МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Юліне інтерв'ю "Врємю Новостєй"

10/10/2002 | Наливайко
З Тимошенко.ком.юа

ВН: "Сьогодні в Раді править капітал". Інтерв'ю Юлії Тимошенко
09.10.2002 15:50

Учора Верховна рада України оголосила про створення парламентської більшості, сформованої переважно пропрезидентськими фракціями. До них, однак, приєдналися незалежні депутати і навіть кілька парламентаріїв від опозиційних груп. Зараз парламентська більшість зайнята добором кандидатури на посаду прем'єра країни. Але, незважаючи на цю безсумнівну перемогу президента Кучми, його супротивники розраховують на реванш. Такою була налаштованість відомого лідера української опозиції Юлії Тимошенко під час інтерв'ю, пише спецкор російської газети "Время новостей" у Києві Світлана Степаненко.


- Як довго тепер можна чекати дострокових президентських виборів в Україні?

- Місяців через вісім, найбільше через рік. Причому якщо президент добровільно не піде у відставку, то ймовірність його запрошення у Міжнародний трибунал підвищується до 90%. Кучмі не уникнути безславного завершення політичної кар'єри, особливо якщо підтвердяться факти торгівлі зброєю в обхід міжнародних норм і будуть оприлюднені наявні докази.

- Деякі вважають, що українська внутрішньополітична криза спровокована Заходом. Масові виступи опозиції і скандал із приводу продажу Іраку радарів "Кольчуга" збіглися за часом...

- Опозиція давно дала оцінку тому, що відбувається, тому скандал з "Кольчугами" і акції опозиції - випадковий збіг. Очевидно, з боку влади нагромадилося стільки порушень внутрішнього і міжнародного законодавства, що і поза, і всередині країни це спровокувало кризу. Режим Кучми, як нарив, прориває то в одному, то в іншому місці. Як свідчить історичний досвід, жоден диктатор не міг устояти, коли збігалися внутрішні і зовнішні фактори.

- Ви зустрічалися з американським меценатом Соросом, який звернувся до Кучми із закликом піти у відставку. Про що ви розмовляли?

- Офіційних переговорів не було. Було короткострокове спілкування, присвячене майбутньому України в контексті нинішніх подій.

- Наскільки є міцною внутрішня "антикучмівська" коаліція, що складається з чотирьох партій?

- Немає поки четвірки. Ющенко весь цей час проводив переговори про створення більшості з однією фракцією в Раді, яка має 9 філій і єдиного керівника - Леоніда Даниловича Кучму. Ющенко все ще намагається ввійти у зачинені двері, хоча весь світ зрозумів, що з Кучмою не можна мати справу. Своїми коливаннями Віктор Андрійович завдає шкоди Україні і собі. Спроби створити коаліцію з Кучмою стабілізують систему, яка не має права на існування. Що стосується "союзу трьох", то ми досить послідовні. Відступ неможливий - за тією ж компартією стоїть протестний електорат, який комуністи не можуть втратити.

- Ви підтримуєте ідею комуністів і соціалістів про трансформацію України в парламентсько-президентську, а потім парламентську республіку?

- Я категорично проти. І та, й інша модель не дає народу права обирати президента на прямих виборах - цю прерогативу одержує парламент. А як тільки з'являється посередник, система працює набагато гірше. Для гармонічного розвитку країни при владі повинні бути політики, які не мають прямого відношення до бізнесу. Сьогодні в Раді править капітал. Тому висока ймовірність трансформації України не в парламентську республіку, а в країну класичної олігократії - влада потрапить до рук кількох кланів.

- Яким же повинен бути політичний устрій країни?

- Україна повинна залишитися президентсько-парламентською республікою. Якщо грамотно розподілити функції і контроль між гілками влади і збалансувати систему "стримувань і противаг", держава не залежатиме від сваволі політичного лідера. БЮТ (блок Юлії Тимошенко. - Ред.) пропонує створити новий державний інститут - парламентську опозицію, яка зможе якісно контролювати владу. Опозиція повинна мати гарантований законом доступ до ЗМІ і юридичний статус. Її представники повинні очолити Рахункову палату, яка контролює виконання держбюджету, Генеральну прокуратуру, що відслідковує дотримання законності в країні, і парламентські комітети, які стануть дзеркальним відбиттям міністерств. Комітет як альтернативна сила буде відслідковувати виконання рішень уряду. Президента необхідно поставити під контроль суспільства і забрати в нього зайві повноваження. Сьогодні він призначає всю виконавчу вертикаль, не відповідаючи ні за що, - це нонсенс! Він повинен стати главою виконавчої влади. Рада безпеки, МВС, податкова - залишаться в структурі виконавчої влади.

- Чи будете ви брати участь у президентських виборах? Ваша популярність висока, жодного іншого політика в Україні не називають по імені...

- Мені це приємно. На мітингах мої прихильники скандують: "Юля!", - а виборці Віктора Андрійовича дружно кричать: "Ющенко!". Не можу собі уявити, щоб нашого президента вітали криком: "Льоня!". Що стосується президентських виборів, я буду приймати рішення залежно від того, наскільки чіткою і ясною буде позиція і програма Віктора Андрійовича.

- Скільки часу потрібно, щоб реформи в Україні дали хоч якоюсь мірою відчутний ефект?

- Транзитне положення країни, газові, нафтові магістралі, нові автодорожні шляхи, якісне використання повітряного простору дозволяють унікально швидко стати на ноги. Одного року успішної економічної політики достатньо, щоб українці відчули зміну якості життя, і чотирьох років - щоб заявити світу про наймогутніший економічний потенціал.

- Як, на ваш погляд, складуться відносини з Росією у разі приходу до влади опозиційних сил?

- Українська зовнішня політика повинна бути збалансованою. Не нехтуючи чужими інтересами, не треба забувати і про своїх. До влади в Кремлі прийшла патріотична, тверда еліта. Від Росії віє стабільністю і патріотизмом, інше виправить час. Хотілося б, щоб Україна знайшла владу, про яку можна буде сказати те саме.

Про "Юлю" та "Льоню" прикольно:)) Але що їм усім так всравсь цей Пу, еліта, прости, Господи...


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".