С. Піскун: Плану по арештах у нас немає
08/05/2002 | A.Social
Святослав Піскун:
У МЕНЕ НЕМАЄ ТАКОЇ КРОВОЖЕРЛИВОСТІ, ЩО ЯК ТІЛЬКИ ЩОСЬ, ТРЕБА ВСІХ САДИТИ
* 37-й повертається?
* плану по арештах поки що немає
* С.Піскун як іще один "наступник" (інші кандидатури, довідка: В.Литвин, В.Медведчук, Г.Кирпа)
* С.Піскун - людина, яка не знає слова “закон” і не знає, що таке законність (див. також "догану із занесенням у психіку" - Ретельний // УП, www.pravda.com.ua/?2085-2-new)
ГПУ і «шахтинська справа»: римейк Пискуна
ForUm, 2 серпня 2002 11:54
http://ukr.for-ua.com/comments/2002/08/02/115400.html
Генпрокуратура (ГПУ) при Пискунові вже встигла всіх привчити до думки, що після будь-якого нещасного випадку (будь то аварія на шахті чи катастрофа літака) будуть негайно виявлені і арештовані «шкідники». ForUm пробує з’ясувати: це прихід «нового 37-го» чи ефективний засіб наведення порядку.
Як інформація для роздуму - трохи статистики.
«Першим дзвіночком» стало інтерв’ю Святослава Пискуна газеті "2000". Воно з’явилося за день до львівської катастрофи, і в ньому Генпрокурор України сказав, що за аварії на шахтах повинні притягуватися до карної відповідальності керівники, в чиї обов’язки входить безпека праці людей.
Пискун зазначив, що за час своєї роботи в інших правоохоронних органах він не пам’ятає випадків, коли б до відповідальності притягували керівників підприємств, де сталися аварії (і це дійсно так – при Потебенькові про арешти керівників підприємств, де сталися аварії, не було навіть розмов. - ForUm). "Звичайно списується все на майстрів, на рядових виконавців, а часто це ті люди, які загинули під час цих аварій", - зазначив він.
"Я вважаю, що це неправильно, є особа, яка відповідає за стан техніки безпеки. І ця особа відповідно і більше грошей отримує за свої посадові повноваження, у нього і статус інший - керівник відповідає за життя цих людей", - сказав генпрокурор.
У цьому ж інтерв’ю Пискун назвав і першу потенційну жертву своєї нової тактики «вогню по штабах»: за його словами, до карної відповідальності необхідно притягнути керівника "Селідововугілля" (державна холдингова компанія, до складу якої входить шахта "Україна", на якій в результаті аварії 7 липня загинуло 35 гірників).
"Перевірити, як він (керівник "Селідововугілля") використав бюджетні гроші, які дійсно були виділені на забезпечення безпеки, як розподілялися бюджетні ресурси, а також як дотримувалися правила техніки безпеки. Є серйозні питання до Держтехнагляду, прокуратура також вивчає ці моменти, я думаю, що ми проведемо розслідування цієї карної справи з граничною об’єктивністю: всі, хто винен, будуть притягнуті до відповідальності", - заявив С. Пискун.
На наступний день після виходу інтерв’ю сталася трагедія у Львові, відлунням якої стала хвиля затримань і порушень карних справ.
Після катастрофи Генпрокуратура заявила, що перші дані свідчать: причинами трагедії стали "серйозні прорахунки в організації підготовки і здійснення польотів у Військово-повітряних силах і, зокрема, під час організації демонстраційних заходів у Львові". Пискун вилучив порушену за фактом авіакатастрофи карну справу з ведення військової прокуратури Західного регіону і доручив організувати розслідування силами Головного управління військових прокуратур Генпрокуратури України.
Підозрювані керівники ВПС Стрельников, Онищенко, Третьяков і Яцюк були затримані слідчими прокуратури. Проти двох членів екіпажу Су-27 була порушена карна справа за ст. 416 Карного кодексу України - "порушення правил експлуатації літальних апаратів, що призвело до катастрофи та інших важких наслідків". У той же час, Генпрокурор заявив, що «ніякого плану арештів щодо львівської ситуації в Генпрокуратурі немає».
