МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Володимир Малинкович, голова комісії сприяння демократизації і р

03/05/2003 | Shooter
Володимир Малинкович, голова комісії сприяння демократизації і розвитку громадянського суспільства, вважає, що "зараз мало, що можна коментувати, оскільки пропозиції, озвучені Задорожнім, розпливчаті". "По його тону я можу судити, що поки у команди Леоніда Кучми немає закінченого проекту реформ", передбачив політолог.

Як відзначив Малинкович, "добре, що президент пропонує обговорити конституційну реформу. Тільки робитися це повинно не за принципом загального "одобрямс". Треба відкрити електронні ЗМІ для діалогу з цього приводу у колі фахівців, у режимі "за-проти".

Політолог також зазначив, що його "радує, що від президента до парламенту повинні перейти функції формування Кабінету Міністрів". "Це конструктивно, але основне напруження по створенню уряду перейде на партійні фракції. І, на жаль, в озвучених Задорожнім ініціативах я не почув про новий виборчий закон на пропорційній основі, хоч, сподіваюся, у самому проекті реформ він буде", відзначив він.

Малинкович також сказав, що у разі відсутності виборчого закону, "у нас не буде конструктивно працюючого парламенту. А отже, і можливість формування ефективно діючого уряду мало реальна. Тому надто важливо, щоб закон про вибори був. Нагадаю: у зверненні президента до народу від 24 серпня такий пункт про партійні вибори був".

Він також зазначив, що "абсолютно неправильно починати конституційну реформу з формування двопалатного парламенту. Вона буде формуватися представниками регіонів, а у нас ще навіть не почата адміністративно-територіальна реформа, реформа місцевого самоврядування".

"Раніше президент хотів мати другу палату, щоб спиратися на неї, стримуючи парламент. Але зараз, коли президент буде слабий, то кому вона слугуватиме опорою? У Росії друга палата ефективна, тому що сильний президент", нагадав Малинкович.

На його думку, "перше, що необхідно зробити зараз, - внести законопроект про пропорційні вибори, і конституційно закріпити норми, які дозволять партійним фракціям Верховної Ради формувати коаліційний уряд".

"Щоб такий уряд працював, а не мінявся по декілька разів на рік, як в Італії, важливо запозичити німецький досвід", вважає Малинкович. "Це варіант "конструктивного вотуму недовіри". "Це означає, що парламентські партії можуть відправити уряд у відставку тільки за умови, коли вони готові відразу ж сформувати новий Кабінет міністрів. Ця норма сприяла тому, що за всю історію ФРН тільки 1 раз уряд пішов у відставку у проміжку між парламентськими виборами", пояснив політолог і додав, що "зараз важливо не заглиблюватися у деталі і розтягнути реформу у часі".

Малинкович також висловив думку, що на першому етапі слід "провести закон про пропорційні вибори, щоб парламент обирався за партійними списками, внести зміни до Конституції, які дозволять парламентським партіям формувати уряд". Зробити це, на його думку, треба до кінця року, "і на цьому поки поставити крапку. Щоб у 2004 р. громадяни знали, за президента з якими повноваженнями вони будуть голосувати".

Другий етап - "судова реформа, після президентських виборів (2004 - 2006 рр.). У нас суд усе ще працює по-радянськи", відзначив він.

І, нарешті, третій етап - адміністративно-територіальна реформа, реформа місцевого самоврядування. "Якщо з'являться елементи федералізму, тоді доцільно створювати другу палату. Тоді, партійні списки для виборів у парламент можна буде формувати у кожній федеральній землі. Але це тільки у випадку, якщо в Україні будуть створені елементи федералізму", сказав Малинкович.

"Зараз же найголовніше - відмовитися від сильної президентської системи влади і подолати спадщину радянсько-сталінської системи з жорсткою вертикаллю влади, звівши до мінімуму вплив адмінресурсу", висловив думку політолог.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".