МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Джордж Сорос: Долар упаде на третину

07/01/2002 | A.Social
Джордж Сорос: Долар упаде на третину

Відомий американський фінансист Джордж Сорос вважає, що в найближчі кілька років долар може втратити третину від своєї вартості. Таку думку він висловив у своїй статті, опублікованій в Wall Street Journal. Cорос зазначає, що внаслідок дій адміністрації Буша американська економіка втратила довіру міжнародних інвесторів.

Кореспондент.net
Липень 01, 11:13
http://www.korespondent.net/main.php?arid=21318

Для долара це означає, що тенденція зростання курсу стосовно провідних світових валют (за шістьох років долар "зміцнів" на 66%) змінилася. З початку року курс долара до євро впав уже на 10%, і фінансист прогнозує, що такий стан справ може протривати не один рік і зміна курсів може бути дуже значною. Тому падіння курсу долара на третину "не буде чимось безпрецедентним", пише NTVRU.com.

Якщо Сорос виявиться правим, курс євро до долара через кілька років може повернутися до того рівня, з яким євро був уведений 1 січня 1999 року, - 1,17 дол. за євро, зазначають "Ведомости". Курс єни в цьому випадку зросте до 80 єн за долар - це, однак, відбудеться без особливих зусиль з боку Банку Японії, що активно намагається не допустити подорожчання єни, побоюючись, що це підірве орієнтовану на експорт економіку країни.

Тим часом, падіння долара - не єдине лихо, яке Сорос пророкує США. При цьому фінансист наголошує на голосних бухгалтерських скандалах, які спостерігаються останнім часом на фондовому ринку Сполучених Штатів. Ситуація, на думку Сороса, ускладнюється "очевидною байдужністю", яку адміністрація Буша виявляє до цих подій. Унаслідок цього інвестори різних країн утратили довіру до застосовуваних адміністрацією способів управління економікою США і стали виводити кошти з американських активів.

Крім того, падіння долара може злякати американських споживачів, і вони почнуть менше витрачати. А якщо в економіці США знову розпочнеться спад, падіння на фондовому ринку може стати більш масштабним.

----------------------------------------------------

Зазначимо, що 26 червня обмінний курс євро вперше переборов рівень у 99 центів. У середу на європейських біржах за євро давали вже 0,9926 долара. Нечуване за темпами падіння курсу долара супроводжувалося швидким розпродажем акцій американських корпорацій і вилученням інвесторами великих коштів з фінансового ринку США.

Подібна динаміка фондового ринку і пов'язані з нею негативні очікування вже привели США до рекордного показника рівня торгового дефіциту. За перші три місяці поточного року цей показник зріс до оцінки в 112,5 млрд доларів.

Відповіді

  • 2002.07.01 | Kostya Poroh

    Україна, конкурентоспроможність, і УБК.

    Як на мене, паритет цін між гривнею і доларом є десь 5:1. Але ж Україна з зарегулюванням, страшними стяганнями податків, розкраданням громадських грошей, і керуванням бізнеса державою не в найкращій позиції. До того ж, українські громадяни не можуть інвестувати за кордан, як це можуть робити американці і европейці.

    Що стосується корпоративних скандалів, то це чудовий привід для очищення від сумнівних практик в США. Це утвердження принципів чесності з інвесторами, з наказанням шахраїв у ріал тайм. Ми б"ємося вже рік за УБК, але кучмісти все ще "при владі". Тому, цілі УБК МАЮТЬ бути успішними, заради утвердження конкурентоспроможності України, у т.ч. і по відношенню до американців.
  • 2002.07.01 | Степ

    Re: Джордж Сорос: Долар упаде на третину

    Це може означати зменшення допомоги США до бідних країн .А також втрату США прибутків від власності на найбільш конвертовану валюту у світі.
    Цікавчи ця тенденція буде позитивною для України ?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.07.01 | Serhiy Hrysch

      І позитивною, і негативною.

      Степ писав(ла):
      > Це може означати зменшення допомоги США до бідних країн .
      ХХХ Звичайно! Але зараз проводиться велика акція по Африці, особливо лобіюється канадцями. В Африці дійсно торба.


      > А також втрату США прибутків від власності на найбільш конвертовану валюту у світі.
      ХХХ Буде означати і це. Але американські прибутки робляться в основному не від валюти, а від інфестицій (у тому числі і закордонних) і експорту.


      > Цікавчи ця тенденція буде позитивною для України ?
      ХХХ Ам. спад заторкне ЕС. У той же час, евро може утвердитись як краща валюта (бо суттєво менший борг). Заторке і Україну. Зменшиться міжнародна торгівля. Але з іншого боку, це може бути і шансом для підвищення конкурентних позицій, збільшенню українських інвестицій за кордоном, збільшення торгівлі. Девальвація долара підвищить вартість гривні, зробить нас заможнішими. Загалом, це може бути як дисциплінуючий фактор. Хоча, якщо в нас кучмісти організують заворушки, то це буде крахом надій.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2002.07.01 | Степ

        Re: І позитивною, і негативною.

        Зменшиться міжнародна торгівля. Але з іншого боку, це може бути і шансом для підвищення конкурентних позицій, збільшенню українських інвестицій за кордоном, збільшення торгівлі.
        Мені здається Ви тут суперечите самі собі.
        Міжнародна торгівля справді зменшиться,але це не призведе до пожвавлення торгівлі України з іншими країнами
        Девальвація долара підвищить вартість гривні, зробить нас заможнішими.

        Це наврядчи .Просто банально знеціняться вклади у USD.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2002.07.01 | Serhiy Hrysch

          Re: І позитивною, і негативною.

          Степ писав(ла):
          > Зменшиться міжнародна торгівля. Але з іншого боку, це може бути і шансом для підвищення конкурентних позицій, збільшенню українських інвестицій за кордоном, збільшення торгівлі.
          > Мені здається Ви тут суперечите самі собі.
          ХХХ Є якийсь більш складний зв"язок. Падіння долара призведе до удешевшаня ам. експорту, але загальне падіння міжн. торгівлі може і зменшить ам. експорт (??) Низький долар буде пресом для підвищення укр. ефективності праці, а зменшений обсяг (на час) торгівлі дозволить влізти у нові ринки.

          До речі, валютні ("прокляті", :) резерви в Україні в основному в доларах. Може, і гривня не буде рости по відношення до евро...
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2002.07.02 | юрко

            Re:скоріше всього Сорос має рацію

            Бо процес є самопідтримуваний. Тобто, поки що процес знецінення іде на рівні трейдерів валюти, але дуже багато банків та центральних банків країн в світі тримають резерви у доларах. В певний момент вони спробують захистити себе від обезцінення резервів і почнуть у великій кількості позбуватися доларів на користь інших валют. Це додасть прискорення падінню долара. Що в свою чергу може викликати ще більше бажання позбутися доларів та віддати їх за будь-яку ціну, адже вартість долара не прив'язана до чогось реального, напр. золота. Отже, може відбутися сильне знецінення.

            Також, іноземні інвестори в американську економіку можуть почати забирати свої гроші, а вони становлять десь 40% всіх інвесторів в економіку. Звичайно, ситуація може покращитися, якщо б американський уряд показав світові, що серйозно трактує шахрайства в своїх компаніях. Але поки цього не станеться, вилізуть нові факти, а вони мусять вилізти, бо мало ймовірно, що лише 2-3 компанії займалися творчою бухгалтерією. Що зовсім не додасть бажання інвесторам вкладати свої гроші в американську економіку. Отже, це стримає відновлення її на роки. В американській історії були подібні періоди тупцяння на місці, коли їх біржовий ринок залишався практично на тому самому рівні протягом майже 20 років. Від 1929 до 1949. А останній не так давно - від 1966 до 1982 року.

            Важко сказати, який це вплив матиме на Україну, адже гривня не є вільно конвертована, центральний банк України сам встановлює конверсію. А от економіку Польщі це сильно зачепить, адже вона має близьку кореляцію до американської. Не знаю, скільки українці продають полякам, але спад економіки в Польщі правдоподібно зачепить Україну.
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2002.07.02 | Kostya Poroh

              Re:скоріше всього Сорос має рацію

              До того ж, ви може чули, Когнрес підвищив верхню планку держ боргу на 450 млрд. Ця планка зараз є 6.4 триліони. Тобто, борг вже підібрався до шести, а це трошки менше 100% річного ВВП. У Европі верхня планка держ.(федерального рівня) боргу 60% від ВВП.

              Цікавий сайт "Борговий Годинник" є тут http://www.brillig.com/debt_clock/

              Більш детальні показники, які читають інвестори, тут http://biz.yahoo.com/c/e.html

              Що тут кажуть про "дно"? Є своєрідний консенсус, що дна зменшення вартості акцій ще не досягло. Більше того, аналітики, що виступають на СНБС, запускають ідею, що підйому не буде років п"ять. Звичайно, це значить мало, бо ніхто не може вгадати ринок, крім Бога.

              До речі, сьогодні Ворлдком скинули ВСІ, навіть арбітражери по банкрутствам, і їхня акція впала з десь 85 центів до 7 центів, 98%. (Дуже жалію, що вийняв всі свої гроші від брокера і не шортнув Ворлдком, коли вони були п"ять чи навіть 3 бакси, :) Думаю, Тайко і К Март можна шортити тільки так, особливо у такому середовищі!

              Україна торгує з Польщею приблизно на 1 млрд дол річно.
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2002.07.02 | юрко

                Re:скоріше всього Сорос має рацію

                ось сьогодні маєте нового кандидата на шортінг - Vivendi. Вилазять спроби бухгалтерських "нерегулярностей" за допомогою Andersen. А борг їх вже десь тиждень тому було знижено до junk.
            • 2002.07.02 | Englishman

              Скоріш за все,

              для Польщі будуть подвійні наслідки від падіння доллара та їх валюти. По перше, підвищення конкурентноспроможності їх товарів (що може негативно вплинути на наш торгівельний баланс), та відтік інвестицій з їх ринків. Але можливість фінансової кризи буде залежати вад співвідношення кількості довготермінових до короткотермінових боргових зобов'язань. Що стосується інвестицій в підриємства, то їх характер теж буде мати різний вплив в залежності від того, чи вони є "portfolio", чи "fdi" (перші є найбільш "вогненебезпечними").

              У будь якому випадку, наслідки для України виглядають негативними.
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2002.07.02 | Kostya Poroh

                Re: Скоріш за все,

                Englishman писав(ла):
                > для Польщі будуть подвійні наслідки від падіння доллара та їх валюти.
                *** А чому не потрійні? :)


                > По перше, підвищення конкурентноспроможності їх товарів (що може негативно вплинути на наш торгівельний баланс),
                *** Торг баланс = Експорт мінус імпорт.
                конкурентоспроможність = більше ескпорта = більший торг баланс.
                (То Поточний рахунок = Експорт, мінус Імпорт, плюс баланс Рахунку Капіталів.)

                > та відтік інвестицій з їх ринків. Але можливість фінансової кризи буде залежати вад співвідношення кількості довготермінових до короткотермінових боргових зобов'язань.
                *** А чому зразу "фінансова криза"? Я не думаю, що поляки жувуть *від торби до торби*. Все ж таки є різниця між фін дисципліною (уряду!) і зовнішніх курсових впливах.


                >Що стосується інвестицій в підриємства, то їх характер теж буде мати різний вплив в залежності від того, чи вони є "portfolio", чи "fdi" (перші є найбільш "вогненебезпечними").
                *** Ми українці кажемо про інвестиції як обов"язково закордонні ефдіай і таке. А основне питання, як це вплине на польського інвестора. Вони хіба н..ти на благополуччя закордонних інвесторів. Не кажіть, портфоліо це класні інвестиції, і це ціль, щоб надати можливість *простим* українцям просто вкладати в акції, а не бути *стратегічними інвесторами*.


                > У будь якому випадку, наслідки для України виглядають негативними.
                *** Отож, виглядають. У будь якому випадку все для України виглядає негативно. Якісь погані правила? Якщо США погіршує свою конкурентну позицію, то хіба інші не отримають можливості її поліпшити??
                згорнути/розгорнути гілку відповідей
                • 2002.07.02 | Englishman

                  Re: Скоріш за все,

                  Kostya Poroh писав(ла):
                  > > По перше, підвищення конкурентноспроможності їх товарів (що може негативно вплинути на наш торгівельний баланс),
                  > *** Торг баланс = Експорт мінус імпорт.
                  > конкурентоспроможність = більше ескпорта = більший торг баланс.
                  > (То Поточний рахунок = Експорт, мінус Імпорт, плюс баланс Рахунку Капіталів.)

                  Якщо злотий прив'язаний до долара, то його падіння приведе до більшої конкурентноздатності польських товарів по відношенню до українських. Наш імпорт польських товарів зросте, а експорт в Польщу (та й до інших країн з валютами, що прив'язані до долара)напевно впаде. Тобто наш торгівельний баланс (принаймні, з Польщею, одним з наших основних партнерів) нaпевно погіршиться.

                  > > та відтік інвестицій з їх ринків. Але можливість фінансової кризи буде залежати вад співвідношення кількості довготермінових до короткотермінових боргових зобов'язань.
                  > *** А чому зразу "фінансова криза"? Я не думаю, що поляки жувуть *від торби до торби*. Все ж таки є різниця між фін дисципліною (уряду!) і зовнішніх курсових впливах.

                  Я тут лише зробив припущення, бо не знаю справжньої ситуації з польськими борговими зобовязаннями. Може, вам видніше.

