізнес" віднедавна симпатизують об'єднаній соціал-демократії та її лідерам.

На такому тлі гідно виглядає "Громада", в списках котрої 15-м номером іде редактор "Голосу України" Сергій Правденко, 31-м - завідувач відділу "Киевских ведомостей", 40-м - редактор нашумілої "Правди України". За даними соціологічних досліджень, закриття "Правди України" стало доброю рекламою для партії, значно більшою, аніж статті, що друкувалися там до урядових санкцій.

Завдяки появі журналістів у виборчих списках легалізовано неафішовані раніше зв'язки видань та партій. Наприклад, Соціалістичної партії та "Сільських вістей". І особливим відкриттям 5-те місце івана Бокого, заступника головного редактора газети "Сільські вісті", у блоці соціалістів-селян не стало. Водночас до цього ж блоку увійшов голова наглядової ради закритого акціонерного товариства "Українська пресгрупа" (що є засновницею газети "День") Анатолій Новик. Свого часу пан Новик був радником прем'єра Марчука, а "Українська пресова група" вважається структурою, наближеною до "другого номера" СДПУ (о). Тому про зв'язки одного з лідерів соціал-демократії Марчука та представників блоку Соціалістичної та Селянської партій можна лише здогадуватися. До речі, другим номером у блоці "CЛОН" йде cпеціальний кореспондент "Дня" Володимир Золотарьов.

З помітних фігур в медіа-світі можна назвати і Володимира Сівковича, голову адміністративної ради "Міжнародного Медіа-Центру - СТБ", який входить до першої десятки списку Ліберальної партії та Партії праці. Що характерно: СТБ у кулуарах також прийнято асоціювати з екс-прем'єром Марчуком.

Експерти не пригадують списку, де б не було бодай одного борзописця. Бодай з якоїсь районки, але є. І це, на їхню думку, значно підвищує ліквідність свободи слова.

Проте не співцями єдиними славні списки. Рух, "Громада" та СДПУ (о) поставили на футболістів, точніше - на менеджерів клубу. Правда, рухівські спортсмени вже навіть встигли вийти з партії, але громадівець Олег Блохін та київське "Динамо" й далі ганяють політичним полем м'ячі своєї партійної ідеології.

В аграрників на 57-му місці з'явився відомий лікар Микола Касьян, а в Нацфронті у сьомій десятці балотуються письменники Сергій Плачинда та Степан Колесник. Крім того, у багатьох списках чимало святих отців, і жодної матері.

Номінації "ГК"

Аби досвід нинішньої кампанії не вкрився мороком вже в квітні та за виняткові заслуги у веденні політичної кампанії, за неординарні методи політичної боротьби "ГК" вирішили провести нагородження партій-кандидатів у кількох номінаціях:

I. Найелітарніша партія

Такою визнана Аграрна партія. До її списку входять два десятки голів обладміністрацій та їх заступників, 24 народних депутати, міністр, кілька заступників, прем'єр кримського уряду. Загалом до списку АП входять 39 чиновників адміністрацій різного рівня та 20 чиновників управлінь різного рівня. В переліку посад кандидатів 33 рази зустрічається слово "голова", 22 рази - "начальник".

II. Найпатріотичніша партія

Згідно з методиками "ГК", найбільш патріотичною парторганізацією є та, у складі якої балотується найбільше кандидатів на прізвище "Шевченко". Відповідно, перше місце посів Рух - 3 особи. Коопоративне друге місце - за "Громадою", Всеукраїнською партією трудящих та СДПУ (о) - 2 особи. Почесне третє місце посіли аграрії, зелені, комуністи, соціалісти з селянами, Нацфронт та партія з недвозначною назвою - духовного, економічного і соціального прогресу.

III. Найдотепніша партія

Цей титул у чесній боротьбі виборов блок партій "Європейський вибір України". Вони "перетягнули" місто Марганець з Дніпропетровської області до Донецької, очевидно, перевіряючи на пильність Центрвиборчком. ЦВК, покликаний стежити навіть за кожною комою, виявився не пильним.

