МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Кучма про Стельмаха: "Він буде працювати поки я працюю"

11/12/2002 | Спостерігач
Звільнення Стельмаха рівносильно звільненню Кучми
Анатолій Ханік, УП , 12.11.2002, 18:40



Кінах взявся розгойдувати крісло під главою НБУ Володимиром Стельмахом. Одночасно пішли чутки, що місце звільняється для амбіційного Тігіпка. Однак, виганяючи головного банкіра, пропрезидентські вожді самі не помітили, як… скидають Кучму. Знахабніли до того, що пропонують "гаранту" вимітатися з Банкової!

Президент разом зі своєю більшістю і зі своїм же прем'єром потрапили в пастку своїх власних слів півторарічної давності. 1 червня 2001 року в Мінську перед відкриттям саміту СНД Кучма заявив: "Він буде працювати поки я працюю". Таке рідке благословення Кучма вимовив на адресу Володимира Стельмаха, глави Нацбанку.

Кучма тоді заявив, що знає Стельмаха з 1992 року як "основну тяглову конячку за часів роботи Національного банку". "Більше за все я довіряю це (Нацбанк) Володимиру Стельмаху і знаю, що він на посаді глави Національного банку не зробить дурниць, як це робилося до нього. А ті, хто так уже рветься (на посаду глави НБУ), нехай повчаться у Стельмаха так знати банківську справу, як він, і бути таким відповідальним,
як він".

Цими різкими словами Кучма відбив атаку на крісло глави НБУ під час приходу Кінаха в 2001.

Навесні 2002 чутки про відставку за віком 63-річний Стельмах спростовував самостійно. Зі слів банкіра, ще перед призначенням у 2000 він звернув увагу Леоніда Кучми на свій вік. "Але президент сказав: подивися - в Японії, в Штатах працюють 70-літні", - процитував Кучму глава НБУ. "Більше розмов на цю тему не було, і ніяких наступників ніхто не пропонував", - додав Стельмах.

Тепер ситуація повторюється.

Версій – багато. Наприклад, натомившись в пропрезидентській більшості, але не реалізувавши ідею коаліції з "Нашою Україною", Тігіпко вирішив змінити стихію. У Тігіпка давнє і дуже велике бажання самореалізуватися на керівних посадах в країні. Підтримує його в цьому і Віктор Пінчук. Враховуючи, що підступитися до крісла прем'єра нереально, "справжні герої" пішли в обхід.

Однак чи зможе НБУ випустити в світ ще одного рейтингового політика? У Ющенка був суперпроект "гривня". І саме введення національної валюти, а також її стабільність народили перші флюїди великої любові між народом і лідером "Нашої України".

Що може принести "маленькому українцеві" Тігіпко? Ну-у, задачка. Але краще все одно спробувати, ніж варитися у безперспективній каші пропрезидентської більшості, де дух "міні-наполеонів" витає просто у повітрі. Рік 2004 все ближче, а Тігіпку особливо нема чого втрачати - рейтинг аж 1,3%.

З іншого боку, задоволений і прем'єр. Працевлаштувавши Тігіпка, Кінах і конкурента на деякий час займає роботою, і підтримкою може заручитися не тільки "Трудової України", але й самого пана Пінчука. Можливо.

Для есдеків же й інших "яструбів" операція "Тігіпко - у Нацбанк" - добре заслання. Щоб лідер "трудовиків" не плутався під ногами зі своєю ідеєю широкої коаліції.

Взагалі цей проект повинен сподобатися всій пропрезидентській більшості. Знайшовши для Тігіпка таке тепле, але мало кому цікаве місце, стає більше крісел, за які можна позмагатися вже не дев'яткою, а вісімкою, тобто без "Трудової України - ПППУ". Не даремно ж всі ледь чи не одностайно підтримали ідею "Тігіпко - у Нацбанк", але з обмовкою: рішення треба приймати у пакеті.

За схожою хитрою схемою Медведчук працював, коли обирав Литвина спікером парламенту. Тоді "донецького" Геннадія Васильєва зробили першим заступником голови Верховної Ради. Начебто, посада висока, але (на жаль!) абсолютно некорисна. Замість важелів впливу на те, що відбувається у країні "регіони" отримали ілюзію присутності у владі, втративши при цьому право скаржитися Кучмі: ми такі сильні, але у нас так мало крісел. "Донецькі" після цього ще сигнали посилали, що не проти відмовитися віддати цю посаду Безсмертному на користь висунення Васильєва генеральним прокурором.

Звичайно, голова Нацбанку - це не перший віце-спікер. Але все одно посада за визначенням аполітична. Тому проблема №1 для Тігіпка - як використати її для збільшення рейтингу?

Проблема №2 - це реакція на прихід Тігіпка. Можна прогнозувати невдоволення як у банківському цеху, так і на Заході, з думкою якого глава НБУ зобов'язаний рахуватися.

Банкірам не сподобається, що тепер їх начальником буде а) політик, б) інтриган, в) рівний з ними за капіталом мільйонер, г) людина, яка має свій банк (називається "ТАС"), і який явно стоїть перед різними спокусами, д) людина, яка давно не працювала за спеціальністю. До того ж, є ще й е) попередника Тігіпка звільнили ні за що.

Заходу також напевно не сподобається: а) тому що така важлива посада як голова Центробанку стає розмінною картою внутрішньополітичних інтриг; б) тому що в Україні їм зараз взагалі нічого не подобається.

Однак ховати Стельмаха і пити шампанське за успіх Тігіпка ще рано. Згідно з Конституцією, для початку його повинен захотіти звільнити Кучма. І направити подання до парламенту. А Верховна Рада - двічі проголосувати. Спершу за зняття Стельмаха, потім за призначення Тігіпка. Навряд чи вони це будуть робити, не домовившись щодо всіх посад в уряді. Що на сьогодні все ще дуже сумнівно.

Відповіді

  • 2002.11.12 | SpokusXalepniy

    Ха! Ось як би Кучма сказав: Я буду працювати поки вiн працює...

    ... тодi Стельмах давно пiшов би з посади самотушки.
  • 2002.11.13 | Shooter

    Кінах не повинен чіпати Стельмаха, тому що він не винуватий

    Кінах не повинен чіпати Стельмаха, тому що він не винуватий

    www.ПРАВДА.com.ua, 13.11.2002, 11:41

    Глава Ради Національного банку України Анатолій Гальчинський позитивно коментує діяльність правління НБУ в питаннях реалізації основ грошово-кредитної політики і вважає, що оцінювати діяльність банку треба, насамперед, з цих позицій.

    У інтерв'ю Інтерфакс-Україна він зазначив, що обвинувачення уряду на адресу НБУ через грошово-кредитну політику, по суті, стосуються не стільки правління банку і його голови, скільки Ради НБУ, яка згідно з Конституцією і законодавством має виняткові повноваження розробляти і здійснювати контроль над реалізацією основ грошово-кредитної політики.

    Зі слів Гальчинського, в своїх офіційних рішеннях Рада НБУ позитивно оцінює діяльність правління Нацбанку в цих питаннях. "Ці висновки кореспондуються з позицією численних міжнародних експертів", - додав він.

    На думку глави Ради НБУ, необхідно виходити з того, що стабільність гривні протягом 2001-2002 років є основою не тільки позитивних процесів в національній економіці, її інвестиційній привабливості, але і зростання реальних прибутків населення.

    "Згідно з Конституцією України, основна функція Національного банку складається в реалізації саме цього завдання. Тому і оцінювати діяльність НБУ треба, насамперед, з цих позицій", - відзначив Гальчинський.

    Він також нагадав, що незалежність Нацбанку є ключовою позицією політики реформ, проголошених президентом України ще в 1994 році, базовим принципом ринкової економіки. До цього часу, сказав Гальчинський, НБУ безпосередньо фінансував бюджетний дефіцит, приймаючи на себе відповідальність за недоліки в роботі уряду.

    "Повернення до тих часів може обернутися непередбачуваними наслідками для української економіки. Ні при яких умовах цього допускати не можна", - підкреслив глава Ради НБУ.
  • 2002.11.13 | ДохторЗед

    Стельмах - человек Ющенко

    Как насчет того, что с уходом Стельмаха Ющенко теряет влияние на эту, довольно влиятельную, госструктуру. Почему УП и словом не обмолвилась об этой стороне вопроса, ведь Стельмах - человек "команды Ющенко". Увольнение нынешнего главы НБУ напрямую ущемляет личные интересы вождя «НУ».
    Такое количество зол одновременно взвалившихся на Виктора Андреевича, его хрупкие плечи вряд ли способны вынести.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.11.13 | DevRand

      а всьо патаму, гражданін начальнік, чта

      є кому врізати правду-матку по темі, "абазрєватєлі", "інтери", ось і вашими молитвами теж трошки.

      Щодо слабких плечей - ну ми то знаємо, хто по справжньому, по штангістські сильний пацан, нам не треба казати:
      http://maidan.org.ua/news/view.php3?bn=maidan_hum&key=1035207719

      :))))))))))))))))))))
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2002.11.13 | ДохторЗед

        Никак не въеду

        Логика здесь такая: во всем, чтобы не случилось с ВАЮ, просим винить В.Медведчука. Т.Е. если бы Ющенко завтра заболел ангиной или расстройством желудка, здесь бы сразу же обвинили Медведчука.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2002.11.13 | Адвокат ...

          Мабуть не ту гарбу вибрали! ;-)

          То й,-- не можете... :(:
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2002.11.13 | DevRand

          докладаю: з Ющенком (і поки з Стельмахом)

          нічого не сталося.

