МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

ЯК У ЙОРДАНІ ХРЕСТИВСЯ ТИ, ГОСПОДИ

01/17/2003 | Сергiй
ЯК У ЙОРДАНІ ХРЕСТИВСЯ ТИ, ГОСПОДИ

За тиждень до Водохреща вся громада вирубувала на річці з льоду хрест, обливши його буряковим квасом, "щоб був червоним". Біля хреста ставили "престол", оздоблений ялинками, сосновими гілками, назвавши це "Царськими вратами". За давніми віруваннями вважалося , що саме в цей день вода в річках та інших водоймах мала особливу силу, бо "хвилювалася", вирувала. Були й відважні ,які йшли вночі спостерігати це явище. Звичайно, сьогодні важко витлумачити цей древній обряд, адже що можна було особливого підгледіти, коли річки саме в цей час покривалися льодом. І все ж до нашого часу дійшло б повір'я, що вода, набрана опівночі перед святом Йордану, мала цілющу силу і подекуди на Волині в деяких селах зберігалася в помешканнях за образами. При потребі цією водою обтирали рани, лікували від різних хвороб, або просто пили.

...І ось після Богослужіння в церкві ранком вся громада йшла процесією з дерев'яним хрестом, хоругвами до річки, співаючи Духовні піснеспіви. Неодмінно кожна родина брала з собою на річку глечик для наповнення Йорданською водою після освячення її священиком. Після занурення в воду хреста випускали голубів і співали таку щедрівку:

Як в Йордані хрестився Ти, Господи,

Тоді появилася пошана Тройці.

І Дух у стані голубинім

Ствердив Слово Твоє улюблене.

Слава Тобі, Господи, що явився

І мир просвітив!

З місцем хрещення Господа була пов'язана ціла плеяда колядок і щедрівок. Це були величальні, піднесені піснеспіви, які несли в собі побажання кожній родині благополуччя, добробуту та всіляких благ:

Гей, ти, пане господарю,

Щасти, Боже, із Йорданом,

Із водицею, із царицею.

З усім домом; з усім добром,

Із твоєю дружиною, із твоєю челядкою,

Із синами - соколами,

Із дочками, як пелюстками.

Щасти, Боже, з усім двором,

Сусідами, із панами, із Господом:

На здоров'я, на літ много!

Дай, Боже!

Йорданська вода була цілюща і дівчата наливали її у миску, клали на дно кетяги калини або намисто і вмивалися, "щоб обличчя було вродливим".


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua