МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

«Наша Украина» срочно решила дружить с «донецкими»

11/20/2002 | Спостерігач
«Наша Украина» срочно решила дружить с «донецкими»

Фракция «Наша Украина» передала сегодня проект соглашения о создании парламентской коалиции фракции «Регионы Украины» и теперь ожидает реакции «регионалов». Об этом сообщил сегодня в интервью ForUm’у один из лидеров фракции «Наша Украина» Юрий Костенко. Он уточнил, что этот проект содержит общие принципы создания правительственной коалиции. В то же время, представитель фракции «НУ» Виктор Пинзеник высказал в интервью журналистам уверенность, что фракция завтра не будет голосовать по кандидатуру премьера. Он предположил, что голосование по Януковичу не будет проходить в свободном режиме и руководством фракции будет принято «жесткое решение» о неучастии депутатов от «НУ» в этом голосовании.

Відповіді

  • 2002.11.20 | 123

    Це називається "Самі винуваті, що ми не голосували" (-)

  • 2002.11.20 | Спостерігач

    Ющенко йде в уряд Януковича

    Ющенко йде в уряд Януковича





    Віктор Ющенко
    Андрій Миселюк, ForUm

    Ющенко несподівано виявив бажання взяти участь у поділі спадщини Кінаха, а кандидат в прем’єри Янукович також несподівано сказав, що він нічого не має проти.

    Схоже, що Віктор Ющенко розривається між бажанням вскочити в поїзд, який має всі шанси відправитися і без його бажання, і прагненням пограти в опозиційність. Річ у тім, що, на думку більшості депутатів і політологів частина фракції Ющенка (людей 10-15) налаштована завтра голосувати за Януковича незалежно від того, яке рішення приймуть «аксакали» «Нашої України». У цьому випадку донецькому губернатору дістанеться перемога, причому за допомогою депутатів від «НУ», а самій «НУ» дістанеться дірка від бублика. Очевидно, що керівництво фракції ситуацію розуміє і всіма силами намагається витягнути дивіденди з ситуації, що склалася.

    Претендент Янукович ніби й не проти – підстрахуватися голосами від «НУ» на випадок всіляких несподіванок. «Якщо вони (фракція «Наша Україна») візьмуть участь у формуванні більшості в парламенті, відповідно, вони отримають можливість і будуть брати участь у формуванні уряду», - сказав Янукович у вівторок. Він повідомив, що «постійно веде діалог» з лідером фракції Віктором Ющенком, а більшість народних депутатів з «Нашої України» «налаштована конструктивно працювати у парламенті».

    У той же час, ряд чинників грають проти «Нашої України» - починаючи від необмежених претензій фракцій більшості на дуже обмежене число постів і закінчуючи небажанням СДПУ(о) сідати поруч з Ющенком в одній більшості.

    Крім того, переговори з пропрезидентськими фракціями у Януковича поки йдуть набагато швидше і ефективніше, ніж з Ющенком – більшість із них вже пообіцяли підтримати донецького губернатора завтра на голосуванні. Кандидат в прем’єри і фракції більшості вже навіть вигадали, як уникнути «кидалова» з боку високих договірних сторін. Як повідомив ForUm’у лідер депутатської групи “Демократичні ініціативи” Степан Гавриш, сьогодні на засіданні Координаційної ради парламентської більшості фракції більшості і Янукович планують підписати протокол про виконання зобов’язань сторін при голосуванні по прем’єру і подальшому формуванні новим прем’єром коаліційного уряду.

    У проекті протоколу говориться, що при формуванні коаліційного уряду розподіл посад у ньому проводиться на засадах пропорційного представництва депутатських фракцій, груп та позафракційних народних депутатів, що входить до складу постійно діючої парламентської більшості. Як видно, в проекті відсутня квота для фракції Ющенка з її «левовими» портфельними апетитами, відповідними до кількості 110 депутатів. За попередньою умовою «Нашій Україні» доведеться входити в «постійно діючу пропрезидентську більшість»…

    Як стало відомо, в перелік посад, що підлягають розподілу при формуванні коаліційного уряду, включається і посада глави правління Національного банку України (яку готують лідеру трудовиків Сергію Тигипку). Не підлягають розподілу між фракціями посади міністра внутрішніх справ, міністра оборони, міністра закордонних справ та міністра юстиції України. Депутатські фракції і групи, представники яких зараз перебувають на посадах в уряді, мають пріоритетне право (при умові, якщо конкретна особа залишається на цій посаді) на заміщення названих посад у складі коаліційного уряду в межах своїх квот.

    Розподіл посад у Кабінеті міністрів України проводиться на підставі положень цього протоколу спільно (в пакеті) з розподілом посад у Верховній Раді.

    У разі формування коаліційного уряду на названих підставах сторони зобов’язуються підготувати і підписати політичний договір про співпрацю і солідарну відповідальність між парламентською більшістю і Кабінетом міністрів України. Десь це ми вже проходили…





    11:50 Кость Бондаренко, Центр досліджень суспільних процесів «Експерт»:

    - Янукович справді може підтримати Ющенка. Члени донецької команди не настільки ідеологічно чи політично зашорені, як соціал-демократи, тому вони можуть абсолютно нормально працювати з усіма політичними силами, з якими їм вигідно. У тому числі і з Ющенком, пропонувати йому за підтримку цілий ряд поступок. Тобто питання переговорів з Ющенком може стояти в плані вигідно - невигідно. “Донецькі” в принципі до політики ставляться як до бізнесу.

    Що стосується Ющенка, він очевидно спробує витиснути все можливе, оскільки він розуміє, що за Януковича зараз в більшості може проголосувати реально 190-200 чоловік, а 226 голосів більшість на разі йому дати не може, незважаючи на тиск президента. Тому Януковичу нічого іншого не залишається, як вербувати депутатів в середовищі опозиції, передусім в “Нашій Україні”, поодинокі голоси можна буде витягнути також з рядів комуністів і соціалістів.

    Розуміючи це, Ющенко буде дуже довго бавитися з Януковичем. Щоб потім якось не брати на себе відповідальність за кадрові призначення “нашеукраїнців”, він може просто відпустити депутатів у вільне плавання – а це те, що потрібне Януковичу. Якщо фракція Ющенка не виробляє єдиної позиції по цьому питанні, тоді третина фракції буде готова проголосувати за Януковича. В такому випадку Янукович стане прем’єром не стільки завдяки нинішнім пропрезидентським фракціям, як “Нашій Україні”.

    Янукович має зрозуміти, кому він завдячує своє призначення, тому очевидно пару кадрових призначень в Кабінеті міністрів він запропонує “Нашій Україні”. Інша річ, чи погодиться на них Ющенко. Якщо він погодиться, це автоматично означає, що він виходить з опозиції. Якщо ж не погодиться, тоді виникають інші питання – завдяки чому Ющенко пішов на такий розмін. Це можуть бути певні поступки депутатам-бізнесменам з “Нашої України”, можливо якісь домовленості щодо майбутніх президентських виборів.





    12:16 Віктор Небоженко, політолог:

    - На відміну від інших фракцій «Наша Україна» - мегафракція, це практично половина активно діючого парламенту. Тому правильною стратегією в цій ситуації було б дотримуватися вимоги – або все, або нічого.

    Якщо «Наша Україна» за кількість голосів на підтримку Януковича за принципом акціонерного товариства візьме декілька політичних постів, це буде політично неправильно, оскільки Ющенко візьме на себе і відповідальність за те, що буде відбувається в Кабміні у 2003 році, а рік буде несолодким. Тому я думаю, якщо Ющенко і домовиться з донецькими, то це буде угода з більш широкого спектру проблем і в більш масштабних обставинах.

    Які це можуть бути питання? Скажімо, нейтралізація Медведчука або когось іншого, а також підтримка на майбутніх президентських виборах.

    А взагалі нинішня проблема можливого провалу Януковича – це не проблема «Нашої України», а проблема політичних ворогів цього кандидата в прем’єри всередині Верховної Ради. Хто вони – ми з’ясуємо в процесі голосування по прем’єру.