За львівською справою Пискун не забував і про «шахтинські справи». Так, він підтвердив інформацію про затримання прокуратурою керівників шахт «Княгинінська» і «Міусинська», проти яких порушені карні справи. Це директор, головний бухгалтер і головний інженер шахти “Княгининська”, де заборгованість із зарплатні становить 8,4 мільйона гривень. Їх звинувачують у зловживанні службовим становищем та ігноруванні передбачених законодавством заходів щодо ліквідації заборгованості і використання грошей не за призначенням. А також заступник директора і головний бухгалтер шахти “Міусинська”, яка при наявності заборгованість із заробітної плати на 6,4 мільйона гривень уклала свідомо невигідні угоди про надання транспортних послуг, які спричинили збитки шахті 100 тисяч гривень.
А 1 серпня карт-бланш Пискуну на порушення справ проти «вугільних генералів» дав особисто президент України Леонід Кучма. Він доручив Генеральній прокуратурі і органам держбезпеки країни перевірити українські шахти на відповідність нормам безпеки.
У той же день прокуратура Донецької області затримала двох посадових працівників шахти ім. Засядька - начальника дільниці вибухових робіт і технічного директора шахти - за підозрою в здійсненні злочину, що призвів до загибелі 20 гірників. Крім того, Донецька обласна прокуратура порушила кримінальну справу за фактом вибуху на шахті імені Засядька за ст. 272 ч.2 Карного кодексу України - порушення правил техніки безпеки під час проведення робіт з підвищеною небезпекою.
Крім того, прокуратура Донецької області таки зайнялася керівним складом шахти «Україна»: вона затримала трьох посадових осіб шахти "Україна" - начальника дільниці, одного із заступників директора шахти і головного гірника державної холдингової компанії "Селідоввугілля", які підозрюються в здійсненні злочину, внаслідок якого загинуло 35 шахтарів.
Раніше Донецька обласна прокуратура порушила кримінальну справу за ст. 272 ч.2 Карного кодексу України - порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, що призвело до загибелі людей. 8 липня в.о. директори шахти "Україна", головний інженер і головний диспетчер шахти були затримані. Пізніше, за рішенням суду, вони були відпущені під підписку про невиїзд.
Як заявив Пискун, Генпрокуратура України внесла до Верховного суду України подання про дачу санкції на арешт вказаних осіб. "Я впевнений, що Верховний суд підтримає наше подання, і все стане на свої місця. Закон повинен бути однаковий для всіх регіонів України і для всіх громадян", - заявив генпрокурор.
Отже, яке ж кредо нового Генпрокурора: «Dura lex sed lex», причому «для всіх громадян», або «Краще посадити 100 невинних, ніж відпустити одного винного»?
Історичний P.S. Т.н. «Шахтинська справа» стала одним з перших гучних процесів проти шкідників і з’явилася зразком для інших відкритих процесів тридцятих-п’ятдесятих років минулого століття. Цей процес відбувся задовго до того, як виявлення шкідників у всіх сферах життя стало улюбленою і звичною справою як ГПУ, так і «простих свідомих радянських громадян».
Відкритий процес над 53 інженерами і техніками в м. Шахти Донецької області відбувся в Москві в травні — липні 1928. Представники "буржуазної інтелігенції" звинувачувалися в саботуванні видобутку кам’яного вугілля. Шкідники, що діяли, ніби то, на гроші парижского центру, затоплювали шахти, псували механізми, влаштовували вибухи, завали, організовували підпали. А шкідники-керівники, що засіли в центральних органах вугільної промисловості дезорганізовували планування розвитку вугільної промисловості, зривали графіки будівництва нових шахт. Це тривало сім років.
У результаті 44 людини були засуджені до різних термінів ув’язнення, 5 чоловік - розстріляно.