                  >
                  > >Що стосується інвестицій в підриємства, то їх характер теж буде мати різний вплив в залежності від того, чи вони є "portfolio", чи "fdi" (перші є найбільш "вогненебезпечними").
                  > *** Ми українці кажемо про інвестиції як обов"язково закордонні ефдіай і таке. А основне питання, як це вплине на польського інвестора. Вони хіба н..ти на благополуччя закордонних інвесторів. Не кажіть, портфоліо це класні інвестиції, і це ціль, щоб надати можливість *простим* українцям просто вкладати в акції, а не бути *стратегічними інвесторами*.

                  Я не розглядаю портфоліо як "класне" чи " не клаcне". Я пишу лише по відношенню до цього конкретного випадку, що портфоліо є схильним до "volatility", і що їх відносно високоліквідна властивість може привести до масового відтоку грошей з польських фінансових ринків. Це вже траплялось не раз у країнах, які потім потрапили у фінансову кризу. Не допомогла й прив'язка до твердих валют. Те саме, до речі, може трапитись і в США.
                  >
                  >
                  > > У будь якому випадку, наслідки для України виглядають негативними.
                  > *** Отож, виглядають. У будь якому випадку все для України виглядає негативно. Якісь погані правила? Якщо США погіршує свою конкурентну позицію, то хіба інші не отримають можливості її поліпшити??

                  США не погіршує свою конкурентну позицію (по крайній мірі, при помірній девальвації). Їх товари мають шанс стати дешевшими, таким чином допомагаючи покращити ЇХ торгівельний баланс. А ось в наших експортерів справи можуть будути кепські.
                  згорнути/розгорнути гілку відповідей
                  • 2002.07.02 | Kostya Poroh

                    Re: Скоріш за все,

                    Englishman писав(ла):

                    > Якщо злотий прив'язаний до долара, то його падіння приведе до більшої конкурентноздатності польських товарів по відношенню до українських.

                    ХХХ А, "їх"! А злотий не прив"язаний до долара. У них "floating".


                    >Наш імпорт польських товарів зросте, а експорт в Польщу (та й до інших країн з валютами, що прив'язані до долара)напевно впаде. Тобто наш торгівельний баланс (принаймні, з Польщею, одним з наших основних партнерів) нaпевно погіршиться.

                    ХХХ А подивіться на це так: Імпорт сировини (ціни в доларах) для України знизяться, що покращить ефективність праці! Ми (пробачте, Кучма) імпортуємо на прибл. 20 млрд. сировини, а у Польщу експоруємо на 1 млрд. Who cares about Poland? :) А оскільки Польща пов"язана з ЕС більше, ніж з США, то злотий скоріше підвищиться, як і рубль.


                    > Я не розглядаю портфоліо як "класне" чи " не клаcне". Я пишу лише по відношенню до цього конкретного випадку, що портфоліо є схильним до "volatility", і що їх відносно високоліквідна властивість може привести до масового відтоку грошей з польських фінансових ринків.

                    ХХХ Ок, якщо долар впаде, то ам. акції стануть дешевшими. Але я припускаю, що евро підніметься до долара, а польська економіка прив"язана до ЕС. Чому б інвесторам виймати гроші з ринку, який прив"язаний до валюти, що подорожчала, і притому виймати з економіки, що одна з найкраще розвиваючихся у ЕС? До того ж, в Україні, хоч і портфели повтікали, місцеві ж залишились, і зараз пожинають плоди.


                    > Це вже траплялось не раз у країнах, які потім потрапили у фінансову кризу. Не допомогла й прив'язка до твердих валют. Те саме, до речі, може трапитись і в США.

                    ХХХ Та, нащо їх прив"язувати...


                    > США не погіршує свою конкурентну позицію (по крайній мірі, при помірній девальвації). Їх товари мають шанс стати дешевшими, таким чином допомагаючи покращити ЇХ торгівельний баланс. А ось в наших експортерів справи можуть будути кепські.

                    ХХХ Ви так кажете, ніби долар впав від якоїсь корекції. Це ж не відхилення від general equilibrium, а результат очикувань про прибутковість і перспективи експорту і імпорту. Макро фактори типу боргу чи військових витрат не так просто виправити. Плюс Вордкоми. Якби було, як ви кажете, то акції Ворлдкома, що за пару минулих тихнів впали відсотків на 70, мали б ХОЧ трошки підвищитись. А вони вчора впали ще на 98%, препинивши всю торгівлю.
  • 2002.07.02 | A.Social

    Приниження долара [коментарі з ForUm, 01.07.2002]

    Приниження долара

    ForUm, 01.07.2002 13:15
    http://ukr.for-ua.com/comments/2002/07/01/131547.html

    Відомий фінансист Джордж Сорос вважає, що в найближчі кілька років долар може втратити третину своєї вартості. Таку думку він висловив у своїй статті, опублікованій в Wall Street Journal. Тим часом в українських банках курс долара поповз вниз, не чекаючи «команди» Сороса.

    У своїй статті Сорос вказує, що внаслідок дій адміністрації Буша американська економіка позбавилася довіри міжнародних інвесторів.

    Для долара це означає, що тенденція зростання курсу щодо провідних світових валют (за шість років долар "зміцнів" на 66%), змінилася. З початку року курс долара до євро впав вже на 10%, і фінансист прогнозує, що тенденція може продовжитися не один рік, і зміна курсів може бути вельми значною. Тому падіння курсу долара на третину "не буде чимось безпрецедентним".

    Падіння долара не єдине лихо, яке Сорос передрікає США, повідомляє NTVRU.com. Не тільки американські, але й зарубіжні інвестори шоковані бухгалтерськими скандалами, що стрясають останнім часом фондовий ринок. Ситуація, на думку Сороса, ускладняється "очевидною байдужістю", яку адміністрація Буша виявляє до цих подій. У результаті інвестори різних країн втратили довіру до вживаних адміністрацією способів управління економікою США і стали виводити кошти з американських активів.

    Крім того, падіння долара може налякати американських споживачів, і вони почнуть менше тратити. А якщо в економіці США знову почнеться спад, падіння на фондовому ринку, який Сорос назвав "ведмедячим ринком Буша", може стати більш масштабним,

    Як повідомляє "Інтерфакс-Україна", згідно із середнім прогнозом 51 експерта, які були опитані агентством Блумберг, в кінці року курс долара становитиме 99 центів за євро і 123,24 ієни/$1.

    З початку року американська валюта знизилася приблизно на 10% і в п’ятницю на закриття торгів була на позначці 99,15 центів за євро і 119,59 ієни. При цьому в окремі дні на минулому тижні європейська валюта впритул підходила до паритету з доларом.

    "Довіра інвесторів до активів у доларах похитнулася, однак навряд чи зниження американської валюти буде тривати надалі", - вважає один із керівників фонду Talorcan Ендріен Каннінгхем.

    Очікується, що американська економіка зростатиме швидше, ніж європейська і японська, і це буде знову притягати гроші інвесторів у США, незважаючи на недавні скандали навколо ряду найбільших американських компаній.

