МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Розтлумачте ще раз, як обирають бундестаг?

08/31/2002 | НеДохтор
Прочитав пояснення на сайті "Німецької Хвилі". (див. передрук нижче)
Не вдалося однозначно "проковтнути" останній абзац.

Хто знайомий з цією системою (може romulus), поробуйте розтлумачити іншими словами, як саме перерозподіляються мажоритарні мандати.



http://www.dwelle.de/ukrainian/wahl/dossier/index1.shtml
-----------------------------
Як обирають бундестаг? - Про німецьку виборчу систему

У принципі, все дуже просто: хто сидітиме в наступному німецькому парламенті - бундестазі, німці вирішать, поставивши в день виборів хрестики у виборчих бюлетенях. Але як впливають на результати виборів такі поняття як п'ятивідсотковий бар'єр, додаткові мандати, голосування за мажоритарників чи за партійними списками?

Німецькі виборці, які вирушать до виборчих дільниць 22 вересня повинні будуть зробити подвійний вибір, або, якщо висловлюватися якомога ближче до німецької термінології, у них буде два голоси. Саме за їх допомогою німці вирішуватимуть, хто потрапить до бундестагу. Загальна кількість депутатських мандатів - 598.

Вирішальна роль голосування за кандидатів за партійними списками

Так званим 'першим голосом', проголосувавши за конкретного кандидата у своєму виборчому окрузі (мажоритарне голосування), німецькі виборці визначають половину майбутніх парламентаріїв. Таким чином розподіляються 299 від загальної кількості депутатських мандатів. У цьому голосуванні результат визначається за принципом простої більшості голосів виборців. Однак доля парламентської більшості у бундестазі вирішується так званими 'другими голосами' або голосуванням за кандидатів за партійними списками. На основі цього голосування вирішується розподіл другої половини мандатів, але водночас цими голосами виборці вирішують також, яку кількість місць у парламенті отримає кожна окрема партія, що пройде до бундестагу.

Партії складають у кожній окремій федеральній землі Німеччини списки кандидатів, з яких у відповідності до результатів голосування за партійними списками, у бундестаг будуть проходити депутати. Однак, і це вказує ще раз на те, наскільки важливим є голосування за кандидатів за партійними списками, відбувається перерахування голосів, відданих за кандидатів-мажоритарників та за тих, що обиралися за списками партій. Такими чином мандати, які були розподілені за результатами мажоритарного голосування, перерозподіляються у відповідності до результатів голосування за партійними списками. Тобто, якщо в результаті розрахунків виявиться, що одній партії припадають 100 депутатських мандатів, а через мажоритарне голосування вона отримала 40, то з цього виходить, що ця партія отримує 60 мандатів за списками. Якби цій партії вдалося вибороти всього лише 30 мандатів за мажоритарним голосуванням, то тоді у бундестаг потрапляють 70 кандидатів за партійними списками.
-----------------------------

Відповіді

  • 2002.08.31 | НеДохтор

    Re: ніби знайшов відповідь

    В російському варіанті сайту є більш повний текст.

    dw-world.de/russian/0,3367,4457_A_612398,00.html

    ----------------------
    Как проходят выборы?


    Каждый избиратель имеет два голоса

    В принципе, всё просто. В день выборов граждане, поставив крестики в избирательных бюллетенях, решат, кому достанутся места в бундестаге. Однако в избирательной системе Германии имеются и свои особенности.

    Одномандатные округа

    Одной из них является принцип смешанного, или двойного, голосования, когда избиратель имеет возможность поддержать кандидата по одномандатному округу от одной партии и выразить доверие списку кандидатов, выставленному другой партией.

    Итак, 22 сентября каждый избиратель будет иметь два голоса. С помощью «первого голоса» он решает, кто будет представлять данный избирательный округ в Берлине. Половина всех парламентариев, то есть 299 из 598, будет избрана таким путём на мажоритарной основе в одномандатных округах. Для избрания кандидатам достаточно получить простое большинство голосов.

