МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

НОРВЕЖЦI ВРЯТУВАЛИ УКРАЇНСЬКИХ ДIТЕЙ

02/21/2003 | Нансен

Як вiдомо, цей рiк згiдно з Указом Президента України оголошено роком пам'ятi жертв голодомору 1932-1933 рокiв. Але ми знаємо, що завдяки "мудрому" керiвництву комуно-бiльшовицької партiї пiд "патронатом" "старшого брата" таких голодоморiв в Українi було три: у 1921-1922 рр., у 1932-1933 рр., у 1946-1947 рр. Про це знають багато жителiв нашої планети. Але мало хто знає, як громадянин Норвегiї Нансен боровся з голодом в Українi у 1921-1922 рр. Нансен - це вiдомий вчений, полярний дослiдник, лауреат Нобелiвської премiї Миру за 1922 рiк. Мiжнародною органiзацiєю Лiга Нацiй вiн був призначений комiсаром у справах вiйськовополонених пiсля закiнчення Першої свiтової вiйни.

Нансен як комiсар їде в Україну, зокрема до Харкова (у цей час це була столиця України), i створює там товариство "Дружба українського й норвезького народiв". У цей час на пiвднi України й Росiї уже почався голод. Оскiльки українська влада нiяких заходiв із захисту населення щодо боротьби з голодом не приймає, Нансен починає збирати кошти серед своїх й iнших громадян, а пiзнiше вiддає i свою Нобелiвську премiю та створює в Українi та Росiї ряд дитячих притулкiв. У цьому йому допомагають активiсти товариства "Дружба українського й норвезького народiв". Вiдшукуються примiщення, закуповується провiзiя i рятуються вiд голодної смертi як дiти, так i дорослi.

Як повiдомляло українське радiо "Свобода" 5 лютого 2003 року, завдяки цим притулкам вiд голодної смертi було врятовано 6 мiльйонiв дiтей i близько 800 тисяч дорослого населення. Така робота товариства "Дружба українського й норвезького народiв" не задовольняла "вождя свiтового пролетарiату" Володимира Ульянова. Вiн, назвавши це товариство "шпигунським гнiздом", лiквiдовує його. Нансена вiдсилають за межi СРСР, а активiстiв товариства - на Соловки. Що з ними сталося, ми всi прекрасно знаємо.

Норвезький народ свято шанує пам'ять свого великого земляка. В його честь вiдкрито музей у столицi Осло, у якому зберiгаються тисячi документiв, фотографiй та iнше, у тому числi - понад 50 фотографiй про голод в Українi.

Не забули про цю Велику Людину i в нас. Так, 1 червня цього року в Харковi на будинку, де перебував п.Нансен, буде вiдкрита в його честь меморiальна дошка, а з 1 лютого цього року харкiв'яни пропонують вiдкрити рiк Нансена в Українi.

Відповіді

  • 2003.02.21 | Адвокат ...

    Гей! Пані, Прєдсказамус та інші харків'яни!

    Чи правдиво пише "Нансен"? Чи дійсно харків'яне то' прагнуть?
  • 2003.02.21 | Augusto

    Великий Фрідтьоф Нансен помер 13 травня 1930 року.

    Короткі уривки з його славного життя були з'являлися в свій час на форумі Майдан.
    Відомий внесок Нансена в допомогу помираючим від голоду на Волзі (сучасна РФ).
    Голод 1922-23 це був наслідок війни більшовицької Росії та інших потуг проти УНР.
    Якби Нансен дожив до 1933 року!

    Fridtjof Nansen
    A Life in the Service of Science and Humanity


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".