---------
12:23 Святослав Піскун, Генеральний прокурор України
-- Плану по львівських арештах у нас немає. Усе буде залежати від того, що буде встановлено під час слідства. Є, наприклад, багато моментів, які свідчать про злочинну недбалість, халатне відношення до виконання своїх посадових обов’язків окремими керівниками Військово-Повітряних сил України. Тому рішення затримати вище керівництва Збройних сил України було зроблено для того, щоб неупереджено і об’єктивно провести розслідування по кримінальній справі. Для того, щоб ніхто не зміг перешкоджати виконанню слідчих дій. А коректно це чи не коректно – це питання не відноситься до Кримінального кодексу. Сьогодні є необхідність, щоб ніхто не заважав вивчити “чорний ящик”, ніхто не заважав провести необхідні експертизи, щоб ніхто не віддав відповідні команди на місця, ми забезпечили таку ситуацію.
У діях пілотів ми також вбачаємо ознаки злочинних дій, тому якщо треба буде потреба, ми також будемо їх притягувати до кримінальної відповідальності. І якщо буде протягом слідства встановлено, що працівники правоохоронних органів порушили інструкції, допустивши людей на поле, міліціонери також будуть притягуватися до відповідальності, в тому числі кримінальної.
Сьогодні є необхідність переглянути ті рішення, які були прийняті і Генпрокуратурою, і іншими правоохоронними органами. Ми серйозно розбираємося з ситуацією в шахтарських регіонах, коли гинуть люди. Жорсткі заходи будуть застосовуватися до тих керівників шахт, які розбазарюють заробітну плату, які мають великі заборгованості по заробітній платі. Не зважаючи на те, що апеляційний суд Донецької області звільнив з-під варти керівників шахти “Україна”, де загинуло багато людей, Генпрокуратура знову подала клопотання до Верховного суду України. І я чомусь впевнений, що Верховний суд підтримає наше клопотання.
У мене немає такої кровожерливості, що як тільки щось, треба всіх садити до в’язниці. Але я переконаний, що закони повинні працювати однаково на всій території України – для Донецька, для Кіровограда, для Львова та інших. І я обіцяю, що Генпрокуратура буде робити все, щоб закони працювали для всіх людей однаково.
----------
13:22 Володимир Фесенко, Бюро політичного консалтинга «Пента»:
-- На хвилю арештів після львівської трагедії і серії аварій на шахтах важко було не звернути уваги. Можна було б списати даний факт на збіг обставин. Україна пережила «чорний липень». Мабуть, ніколи за всю історію незалежної української держави не було такого ланцюга трагічних інцидентів з масовими людськими жертвами.
Але є підстави вважати, що мова йде про своєрідну тактику і піар-активність С. Пискуна на новій посаді. Якщо уважно проаналізувати стрічку інформаційних повідомлень за день, то можна виявити, що Генпрокуратура є лідером інформаційної активності серед всіх державних органів. При М. Потебенько це відомство було досить закритим. Частіше активничали в інформаційній сфері заступники Генпрокурора. Зараз прямо протилежна ситуація. Генпрокуратура максимально використовує об’єктивно виникаючі інформаційні мотиви і створює власні. У зв’язку з цим варто підкреслити недавню зустріч С. Пискуна з дипломатами, цілий ряд заяв у справі Гонгадзе і т.ін.
Арешти органічно вписуються в нову інформаційну політику Генпрокуратури. Це «гучний» мотив, що до того ж позитивно сприймається натовпом, прагнучим негайного покарання винних начальників. Показати рішучість важливо і Кучмі, а Пискуну тим більше. Цілком можливо, що услід за депутатами Святослав Михайлович вирішив «чарувати» і населення. Адже не секрет, що значна частина українських громадян жадає «сильної руки», живе в очікуванні «українського Путіна». Якщо С. Пискун буде діяти в тому ж дусі і далі, то на горизонті з’явиться ще один «наступник».