    Выборы по спискам

    Но какая партия победит на выборах и какой численный состав будут иметь фракции в бундестаге зависит от "второго голоса", с помощью которого избиратель отдаёт предпочтение тому или иному партийному списку. В каждой федеральной земле все партии, принимающие участие в выборах, составляют свой список кандидатов. Порядок и процедура составления этих списков определёны законом. Выдвижение проходит на съездах партии.

    Размеры фракций (то есть пропорции распределения мандатов между партиями) определяются на основе подсчёта "вторых голосов". При этом мандаты, полученные за счёт «первого голоса», засчитываются в общее число причитающихся партии парламентских мест.

    Если партия по результатам подсчёта "вторых голосов", к примеру, должна будет получить в бундестаге 100 мест, а 40 мест она уже получила благодаря "прямым мандатам", то из выборного списка будут заполнены оставшиеся 60 мест.

    Дополнительные мандаты

    Однако может случится, что в той или иной федеральной земле какая либо из партий по "первым голосам" получит больше мандатов, чем по спискам. В этих случаях, чтобы гарантировать пропорциональность, закон предусматривает увеличение общего числа мест в парламенте. При выборах бундестага в 1998 году было зарегистрировано 16 подобных случаев.

    Однако эти мандаты, так сказать, "персонифицированы": если, получивший его депутат по каким-то причинам покидает парламент или переезжает на жительство в другую землю, его место в бундестаге сокращается.

    Пятипроцентный барьер

    Большую роль в немецкой избирательной системе играет, так называемый, пятипроцентный барьер: в парламент проходят только те партии, которые получили на выборах не менее пяти процентов голосов избирателей. Есть одно исключение: если партия набирает меньше пяти процентов, но получает минимум три прямых мандата, то она проходит в парламент.
    ----------------------
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.09.01 | Teoretyk

      Diakuju za cinnu informaciju, ale jak kazhut', dyjavol (+)

      hovajet'sia v detaliah. Tam bulo pro special'ni pravyla vysunennia kandydativ do partijnogo spysku. IMHO, dlia nas ce bula by najcikavisha informacija. Nikoly ne poviriu, shcho lider, skazhimo, hrystyjans'kyh demokrativ nimechchyny mozhe svojeju voleju vnesty do partijnogo spysku svogo druga, brata, kuma, i.t.p.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2002.09.01 | trick

        Re: Diakuju za cinnu informaciju, ale jak kazhut', dyjavol (+)

        Mozhe vnesty. Mozhe. Jaksho duzhe xocca + "uboltaet" svoe CK chy jak-tam-jogo. Ale jaksho svat/brat/drug/kum bude dovbneju abo kradijem (tobto ce prolize v presu), to rejtyng partii bude v tij samij ...mmm... dupi v jaku vpade lider desho ranishe.
        IMXO.
      • 2002.09.01 | НеДохтор

        Re:

        > ... Nikoly ne poviriu, shcho lider, skazhimo, hrystyjans'kyh demokrativ nimechchyny mozhe svojeju voleju vnesty do partijnogo spysku svogo druga, brata, kuma, i.t.p.



        На Форумі вже давненько Пані поставила досить високо планку, через яку ще ніхто не зміг перестрибнути:
        "з вірю-не-вірю треба йти до церкви, а все інше треба аргументувати".
        А як Вам між іншим подобається Буш-молодший?


        IMHO, головна проблема не з внесенням до списків, а з вільним волевиявленням, котре можливе тоді, коли всі мають рівний доступ до ЗМІ, коли відсутні адміністративний тиск, підкуп, залякування... тоді і за, чи проти можна проголосувати вільно, незалежно хто кого в які списки вніс чи виніс.

        P.S.
        Повторюю запитання, котре ставив Вам в іншому дописі:
        чому не користуєтесь кнопкою "Translit"?
        Вона знаходиться внизу під вікном, в якому набираєте свій допис.
        Спробуйте з більшою повагою поставитись до своїх читачів.
  • 2002.09.01 | romulus

    Re: Розтлумачте ще раз, як обирають бундестаг?