    Міжнародний валютний фонд прогнозує зростання економіки США в цьому році на 2,3%, єврозони - на 1,4%. У Японії очікується спад на 1%.

    У той же час багато аналітиків вважають, що протягом третього кварталу курс долара може впасти трохи нижче за рівень паритету з євро.

    Тим часом у київських банках, за даними «Інтерфакс-Україна», 1 липня середній готівковий курс долара і курс євро майже порівнялися і становлять відповідно 5.18 і 5.13 грн. (продаж) і 5.33 і 5.38 грн. (купівля).


    --------------------------------------------------------------------------------


    13:31 Руслан Піонтківський, старший економіст Міжнародного центру перспективних досліджень:

    - Безготівковий курс в Україні не зазнав змін, він залишається стабільним – в межах 5,30-5,33 за долар. Якраз за умов базової стабільності на основному валютному ринку відбуваються традиційні літні відхилення готівкового ринку, яке ми спостерігаємо в період літніх відпусток, коли традиційно пропозиція валюти населення є більшою.

    Крім того, спад курсу долара пов”язаний з туристичними подорожами. Оскільки українці більшою мірою їдуть до Європи, а паралельно і євро стосовно долара на всіх світових ринках почало посилюватися, тепер банкам вигідніше купувати євро, аніж долар.

    Загалом я не схильний драматизувати ситуацію. Готівковий ринок (обмін через банки або через обмінні пункти) займає менше 10% території валютного ринку України. Він стосується виключно громадян, фізичних осіб, і не зачіпає великих підприємств чи експортерів. Мені здається, що якщо нічого особливого не відбудеться на безготівковому ринку, до кінця літа з закінченням сезону відпусток різниця на валютних середовищах вирівняється. А можливо зміниться на протилежну тенденцію – до укріплення долара, якщо безготівковий курс почне девальвувати.

    Ми це бачили і раніше: коли відбувається невеличка зміна тенденції на безготівковому ринку в якусь копійку, банки реагують на цю тенденцію готівковим скачком на 15 копійок. А якраз до осені ми прогнозуємо невеличку девальвацію безготівкової гривні в межах 2% на осінь до 5,45. Такі темпи девальвації – це менше ніж інфляція і непомітні, але на готівковому курсі можливий перепад у бік зростання долара.

    З іншого боку хотів би звернути увагу на те, що в нашій начебто ринковій економіці все ще відбувається пристойне відхилення різних валютних курсів. Така різниця валютних курсів у 20 копійок вказує на недоліки нашої фінансової системи. Це свідчить про те, що чинне регулювання фінансами не дозволяє вільного перетоку валюти, або ми не маємо достатнього конкурентного середовища між банками.


    --------------------------------------------------------------------------------

    13:31 Ярослав Колесник, заступник голови правління АКБ “Форум”:

    - Сьогодні серйозних аргументів на користь зміцнення гривні немає, важко передбачати подальше її зміцнення. Щоб прогнозувати поведінку гривні і долара на літо, треба аналізувати два ринки – енергетичний і валютний. З одного боку вартість пального піднялася, водночас долар в Україні впав. Такі диспропорції говорять про те, що тут працюють неринкові механізми, а задіяні монетарні механізми стискання грошової маси. Ми і далі є свідками механізмів стискання і розтисканя, які спонукають девальваційні процеси.

    На зниження курсу вплинуло і нове співвідношення долара і євро. Протягом року євро зміцніло стосовно долара близько на 10%. Свого додав і літній сезон, а це відбилося на доларі. У самій Європі просування євро відбувається неоднозначно, а в Україні євро іде гладко, на нього є попит.

    А взагалі подальшу поведінку гривні важко прогнозувати. Адже валютна сфера вже довгий час регулюється монетарними методами, які є антиринковими. Я не думаю, що будуть змінені межі, передбачені бюджетом, хоча не виключаю певної девальвації. Тут є ризик – стиснута пружина може дати зворотній ефект. Може відбутися процес перерегулювання, коли долар, наприклад, виросте до 5,45, коли почнеться збирання урожаю, під час якого завжди є велика потреба в пальному.


    --------------------------------------------------------------------------------

    17:31 Ярослав Жалило, президент Центру антикризових досліджень:

    - Я вважаю, що розрив в готівковому і безготівковому курсах пов”язаний із особливостями розвитку української економіки на даному етапі. У нас виникла парадоксальна ситуація, коли з одного боку Національний банк поступово збільшує обсяги грошової пропозиції, внаслідок чого дефіцит грошей має зменшуватися. Але з іншого боку на рівні підприємства так само немає достатнього доступу до кредитних ресурсів. А це означає, що якщо на ринок, який обслуговується готівковими коштами, надходять додаткові кошти, та реальна економіка не може адекватно спожити цю грошову масу. Тому частка і вага готівкових грошей в фінансовій площині збільшується і починає виходити на серйозні ролі. Сьогодні якщо курс гривні на готівковому ринку зростає, це означає для приймачів готівкової гривні, що зростає цінність цієї гривні, адже підвищується її дефіцитність. Я думаю, що падіння долару, яке ми сьогодні спостерігаємо, пов”язано саме з цим.

    Якщо прогнозувати, як буде поводити себе гривня до кінця літа, думаю, в зв”язку із стандартним сезонним занепадом економічної активності, очевидно, до другої половини серпня навряд чи ситуація докорінно зміниться. В кінці серпня через необхідність активізації роботи в сільському господарстві, у зв”язку з пожвавленням у сфері економічної політики, будуть певні зрушення, які можуть призвести до зростання курсу гривні, у всякому випадку готівкового.

    Що стосується безготівкового курсу і загальної тенденції валютного ринку, це великою мірою залежить від економічних заходів, які будуть запроваджуватися в країні і від зовнішньо-економічних факторів, в тому числі українського експорту. За моїми прогнозами, гривня не підніметься до передбачуваного рівня 5, 67, і на межі 2002-2003 не підніметься вище 5,55.
  • 2002.07.08 | A.Social

    Британці воскресили Адольфа Гітлера для боротьби з євро

    Британці воскресили Адольфа Гітлера для боротьби з євро

    ForUm, з липня 2002, 10:27
    http://ukr.for-ua.com/life/2002/07/03/102702.html

    Для проведення нової рекламної кампанії, спрямованої проти єдиної європейської валюти, британці використовують образ і риторику Адольфа Гітлера, повідомляє «Lenta.ru» з посиланням на агентство Reuters.

    У спеціально знятому відеоролику лідер нацистів, зводячи у фашистському привітанні руку, у властивій йому манері вигукує: "Народ! Рейх! Євро!".

    Організатори такої незвичайної акції впевнені, що експлуатація нацистської символіки й самого образу Гітлера нікого не образять.

    "Ми просто намагаємося відкрито привернути увагу людей, особливо політиків, які безпосередньо втягнуті в цей процес", - заявила учасниця проекту, член Лейбористської партії Кейт Хої (Kate Hoey).

