МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Збiгнєв Бежизинський: «Третя хвиля розширення Альянсу включатиме

11/27/2002 | Спостерігач
Збiгнєв Бежизинський: «Третя хвиля розширення Альянсу включатиме Україну, можливо, Грузiю й Азербайджан», «День», 27.11.2002





Збiгнєв Бежизинський
Iнтерв’ю для радiо Бi-Бi-Сi, «День»

Під час саміту НАТО у Празі, що завершився минулої п’ятниці, Збігнєв Бжезинський був постійно в центрі уваги преси. Колишній радник президента Сполучених Штатів Джиммі Картера з питань національної безпеки (1977—1981), автор книги «Велика шахівниця» Збігнєв Бжезинський розповів у інтерв’ю Бі-Бі-Сі про деякі аспекти розвитку НАТО. Скорочений варіант розмови пропонуємо нашому читачу.

— Як ви оцінюєте минулий саміт НАТО?

— Це завершення другої фази розвитку Альянсу. Перша — з моменту створення НАТО в 1949 році й аж до розпаду СРСР — була пов’язана із захистом передусім Західної Європи від можливої радянської агресії. Друга фаза — подолання поділу Європи після поразки Радянського Союзу в «холодній війні». Тоді відбулося приєднання до НАТО Польщі, Чехії й Угорщини. І ось тепер у Празі, так би мовити, стара, коли хочете, класична Європа нарешті возз’єднується остаточно, після того, як сім країн отримали запрошення вступити до альянсу. Тепер безперервна лінія від Норвегії до Туреччини визначає зовнішній кордон євроатлантичного простору. Але історію не зупинити, й, отже, неминуча третя фаза в розширенні євроатлантичного простору.

— Що це означає? Передбачуване приєднання до Альянсу через п’ять-сім років Хорватії, Сербії, Македонії?

— Ні, не стільки це, скільки передбачуване приєднання до НАТО України, можливо, Грузії і — я цього не виключаю — Азербайджану.

— Ви неодноразово стверджували, що російсько-американські відносини важливі, але вони відрізняються від відносин Америки та Європи. Чому? Багато хто заперечить, що як ядерна держава, постійний член Ради безпеки ООН, як найбільша країна у світі, зрештою, Росія важлива.

— Африка також велика. Ну і що? Важливо те, що ви зі своєю землею робите. Валовий внутрішній продукт Росії порівнюваний із ВВП Нідерландів. Росія просто не належить до світових держав. Ядерна зброя... Що ж, це просто знаряддя колективного самогубства. Розпочали б ядерну війну — і Росія перша у ній постраждає. Щоб бути великою державою, сьогодні необхідно мати процвітаючу могутню економіку і сучасне суспільство. Це неможливо, якщо як у Росії, у вас кілька прекрасних міст, а через двадцять кілометрів від них відсутні опалювання й електрика. У Росії немає нормальних доріг. Як ви доїдете до Владивостока? Транссибірською магістраллю, яку не ремонтували з часів побудови? Треба бути реалістами: Росія велика країна, в її історії були і ганьба, і слава. Але вона потребує часу і приходу до влади справді пострадянського покоління, перш ніж вона почне швидко еволюціонувати і ставати по-справжньому європейською країною.

— На конференції «Трансформація НАТО» у Празі ви сказали, що не бачите Росію у складі НАТО. А якщо вона стане демократією і розвине процвітаючу економіку? Навіщо відкидати такий шанс із порога?

— Адже Росія не подавала заявки...

— Імовірно, тому що не хоче бути принижена відмовою.

— Росія, як і будь-яка країна, буде зобов’язана відповідати критеріям членства. Для неї ніхто спеціальних умов не створюватиме. Чи є Росія демократією? Ну-у, м’яко кажучи, відповідь буде неоднозначною. Ринковою економікою? Також поки не зовсім. Чи є цивільний контроль над армією? Справжнього поки немає, а колишній генерал КДБ у погонах не береться до уваги. Військовий бюджет повинен бути цілком прозорим і доступним для інспекцій інших членів Альянсу. Російське озброєння повинне бути адаптоване до стандартів НАТО. Зрештою, російські збройні сили повинні інтегруватися у військові структури НАТО в Європі, якими, за традицією, командує американський генерал. Якщо Росія цього коли-небудь по-справжньому захоче, то до її заявки, без сумніву, поставляться дуже серйозно.