----------
14:19 Євген Жовтяк, народний депутат, фракція “Наша Україна”:
Я переконаний, що нічого в роботі Генпрокуратури не зміниться. Це всього навсього зовнішні ефекти. Тобто новий генеральний прокурор вирішив завоювати собі авторитет тим, що він буцімто здійснює рішучі заходи. Нікого він без дозволу Кучми не посадить і навпаки, буде завжди переслідувати тих, на кого йому буде вказувати Кучма, не залежно від того, чи є в діях тієї чи іншої особи склад злочину. Тобто це всього навсього шоу, яке нічого спільного із законністю немає.
Свого часу Святослав Піскун починав робити свою кар’єру саме в Ірпені. І тут досі всі пам’ятають, що це людина, яка не знає слова “закон” і не знає, що таке законність.
----------
14:20 Павло Жовніренко, Центр стратегічних досліджень:
-- Перші кроки Піскуна мені подобаються. Арешти керівників шахт, безумовно, вплинуть на інших керівників шахт та галузевих управлінь. А вина їх у трагедіях, у постійних смертях є. Інша справа, що якщо вже говорити про вину по штабах, треба дивитися де штаб. А штаб знаходиться в мінпаливенерго. Тому головним чином треба ставити питання – як склалася така ситуація, що в Донбасі практично не залишилося жодної шахти, яка б задовольняла всі вимоги техніки безпеки. У нас є держтехнагляд, є міністерство палива і енергетики, є відповідні служби. Так само були виділені і гроші на обладнання шахт, і був кредит Світового банку. Тому треба з’ясувати, куди ці гроші пішли, і яка тут роль керівників всіх рівнів, в тому числі нинішніх і колишніх міністрів і їх заступників.
При тому результаті у Львові, я думаю, також затримка на етапі розслідування – це краще, ніж було б навпаки. Складається враження, що зараз ми підходимо до того, що взагалі 365 днів на рік будуть днями жалоби в Україні. Системна криза починає загострюватися, коли вже витрачений ресурс, залишений нам від радянських часів, натомість за останні роки взамін нічого не запропоновано. На ремонти, на амортизацію обладнання гроші фактично не виділялися, а якщо й виділялися, то зникали в невідомому напрямку. І це по всій країні на всіх рівнях.
Тому я думаю, що якщо Піскун буде і далі йти цією дорогою, він однозначно через деякий час прийде до вершини цієї піраміди. Єдине, що я вважаю необхідним при такому підході Піскуна – те, що слідство над винними повинно бути прозорим для суспільства. З цією пропозицією повинні вийти і депутати - щоб був громадський контроль за місцями утримання і за ходом слідства.
----------
14:26 Григорій Омельченко, народний депутат, голова комісії Верховної Ради з розслідування справи Георгія Гонгадзе та інших резонансних справ:
Я не знаю матеріалів цих кримінальних справ, щоб судити, чи були підстави затримання і керівництва Повітряних сил, і директорів шахт, але без наявності законних підстав не можна обирати ніяку міру запобіжного засобу, в тому числі і взяття під варту. Як колишній слідчий можу сказати, що чинне кримінальне процесуальне законодавство досить детально регламентує порядок обрання міри запобіжного заходу під час попереднього слідства.
Стаття 155 КК чітко регламентує коли підозрюваний може бути взяти під варту. По-перше, цей запобіжний захід застосовується у кримінальних справах по злочинах, за які законами передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на термін понад 3 роки. Якщо скоєний злочин, за яким передбачено менше покарання, то арешт чи взяття під варту не допускається. Злочини, в яких звинувачуються і керівники Повітряних сил, і керівники шахт, передбачається покарання на термін, більший ніж на 3 роки позбавлення волі.
Звичайно, впадає в око факт масових затримань, звернення до суду про взяття під варту в зв’язку з приходом нового генерального прокурора України. Зокрема, мене дуже насторожує, що все це відбувається, як раніше говорили, “в світлі останніх рішень постанов ЦК КПРС про посилення боротьби зі злочинністю і укріплення законності в країні”. Я маю на увазі “у світлі” останніх заяв, які були сказані президентом Україні. Я не хотів би, щоб укази президента і його політичні заяви відігравали вирішальну роль у діяльності слідчого чи генерального прокурора.
