МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Поздоровляемо патрiотiв Украiни з 60-рiчям УПА!

10/14/2002 | Ярема
ВОЛИНЬ СВЯТКУЕ
ДОРОГI БРАТИ I СЕСТРИ!

Вiд усього серця вiтаю вас зi святом Покрови Пресвятої Богородицi, 60-рiччям Української Повстанчої Армiї, Днем Українського козацтва, Днем пам'ятi волинських iнтелiгентiв та Днем мiста!

Як бачимо, 14 жовтня для рiвнян воiстину благословенна Богом дата, коли об'єднує в собi стiльки величних сторiнок української iсторiї.

Вiд початкiв козаччини Богородиця завжди була покровителькою та берегинею козацького вiйська, а з часом - i всiх українських збройних формувань. Не випадково саме на цьогорiчну Покрову виповнюється 60 рокiв вiд дня створення Української Повстанчої Армiї, чий подвиг ми вшановуємо, освячуючи пам'ятник воякам УПА в Гутвинi та головнокомандуючому УПА Климу Савуру в Рiвному.

Належну шану вiддаємо ми й тим тисячам українцiв, кращим представникам української iнтелiгенцiї, широких патрiотичних верств, якi в роки Другої свiтової вiйни та в пiслявоєнний перiод були закатованi в тюрмах Рiвного польськими, гiтлерiвськими та бiльшовицькими окупантами.

Вiчна слава повстанцям! Здоров'я, щастя, добробуту всiм волинським родинам, кожнiй українськiй домiвцi!

З великим святом Вас, дорогi мої земляки!

Слава Українi! Слава Героям!

Відповіді

  • 2002.10.14 | Адвокат ...

    Героям,-- слава! (-)

  • 2002.10.14 | Pan

    Поздоровляемо патрiотiв Украiни з 60-рiчям УПА!

    14 жовтня 1942 року вважається днем створення Української повстанської армії - УПА. Сама ця дата вже підказує, що УПА - це явище зовсім неоднозначне в українській історії. А тому в сьогоднійшній передачі бере участь німецький історик, один із останніх свідків тих далеких подій.

    У деяких західноукраїнських містах - Львові, Івано-Франківську - сьогоднійшній день - день створення УПА - оголошено святковим і неробочим. Тим часом не вшухають вимоги певних політичних сил прирівняти вояків УПА до ветеранів Великої вітчизняної війни. Місцеві власті на Західній Україні навіть вже ухвалили відповідні рішення. При цьому негативне чи позитивне ставлення суспільства до цього питання має суто географічні координати. Але мало хто в сучасній Україні справді володіє знанням предмету цієї історичної суперечки. Тому ми попросили німецького історика, професора Богдана Осадчука, одного з небагатьох живих свідків тих подій, розповісти, як все це відбувалося насправді: "Власне на Покрову 1942 року створили УПА, але це перейменували Поліську січ на УПА, і до них дійшли мельниківці, які по розгромі у Києві втікли з німцями на Волинь і пристали до тої Поліської січі. І вони були винахідниками назви - УПА".

    Як пояснює професор Осадчук, Поліську січ створив отаман Тарас Бульба, справжнє прізвище якого - Боровець. Він походив з Волині, вивчав перед війною у Варшаві православну теологію і був зв"язаний з петлюрівцями: "В 1941 році навесну, у помешканні пізнішого патріарха Мстислава (Степана Скрипника), родича Петлюри, який жив тоді у Холмі, відбулася нарада петлюрівських керівних кіл. І вони вирішили, доки вибухне війна, а всі вже знали, бо там було повно німецьких військ, які підготовляли ту інвазію, післати Боровця на Волинь, щоб він організував чи то поліційні, чи то військові якісь сили, щоб, як німці прийдуть, петлюрівці мали вплив там на політику. Так воно і сталося".

    За словами Богдана Осадчука, УПА складалася з трьох груп - Поліської січі Боровця, вигнаних німцями з Києва УНРівців-мельниківців і бандерівців: "Зрештою, то було не так легко їм переключитись з пронімецької орієнтації на антинімецьку боротьбу. Багато громадян, особливо на Галичині початково того не розуміли. Щойно, як почався німецький антиукраїнський терор передовсім на Волині, бо там у Рівному був осередок рейхскомісаріату з тим страшним Еріхом Кохом".