    На думку творців серії антирекламних роликів, британці мають усвідомити, що прийняття євро завдасть серйозної шкоди економіці Великобританії. Основним гаслом компанії є фраза "Європа - так! Євро - ні!".

    Остаточне рішення про входження Великобританії в зону євро буде прийняте на загальнонаціональному референдумі
  • 2002.07.08 | A.Social

    Frankfurter Allgemeine Zeitung про наслідки росту Євро

    Эдуард Макаров: Причины и возможные последствия роста курса евро анализирует немецкая газета Frankfurter Allgemeine Zeitung

    Радио Свобода, 05-07-02
    http://www.svoboda.org/programs/BM/2002/BM.070502.asp


    С середины 90-х годов на международных финансовых рынках воцарилась вера в наилучшие перспективы американской экономики ввиду ее технологических успехов. Соответственно, Уолл-Стрит притягивала к себе капиталы инвесторов со всего мира, и курс доллара рос. Америка финансировала за счет этого свой внешнеторговый дефицит. В итоге не один год американцы потребляли гораздо больше, чем производили, расплачиваясь за товары из других стран в значительной степени своими ценными бумагами, многие из которых теперь обесценились. Наступило прозрение...

    Скандальное банкротство энергетической корпорации Enron, падение доверия к методам ведения американской бухгалтерии, угрозы новых терактов и конфликт на Ближнем Востоке также внесли свою лепту. Теперь инвесторы уже хотят избежать риска, и приток капиталов в Америку сокращается. Возникает вопрос: смогут ли Соединенные Штаты справиться со своим гигантским торговым дефицитом - в размере 4-х процентов ВВП?

    Пока - доллар падает, так как компании, экспортирующие свои товары в США, не могут найти желающих купить вырученные ими доллары по более высокому курсу. Соответственно, по законам рыночной экономики, для американцев дорожают импортные товары, а для остальных дешевеет американский экспорт, что способствует уменьшению торгового дефицита США. С другой стороны, подобное развитие событий опасно для Европы, так как сокращение европейского экспорта в Америку вынуждает европейские компании ограничивать инвестиции в развитие собственного производства, что -в свою очередь - еще больше замедляет экономический рост.

    Для Европейского центрального банка "сильный" евро также в корне меняет ситуацию. Дешевый доллар понижает цену не только импорта в целом, но и, что главное, - нефти. Благодаря этому замедляется рост цен в Европе - уже в мае темпы инфляции в евро-зоне упали до двух процентов.

    Существует, впрочем, и некоторая угроза того, что неамериканцы - владельцы долларовых счетов - начнут переводить их в собственные валюты. Тогда возможен "обвал" доллара при одновременном росте процентных ставок в США - последствия для мировой экономики в этом случае непредсказуемы. Пока, правда, все еще не так плохо, некоторые эксперты ожидают прекращения роста курса евро к концу года.

    С другой стороны, все больше инвесторов - в поисках надежной "гавани" для своих капиталов - обращаются к государственным облигациям. И в результате общее количество денег в странах евро-зоны увеличивается быстрее, чем ожидалось, хотя непосредственной угрозы для стабильности цен пока нет...

    Укрепление позиций евро, конечно, обусловлено, в первую очередь, проблемами самого доллара. Хотя и сам по себе евро становится все более привлекательной валютой, в том числе и благодаря продолжающимся, пусть и медленным структурным реформам в странах евро-зоны", - пишет немецкая газета Frankfurter Allgemeine Zeitung.
  • 2002.07.08 | A.Social

    Падіння дол. може оздоровити фінанси або привести до катастрофи

    МВФ готов прийти на помощь американскому доллару

    Международный валютный фонд, возможно, попытается организовать координированную международную кампанию, направленную на то, чтобы не допустить дальнейшего падения курса американского доллара. В интервью газете Financial Times исполнительный директор МВФ Херст Келлер заявил, что не считает себя сторонником валютных интервенций, однако быстрое или неуправляемое падение доллара может заставить МВФ пойти и на такую меру.

    Корреспондент.net
    08 Июля 2002, 10:50
    http://www.korrespondent.net/main/50159/

    Падение доллара продолжается уже несколько месяцев подряд. Только за этот год доллар подешевел по отношению к евро на 12%, и курсы двух важнейших мировых валют сейчас практически равны.

    Многие экономисты считают, что снижение курса доллара только поможет мировым финансам. В последние годы аналитики все чаще говорили о том, что доллар переоценен и нестабилен. Его падение потенциально может привести к мировой финансовой катастрофе. Однако глава МВФ дал понять, что если события выйдут из-под контроля, то фонд может пойти на "ограниченные валютные интервенции", передает Би-би-си.

    Эта мера предусматривает, что центробанки крупнейших стран мира начнут скупать доллары, чтобы приостановить падение курса американской валюты. В последний раз на такой шаг международное финансовое сообщество пошло в 2000 году. Тогда центробанки скупали евро.

    Падение доллара объясняется тем, что из-за недавних скандалов инвесторы частично потеряли доверие к американскому бизнесу. А поскольку спрос на акции американских компаний падает, падает спрос и на доллары.

    На первый взгляд в США налицо признаки надвигающегося финансового краха наподобие недавнего аргентинского, пишет "КоммерсантЪ" [ http://www.kommersant.ru ]. Растет внешнеторговый дефицит (в апреле он достиг 36 млрд долларов, что на 10% больше, чем в марте), а также дефицит бюджетный, который оценивается в 150 млрд долларов). Падают акции американских корпораций, которые сотрясают грандиозные финансовые скандалы.

    Впрочем, как считает газета, МВФ в большой мере перестраховался, так как хоронить американскую экономику пока рано. В первом квартале экономический рост в США в годовом измерении составил 6,1%. Доходы населения хотя и медленно, но растут. А несколько заниженный курс доллара стимулирует экспорт и внутреннее производство.

    Примечательно, однако, что Банк Японии уже провел валютные интервенции для сдерживания роста курса иены к доллару, передает НТВ. Однако это не привело к желаемому результату: тенденцию не удалось не только переломить, но даже сколько-нибудь существенно сдержать.
  • 2002.07.08 | A.Social

    Падають індекси ЗСА і долар, Європа гальмує, а Корея зростає...

    Про економічні успіхи Кореї

    З огляду
    Радио Свобода [05-07-02]
    http://www.svoboda.org/programs/BM/2002/BM.070502.asp

    Наша постоянная рубрика - обзор некоторых публикаций очередного номера британского еженедельника "Экономист". Он вышел в пятницу, 5 июля. С обзором вас познакомит Мария Клайн:

    Мария Клайн:
    Ровно пять лет назад, на этой же неделе, Таиланд был вынужден девальвировать национальную валюту, что стало первым этапом азиатского финансового кризиса. Тогда, казалось, он возник из ничего, сокрушив экономики стран, производивших впечатление наиболее успешных во всем развивающемся мире. Как выглядят эти же экономики сегодня, пять лет спустя? - пишет "Экономист".

