МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Підпишіться під Відкритим листом на Майдані

04/05/2003 | Майдан-ІНФОРМ
Коли в травні минулого 2002 року тодішній віце-прем”єр з гуманітарної політики Володимир Семиноженко спробував залучити росіян до перегляду підручників з історії України - ця ініціатива зазнала краху, наштовхнувшись на загальноукраїнську кампанію протесту – збір підписів під “Відкритим Листом українських істориків, інтелігенції та представників громадськості проти політичного перегляду історії”. На сайті “Майдан” було опубліковано більше тисячі підписів науковців та представників інтелігенції з усіх областей України (http://maidan.org.ua/n/petit/1023814417).

Критика дій В.Семиноженка стала провідним гаслом під час пікетування націонал-демократичними силами Адміністрації Президента та Кабінету Міністрів напередодні Дня Конституції 2002 р. Тоді ж, на Банковій, від А.Матвієнка пролунав перший натяк на плани щодо нового наступу опозиції восени. Обурення науковців щодо “узгодження історії” підтримали В.Ющенко, І.Плющ, А.Матвієнко, а також В.Кириленко та інші депутати, які підписали відповідний депутатський запит. В.Семиноженко змушений був відступити та відмовитися від російсько-української групи для формування нових підручників з історії - Кабінет Міністрів видав документ (№ 1/10 – 1918 від 05.11.2002), де йшлося про те, що “З огляду на неоднозначний резонанс у суспільстві щодо даної проблеми, видається за оптимальне не створювати тепер групу…”

Тексти документів щодо офіційного “відкату” подано нижче.

Закликаємо всіх, хто цього ще не зробив, підписатися під нашим другим Відкритим листом, розміщеним на першій сторінці Майдану – Відкритий лист української інтелігенції з приводу загрозливих тенденцій “Року України в Росії” та “Року Росії в Україні” (www. http://maidan.org.ua/n/petit/1023814416)



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
01135,,м. Київ, проспект Перемоги, 10, тел. (044) 2162442, факс (044) 274 1049, ministry@mon.gov.ua
№1/10-1772 від 17.10.2002
Верховна Рада України
Депутатська фракція "Наша Україна"

Міністерство освіти і науки України уважно розглянуло. Ваше звернення щодо створення змішаної Українсько-Російської групи для експертизи підручників з історії. По суті порушених питань повідомляємо.

Традиційно суспільство прискіпливу увагу приділяє навчальним програмам і підручникам з історії. Європейська спільнота вже тривалий час докладає зусиль, щоб лри вивченні в школах історії увага найперше приділялася позитивним прикладам співпраці й взаємодопомоги між народами. Саме з цією метою і створюються груп експертів країн-сусідів.

Що ж до створення змішаної Українсько-Російської ррбочої групи, то, як відомо, це питання спричинилося активною громадською дискусією, у ході якої були висловлені думки як на підтримку створення такої групи, так і щодо передчасності цього кроку.

З огляду на викладене, Міністерство освіти і науки України вважає, що створенню названої групи має передувати діалог між науковцями – істориками Національної академії наук України і Російської академії наук.

Відтак, на думку Міністерства освіти і науки України, створювати змішану Українсько-Російську групу для експертизи підручників за теперішніх обставин не на часі.

Міністр В.Г. Кремень



КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
м.Київ
8 листопада 2002 р. №28-4354/4
ГОЛОВІ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ В.М. ЛИТВИНУ
НАРОДНОМУ ДЕПУТАТОВІ УКРАЇНИ В.А. КИРИЛЕНКУ

На-депутатський запит від23.10.2002 р №11/10-151
та депутатське звернення від 01.10.2002 р №51-Д/245

Депутатський запит та депутатське звернення щодо діяльності групи експертів з питань об'єктивного висвітлення україно-російських відносин в підручниках з історії за дорученням Кабінету Міністрів України розглянуто у МОН, Мін'юсті, МЗС, Держкомархіві та Національній академії наук. Надсилаємго Вам копію узагальненої інформації Міністерства освіти і науки, на яке покладено обов'язки щодо підтримки діяльності зазначеної групи експертів.

З повагою
Віце-прем'є:р-міністр України

Володимир СЕМИНОЖЕНКО




МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
01135,,м. Київ, проспект Перемоги, 10, тел. (044) 2162442, факс (044) 274 1049, ministry@mon.gov.ua
№1/10-1918 від 05.11.2002

Кабінет Міністрів України

На виконання доручення Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2002 року №12174/4, Міністерство освіти і науки України уважно розглянуло лист Голови Верховної Ради України від 17.10.02 р. №02-02/1981 щодо створення змішаної Українсько-Російської групи для експертизи підручників з історії. По суті порушених питань повідомляємо.
Відповідно до доручення Кабінету Міністрів України до Міністерства освіти і науки України надіслали свої пропозиції Міністерство юстиції України, Міністерство закордонних справ України, Державний комітет архівів України, Інститут історії України Національної академії наук України.

У жодній з них не відкидається можливість створення змішаної Українсько-Російської групи, проте не ставиться питання про невідкладність такого заходу.

З огляду на неоднозначний резонанс у суспільстві щодо даної проблеми, видається за оптимальне не створювати тепер групу, а спочатку зусиллями Інституту історії України Національної академії наук України та відповідного підрозділу Російської академії наук провести широку дискусію між науковцями двох країн з метою формування належної громадської думки як у Росії так і в Україні. Така дискусія свого часу передувала створенню в 1993 році Українсько-Польської комісії експертів з питань вдосконалення змісту шкільних підручників з історії та географії.

Після цього за більш сприятливих умов можна було б розглянути питання щодо створення змішаної Українсько-Російської групи для експертизи підручників з історії.

Міністр В.Г. Кремень


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".