МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Свято радянської номенклатури (/)

02/20/2003 | Shooter
Свято радянської номенклатури

Володимир Малинкович, для УП , 18.02.2003, 14:16

17 лютого країна відзначила досить своєрідний ювілей – 85-річчя головного комуніста Української РСР Володимира Васильовича Щербицького. Урочисті збори в Київській філармонії, документальний фільм, вінки від уряду, у перспективі – будівництво пам'ятників, перейменування вулиць. Усе в кращих (точніше – гірших) радянських традиціях. Утім, з деяким навіть перехльостом: адже 85 років - дата не ювілейна, далеко не всі радянські вожді удостоювалися особливої честі відзначати її всенародно. А от Щербицький удостоївся. За що? За які такі подвиги?

Можливо, він був гарним сім'янином, і непогано ставився до своїх підлеглих. От і відзначали б вони його "ювілей" у тісному сімейному й товариському колі. Але до чого тут Україна? А до того, скажуть мені, що Володимир Васильович керував Українською республікою майже чверть століття – спочатку як глава уряду, а з 72-го як перший секретар ЦК КПУ. Україна в ці роки жила і будувалася. Питання в тім, як жила. З погляду радпартдержноменклатури, жила добре, а тому для них цей "ювілей" - дійсно свято.

Для них, можливо, це і так, але якщо Щербицького віншують як би від імені народу, значить горезвісна радпартдержноменклатура - як і раніше господар у моїй країні. І мене це лякає. Тому що мої змучені в умовах важкої економічної кризи співгромадяни сьогодні добром згадують радянське минуле й готові пробачити цій самій номенклатурі всі злочини застійних часів. А їх було зовсім не мало.

Прихід Щербицького до влади в Україні (з волі прихильних до нього Брежнєва і Суслова) супроводжувався масовими репресіями проти інакомислячих. Під час погрому української інтелігенції в січні 72-го Петро Шелест формально ще зберігав посаду першого секретаря ЦК КПУ, але доля його вже була вирішена. Шелеста замінили на Щербицького аж ніяк не випадково, а тому, що той обіцяв розправитися з дисидентами і завжди слухатися наказів із Кремля.

І своєї обіцянки Щербицький дотримався. У табори на довгі роки відправили Василя Стуса, В'ячеслава Чорновола, Івана й Надію Світличних, Івана Дзюбу, Євгена Сверстюка, Семена Глузмана, ... - усіх тих, хто насмілився любити свій народ не по-совєтськи і хто не хотів жити рабським життям. Так почався культурний застій в Україні, що перетворив нашу країну в глуху провінцію радянської імперії.

Та про що це ви? - обуряться ті, хто святкує в ці дні "ювілей", - Щербицький відремонтував оперний театр, перебудовував стадіони, допомагав випускати книги з історії України (спотворюючи історичну правду!). Українська культура йому багато чим зобов'язана. Ось що писав з цього приводу у своєму табірному зошиті видатний український поет, лицар без страху й докору, Василь Стус:

"Тільки божевільний може сподіватися, що офіційна форма національного життя може щось дати. Усе, створене на Україні за останні десятиліття, сточено бацилою недуги. Як може розвиватися національне дерево, якщо в нього обрубали півкрони? Що таке українська історія – без істориків, коли немає ні козачих літописів, ні "Історії України – Руси", ні Марковича, Бантиш-Каменського, Антоновича, Грушевського? Яка може бути література, якщо в ній не дістає доброї половини авторів – і авторів першокласних?… Київ – це така прекрасна флора, але вже фауна... - жартував Віктор Некрасов. І як з ним не погодитися, бачачи цей набір холуїв від літератури, обозних маркитанток естетики, що з національної трагедії шиють собі розмальовані шаровари блазнів-танцюристів і на трупі України танцюють удалого гопака". І це все про час, коли Україною правив Щербицький.

Одних цих слів справжнього, а не увішаного "соціалістичними зірочками" героя України, на мій погляд, досить для того, щоб обвинуватити Щербицького в злочині проти свого народу. Але Василь Стус загинув у таборі, Віктора Некрасова виштовхнули з країни, а ті, хто має нести за все це відповідальність, помпезно відзначають "ювілей" свого колишнього шефа. "Маркитантки ж естетики", здебільшого, якими були, такими і залишилися: знімають, щоб підзаробити, ювілейний фільм про тих, хто їх ні в копійку не ставив, хто перетворював письменників, режисерів, художників, як вони самі зізнаються, у гвинтики імперської пропагандистської машини. Та й сам Щербицький був одним з таких гвинтиків, нехай і більшим за розміром.

Успішною провінціалізацією України заслуги Щербицького, на жаль, не обмежуються. Були ще й арешти членів Гельсінської групи й інших дисидентів наприкінці 70-х. Був Чорнобиль, від якого Щербицький не зумів захистити український народ. Була першотравнева демонстрація 86-го – у Києві, під радіоактивним дощиком. Був опір демократичним реформам за Горбачова... Багато чого було, чого не можна забути й пробачити, якщо ми хочемо жити в демократичній Україні.