    13:17 Олександр Вишняк, директор незалежної фірми “Ukrainian sociology service”:

    - Думаю, формат і зміст коаліційного уряду залишиться незмінним - тобто в рамках “дев’ятки”. Більше того, ющенківська теза “спочатку програма діяльності, а потім персоналії” теж не пройде. Тому що до завтрашнього голосування залишилося менше однієї доби. За цей час створити чи узгодити якусь конструктивну програму діяльності уряду неможливо, навіть якщо було б бажання усіх учасників переговорного процесу. А тому Янукович буде затверджений без підтримки “Нашої України”, і місця в Кабміні розподілятимуться між “дев’яткою”, плюс місця для кількох депутатів, які примкнуть з фракції “Наша Україна” та БЮТ.

    Теоретично я допускаю і варіант домовленості між Ющенком та Януковичем не на рівні посад, але якщо “Наша Україна” у повному (чи майже повному) складі підтримає прем’єра Януковича, це буде означати капітуляцію Ющенка.

    Фактично завтрашній день ще раз підтвердить, що в Україні немає не тільки постійнодіючої більшості, але й постійної опозиції.





    13:27 Андрій Єрмолаєв, директор Центру соціальних досліджень «Софія»:

    - З моменту появи цього розиграшу киян і дончан за схемою висунення в прем’єра Януковича, на мою думку, проблема «Нашої України» і її позиціонування відсунена на десятий план. І хоч політики та журналісти ще продовжують говорити про те, як важливо, щоб Ющенко десь був і брав участь, але змістовно це вже не істотно. Якщо до моменту розв’язання урядово-парламентської кризи чинник Ющенко був дуже важливий, то сьогодні ця ситуація показала, що він неспроможний, як виробник ситуації.

    Звичайно, з ним будуть вести переговори, і, як я розумію, один-два пости в уряді, навіть, якщо це не буде узгоджено, будуть зараховані за організаціями або партіями, пов’язаними з Ющенком. Це може бути той же Лавринович або йому подібні. Але сьогодні вже очевидно, що з формуванням уряду почнеться активна робота по фрагментації «Нашої України», причому вона буде вестися дуже тонко, за допомогою політичних і ідеологічних аргументів.

    Крім того, думаю, що на сьогодні у провідних груп вже є бачення того, яке місце можна відвести Ющенку як недавньому політичному форварду. Це було продемонстровано під час приїзду росіян – Хакамади і Нємцова. Найвірогідніше, з Ющенка тепер будуть ліпити вічного Явлінського або вічного Нємцова української політики. Тобто зараз позиція Ющенка і партій, які входять до його блоку, важливі тільки для того, щоб дотримуватися правил гри, але вони вже нічого не варті: Ющенка вже одружують без нього самого.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.11.20 | 123

      А це приклад недобросовісної (як мінімум) журналістики

      > Андрій Миселюк, ForUm
      >
      > Ющенко несподівано виявив бажання взяти участь у поділі спадщини Кінаха, а кандидат в прем’єри Янукович також несподівано сказав, що він нічого не має проти.

      Де це Ющенко несподівано виявив бажання? "Несподівано" -- автор розуміє, що дає сенсацію. Так що то за сенсація без джерела? Сам цем селюк сенсацію і придумав. А ініші розумники її з розумним виглядом прокоментували.
  • 2002.11.20 | Shooter

    Видрін каже (УП)

    - Говорячи про Ющенка: на ваш погляд, чи повинна "Наша Україна" голосувати за кандидатуру Януковича?

    - Я думаю, це питання до "Нашої України". Я не знаю, у чому полягає їх тактика. Може, у от у чому (я імпровізую): нам би лише закрити на певний час посаду прем'єра як стартовий майданчик для наступних президентських виборів, щоб її не зайняв реальний конкурент. Наприклад, закрити цей майданчик, умовно кажучи, для Медведчука. І коли він буде розблокований, вже буде пізно використати її для конкурентів Ющенка.

    Якщо ж вони вбачають в Януковичі того, кого у ньому ще ніхто не бачить, тобто претендента на посаду президента - тоді йому слід просто наглухо блокувати цей стартовий майданчик і не давати нікому вийти на посаду прем'єра до закінчення президентських виборів.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.11.20 | Спостерігач

      так ось кого він мав на увазі, коли казав про "східноукраїнський

      аналог ющенка"

      тяжкий випадок ;-)


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".