    Професор Осадчук нагадує, що німецький терор був найбільшим на Волині, так само, як і на Східній і Центральній Україні. Але на Сході націоналісти не мали такого впливу. Там були так звані "похідні групи", але вони не здобули підтримки населення, "ну і почалася боротьба УПА, в якій вже переважали бандерівці, на три фронти: антинімецький, антирадянський, тобто проти радянських партизанів групи Ковпака, яка там оперувала, і проти поляків, яких вирішили витіснити з Волині й з Галичини. Це дуже прикра історія. В наступному році у зв"язку з цим будуть дуже неприємні заходи в Польщі про масові вбивства поляків на Волині".

    Що ж стосується мети створення УПА, то професор Осадчук формулює її так: "Ідея була партнерства з німцями початково. А потім наступив розгром мельниківців у Києві і початок суцільного протиукраїнського терору в рейхскомісаріаті. І тут заломалися всякі можливості співпраці".

    За словами німецького професора, на Галичині спочатку панували пронімецькі, прогітлерівські настрої. Наприклад, коли один публіцист - Пеленський - написав брошуру про "германську бестію", яка хоче знищити євреїв і слов"ян: "Так його мало не побили за це, що він очорнює Гітлера. Початково в Галичині була прогітлерівська концепція на основі старої австрофільської. Що от, мовляв, прусаки були проти нас і були русофілами, а тепер прийшов австрієць, ну і буде все, як було за пані-матки Австрії, буде можна говорити з гітлерівцями".

    З боку УПА і ОУН було повне нерозуміння того, що Гітлер має антиукраїнську орієнтацію, каже Богдан Осадчук: "Вони вели переговори з шефом розвідки, адміралом Канарісом, і той був за створення Української держави. Мені розказував один з його співробітників, який ще живе, що коли арештували отих всіх бандерівців у червні 1941 року у Львові, Канаріс сидів у готелі "Жорж". Цей співробітник прийшов, а Канаріс каже: "Ми програли війну, бо ми почали антиукраїнський курс. А без України ми війни не виграєм".

    Що ж стосується українських дивізій "Роланд" і "Нахтігаль", то, як каже Богдан Осадчук, "вони були плодом політики цього адмірала Канаріса, шефа розвідки. Це за його справою створено ці два відділи. І вони були виразом такої орієнтації пронімецької та проукраїнської. А потім, як німці їх роззброїли і начальство посадили до концтаборів, то ті батальйони перейшли до УПА. Ідея створення була як зародка майбутніх українських збройних сил, які будуть воювати разом з німецьким вермахтом проти Червоної армії. Вони воювали якихось кілька місяців проти радянських партизанів на Білорусі. Ну а Шухевич, який був командиром того батальйону "Нахтігаль", став потім шефом УПА, головнокомандуючим УПА".
  • 2002.10.14 | Уколов

    Героям слава!

    Коли я згадую про УПА, з"являється гордість, що в історії України таки були сторінки справжнього опору. Не всі, як бидло, корилися більшовизму. З"являється впевненість: змогли наші діди - зможемо і ми.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.10.14 | Наливайко

      Героям слава !

      За збережену честь Нації.

      І нехай кучманоїди підтираються своїми комісіями з визнання-невизнання, не їм, холуям московським, визнавати.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2002.10.15 | Navigator

        На Схiднй Украiнi не було УПА в 1933 роцi

        На Схiднй Украiнi не було УПА в 1933 роцi. Тому 6 мiльйонiв украiнцiв, як казали евреi про Кивський Бабин Яр в 1942 роцi :"Пiшли по приказу". УПА врятувала украiнський народ вiд знищення i тотального переселення.
        Героям слава!
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2002.10.15 | пальбы. Step

          На площади началась кутерьма.Все оглохли от

          Zachem vy tak nje intelligentno primazyvajete UPA kuda nje popadja? I pochemu nje Belaja Gvardija ili Armija Krajowa?

          Klassnaja kniga, rekomjenduju:

          http://lib.ru/PROZA/OLESHA/tolstyak.txt
  • 2002.10.15 | Богдан

    Велика подяка і шана вам ветерани УПА

    Ви воювали проти двох імперій: гітлерівської і сталінської. На сьогодні обидві вони здохли, а Україна стала незалежною.

    З ПЕРЕМОГОЮ ВАС ПОВСТАНЦІ!!!


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".