    так і є.

    майже всі 598 депутатів (за винятком тих, які висувались не від партій, а "самі по собі" - в минулому бундестазі був щось аж ОДИН такий) розподіляються між партіями відповідно до тієї кількості, яку кожна партія візьме відповідно до "пропорції". якщо партія візьме ще й кілька прямих мандатів, то ці "прямі" просто "ввійдуть в "спискову кількість, нічого понаднормового партія не отримує (приклад - якщо "по спискам" - 25% (150 місць - зауважте, 25% беруться не від половини - тобто 299, а від загальної кількості - тобто від 598) і 10 "прямих", то партія всього буде мати не 160 (150 +10), а 150 місць - ці 10 "віднімуться".
    однак є маленьке "але". якщо партія напр. по списку не проходить (не набирає 5%), а має 10 "прямих", то всі ці 10 йдуть в парламент і його загальна чисельність відповідно зростає.

    так що все правильно. надіюсь я вніс трошки більше ясності...

    і наостанок:
    є ще кілька маленьких пунктиків - типу у зв"язку з хведоративністю і так далі
    але вони лесс імпортант
    основне сподіваюсь викладене вище.

    текст німецького виборчого закону можна знайти тут:
    http://www.datenschutz-berlin.de/gesetze/bwg/bwg.htm
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.09.01 | НеДохтор

      Re: тепер ясно

      romulus писав:
      > так і є.
      >
      >
      > однак є маленьке "але". якщо партія напр. по списку не проходить (не набирає 5%), а має 10 "прямих", то всі ці 10 йдуть в парламент і його загальна чисельність відповідно зростає.
      >


      Ви правильно вгадали в яке "але" я вперся.
      Тепер зрозуміло.
      Дякую за пояснення і лінк.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2002.09.01 | romulus

        ета жужу нє проста так

        зараз будемо сміятись разом
        пункт 1
        цей пунктик придуманий для колишніх комуняк СЄПН ім. хвонєкєра
        справа у тому, що не бачити би їм 5% як своїх вух! однак "в цєлях справєдлівасці", а по суті - щоб не давати цим жулікам-комунякам лишніх підстав для шухєра - на який вони як відомо здатні в любую пагоду - їх дозволили бути присутніми в парламенті і без 5% - за рахунок цього нашого "але".
        пункт 2
        зараз цим але може скористатись "правий популіст" рональд барнабас шілль з гамбургєра і його охвігєнна партія правих ідійотів "rechtsstaatliche offensive" cупер-пупер. їх колись по тєлєку так взули - з 10-ти гамбурзьких сенаторів шіля жоден! не міг назвати головних пунктів програми:))))) пррям як чучма і послання... але то таке...
    • 2002.09.02 | Михайло Свистович

      Re: Якби його ще й переклав хтось. Хоча б автоматом з правками.

      romulus писав(ла):
      >
      > текст німецького виборчого закону можна знайти тут:
      > http://www.datenschutz-berlin.de/gesetze/bwg/bwg.htm
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2002.09.02 | romulus

        поживем - побачим

        сумніваюсь, що він ще не перекладений
        якщо маєте нагоду, поцікавтесь в бібліотеці ВР на грушевського 18 - мені здається, що він там є.
        з іншого боку - а нахвіга воно Вам?
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2002.09.02 | Михайло Свистович

          Re: щоб було до хфіга.

          romulus писав(ла):
          > з іншого боку - а нахвіга воно Вам?

          А Вам?

          Чи я ще не доріс, щоб читати закони інших держав?

          А якщо серйозно, то майданівцями, які на практиці пройшли вибори і краще за будь-якого депутата знають дірки у законодавстві, зараз готується проект кількох законів про вибори, який буде роздано депутатам. І можливість пробити багато речей в нас є.

          Тому ми б хотіли ознайомитись з виборчим законодавством (і місцевим також) багатьох демократичних держав.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2002.09.02 | НеДохтор

            Re: щоб було

            Михайло Свистович писав:
            > > Тому ми б хотіли ознайомитись з виборчим законодавством (і місцевим також) багатьох демократичних держав.