    Если отвечать кратко, - очень даже неплохо. В большинстве стран региона экономический рост возобновился почти сразу после кризиса. В том же Таиланде объем ВВП, сократившись в 1998-ом году на 10%, уже на следующий год увеличился на 4%. В Южной Корее объем производства, сократившись поначалу на 7%, уже через год увеличился почти на 11%. И на сегодня во всем регионе, по сути, темпы экономического роста увеличиваются уже три года подряд. Отсюда - один из уроков новейшей истории для инвесторов: не спешите убегать!

    Второй урок - по поводу обменных курсов валют. Азиатский кризис продемонстрировал уязвимость политики жесткой их привязки, особенно - в сочетании с неуклюжим регулированием местных финансовых рынков. С другой стороны, "плавающий" курс той или иной валюты, хотя и делает кризисы менее вероятными, панацеей от них отнюдь не является. Для экономического роста должны быть более фундаментальные основания.

    Почему, например, Южная Корея вышла из недавнего кризиса с наименьшими потерями и с максимальными - теперь - темпами роста? Да, отчасти он обусловлен ростом экспорта, прежде всего - в соседние страны региона. Но в гораздо большей степени - мощным ростом внутреннего спроса. Таиланд и Филиппины пытаются копировать южнокорейские успехи, но - используя для этого бюджетную политику. Следует помнить, однако, что те же налоговые инструменты могут применяться весьма умеренно, чтобы дефицит бюджета не оказался вдруг чрезмерным.

    Однако мощный экономический рост Южной Кореи, хотя и движимый внутренним спросом, базируется на масштабных структурных реформах последних лет, в том числе - национальной банковской системы. Правительства других стран этого региона от проведения подобных реформ пока уклоняются, заключает "Экономист".

    [...]

    Толстой: "Награда за труды" - статья в немецкой Sueddeutsche Zeitung об экономическом возрождении Республики Южная Корея после азиатского финансового кризиса .

    Выход сборной Южной Кореи в полуфинал чемпионата мира по футболу весьма символичен для страны, которой пришлось переосмысливать основы своей системы после кризиса 1997 года. И, по крайней мере, в экономике, Южной Корее удалось совершить значительный скачок вперед.

    Нагляднее всего - перемены в промышленности. До кризиса в корейской экономике безраздельно царствовали три десятка промышленных конгломератов - так называемых "чеболей" - контролируемых известными семьями. Многие из них потерпели крах - как, например, Daewoo или Hanbo Steel, другие - как Hyundai, гигант из гигантов - раскололись на отдельные независимые фирмы. Бывшие "патриархи", до кризиса "железной" рукой руководившие организованной по-военному системой управления, утратили, по сути, власть и уступили место современным менеджерам. Приоритетами стали уже не величина концерна и доля на рынке, а прибыльность и компетентность руководства.

    Реструктуризация южнокорейской промышленности не имела свою социальную цену. Уровень безработицы в стране повысился до 12% и только в нынешнем году сравнялся с докризисным 3-х процентным. Не у дел оказались и выпускники вузов, и инженеры, и банковские служащие. Люди оказались предоставлены самим себе, и многие из них стали пробовать себя в предпринимательстве, в то время как правительство президента Ким Де Чжуна проводило политику поддержки малого и среднего бизнеса.

    И вот пять лет спустя Южная Корея пожинает плоды собственных недавних усилий. Новый слой молодых предпринимателей уже считается вторым, наряду с чеболями, столпом долгосрочного экономического подъема. В нынешнем году ожидается 7-процентный прирост экономики, 6-процентный - в будущем году. На финансовых рынках последствия азиатского кризиса давно забыты. Финансовая система Южной Кореи была кардинально реформирована: здесь последовали рекомендациям МВФ и, в отличие от Японии и некоторых стран Юго-Восточной Азии, взялись за нее в первую очередь. Крупные корейские банки - вновь прибыльны, доля "проблемных" кредитов в их портфелях - самая низкая во всей Азии. Вместо финансирования грандиозных проектов "чеболей" упор делается теперь на кредитовании простых граждан, предпринимателей. Соответственно, основным фактором экономического подъема становится рост внутреннего потребления.

    А главное отличие от докризисной эпохи в том, что Южная Корея стала теперь одним из мировых центров музыкальной и киноиндустрии, разработки компьютерных программ. Этому способствовали стремительное распространение в стране Интернета и появление нового поколения мобильной связи", - пишет немецкая газета Sueddeutsche Zeitung.
  • 2002.07.09 | A.Social

    Найбільші корпоративні скандали в США

    Найбільші корпоративні скандали в США

    По довірі до корпоративної Америки завдано потужний удар. Те, що розпочалося зі скандального визнання приписок бухгалтерією енергетичного гіганта Enron, дуже швидко перетворилося на рутину для компаній, які вважаються елітою фінансового центру США - Уолл-Стріт. Після банкрутства Enron контролери прийнялися перевіряти звітність багатьох великих американських компаній. Результат - усе нові й нові дані про шахрайство в бухгалтерських звітах найбільших корпорацій, "домальовування" неіснуючих прибутків, скидання пакетів акцій напередодні різкого падіння їхньої вартості.

    Кореспондент.net
    Липень 08, 2002, 18:43
    http://www.korespondent.net/main.php?arid=21442

    Кількість махінацій, які випливли на поверхню, і вага на ринку компаній, які в них обвинувачуються, а також очікування відповідей на питання "хто наступний?" істотно підірвали довіру до корпоративної Америки. Зневірені інвестори йдуть з американського ринку, що призводить до падіння самого ринку, а також найсильнішою валюти світу - долара.

    Нижче наводимо "лідерів" фінансових скандалів, чиї назви займають перші рядки в рейтингах світових ЗМІ:

    WorldCom

    Керівництво WorldCom зізналося в здійсненні одного із наймасштабніших бухгалтерських шахрайств в історії. Компанія підтвердила, що завищила показники свого прибутку в період із січня 2001 по березень 2002 року на 3,8 мільярдів доларів. Тим часом, репутація WorldCom і до того виявилася підмоченою: у квітні зі скандалом пішов у відставку засновник компанії і виконавчий директор Берні Ебберс. Він узяв кредит у власної фірми на сотні мільйонів доларів, щоб компенсувати витрати на покупку її ж акцій за завищеними цінами.

    Enron

    Коли в жовтні минулого року Enron оприлюднив свій звіт про діяльність у третьому кварталі, виявилося, що в ньому наявна величезна чорна дірка. Акції енергетичного гіганта відразу знецінилися. Фінансовий наглядач США - Федеральна комісія з цінних паперів – розпочав розслідування. Керівництво Enron зізналося в тому, що завищувало прибутки, і акції впали ще нижче. Коли стало зрозуміло, що успіхи фірми на ринку були насправді ретельно спланованим шахрайством, обурені інвестори, співробітники, власники пенсійних полісів і політики зажадав з'ясувати, чому афера не була виявлена раніше.