          Щодо Віці Медведчка - на мою думку, він просто дуже яскравий комічний персонаж, тому так багато про нього і згадується ;)
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2002.11.13 | ДохторЗед

            Це на вашу "думку", другий Віця "думає" по-іншому

            -
            DevRand пише:
            > нічого не сталося.
            >
            > Щодо Віці Медведчка - на мою думку, він просто дуже яскравий комічний персонаж, тому так багато про нього і згадується ;)
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2002.11.13 | Augusto

              Тоді він - "білий клоун".

              Він з "вумним" виразом верзе такі речі, що ніяк інакше не сприймеш.:):
            • 2002.11.13 | Адвокат ...

              Він Вам особисто те казав? ;-) (-)

  • 2002.11.13 | Shooter

    Международные резервы НБУ выросли до $4,1455 млрд.

    Международные резервы НБУ выросли до $4,1455 млрд.
    Международные резервы Национального банка Украины в первую неделю ноября выросли на $44 млн. и составили на 8 ноября $4,1455 млрд.
    Как сообщили в Нацбанке Украины, объем операций на межбанковском валютном рынке страны с 4 по 8 ноября (покупка-продажа в долларовом эквиваленте) составил $793,6 млн.

    Объем операций на наличном рынке Украины за прошлую неделю составил $29,4 млн. В том числе: объем валюты купленной у населения - $15,7 млн., объем валюты, проданной населению - $13,7 млн.

    Банковские вклады физических лиц в КСВ (в долларовом эквиваленте) выросли на $15,8 млн. и составили на конец прошлой недели $1,306 млрд.



    LIGA ONLINE
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.11.13 | юрко

      Re: Международные резервы НБУ выросли до $4,1455 млрд.

      ця статистика говорить про зріст довір'я населення України до банкової системи. А таке довір'я дуже легко знищити і важко відновити. Звичайно, що політики пробують підібгати під себе національний банк. Особливо, коли є проблеми з надходженням до бюджету. Бо треба тоді владі визнати, що щось було не так в їх політиці, що не вдалося зібрати стільки, скільки заплановано. Може, податки були завеликі (крива Ляфера в дії?), може надходження були до кишені, а не до казни. Тоді приходить геніальна думка в голову - банк же державний, а держава - це я, а гроші - це папір. Робиться нескладне поєднання цих трьох речей і виходить тихий наказ надрукувати того паперу більше, щоб ним оплатити те, на що грошей не вдалося зібрати.

      Зрештою, навіть в західний країнах припускається, що політики спробують використати таку можливість, тому керівників банків вибирають на довші терміни, ніж президентські, щоб знизити ймовірність політичного впливу. А в США, то Federal Reserve взагалі ніби й напівдержавна організація. Але і там перед виборами полюбляють знизити процентні ставки, щоб з'явилися дешевші гроші і у виборців з'явилося враження кращого розвитку економіки.

      В Аргентині, свого часу, політики постійно використовували цей "метод" фінансування бюджету і кожен раз новий політик зарікався цього не робити, але не витримували, бо спокуса була занадто велика. Тоді, як алкоголік, що зарікся не пити, кинулися в іншу скрайність - прив'язали наглухо долар до пезо, чим визнали, що самі нездатні своїм грошем керувати. І як завжди, крайнощі не працюють на довший час. Коли треба було використати менші процентні ставки, то уряд цим механізмом вже не володів. Чи закінчилося для Аргентини - всі знають.

      А Стельмах поки що цілком впорядку. В існуючих умовах вибирає найменше зло.
  • 2002.11.13 | Наливайко

    Ющенко про Стельмаха

    Ющенко: звільнення Стельмаха - це "інтрига"

    www.ПРАВДА.com.ua, 13.11.2002, 17:30

    Лідер "Нашої України", екс-глава Нацбанку Віктор Ющенко розцінює пропозицією звільнити нинішнього главу НБУ Володимира Стельмаха як спробу "додати інтриги до політичної кризи новим набором інструментів".

    Як зазначив Ющенко в інтерв'ю журналістам у середу, "комусь треба зробити з НБУ політичну установу як платформу для 2004 року". "Це не політика, а політиканство", - додав він. Такі дії, за його словами, ставлять під загрозу добробут 48 мільйонів українців та "показують рівень тих, хто представляє владний клан".

    Ющенко сказав, що зміна голови НБУ має відбуватися в рамках Конституції: "Голова Нацбанку обирається на чотири роки і умовами звільнення є три обставини: смерть, порушення кримінальної справи та стан здоров'я. Наскільки я пам'ятаю, нічого подібного (у випадку зі Стельмахом) немає".

    Ющенко також сказав, що політика голови Нацбанку була "правильною". "Подивіться на будь-який моніторинг чи прилавок", - додав він.

    "Українська правда"

    Наскiльки я пам'ятаю, у Юща зi Стельмахом в НБУ завжди були розбiжностi cебто, натомiсть, не було консенсусу. Такi висловлювання Юща - плюс йому. Шляхетно!


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".