Боюся тільки, що багато хто з тих, хто сьогодні крутиться при владі або ходить у лідерах опозиції, зовсім не хоче демократії і каятися в гріхах радянських часів не має наміру. Вони непогано адоптувалися до нових пострадянських умов, з комуністів і комсомольців перефарбувалися в народних, національних і соціальних демократів, а тепер вирішили, що пора і реабілітувати своє номенклатурне минуле. Переконаний: святкування "ювілею" Володимира Васильовича Щербицького – офіційна спроба такої реабілітації. Тому й 85-річчя – дата ювілейна. Питання в тім, чи потрібні Україні такі експерименти. Якщо ми змовчимо, мені буде соромно за свою країну.

Відповіді

  • 2003.02.20 | Адвокат ...

    То не св'ято,-- шабаш!

    Шабаш нечистої сили у зачумленій країні.
  • 2003.02.21 | Смогитель Вадим\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

    Якщо на Батьківщині шнують бандитів, то у мене НЕМАЄ Батьківщини

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.02.21 | Мертві Бджоли Загудуть

      А що вона у Вас була?

      Хіба Ви вважажєте своєю Батьківщиною УРСР з місцевим наглядачем Щербицьким?:gun:

      А якщо Батьківщиною для Вас є Україна, то Вам очевидно щойно тільки виповнилося 12 рочків?

      Шановний, а найголовніше - будь ласка не забувайте дужки з рисочкою(-). Це дійсно важливо.

      А щодо Батьківщини, то не переймаєтеся, бо її у Вас не було. Але ще буде. Бо у всіх справжніх українців Батьківщина не там, де вони народилися, а там, де його чи її поховають. Отака в нас нація, нажаль.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.02.21 | Navigator

        Мала - була (-)

    • 2003.02.21 | len

      Re: И не только у Вас !

      Вельмишановный пан Вадим. Батькивщины нет не только у Вас. Её нет у всех сепаратистов: корсиканских, баскских, тибетских и др. Малороссийские сепаратисты - яркий пример безбатькивщины. Батькивщины нет у кошек , собак и хомячков и других животных. С уважением LEN. 21 февраля 2003года
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.02.22 | не буде Батьківщини. А в мене хоч була ...Смогитель Вадим\\\\\\

        Re: Len-ін -тварь і тому знає, що у гиді не було, не має і

      • 2003.02.22 | doktor68

        Re: И не только у Вас !

        Любіть свою кацапщину й кацапські берези,а надто-березову кашу!
      • 2003.02.22 | Чучхе

        Лєну: ще про паралелі між Щербицьким та Кохбицький чи Кохом

        Я хочу відповісти на ваші дописи http://maidan.org.ua/n/free/1045498387
        http://maidan.org.ua/n/free/1045600045

        Там Ви дописували, що Щербицького потрібно шанувати, бо при ньому начебто працювала економіка УССР. З чого я роблю висновок, що вам очевидно ненабагато більше 17 років і ви не можете пам"ятати таких явищ, як порожні крамниці, талони на цукор, черга на холодильники та інші дрібниці, які свідчать, що українська економіка була по суті своїй дефективною. Хочу також сказати, що багато наших гірничих та металургійних виробництв було закладено ще за царату (і навіть з залученням транснаціонального капіталу), тож до правління Володимира Васильовича їх не варто було б припасовувати. А китами тієї економіки були такі одіозні особи, як Кучма, Зв"ягільський тощо.

        Зате мене ваш допис зацікавив у продовженні пошуку паралелів між двома гауляйтерами України - Щербицьким та Еріхом Кохом. Я тут подивився декілька примірників "Урядового вісника гебітскомісара" за 42 рік. Складається враження, що економічний розвиток України окупованої німцями був вищим за досягнення всієї радянської влади. Читаю постійно про відкриття музеїв, сиротинців, відновлення зруйнованих заводів (того ж Маріупольського), "фірерську" програму боротьби з педикульозом, як наслідком большевицького режиму на терені райхскомісаріату. А як культура розцвітала! У Рівному виходила "Волинь" за редагуванням Уласа Самчука, у Харкові видавав свої романи Домонтович, а Гмиря співав Гітлеру. Я вже мовчу про футбол і козацькі хори. Складається - їй-бо! - враження, що Кох більше піклувався про українців, ніж Щербицький. Чи ви не згодні? А те, що тут когось забили, так і при Щербицькому це була не дивина...

        До всього іншого багато того, що було гордістю режиму щербицького дісталось йому у спадок від фашистських братів, зокрема:

        флагманом чорноморського морського пароплавства був пріснопам"ятний "Адмірал Нахімов", колишній "Адольф Гітлер"

        флагманом чорноморського (морського) флоту був пріснопам"ятний "Новоросійськ", колишній "Джузеппе Чезаре"
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2003.02.22 | маленьким, всезнаючим і всепожираючим тарганам. Чого ЛЮДИ з ним

          len- тарган, котрий розуміє, дбає і служить чорненьким,

  • 2003.02.21 | Navigator

    ЩЕРБИЦЬКИЙ - КРАСНИЙ КХМЕР УКРАIНИ !!! (-)

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.02.21 | Адвокат ...

      Хунвейбін,-- може? ;-)

      Себто: "красний охраннік"... ;):
  • 2003.02.22 | Andrij

    Все написав слушно, але жодного слова про упорядників "свята"

    Ну хоч би одне прізвище. Так воно нагадує сміливу критику старої повії, що вже давно здохла. Хто святкує? Оголосіть пойменно, країна має знати своїх шевальє.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".