У МЕНЕ НЕМАЄ ТАКОЇ КРОВОЖЕРЛИВОСТІ, ЩО ЯК ТІЛЬКИ ЩОСЬ, ТРЕБА ВСІХ САДИТИ
* 37-й повертається?
* плану по арештах поки що немає
* С.Піскун як іще один "наступник" (інші кандидатури, довідка: В.Литвин, В.Медведчук, Г.Кирпа)
* С.Піскун - людина, яка не знає слова “закон” і не знає, що таке законність (див. також "догану із занесенням у психіку" - Ретельний // УП, www.pravda.com.ua/?2085-2-new)
ГПУ і «шахтинська справа»: римейк Пискуна
ForUm, 2 серпня 2002 11:54
http://ukr.for-ua.com/comments/2002/08/02/115400.html
Генпрокуратура (ГПУ) при Пискунові вже встигла всіх привчити до думки, що після будь-якого нещасного випадку (будь то аварія на шахті чи катастрофа літака) будуть негайно виявлені і арештовані «шкідники». ForUm пробує з’ясувати: це прихід «нового 37-го» чи ефективний засіб наведення порядку.
Як інформація для роздуму - трохи статистики.
«Першим дзвіночком» стало інтерв’ю Святослава Пискуна газеті "2000". Воно з’явилося за день до львівської катастрофи, і в ньому Генпрокурор України сказав, що за аварії на шахтах повинні притягуватися до карної відповідальності керівники, в чиї обов’язки входить безпека праці людей.
Пискун зазначив, що за час своєї роботи в інших правоохоронних органах він не пам’ятає випадків, коли б до відповідальності притягували керівників підприємств, де сталися аварії (і це дійсно так – при Потебенькові про арешти керівників підприємств, де сталися аварії, не було навіть розмов. - ForUm). "Звичайно списується все на майстрів, на рядових виконавців, а часто це ті люди, які загинули під час цих аварій", - зазначив він.
"Я вважаю, що це неправильно, є особа, яка відповідає за стан техніки безпеки. І ця особа відповідно і більше грошей отримує за свої посадові повноваження, у нього і статус інший - керівник відповідає за життя цих людей", - сказав генпрокурор.
У цьому ж інтерв’ю Пискун назвав і першу потенційну жертву своєї нової тактики «вогню по штабах»: за його словами, до карної відповідальності необхідно притягнути керівника "Селідововугілля" (державна холдингова компанія, до складу якої входить шахта "Україна", на якій в результаті аварії 7 липня загинуло 35 гірників).
"Перевірити, як він (керівник "Селідововугілля") використав бюджетні гроші, які дійсно були виділені на забезпечення безпеки, як розподілялися бюджетні ресурси, а також як дотримувалися правила техніки безпеки. Є серйозні питання до Держтехнагляду, прокуратура також вивчає ці моменти, я думаю, що ми проведемо розслідування цієї карної справи з граничною об’єктивністю: всі, хто винен, будуть притягнуті до відповідальності", - заявив С. Пискун.
На наступний день після виходу інтерв’ю сталася трагедія у Львові, відлунням якої стала хвиля затримань і порушень карних справ.
Після катастрофи Генпрокуратура заявила, що перші дані свідчать: причинами трагедії стали "серйозні прорахунки в організації підготовки і здійснення польотів у Військово-повітряних силах і, зокрема, під час організації демонстраційних заходів у Львові". Пискун вилучив порушену за фактом авіакатастрофи карну справу з ведення військової прокуратури Західного регіону і доручив організувати розслідування силами Головного управління військових прокуратур Генпрокуратури України.
Підозрювані керівники ВПС Стрельников, Онищенко, Третьяков і Яцюк були затримані слідчими прокуратури. Проти двох членів екіпажу Су-27 була порушена карна справа за ст. 416 Карного кодексу України - "порушення правил експлуатації літальних апаратів, що призвело до катастрофи та інших важких наслідків". У той же час, Генпрокурор заявив, що «ніякого плану арештів щодо львівської ситуації в Генпрокуратурі немає».
