МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Олександр Черненко: Сумський синдром "Нашої України"

05/14/2003 | Богдан
Розумні вчаться на чужих помилках. Дурні – на власних. І лише "Наша Україна" не хоче вчитися на жодних помилках. За дивним збігом обставин це твердження стосується насамперед політики, яку провадить блок в області, рідній для його лідера – Сумській.

Довічною ганьбою в історії "НУ" залишиться включення до виборчого списку "ліберала №1", сумського губернатора Володимира Щербаня. Але складається враження, що адепти Ющенка не дуже й поспішають цю ганьбу забути.

У цьому легко переконатися, відвідавши офіційний сайт блоку, де Ліберальна партія України числиться одним з учасників "Нашої України", навіть наведено іміджеву біографічну довідку про Щербаня з симпатичною фотографією. Цікаво, коли той останній раз брав участь у засіданнях політради?

Те ж саме стосується і процесу позбавлення Щербаня депутатських повноважень. Схоже, спікер Литвин виказує тут більше активності, ніж самі "нашоукраїнці", яким це гарантує залізний (без всяких довиборів) голос у парламенті, що напередодні голосувань змін до Конституції стає не просто "золотим", а, воістину, безцінним.

Однак, минув рік і "НУ" наступає на ті ж самі граблі, у тому ж самому регіоні. 18 травня відбудуться вибори міського голови Сум. Попередній мер Андронов, попри шалену дискредитацію, обраний сумчанами у березні 2002, не витримав тиску з боку обласної адміністрації та бойкоту контрольованою нею більшістю у міськраді, у січні 2003 подав у відставку.

На боротьбу за перше крісло в обласному центрі Щербань благословив свою "праву руку" ще з донецької команди, професійного контррозвідника Володимира Омельченка, який зараз виконує обов‘язки міського голови.

Інші двоє протеже губернатора Добровольський і Соколов були висунені для замилювання очей, активної кампанії не вели і їх зняття на користь Омельченка - справа кількох днів. У разі перемоги останнього на виборах, аналогію владі Щербаня у області варто буде шукати хіба в часах феодалізму.

Опозицію на виборах представляють Сергій Клочко і Володимир Лаврик. Перший займав посаду секретаря міськради при Андронові, був висунутий Соціалістичною партією та згодом підтриманий КПУ і БЮТ. Другий очолює фракцію "Наша Україна" у тій же міськраді, висунутий Християнсько-Народним Союзом.

Отут і починається головна інтрига. Спочатку Клочко і Лаврик буцімто домовилися, що до виборів вийдуть на узгоджену кандидатуру. Але від першого моменту кампанії їхні зусилля бути зосереджені не на завоюванні симпатій виборців, а на оволодінні брендом "Наша Україна" та благословенням за підписом Ющенка.

Сам Клочко запевняв автора, що давно отримав усну згоду від "НУ", що дало йому підставу випустити агітаційну листівку, на якій зображені всі лідери "четвірки", які начебто підтримують кандидата від СПУ. А тиждень тому І-ий секретар Політради СПУ Йосип Вінський у приватній розмові підтвердив, що Лаврик зніметься і 12 травня агітувати за Клочка у Суми разом з Морозом, Симоненком та Тимошенко приїде Роман Безсмертний (Ющенко в цей час буде у Канаді).

Логічність такого кроку підтверджувало й опитування, яке провів у Сумах Інститут політики. За його результатами Клочко мав близько 15%, Лаврик близько 12%, а Омельченко – менше 8%. Себто зняття Лаврика та підтримка Клочка всією "четвіркою" майже гарантували б перемогу останньому. Завадити цьому могла б лише тотальна фальсифікація, яка навіть у сумських умовах не могла б пройти непоміченою.

Однак 6 травня Володимир Лаврик відвідує Київ, де нібито зустрічається з Ющенком і Безсмертним, які дають йому лист підтримки за підписом лідера "Нашої України". Вже 8 травня все місто прикрашають гарненькі кольорові листівки Лаврика з логотипом "НУ", а сам лист з підписом Ющенка тиражується, щоб лягти у кожну скриньку. Будь-які розмови про зняття Лаврик роздратовано відкидає.

Здавалося б немає нічого поганого у тому, що "Наша Україна" надає підтримку лідеру власної фракції у сумській міськраді. Однак, деякі зміни у поведінці Лаврика, його тотальна присутність (порівнювана хіба з Омельченком) у місцевих "прощербанівських" ЗМІ, повний розрив із Клочком дають підстави вважати, що кандидат грає у чужу гру.

І не важливо, свідомо він пішов на цей крок (в чому переконані більшість місцевих опозиціонерів), чи його використовують у "темну". Факт залишається фактом: основна місія Лаврика на виборах міського голови Сум забрати максимальну кількість голосів від Клочка. І "Наша Україна" (якщо вважати, що лист Ющенка справжній) успішно йому в цьому допомагає.

Піднесення агітаційної кампанії Лаврика відбувається паралельно з кампанією дискредитації Клочка. Останній чекає 12 травня, в день коли за нього приїдуть агітувати лідери "трійки" (присутність Безсмертного вже виключається), викид порції чорного "піару", пов‘язаного з його нібито махінаціями з нерухомістю, нетрадиційною сексуальною орієнтацією та іншого традиційного у таких випадках бруду.

Також, за словами Клочка, вже готові механізми фальсифікації результатів, місцеві чиновники закріплені за дільницями, а в Сумах з‘явилися міцно збиті хлопці на машинах із донецькими номерами. Втім, кандидат збирається йти до кінця, хоч йому і пропонували "кругленьку" суму за зняття. Лишень дочку він відправив за межі області.

Те, чий сценарій спрацює на виборах міського голови Сум, ми побачимо вже наступної неділі. Але для "Нашої України" було б принаймні чесним відкрито заявити, кого вона підтримує на виборах у Сумах.

Не важливо: чи це скаже Ющенко в Канаді, чи Безсмертний у Києві, чи просто це буде повідомлення прес-служби, однак це буде краще ніж відтиражоване факсиміле, яке ні до чого не зобов‘язує (мені за останній рік на виборах доводилося бачити чотири різних "справжніх" підписи Ющенка, включно з тим, що на гривні). Це потрібно хоча б для того, щоб потім не розводити руками: "нас знову використали, а ми про це не знали"…

ВідповідіCopyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua