МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Чим мені Кучма нагадує Скоропадського, а Тимошенко – Петлюру...

09/20/2002 | Спостерігач
Чим мені Кучма нагадує Скоропадського, а Тимошенко – Петлюру...

Кость БОНДАРЕНКО, керівник Центру досліджень суспільних процесів

Мені на думку спадають паралелі з гетьманом Скоропадським та з Директорією. До речі, чомусь мало хто з істориків проводять паралелі між Кучмою та Скоропадським. А вони – існують.

Якось так сталося, що революції в Україні відбуваються мало не щороку. Січень 2000 року – переворот у Верховній Раді. Лівих усунуто від керівництва парламентом. Газети навперебій охрестили цей перформенс “оксамитовою революцією”. Початок 2001 року. Багатотисячні мітинги у Києві та інших містах. Плівки майора Мельниченка. Зникнення Георгія Гонгадзе. Формування української опозиції. Газети знову називають цей процес революцією. Нарешті, 2002 рік. Вересень. Опозиція виводить на вулиці небачені натовпи прихильників. Влада знову розгублена і робить ряд тактичних помилок. Наметове містечко виростає довкола Адміністрації Президента. Сам Президент відсиджується у Зальцбургу, висилаючи на переговори з опозицією найбільш одіозну і найбільш ненависну для опозиціонерів особу в своєму оточенні – Віктора Медведчука. Міліція намагається знести наметове містечко, апелюючи до рішення Шевченківського районного суду міста Києва (рішення незаконне, бо порушує межі компетенції судді – перенести місце проведення акцій за межі міської самоврядної одиниці, тобто, за межі Києва). І все це – також називають революцією.

Країна перманентної революції. Революції, яка вже поступово перетворюється на еволюцію. Тому, що революція – це радикальна зміна існуючих порядків, заперечення старого, утвердження нового. У нас же відбувається бурхлива еволюція політичної системи, в якій опозиція виступає лише у ролі каталізатора.

Я сам є ворогом системи, уособленої Президентом Кучмою. Але, на жаль, не бачу виразного обличчя в тих, хто йому протистоїть. Є наразі маса. Є кілька позицій і кілька доктрин. Є різне бачення цілі. І на цьому успішно намагається грати Президент.

Мені на думку спадають паралелі з гетьманом Скоропадським та з Директорією. До речі, чомусь мало хто з істориків проводять паралелі між Кучмою та Скоропадським. А вони – існують.

Обидва – і Кучма, і Скоропадський – народилися на Чернігівщині. Тобто, на українсько- російському пограниччі. Обидва були людьми, сформованими під впливом російської культури і вважали себе насамперед росіянами (у анкетних даних депутата Верховної Ради України першого скликання Леоніда Кучми у графі “національність” значилося – “росіянин”). Обидва за старого режиму (Скоропадський за царату, Кучма – за СРСР) зробили стрімкі кар’єри і увійшли до загальноімперського істеблішменту першої величини. Обидва стали українськими діячами волею випадку. Обидва при приході до влади опиралися на іноземні сили: Скоропадський – на німців, Кучма – на Росію. Обох підтримували кола великого бізнесу: Скоропадського – ПРОТОФІС, Кучму – Українська спілка промисловців і підприємців. Обидва були прихильниками авторитарної моделі і авторитарного стилю керівництва, при цьому реальна диктатура прикривалася ліберальними гаслами. Обидва чимало зробили для України. Обидва акцентували увагу на зовнішній політиці. В оточенні обидвох процвітала корупція та плелися інтриги. Обидва ігнорували наявність опозиції і виявляли небажання співпрацювати з опозиційними силами, йти на будь-які компроміси. У фіналі Скоропадський підписав Акт федерації з Росією, а Кучма – фактично повторив цей же Акт у завуальованій формі. Він підписав дніпропетровські домовленості з Володимиром Путіним.

За цих обставин надто схожою на Директорію зразка 1918 року є наша нинішня опозиція. Пам’ятаєте – тоді також в одну силу об’єдналися різнорідні маси: і соціал-демократи, і есери, і представники правих партій, і Січові Стрільці, і звичайні дрібні та великі селянські отамани, які у творили Осадний корпус і вирушили у листопаді 1918 року на Київ, скидати гетьмана. Підійшовши до резиденції, вони не знайшли Скоропадського, а лише його Акт про зречення. Цього разу була одна- єдина поправка: у Адміністрації Президента не було не лише Кучми, а й його Акту про зречення. Чим, напевне, відрізняється Леонід Данилович від Павла Петровича, то це міцними нервами і відсутністю гідності.

Пам’ятаємо також події 1919 року, коли Директорія розпалася: спершу з неї вийшов Винниченко, далі – Петрушевич, далі – Андрієвський, ще далі – Макаренко і Швець. Лишився один Петлюра. Те ж саме можемо спостерігати й нині. Можемо проводити паралелі не лише між явищами, а й між персонажами.

Велика дитина у великій політиці, вічно в сумнівах і вічно в роздумах, схильний до інтриг і до непослідовних дій Віктор Ющенко. У 1918 році він був би, поза сумнівом, Винниченком.

Інтриган, з малою харизмою але великими амбіціями, йому багато в чому – і до виступу, і після – був зобов’язаний своєю владою і своїм становищем Скоропадський... Опанас Андрієвський найбільше схожий на лідера нинішніх комуністів Петра Симоненка..

Олександр Мороз, що чітко знає своє місце у політичних розкладах, знає свій електорат і свої можливості, має високий інтелектуальний рівень і значний досвід, хоча не висовується на перші ролі – подібний до Швеця та Макаренка...

Нарешті, Юлія Тимошенко всіма силами прагне перетворитися на українського Петлюру. Найбільш пасіонарна з-поміж керівників опозиції, вона встигла побувати у застінках режиму Кучми (Петлюра також потрапив за часів Скоропадського до в’язниці). Вона схильна до авантюр і схильна до максималізації. Вона не зупиниться ні перед чим задля досягнення своєї цілі. Більше того – вона усуне (поступово, повільно) всіх конкурентів у політичному таборі і стане єдиним Лідером. Вона не буде Жанною д’Арк, вона не стане здобувати престол для короля-Ющенка, аби самій згоріти на вогнищі – скоріше вона стане Катериною Медичі, що здійснюватиме політику, ставитиме королів, а у разі потреби – організовуватиме потрясіння, що за силою і виразністю не поступляться Варфоломіївській ночі.

Кожна паралель є доволі умовною. Кучма не стане Скоропадським – у його оточенні немає істориків, рівних Дорошенкові, Липинському чи Полонській-Василенко, здатних створити довкола Леоніда Даниловича такий же прекрасний міф, який згодом створили довкола Скоропадського. Ющенко не стане Винниченком – хоча би тому, що у нього немає блискучого літературного хисту. Симоненко не стане Андрієвським - він надто заідеологізований. Мороз не стане ні Швецем, ні Макаренком – він має більший рівень пасіонарності. Юлія Тимошенко не стане ні Петлюрою, ні Жанною д’Арк, ні точною копією Катерини Медичі. В першу чергу тому, що, висловлюючись словами Гете, “є велика доба, але вона отримала мале покоління”. Більше того – в нинішньої революції немає свого Петрушевича, свого Коновальця, свого Мельника. Немає Січових Стрільців... Навіть немає Махна з Зеленим.

Опозиції можна закинути багато речей. Можна закинути значну відірваність від народу. Можна закинути високу амбіційність. Можна закинути нерозуміння поняття “революційна ситуація”. Можна закинути відсутність свіжих ідей (бо на одному гаслі “Геть Кучму!” не можна побудувати щось – опозиція не запропонувала наразі конструктивних програм). Можна закидати відсутність впливу на засоби масової інформації. Але найбільше, що мене хвилює: чому опозиція не продемонструвала дієвий механізм уникнення повторення феномену Кучми? Чи не стане Ющенко, Тимошенко, Мороз, Симоненко завтра, прийшовши до влади, новітнім Кучмою? Дії опозиції виглядають (принаймні, для мене) PR-акцією, перформенсом... Десять – п’ятнадцять років тому популярністю користувалася напівзабута п’єса Шварца “Вбити дракона”. Пам’ятаєте – хоробрий лицар Ланселот вбиває Дракона, який тримав у страху і покорі народ, і сам стає Драконом – не менш грізним і не менш жорстоким.

Я вітаю революцію – як вітав її у 1989, 1990, 1991, 2001 роках. Революція – це зміни. Це – ковток чистого повітря. Це – надія на краще. Я гаряче підтримую дії опозиції. Я втомився від кліки персонажів моєї книжки. Але знаю, що за ними прийдуть інші персонажі. І буде не одне розчарування і не одне прозріння. А – отже – будуть нові і нові революції. І за рік після скинення Кучми на Європейську площу виходитимуть натовпи людей, що скандуватимуть: “Геть Ющенка! (Тимошенко, Мороза, Симоненка)”. І так – до тих пір, доки при владі в нас не залишиться людей, позначених печаттю радянської системи адміністрування. Доки в нас не з’явиться своя, українська влада. А це станеться. Обов’язково станеться. З часом. Шляхом еволюції, яка лише зовні нагадуватиме революцію.

Відповіді

  • 2002.09.20 | Shooter

    Чим мені Кость часами нагадує Лімонова і Жіріновського...

    Прагненням афектувати.


    > Кость БОНДАРЕНКО, керівник Центру досліджень суспільних процесів

    > Я вітаю революцію – як вітав її у 1989, 1990, 1991, 2001 роках. Революція – це зміни. Це – ковток чистого повітря. Це – надія на краще. Я гаряче підтримую дії опозиції. Я втомився від кліки персонажів моєї книжки. Але знаю, що за ними прийдуть інші персонажі. І буде не одне розчарування і не одне прозріння. А – отже – будуть нові і нові революції. І за рік після скинення Кучми на Європейську площу виходитимуть натовпи людей, що скандуватимуть: “Геть Ющенка! (Тимошенко, Мороза, Симоненка)”. І так – до тих пір, доки при владі в нас не залишиться людей, позначених печаттю радянської системи адміністрування. Доки в нас не з’явиться своя, українська влада. А це станеться. Обов’язково станеться. З часом. Шляхом еволюції, яка лише зовні нагадуватиме революцію.

    Я так розумію, що Ющенко, прийшовши до влади, стане "неукраїнським"?

    Фронда - юбер аллєс. Або як писав колись Нушич, "глянь мамо, які в мене красиві нові черевички...ну глянь....глянь! глянь, кому сказала!!!!"
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.09.20 | Спостерігач

      Re: Чим мені Кость часами нагадує Лімонова і Жіріновського...

      Shooter пише:

      >
      > Я так розумію, що Ющенко, прийшовши до влади, стане "неукраїнським"?

      А Вінниченко хиба був неукраїнським? Ще й яким! А Грушевський!
      Мова ж була геть про инше, й Ви це чудово усвідомлюєте.
      Ця стаття звісно не на часі, але вона вірна за своєю суттю.
    • 2002.09.20 | Богдан

      Грушевський теж був "український" ...

      Але такий самий ідіот був, як Ющенко. Така сама мямля. Язиком молоти був мастак, а як щось зробити рішучого, тут же накладав в штани.
    • 2002.09.20 | Сергій Кабуд

      Панове, вже час зрозуміти що журналістиє майже 100% є казли

      з недоробленною освітою і пьяниці до тогож

      з того факту що "журналісти" пишуть в "газети"
      НЕ ВИПЛИВАЄ ЩО ГАЗЕТИ ТИРБА ЧИТАТИ

      а навпаки

      колись мені один казав що на жюр-fuck МГУ йшли студенти Літінституту які виявилися творчими імпотентами

      в часи сьогодення в нас є Мережа, а на мережі Майдан.
      На Майдані є ви, Панове.
      Які там журналісти з їхніми казлячими видроченими з прутня пьяними думками?

      Схамениться і ігноруйте це блядове плім"я.
      пройшли ті часи коли публікуватися була привелея ідіотів і запроданців.

      Немає, не існую тих Бздней, Айсітівєй і т.і.
      Воно навіть нашій кугутів на обдурює вже давно.

      Тху, яке паскудство розворушив!
  • 2002.09.20 | Мамарига

    Re:

    За що люблю філологічне мислення. Вільні асоціації несуть філософа на своїх безтурботних хвилях, не звертаючи уваги на рифи та скелі жорсткої реальності.

    > Пам’ятаєте – хоробрий лицар Ланселот вбиває Дракона, який тримав у страху і покорі народ, і сам стає Драконом – не менш грізним і не менш жорстоким.

    Якщо правильно пам'ятаю, ніяким драконом Ланцелот не став. Його перемогу присвоїв собі Король, а Ланцелот повернувся лише в кінці - та й не дуже виграв на цьому. І Дракон також не загинув - він там в самому кінці з дітьми змія запускав - дуже важливе доповнення.

    Ідея - той, хто протистоїть чудовиськам, може одного дня непомітно для себе перетворитися на одне з них - належить, здається, Ніцше. Але не Шварцу.

    Отже, Тимошенко зараз прекрасно грає роль Ланцелота. Дай Боже витримки Ющенку, правильно зіграти Короля. Інакше Короля зіграє Медведчук.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.09.20 | 3dom

      Re:

      > Ідея - той, хто протистоїть чудовиськам, може одного дня непомітно для себе перетворитися на одне з них - належить, здається, Ніцше. Але не Шварцу.

      Восточные мотивы. Сюжет слишком древний. Наверное потому, что очень верный.
  • 2002.09.20 | Конструктор

    Вот бы расшифровать... [Re: Чим мені Кучма нагадує...]

    Спостерігач пише:
    > Кость БОНДАРЕНКО, керівник Центру досліджень суспільних процесів

    > ... Обидва були прихильниками авторитарної моделі і авторитарного стилю керівництва, при цьому реальна диктатура прикривалася ліберальними гаслами. Обидва чимало зробили для України. Обидва акцентували увагу на зовнішній політиці...

    Какая любопытная фраза, однако! (выделена жирным)
    Вот бы расшифровать, а?
  • 2002.09.20 | 3dom

    А власть все-равно взяли бандиты под масками коммунистов.

    Кстати УНСО чем-то напоминает Махно - те-же ситуационные союзы. Их место - впереди, когда нужно подставлять головы. И так-же о них все забывают, когда дело сделано. (Вспомните, кто штурмовал Крым и чем это потом закончилось)
  • 2002.09.20 | Горицвіт

    якщо відкинути порожню белетристику

    яка не тягне навіть на історичні аналогії, то залишається зерно змісту. Ось воно:

    "...І за рік після скинення Кучми на Європейську площу виходитимуть натовпи людей, що скандуватимуть: “Геть Ющенка! (Тимошенко, Мороза, Симоненка)”. І так – до тих пір, доки при владі в нас не залишиться людей, позначених печаттю радянської системи адміністрування. Доки в нас не з’явиться своя, українська влада. А це станеться. Обов’язково станеться. З часом. Шляхом еволюції, яка лише зовні нагадуватиме революцію."


    Тобто: політичні зміни відбуться разом зі зміною поколінь. Але не раніше.

    У цьому щось є, але відразу просяться зауваження. По-перше, що таке покоління? Ю. Тимошенко, Тигипко і Т. Чорновіл, здається, ровесники. А досвід в них трохи різний. По-друге, чи зміна поколінь (при владі) обов'язково несе політичні зміни, тим більше позитивні? Юна зміна Кучми - всі ті Хорошковські, - хіба вони несуть якусь прогресивну новизну? Навпаки.

    Тому покладатися на природну зміну поколінь не варто.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.09.20 | 3dom

      Тобто: кричи - не кричи - бесполезно. (Сидите мол дома?) (-)

      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2002.09.20 | Горицвіт

        це ідея Бондаренка. як я її зрозумів

        Мол, не рипайтесь, бо все станеться само собою, як тільки Кучма, Ющенко, Тимошенко підуть на пенсію по старості.

        Але так не буде.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2002.09.20 | Mykyta

          Ya by skazav, shcho pid smachnym sousom

          podayet'sya parshyvo zroblena strava.

          Tsilkom pogodzhuyus' z Vashym vysnovkom. Ya vzhe pysav, shcho vidvernennya mozhlyvosti povtorennya dyktatury ye nashoyu nagal'noyu problemoyu, odnak absolyutno ne podilyayu tochky zoru "golosuj ne golosuj ..."
        • 2002.09.20 | 3dom

          Я так думаю это идея власти. Точнее очередной ход.

          Потому, что те-же тезисы слышал вчера по ТВ в какой-то передаче от какого-то убедительно жестикулирующего аналитика. (Фамилию не запомнил, помню только, что заканчивается на ...ский).
          Схожесть тезисов говорит о том, что их штампуют в одном месте (точнее из одного места :)).
  • 2002.09.20 | паралельник

    Чим Бондаренко нагадує Суетоніуса...

    Цар Николай = Кучма
    Ленін = Тимошенко
    Сталін = Симоненко
    Тротський = Мороз

    або

    Ленін = Кравчук
    Сталін = Кучма
    Тротський = Ющенко

    або

    Гітлер = Путін
    Сталін = Буш
    Кох = Кучма
    Молотов = Паскуал
    Ріббентроп = Чорномирдін
    Мельник = Ющенко
    Бандера = Тимошенко
    Шухевич = Мороз

    або

    Буш Sr. = Кучма
    Буш Jr. = Медведчук
    Рамзфелд = Марчук
    Чейні = Кравчук
    Клінтон = Ющенко
    Гор = Тимошенко

    або

    Калігула = Кучма
    його кінь = Медведчук
    його скрипка = Ющенко
    палаючий Рим = Україна

    Найпростіше, ав корс:

    Ніксон = Кучма

    Nota Bene -> :)
  • 2002.09.20 | Абдула

    Прозорий натяк

    Автор прозоро натякає, чим може скінчитися перемога опозиції над Кучмою.
    Він пише:

    > Пам’ятаємо також події 1919 року, коли Директорія розпалася: спершу з неї вийшов Винниченко, далі – Петрушевич, далі – Андрієвський, ще далі – Макаренко і Швець. Лишився один Петлюра. Те ж саме можемо спостерігати й нині. Можемо проводити паралелі не лише між явищами, а й між персонажами.

    Натяк надто прозорий. Пісяля того як розпалася Директорія, розвалилася і УНР.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".