МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

«Все поділити» або Шариков forever

12/03/2002 | Спостерігач
«Все поділити» або Шариков forever

Андрій Миселюк, ForUm

- Дозвольте дізнатися, шановні «більшовики», що ви можете сказати з приводу комітетів? - Та не погоджуємося ми! - З ким? З комуністами чи з «Нашою Україною»? - З обома! Пишуть, пишуть... нормальна робота парламенту, бюджетний процес якийсь... голова пухне! Взяти все, та й поділити!

«Юний орел» дорвався до «джерел»

Як говорив незабутній Шариков, все поділити – ця справа нехитра. А то, що ж: одні 19 комітетів зайняли, а такі обдарування як «юний орел» Поплавський без діла тиняються, в смітних ящиках їжу шукають. А у них, може, також голос є, вони також хочуть головні партії на великій парламентській сцені співати!

Сказано – зроблено. У понеділок «більшовики» зібралися на великий курултай і все поділили. Точніше, майже все – щодо найсмачнішого та жирного бюджетного комітету домовитися так і не вдалося. Зате Поплавського головним за культуру та духовність в країні зробили, а газовика Шарова поставили за закордонними справами спостерігати. Напевно у нього це краще вийде, ніж у колишніх міністрів закордонних справ Тарасюка й Удовенка.

На заперечення кореспондента ForUm’у про те, що бувають у житті такі збіги, що опозиціонер – кращий фахівець з якоїсь сфери, ніж будь-який правовірний «більшовик», лідер «Демініціатив» Степан Гавриш заперечив: кожний із 450 депутатів може керувати будь-яким комітетом. Що і потрібно довести тому ж Шарову. Як кажуть, «ми і куховарку навчимо керувати комітетом». Одним словом, кожному – по потребах, ну а що далі з цього вийде – кого хвилює?

Як «монстри» більшості другий раз дрібні фракції «кинули»

Офіційним мотивом для поділу стало гаряче бажання більшовицького співтовариства потішити гірке життя міноритарних акціонерів ЗАТ «Більшість», які благополучно пролетіли з обіцяною ним участю у коаліційному уряді. Однак вже перший погляд на підсумки комітетського дерибану показує, що більше за всіх отримали три держателі контрольного пакету акцій у цьому ЗАТ – «Регіони України», СДПУ(о) і «трудовики». «Регіоналам» дісталося 4 комітети, а двом останнім фракціям – по 5. А всього комітетів – 24 плюс одна комісія з приватизації.

До поділу опозиції належало 19 комітетів і одна комісія, причому половину очолювали депутати з фракції Ющенка. Відповідно на десяток пропрезидентських фракцій залишилося 5 комітетів. «Більшовики» вирішили відібрати в опозиції все, проігнорувавши загальносвітову практику, коли опозиція традиційно очолює такі комітети: бюджетний, свободи слова й етики та регламенту. Отже, результати дерибану.

Фракції «Регіони України» дісталися:

Комітет з питань праці та соціальної політики - Василь Хара;

Комітет охорони здоров’я - Тетяна Бахтеєва;

Комітет молодіжної політики та спорту - Сергій Бубка;

Комітет паливно-енергетичного комплексу - Андрій Клюєв.

Фракції ППУ та «Трудової України» отримали:

Комітет економічної політики - Сергій Дашутін;

Комітет культури та духовності - Михайло Поплавський;

Комітет фінансової діяльності - Сергій Буряк;

Комітет з закордонних справах - Ігор Шаров;

Комітет з питань свободи слова - Іван Курас.

Об’єднані соціал-демократи об’єднали у своїх руках:

Комітет промислової політики - Нестір Шуфрич;

Комітет екологічної політики - Геннадій Руденко;

Комітет законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності - Валентин Євдокимов;

Комітет національної безпеки й оборони - Борис Андресюк;

Комітет з питань національних меншин - Іштван Гайдаш.

Десяток комітетів, що залишилися, поділили за принципом – кожній сестрі по сережці.

2 комітети - фракції НДП:

Комітет транспорту та будівництва - Валерій Пустовойтенко;

Комітет євроінтеграції - Олег Зарубінський,

1 комітет - фракції АПУ:

Комітет з питань АПК - Михайло Гладій.

1 комітет - групі «Демократичні ініціативи":

Комітет по боротьбі з організованою злочинністю - Олександр Бандурка.

1 комітет - групі «Народний вибір":

Комітет у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів - Василь Надрага.

1 комітет - фракції «Народовладдя":

Комітет з питань регламенту ВР - Василь Гаврилюк.

Декілька комітетів віддали позафракційним, що втекли свого часу від опозиції, точніше від Юлії Тимошенко: комітет науки і освіти очолить Петро Толочко, а комітет з питань правової політики - Василь Онопенко.

Крім того, координаційна рада більшості доручила лідерам депутатських груп «Демократичні ініціативи» Степану Гавришу та «Народний вибір» Миколі Гапочці вирішити питання про те, представник якого з цих об’єднань очолить бюджетний комітет парламенту. Вирішити питання з цим комітетом більшість збирається завтра.

Ви любите комітети? Ні… Але сам процес!

Офіційно затвердити новий склад керівників комітетів більшість планує в четвер 12 грудня.

Питання про те, чи вдасться фракціям більшості проголосувати за цей дерибан і яким чином новий переділ вплине на працездатність парламенту поки залишаються відкритими. Однак весь цей перерозподіл дуже нагадує «погану безкінечність» (є такий термін у математиці), коли процес йде не заради результату, а заради самого процесу. І це при тому, що переважна більшість комітетів, які очолюють опозиціонери, нормально працюють.

Однак це, схоже, не сильно хвилює пропрезидентські фракції, які більше стурбовані отриманням будь-яких дивідендів – не в уряді, так у ВР. Хоч всі вони погоджуються, що цінність парламентських комітетів у порівнянні з цінністю постів в уряді вельми незначна.

І, до речі, кого ж будуть звинувачувати пропрезидентські фракції у своїх невдачах у разі вдалої спроби відбору комітетів? Поки в ролі цапа-відбувайла виступає опозиція, що забрала собі 4/5 комітетів. А після переділу комітетів штучність нині існуючої більшості і малопродуктивну роботу прикривати більше буде нічим.

Вся ситуація з відбором комітетів до болю нагадує парламент минулого скликання і першу «оксамитову революцію». Тоді також у опозиції азартно відбирали всі комітети і теж азартно ділили між собою. Прямо якийсь Шариков forever. Після чого більшість проробила всього декілька місяців. Що зайвий раз лише підтверджує думку про те, що створити дійсно працюючу більшість окрім як на основі результатів виборів у цій країні все одно не вдасться.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".