Відповіді

  • 2002.11.27 | юрко

    Re: Збiгнєв Бежизинський: «Третя хвиля розширення Альянсу включа

    ні, Росія мала шанс піти європейським шляхом, але з виборами кагебіста Путіна і радісною війною в Чечні знову повернулася на старе. І куди поділися ті всі з "новим мисленням"? Росія є Росія.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.11.27 | Нестор Мазепа

      Справді, реакція в Московії йде повним ходом.

      Вже до совєцкого гімну додали червоні зірки як розпізнавальний знак у армії. Боже, Україну збережи...
  • 2002.11.27 | Len

    Re: Збiгнєв Бежизинський - больной и глупый демент!

    достаточно одной фразы : "Валовий внутрішній продукт Росії порівнюваний із ВВП Нідерландів. Росія просто не належить до світових держав". Дурак ! И недоумок. Из-за такого придурка Картер стал неполноценным президентом-- продержался всего один строк и не был переизбран. Явление редкое во второй половине 20 века. Серьезные политологи давно смеются над выжившим из ума Збигом. С уважением Len.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.11.27 | Cool

      "Серьезные политологи" - это выживший из ума Len? (+)

      Воистину, выжившие из умa политологи - явление нередкое в первой половине 21 века на бывшей 1/6 суши

      (:>)
    • 2002.11.27 | юрко

      сказав здоровий і розумний лєн

      а шо так сильно обурило? цифра, як цифра. ось з CIA factbook оцінка за 2001 рік

      ВВП: Нідерланди в PPP (purchasing power parity) 413 мільярдів
      ВВП: Росія в тих самих одиницях 1.2 трильйони (тобто, 1200 мільярдів)

      А тепер читаємо, як методологію визначення ВВП там же:
      "Більшість ВВП оцінок базовані на екстраполяції purchasing power parity числах." І далі "В країнах, що розвиваються і мають слабку місцеву валюту, перевід ВВП в долари становить типово 1/4 до 1/2 оцінки purchasing power parity"

      Ну, то тепер ділимо 1.2 трильйони на 4 і маємо 300 мільярдів, а якщо ділимо на 2, то маємо 600 мільярдів. Середина десь 450 мільярдів. Отже, Збіг таки правий, кажучи, що ВВП Росії прирівнюється до ВВП Нідерландів.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2002.11.27 | Len

        Re: Все правильно сказал!

        Пан Юрко! Вы правильно приводите факты из официального сайта ЦРУ. Но далее Вы просто ошибаетесь. Сотрудники ЦРУ понимают, что покупательная способность доллара в Рф намного меньше 31 рубля. Например, мой родственник в Флориде , зарабатывающий 3 000 долларов в месяц ( при одинаковой со мной семье - 2 человека) живет хуже, чем я на 3 000 гривен в месяц. Он у меня в прошлом году жил около 4 месяцев и мы многое обсудили. Для облегчения расчетов и более правильных расчетов парни из ЦРУ взяли соотношение 1:4 . Т.е на доллар в РФ можно купить в четыре раза больше чем в США. По моим подсчетам соотношение 1:5. В будущем году специалисты ООН произведут анализ цен в десятках стран и подсчитают более точное значение. Но в любом случае он не 1:1. Поэтому Ваше деление на 4 бесмысленное и нелепое. ссылки на сильную и слабую валюту не проходят. На сайте ОЭСР приводились в 2000 году расчеты по ППС для членов этой престижной организации. Там получалось, что покупательная способность доллара во ФРАНЦИИ в два раза больше чем в США. Так что ВВП Франции правильно умножать на два. А российский надо множить по крайней мере на 5. Множить а делить , вельмишановный! Вот так. С уважением Len.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2002.11.27 | Тіні Цусіми

          Len + fuzzy math = RUSSLAND UBER ALLES! (-)

    • 2002.11.28 | Step

      Збiгнєв Бе - 1) Poljak :) ,2) mjestnyj Zhyrinovskij (-)



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".