            Хороша справа.

            А почитати дійсно можна в бібліотеці ВР (напевно хтось з депутатів зможе допомогти)


            http://rada.gov.ua/LIBRARY/catalog/aconst2.htm#Вибор
            ------------------
            Виборче право. Виборча система.
            Вірменія. Закон про вибори. Від 5.02. 1999р. Рос. мовою.
            Канада. Закон Канади про вибори. Від 1991р. Рос. мовою. [34И/И7/] *
            Молдова. Закон про вибори до місцевих органів влади. Від 7 грудня 1994р. Рос.мовою. [34СII/Молд/] *
            Німеччина. Правила проведення федеральних виборів. Від 7.12.1989р. Рос.мовою. [34И/И4/] *
            Німеччина. Додаток до правил проведення виборів на федеральному рівні. Від 7.12.89, 25.06.90, 14.09.90,9.10.90рр. Рос.мовою. [34И/И4/] *
            Німеччина. Федеральний закон про вибори до Німецького Бундестагу. Рос.мовою. [34И/И4/] *
            Польща. Положення про вибори до Сейму Республіки Польща: Закон від 28 травня 1993р. Рос. мовою. [34И/И4/] *
            Польща. Положення про вибори до Сейму Республіки Польща: Проект закону від 13.02.1992р. Рос. мовою. [34И/И4/] *

            ------------------






            ------------
            Даний переклад знаходиться у бібліотеці Верховної Ради України за адресою:
            Київ, вул. Грушевського, 18/2, кімн. 4, 5
            Тел.: (044) 291-7767
            Цей розділ підготовлений Відділом інформаційно-бібліотечного забезпечення
            Інформаційного управління Апарату Верховної Ради України

            Наша адреса: 01008, м. Київ 8, вул. Грушевського, 18/2, кім. 4,5;

            Тел.: (380 44) 291-7767; (380 44) 291-7571
            E-mail:: bibl@rada.gov.ua
            E-mail: refunit@rada.gov.ua
            --------------
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2002.09.02 | Михайло Свистович

              Re: Дякую (-)

          • 2002.09.02 | romulus

            дякую за відповідь

            закон досить величенький, а я не люблю робити **** роботу. крім нього ще вкрай необхідно (для того щоб все було ясно) перекладитивідразу й Виборчий порядок (він також має статус закона). тому якщо Ви мене врочисто запевните, що після більш-менш сурьйозних спроб знайти закон (ну типу спитати напр. в першого-ліпшого знайомого з тематикою - "не бачив нєнєцкого виборчого закону?") і навіть 1-2 реальних дій (типу подзвонити до когось і спитати те саме) я спробую засісти за переклад. якщо до того часу голод і холод не вигонить по харчі (шутю, але не зовсім).

            не сприймайте мою іронію надто іронічно :)
            менінесмішно
  • 2002.09.01 | romulus

    мені спала на думку ще одна важлива риса

    німецької держави загалом, яку я хочу описати:

    справа у тому, що федерація в основному видає закони. тобто регулює питання матеріального права. організаційні ж моменти віддані в цілому конституцією (стаття 84 абз.1) на відкуп земель. є лише невеличка кількість питань, які федерація виконує самостійно - до них належить
    оборона,
    закордонні справи,
    "великі" водні і шляхові питання,
    "атомні" питання,
    залізниця (нагляд, бо самі п-ва залізниці і колія приватизовані),
    нагляд за банками і поштою,
    надання кредиту на отримання вищої освіти



    все решта в державі, навіть якщо і врегульоване "федеральним" законодавством, виконується землями.
    хотів би я подивитись на такі речі в україні з нашою виконавчою дисципліною і порядком (шкода не вмію малювати гномиків що скачуть)


    і ще одна цікава річ:
    німці на всі (!!!!!!) рівні виконавчої влади (аж до секретарок) передбачають наявність спеціальної (!) оствіти - будь то для пожежників чи для друкарок.

    дотошний народєц...


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".