    Arthur Andersen

    Розслідування справи Enron відразу ж привернуло увагу громадськості до аудитора Enron - компанії Arthur Andersen. Найбільшою претензією до Andersen стало питання: чому аудитори, які зобов'язані перевіряти реальний стан справ у компанії і співвідношення його зі звітністю в бухгалтерських книгах, ні про що не підозрювали? Реакцією менеджерів Andersen стало знищення документів, пов'язаних з Enron, і 15 червня суд виніс вирок: винні в перешкоджанні здійсненню правосуддя. Цей вердикт поставив хрест на фірмі: компанія втратила не тільки свою репутацію, але і велику частину найбільш іменитих клієнтів, що поставило її на межу банкрутства.

    Проте діяльність Andersen виявилася під пильним наглядом не вперше: у середині 1990-х років Федеральна комісія з цінних паперів уже штрафувала аудиторську фірму за роботу з фірмою Waste Management, що займається переробкою сміття.

    Наслідком справи Andersen зразка 2002 року стали питання про те, наскільки чесно ведеться бухгалтерія в американських фірмах у цілому, і про те, як аудитори можуть відновити свою репутацію гаранта чесної звітності.

    Adelphіa

    Телекомунікаційна компанія Adelphіa Communіcatіons 25 червня звернулася до влади із клопотанням про визнання її банкрутом (це рутинна процедура, до якої вдаються фірми, які потрапили у важке становище, прагнучи одержати в такий спосіб юридичний захист від кредиторів).

    Шостому за розміром американському оператору кабельного телебачення загрожує адміністративне і кримінальне розслідування, що також пов'язане зі звітністю. Компанія переглянула свої дані про прибутки за останні два роки і визнала, що мала далеко не так багато передплатників на свої послуги, як зазначала раніше. Фірма відмовилася від послуг бухгалтерської контори Deloіtte & Touche, з якою співробітничала до цього.

    Xerox

    У квітні Федеральна комісія з цінних паперів подала цивільний позов проти копіювального гіганта Xerox за те, що керівництво компанії невірно поінформувало громадськість про прибуток за останні чотири роки. Приписки виявилися близькими до 3 мільярдів доларів.

    Xerox запропонував Комісії врегулювати цю справу в позасудовому порядку - і угода була досягнута. У її межах Xerox виплатить штраф у розмірі 10 мільйонів доларів і перегляне показники свого прибутку за чотирирічний період. При цьому керівництво компанії виторгувало право не визнавати і не спростовувати інформацію про неправомірні дії.

    10-мільйонний штраф - найбільший з усіх, накладених Комісією за порушення бухгалтерських процедур.

    Tyco Іndustrіal

    На початку червня американський окружний прокурор розширив межі кримінального розслідування стосовно колишнього виконавчого директора компанії Tyco Іndustrіal Денніса Козловського.

    Його обвинувачують у тому, що, купивши твори мистецтва на суму в 13 мільйонів доларів, він не сплатив податок у розмірі 1 мільйона доларів.

    Наскільки відомо, розслідування діяльності Tyco, яке проводить Федеральна комісія з цінних паперів, пов'язане винятково з особистістю Козловського, але інвестори побоюються того, що й у цій компанії слідчі докопаються до яких-небудь сюрпризів, прихованих бухгалтерами.

    На минулому тижні керівництво Tyco оголосило, що подало позов проти одного зі своїх колишніх директорів Френка Уолша за те, що він без узгодження з компанією взяв у касі 20 мільйонів доларів.

    Global Crossіng

    Протягом нетривалого часу Global Crossіng була однією з найбільш яскравих зірок у галузі високих технологій. Ця фірма, яка працює у сфері телекомунікаційних мереж, звернулася з проханням про банкрутство 28 січня.

    Нетривіальна економіка мережних технологій передбачає, що компанії можуть підтримувати видимість живого бізнесу, просто продаючи один одному доступ до своїх мереж. Унаслідок цього з'являються оптимістичні звіти про високі прибутки, хоча насправді в багатьох випадках з рахунка на рахунок не перераховується ні цента.

    Зараз американські федеральні відомства намагаються розкрити причини краху Global Crossіng, задаючись питанням, чи не пов'язане і воно також з ретушуванням звітності.

    Merrіll Lynch

    У цій атмосфері корпоративної недовіри в одному з центрів уваги опиняється і роль інвестиційних банків. Аналітиків підозрюють у тому, що вони радять інвесторам купувати акції, що насправді не коштують нічого. Резон для надання такої "ведмежої послуги" може бути простим: у такий спосіб аналітики можуть забезпечити приплив інвестицій у певні компанії.

    Керівництво Merrіll Lynch досягло домовленості з генеральним прокурором Нью-Йорка Еліотом Спітцером. Відповідно до цієї угоди, Merrіll Lynch платить штраф у 100 мільйонів доларів, але йому не потрібно визнавати свою провину.

    Ще Merrіll Lynch погодився покласти край практиці, відповідно до якої зарплата аналітиків була прямо пропорційною до інвестиційного потоку.
  • 2002.07.11 | A.Social

    Рекордне падіння провідних біржових індексів США

    Рекордне падіння провідних біржових індексів США

    На фондових біржах Нью-Йорка зафіксоване велике падіння курсу акцій. Індекс Dow Jones знизився на 282 пункти, приблизно на 3%, опустившись за межу в 9000 пунктів. Востаннє так низько Dow Jones падав після терактів у Нью-Йорку і Вашингтоні 11 вересня 2001 року. До цього Dow Jones падав до оцінки за 9000 лише в грудні 1998 року. Нинішнє падіння індексу викликане песимізмом інвесторів щодо перспектив зростання прибутків найбільших компаній. Особливо це стосується Ford і General Motors.

    Кореспондент.net
    Липень 11, 2002, 09:44
    http://www.korespondent.net/main.php?arid=21484

    Економіка США виходить з рецесії, однак надій на швидке зростання виробництва і прибутків немає, передає Бі-бі-сі. Нових великих скандалів з бухгалтерією за останні дні не з'явилося, хоча спливла історія з фірмою Qwest Communіcatіons. Представники компанії зізналися, що фірма перебуває під слідством. Новина про позов, висунутий проти віце-президента Діка Чейні щодо його роботи в компанії Hallіburton, на біржі також була зустрінута без ентузіазму.

    Зі зниженням у 2,5% закрився індекс Nasdaq. Востаннє на такій низькій межі Nasdaq закривався в травні 1997 року.

    Падіння курсу акцій виразно засвідчило те, що трейдери й інвестори не особливо повірили промові Джорджа Буша, який пообіцяв суворіші покарання тим керівникам, які займаються фінансовими махінаціями і приписками в бухгалтерських звітностях. Трейдери не вважають, що з виступом Буша криза в корпоративній бухгалтерії завершиться.

    Більш того, багато хто впевнений, що невизначеність щодо нового режиму регулювання корпоративною діяльністю триватиме, відзначають аналітики. Фінансисти не оминули увагою і той факт, що пропозиції Буша не збігаються з новими заходами для збільшення жорсткості фінансового контролю, які пропонує фракція Демократичної партії США в сенаті.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.07.11 | юрко

      Re: Рекордне падіння провідних біржових індексів США

      є такий індикатор, званий Market Volatility Index (VIX), який
      вимірює нестійкість (volatility) ринку. Його також звуть "мірилом страху ринку опцій". Базований на цінах ринку S&P100. Він відноситься до так званих індикаторів сентименту. Якщо трейдери є дуже оптимістичні, то індекс покаже малу величину. Якщо ж дуже песимістичні настрої, то величина індексу підскочить. Переважно, дуже велика величина означає великий страх. Найбільша його величина була в час терористичної атаки у вересні. Велика нестійкість (volatility) ринку не може тривати довго. Після найнижчої ціни в часі теракту (максимальна нестійкість, показана найвищим показником vix), ринок різко повернув вгору і цей індекс знову пішов вниз до малої величини.

      Останніми днями він поступово підбирається знову до тієї ж величини. Вважається, що такі максимальні показники, є ознакою "дна" ринку, тобто, що має відбутися різка зміна у напрямі ринку, яка викликана тим, що спекулятори продали величезну кількість опцій puts та short акції і при досягненні дна ринку, змушені негайно перевернути позиції, щоб не програти. Саме таке перевертання позицій з покриттям short акцій викликає різку зміну у напрямі ринку - він різко зростає.

      Цей показник є відновлено в середині та кінці дня на www.cboe.com або графік його можна отримати просто вписавши замість символу акції $vix. Є подібний показник vnx, який стосується Nasdaq.
  • 2002.07.11 | A.Social

    Євро "завалить" долар? // УНІАН, 09.07.02

    Євро "завалить" долар?
    УНІАН, 09.07.2002
    http://www.unian.net/ukr/news/print-19139.html

    Наприкінці червня громадяни України були не на жарт стривожені стрибкоподібним зростанням курсу євро, який до цього демонстрував тенденцію до повільного підвищення. На валютній біржі за стабільного курсу долара курс євро за період з початку року до 19 червня виріс з 8,2%, після цього лише за тиждень - ще на 4,6%. Лише за один день, 26 червня, євро подорожчав з 5,175 до 5,285 грн. за євро, або на 2,1%. Ще дивовижніші події відбувалися на ринку готівкової валюти - в найкоротші терміни єдина європейська валюта "наздогнала і перегнала" американський долар. У свою чергу, курс долара в обмінних пунктах істотно знизився.

    Поповзли панічні чутки про можливість масового "скидання" населенням доларових накопичень і обвального падіння долара з непередбачуваними наслідками для української економіки. Комерційні банки, скориставшись об'єктивними труднощами долара на світових ринках, а також сезонним підвищенням попиту на євровалюту, поповнили свої доларові запаси (у червні обсяг валюти, купленої у населення, збільшився на 19,1 млн. доларів - з 61,5 у травні до 80,6). Використав ситуацію і Національний банк: якщо в травні чистий обсяг викупленої ним валюти становив 60,9 млн. у доларовому еквіваленті, то у червні майже в 3,4 раза більше - 204,6 млн. доларів. Це дало змогу, зберігши стабільний офіційний курс долара, збільшити міжнародні резерви НБУ на 6,25% - до 3405,1 млн. доларів (зростання резервів у травні - 2,12%).

    Якщо різкі зміни на ринку готівкової валюти були багато в чому викликані ажіотажними очікуваннями, то зростання офіційного курсу євро зумовлене об'єктивними причинами - як загальним ослабленням долара на світовому ринку, так і станом зовнішньоекономічних зв'язків України.

    Перший чинник передусім виявляється у зниженні ділової активності в США. Максимальне значення американського фондового індексу Dow Jones в 2002 р. спостерігалося 19 березня - 10635. Відтоді воно знизилося до найнижчого значення з 9 жовтня 2001 - до 9008 2 липня 2002 р. (на 15,3%). Одночасно на американському валютному ринку зростав курс євро - з найнижчого значення, зафіксованого 1 лютого (0,861 долара за євро), до 0,99 26 червня. Після цього курс долара до євро дещо підвищився - до 0,981 3 липня. Порівняння динаміки ділової активності й обмінного курсу показує, що ці показники пов'язані між собою.

    Але безпосередні причини підвищення курсу євро на валютному ринку України все ж пов'язані зі станом економік світових лідерів досить опосередковано. Натомість валютний ринок Росії, як показують статистичні дані, впливає визначально на динаміку валютного ринку України. Порівняння курсу гривні і рубля до євро демонструє їх майже лінійний зв'язок. Хоча зниження курсу гривні йде нижчими темпами - за період з початку року гривня щодо євро девальвувала на 11,6%, а рубль - на 16,2%. Але ця різниця зумовлена відмінностями у валютній політиці: якщо НБУ підтримує стабільний курс гривні щодо долара, то Центральний банк РФ плавно його девальвує. Таким чином, темп девальвації рубля до долара накладається на загальну тенденцію зміцнення курсу євро, що спостерігається на світовому ринку.

    Досить істотно впливає на зміцнення курсу євро до гривні стан зовнішньої торгівлі України з країнами єврозони. Починаючи з квітня поточного року її баланс погіршився. Зокрема, якщо в першому кварталі 2002 р. експорт товарів з України в країни єврозони становив 653 млн. доларів, імпорт - 635, сальдо -18, то за квітень-травень - відповідно 465, 591, -136. Це підвищило попит імпортерів на євровалюту і посилило тиск на валютний ринок. Не дивно, що саме у квітні прискорився темп зростання курсу євро (див. малюнок http://www.unian.net/ukr/news/img-928.jpg).

    У цих умовах НБУ проводить абсолютно обгрунтовану політику, не перешкоджаючи зміцненню євро. Підвищення його курсу вже найближчим часом почне гальмувати зростання імпорту з єврозони, ослабляючи тиск на валютний ринок. В останні дні динаміка ситуації на ринку готівкової валюти вже демонструє тенденцію до стабілізації. Панічні прогнози щодо обвалу курсу долара, на щастя, не виправдалися.

    Але остаточні висновки про відновлення рівноваги поки що робити передчасно. Адже невідомо, як скористаються комерційні банки накопиченим ними за період ажіотажу надлишками доларової готівки. Не виключено, що спробують "пробити" ринок безготівкової валюти, що його нині вправно контролює Національний банк. Від політики останнього, і насамперед від того, до яких меж НБУ готовий підтримувати гривневою інтервенцією стабільний курс долара, і залежать подальші події на валютному ринку.
    [...]


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".