Дарина ВАЛЕР'ЯНОВА

Коментар "ГК":


Вибори зблизька: як цевідбувається у Києві
Поряд з моїми скромними апартаментами є чарівний супермаркет, який "тубільці" називають не інакше, як "4х4". Проте не варто асоціювати цей храм торгівлі з джипами-всюдиходами. Назва магазину походить від його площі: 4 на 4 метри. Супермаркет зводився як будиночок двірника, і весь дизайн, інтер'єр відповідав первісному призначенню.

В окрузі ходить легенда, що "4х4" дуже гордий тим, що "вибився в люди" і став закладом високої культури обслуговування. А нещодавно він ще долучився до новітніх виборчих технологій. Зокрема, півдня на магазині висів плакат з закликами відвідати концерт двох муз: Таїсії Повалій та ще однієї відомої співачки, ім'я якої, на жаль, не збереглося в пам'яті. Плакат повідомляв, що служниці високого мистецтва підтримують на виборах народного депутата та банкіра пана Черновецького і во славу йому збираються дати концерт.

Агітка висіла годин з п'ять, поки допитливі виборці її не зачитали остаточно. Але справжнім поціновувачам прекрасного так і не зрозуміло: чи може прима-діва співати на користь містечкового депутата? Навіть якщо він і банкір.





Голосуй - і вони програють

Враховуючи вдалий досвід російської "культпросвітницької" президентської кампанії під гаслом "Голосуй, бо програєш", роль ударних батальйонів виборчої боротьби в Україні можуть зіграти люди, які мають величезний досвід спілкування з широкими народними масами та навички "психоделічного" впливу на них: митці маскультури та "зірки" популярної музики.

"Воплі Відоплясова" байдужі до політики. Проте, за словами київського менеджера гурту Олексія Максименка, не виключено, що "ВВ" виступатимуть за ту чи іншу політичну силу, але це означатиме єдине - група заробляє гроші. (До речі, щоб заангажувати "ВВ", достатньо викласти $2000).

Прес-секретар продюсерської агенції "Нова" і, зокрема, Ірини Білик Сергій Бедричук сказав, що для них гроші не відіграватимуть жодної ролі. "Ми розглядаємо всі пропозиції. Якщо зустрінемо гарних людей з гарними пропозиціями, може, й погодимось на співпрацю. Щодо політичних симпатій, то ми готові підтримати все, що йде на розвиток демократії в нашій країні".

Подібних принципів дотримується й гурт "Табула раса": "Для нас немає великої різниці - праві чи ліві, ми знаємо чесних і порядних комуністів і брехливих кар'єристів-демократів. "Табула" підтримає ту партію, яка пріоритетними у своїй діяльності визначить гуманістичні цінності. Фінансові питання для нас у такому разі не є принциповими".

Ростик (Ростислав Домішевський) зі "Скрябіна" зізнався, що дуже обережно ставиться до усіляких пропозицій. Проте більше прихильний до ідеології Руху.

Марія Бурмака однозначно не підтримуватиме комуністів. І попередила: "Якщо отримаю пропозиції щодо політично-музичної співпраці, то грунтовно вивчу партійні документи і зважу на те, які саме люди до мене звернулися".

Людський фактор буде визначальним і для Таїсії Повалій та Ігоря Ліхути.

Дружина та продюсер Павла Зіброва пані Марина зізналась: "Музиканти досить байдужі до політики. Проте якщо держава не опікується музикантами, то знаходяться люди, які це роблять. Вадим Гетьман нам допомагав робити концерт в "Україні", відповідно й ми йому допоможемо, якщо йому це знадобиться".

Жанна Боднарук готова підтримати на виборах "демократію та національне відродження". Можливо, це буде Рух чи НДП, визначила для себе співачка, "але конкретних пропозицій я ще не отримувала". Жанна відмовилася щось говорити про можливість співпраці з лівими. (Як з'ясувалося, через те, що живе в одному будинку з лідером вітчизняних комуністів Петром Симоненком).

Батько і продюсер ірини Шинкарук Володимир сказав, що ірина вже виступала за "Нову Україну", але це ще не означає, що зробила остаточний вибір.

Можна передбачити вибір пісенної бригади "Території "А", яка надто тісно співпрацює з головою Печерської райдержадміністрації Києва Анатолієм Коваленком, який є членом депгрупи "Реформи", що, в свою чергу, є "асоційованим членом" ХДС "Вперед, Україно!".

Олена ЯРОШЕНКО


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".