За львівською справою Пискун не забував і про «шахтинські справи». Так, він підтвердив інформацію про затримання прокуратурою керівників шахт «Княгинінська» і «Міусинська», проти яких порушені карні справи. Це директор, головний бухгалтер і головний інженер шахти “Княгининська”, де заборгованість із зарплатні становить 8,4 мільйона гривень. Їх звинувачують у зловживанні службовим становищем та ігноруванні передбачених законодавством заходів щодо ліквідації заборгованості і використання грошей не за призначенням. А також заступник директора і головний бухгалтер шахти “Міусинська”, яка при наявності заборгованість із заробітної плати на 6,4 мільйона гривень уклала свідомо невигідні угоди про надання транспортних послуг, які спричинили збитки шахті 100 тисяч гривень.
А 1 серпня карт-бланш Пискуну на порушення справ проти «вугільних генералів» дав особисто президент України Леонід Кучма. Він доручив Генеральній прокуратурі і органам держбезпеки країни перевірити українські шахти на відповідність нормам безпеки.
У той же день прокуратура Донецької області затримала двох посадових працівників шахти ім. Засядька - начальника дільниці вибухових робіт і технічного директора шахти - за підозрою в здійсненні злочину, що призвів до загибелі 20 гірників. Крім того, Донецька обласна прокуратура порушила кримінальну справу за фактом вибуху на шахті імені Засядька за ст. 272 ч.2 Карного кодексу України - порушення правил техніки безпеки під час проведення робіт з підвищеною небезпекою.
Крім того, прокуратура Донецької області таки зайнялася керівним складом шахти «Україна»: вона затримала трьох посадових осіб шахти "Україна" - начальника дільниці, одного із заступників директора шахти і головного гірника державної холдингової компанії "Селідоввугілля", які підозрюються в здійсненні злочину, внаслідок якого загинуло 35 шахтарів.
Раніше Донецька обласна прокуратура порушила кримінальну справу за ст. 272 ч.2 Карного кодексу України - порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, що призвело до загибелі людей. 8 липня в.о. директори шахти "Україна", головний інженер і головний диспетчер шахти були затримані. Пізніше, за рішенням суду, вони були відпущені під підписку про невиїзд.
Як заявив Пискун, Генпрокуратура України внесла до Верховного суду України подання про дачу санкції на арешт вказаних осіб. "Я впевнений, що Верховний суд підтримає наше подання, і все стане на свої місця. Закон повинен бути однаковий для всіх регіонів України і для всіх громадян", - заявив генпрокурор.
Отже, яке ж кредо нового Генпрокурора: «Dura lex sed lex», причому «для всіх громадян», або «Краще посадити 100 невинних, ніж відпустити одного винного»?
Історичний P.S. Т.н. «Шахтинська справа» стала одним з перших гучних процесів проти шкідників і з’явилася зразком для інших відкритих процесів тридцятих-п’ятдесятих років минулого століття. Цей процес відбувся задовго до того, як виявлення шкідників у всіх сферах життя стало улюбленою і звичною справою як ГПУ, так і «простих свідомих радянських громадян».
Відкритий процес над 53 інженерами і техніками в м. Шахти Донецької області відбувся в Москві в травні — липні 1928. Представники "буржуазної інтелігенції" звинувачувалися в саботуванні видобутку кам’яного вугілля. Шкідники, що діяли, ніби то, на гроші парижского центру, затоплювали шахти, псували механізми, влаштовували вибухи, завали, організовували підпали. А шкідники-керівники, що засіли в центральних органах вугільної промисловості дезорганізовували планування розвитку вугільної промисловості, зривали графіки будівництва нових шахт. Це тривало сім років.
У результаті 44 людини були засуджені до різних термінів ув’язнення, 5 чоловік - розстріляно.
---------
12:23 Святослав Піскун, Генеральний прокурор України
-- Плану по львівських арештах у нас немає. Усе буде залежати від того, що буде встановлено під час слідства. Є, наприклад, багато моментів, які свідчать про злочинну недбалість, халатне відношення до виконання своїх посадових обов’язків окремими керівниками Військово-Повітряних сил України. Тому рішення затримати вище керівництва Збройних сил України було зроблено для того, щоб неупереджено і об’єктивно провести розслідування по кримінальній справі. Для того, щоб ніхто не зміг перешкоджати виконанню слідчих дій. А коректно це чи не коректно – це питання не відноситься до Кримінального кодексу. Сьогодні є необхідність, щоб ніхто не заважав вивчити “чорний ящик”, ніхто не заважав провести необхідні експертизи, щоб ніхто не віддав відповідні команди на місця, ми забезпечили таку ситуацію.
У діях пілотів ми також вбачаємо ознаки злочинних дій, тому якщо треба буде потреба, ми також будемо їх притягувати до кримінальної відповідальності. І якщо буде протягом слідства встановлено, що працівники правоохоронних органів порушили інструкції, допустивши людей на поле, міліціонери також будуть притягуватися до відповідальності, в тому числі кримінальної.
Сьогодні є необхідність переглянути ті рішення, які були прийняті і Генпрокуратурою, і іншими правоохоронними органами. Ми серйозно розбираємося з ситуацією в шахтарських регіонах, коли гинуть люди. Жорсткі заходи будуть застосовуватися до тих керівників шахт, які розбазарюють заробітну плату, які мають великі заборгованості по заробітній платі. Не зважаючи на те, що апеляційний суд Донецької області звільнив з-під варти керівників шахти “Україна”, де загинуло багато людей, Генпрокуратура знову подала клопотання до Верховного суду України. І я чомусь впевнений, що Верховний суд підтримає наше клопотання.
У мене немає такої кровожерливості, що як тільки щось, треба всіх садити до в’язниці. Але я переконаний, що закони повинні працювати однаково на всій території України – для Донецька, для Кіровограда, для Львова та інших. І я обіцяю, що Генпрокуратура буде робити все, щоб закони працювали для всіх людей однаково.
----------
13:22 Володимир Фесенко, Бюро політичного консалтинга «Пента»:
-- На хвилю арештів після львівської трагедії і серії аварій на шахтах важко було не звернути уваги. Можна було б списати даний факт на збіг обставин. Україна пережила «чорний липень». Мабуть, ніколи за всю історію незалежної української держави не було такого ланцюга трагічних інцидентів з масовими людськими жертвами.
Але є підстави вважати, що мова йде про своєрідну тактику і піар-активність С. Пискуна на новій посаді. Якщо уважно проаналізувати стрічку інформаційних повідомлень за день, то можна виявити, що Генпрокуратура є лідером інформаційної активності серед всіх державних органів. При М. Потебенько це відомство було досить закритим. Частіше активничали в інформаційній сфері заступники Генпрокурора. Зараз прямо протилежна ситуація. Генпрокуратура максимально використовує об’єктивно виникаючі інформаційні мотиви і створює власні. У зв’язку з цим варто підкреслити недавню зустріч С. Пискуна з дипломатами, цілий ряд заяв у справі Гонгадзе і т.ін.
Арешти органічно вписуються в нову інформаційну політику Генпрокуратури. Це «гучний» мотив, що до того ж позитивно сприймається натовпом, прагнучим негайного покарання винних начальників. Показати рішучість важливо і Кучмі, а Пискуну тим більше. Цілком можливо, що услід за депутатами Святослав Михайлович вирішив «чарувати» і населення. Адже не секрет, що значна частина українських громадян жадає «сильної руки», живе в очікуванні «українського Путіна». Якщо С. Пискун буде діяти в тому ж дусі і далі, то на горизонті з’явиться ще один «наступник».
----------
14:19 Євген Жовтяк, народний депутат, фракція “Наша Україна”:
Я переконаний, що нічого в роботі Генпрокуратури не зміниться. Це всього навсього зовнішні ефекти. Тобто новий генеральний прокурор вирішив завоювати собі авторитет тим, що він буцімто здійснює рішучі заходи. Нікого він без дозволу Кучми не посадить і навпаки, буде завжди переслідувати тих, на кого йому буде вказувати Кучма, не залежно від того, чи є в діях тієї чи іншої особи склад злочину. Тобто це всього навсього шоу, яке нічого спільного із законністю немає.
Свого часу Святослав Піскун починав робити свою кар’єру саме в Ірпені. І тут досі всі пам’ятають, що це людина, яка не знає слова “закон” і не знає, що таке законність.
----------
14:20 Павло Жовніренко, Центр стратегічних досліджень:
-- Перші кроки Піскуна мені подобаються. Арешти керівників шахт, безумовно, вплинуть на інших керівників шахт та галузевих управлінь. А вина їх у трагедіях, у постійних смертях є. Інша справа, що якщо вже говорити про вину по штабах, треба дивитися де штаб. А штаб знаходиться в мінпаливенерго. Тому головним чином треба ставити питання – як склалася така ситуація, що в Донбасі практично не залишилося жодної шахти, яка б задовольняла всі вимоги техніки безпеки. У нас є держтехнагляд, є міністерство палива і енергетики, є відповідні служби. Так само були виділені і гроші на обладнання шахт, і був кредит Світового банку. Тому треба з’ясувати, куди ці гроші пішли, і яка тут роль керівників всіх рівнів, в тому числі нинішніх і колишніх міністрів і їх заступників.
При тому результаті у Львові, я думаю, також затримка на етапі розслідування – це краще, ніж було б навпаки. Складається враження, що зараз ми підходимо до того, що взагалі 365 днів на рік будуть днями жалоби в Україні. Системна криза починає загострюватися, коли вже витрачений ресурс, залишений нам від радянських часів, натомість за останні роки взамін нічого не запропоновано. На ремонти, на амортизацію обладнання гроші фактично не виділялися, а якщо й виділялися, то зникали в невідомому напрямку. І це по всій країні на всіх рівнях.
Тому я думаю, що якщо Піскун буде і далі йти цією дорогою, він однозначно через деякий час прийде до вершини цієї піраміди. Єдине, що я вважаю необхідним при такому підході Піскуна – те, що слідство над винними повинно бути прозорим для суспільства. З цією пропозицією повинні вийти і депутати - щоб був громадський контроль за місцями утримання і за ходом слідства.
----------
14:26 Григорій Омельченко, народний депутат, голова комісії Верховної Ради з розслідування справи Георгія Гонгадзе та інших резонансних справ:
Я не знаю матеріалів цих кримінальних справ, щоб судити, чи були підстави затримання і керівництва Повітряних сил, і директорів шахт, але без наявності законних підстав не можна обирати ніяку міру запобіжного засобу, в тому числі і взяття під варту. Як колишній слідчий можу сказати, що чинне кримінальне процесуальне законодавство досить детально регламентує порядок обрання міри запобіжного заходу під час попереднього слідства.
Стаття 155 КК чітко регламентує коли підозрюваний може бути взяти під варту. По-перше, цей запобіжний захід застосовується у кримінальних справах по злочинах, за які законами передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на термін понад 3 роки. Якщо скоєний злочин, за яким передбачено менше покарання, то арешт чи взяття під варту не допускається. Злочини, в яких звинувачуються і керівники Повітряних сил, і керівники шахт, передбачається покарання на термін, більший ніж на 3 роки позбавлення волі.
Звичайно, впадає в око факт масових затримань, звернення до суду про взяття під варту в зв’язку з приходом нового генерального прокурора України. Зокрема, мене дуже насторожує, що все це відбувається, як раніше говорили, “в світлі останніх рішень постанов ЦК КПРС про посилення боротьби зі злочинністю і укріплення законності в країні”. Я маю на увазі “у світлі” останніх заяв, які були сказані президентом Україні. Я не хотів би, щоб укази президента і його політичні заяви відігравали вирішальну роль у діяльності слідчого чи генерального прокурора.
Відповіді
2002.08.06 | Тоня
Re: С.Піскун: Плану по арештах у нас немає/Але арешти будуть(-)