МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Паскуаль: Україна має шанси стати повноправним членом ЄС і НАТО

05/23/2003 | Кореспондент.net
Паскуаль: Україна має шанси стати повноправним членом ЄС і НАТО

23 Травня 2003, 12:31

Посол Сполучених Штатів в Україні Карлос Паскуаль сподівається на те, що Україна стане повноцінним членом євроатлантичного співтовариства, але для цього їй потрібно протягом наступних півтора років "закріпити свою демократичну репутацію", передає Інтерфакс-Україна.Під час інтернет-конференції, організованої сайтом “Телекритика”, дипломат відзначив, що в цьому контексті "ключовим буде питання, чи відбудуться в жовтні 2004 року президентські вибори, чи будуть вони чесними і вільними?".

Карлос Паскуаль також нагадав, що Україна має у своєму розпорядженні можливість "зміцнювати клімат" для розвитку неурядових організацій. "Ці розуміння є фундаментальними для спільних цінностей, що поєднують членів ЄС і НАТО. Ми сподіваємося, що Україна досягне успіху і ми зрештою побачимо, як вона стане повноцінним членом євроатлантичного співтовариства”, - сказав посол.

Темпи реформ в Україні в період розширення Північноатлантичного альянсу і Європейського союзу значною мірою вплинуть на перспективи її майбутнього членства в цих організаціях, переконаний американський посол.

Він нагадав, що в найближчі 2 роки "майбутнє Європи буде змінюватися фундаментальним чином - 7 нових членів приєднаються до НАТО, 10 країн продовжать рух до ЄС".

"Те, як розвиватиметься Україна в період цього розширення, значною мірою вплине на перспективи майбутнього членства України. Навіть якщо до цього членства залишаються роки, саме найближче майбутнє має вирішальний вплив на те, чи залишаться двері відчиненими", - підкреслив американський посол.

Посол США вважає, що "все більше українців беруть долю своєї країни у власні руки" і називає консолідацію українського суспільства найбільш значною зміною в країні за останні три роки.

"У всій країні неурядові організації працюють у таких сферах, як розвиток малого бізнесу, захист екології, прав людини, незалежної преси, усе більше і більше такі групи намагаються вирішувати конкретні проблеми, впливати на загальнонаціональну політику", - констатував Карлос Паскуаль.

Дипломат нагадав, що "у сфері малого бізнесу активно працюють ділові асоціації, що позитивно впливають на вдосконалення і спрощення реєстраційних процедур", а в сфері засобів масової інформації в 2002 році журналісти "відреагували на зовнішній тиск шляхом самоорганізації і домоглися проведення парламентських слухань”.

"На початку квітня прийняте законодавство проти цензури, що прямо базується на зусиллях цих журналістів", - заявив Карлос Паскуаль.

"Можу з упевненістю сказати, що саме цим ми особливо пишаємося з усього того, що відбувалося в Україні протягом останніх років", - визнав посол.

Говорячи про свого спадкоємця в Києві Джона Хербста, Паскуаль відзначив, що знає його з 1994 року і неодноразово працював разом з ним. "Він людина розумна, глибока і надзвичайно чесна", - сказав дипломат.

Про намір президента Сполучених Штатів Джорджа Буша призначити Джона Хербста послом США в Україні Білий дім оголосив наприкінці квітня. Його кандидатура повинна бути затверджена в сенаті США.

За його словами, досягнутий останнім часом прогрес у торгових відносинах між Україною і Сполученими Штатами, зокрема, у процесі приєднання до СОТ допоможе в скасуванні стосовно України "поправки Джексона-Венніка".

Карлос Паскуаль відзначив, що не може прогнозувати, коли саме буде прийняте таке рішення і чи буде ця поправка скасована тільки щодо України, чи щодо всієї групи країн.

"Я не можу прогнозувати, коли Конгрес (США - ред.) буде голосувати з цього питання, і чи будуть вони працювати над законодавством тільки для України чи для групи країн", - сказав дипломат, відзначивши при цьому, що ці питання вирішують комітети з торгівлі в Сенаті і Палаті представників Сполучених Штатів. Дію цієї поправки Україна одержала "у спадщину" від Радянського Союзу.

Сполучені Штати констатують позитивні зміни в українсько-американському співробітництві в сфері експортного контролю, заявив американський посол.

Він нагадав, що Україна і Сполучені Штати "зосередилися на способах зміцнення системи експортного контролю України", позитивно охарактеризувавши збільшення українською стороною повноважень комітету з технічного і військового співробітництва і політики військового контролю. "Його штат збільшено з 3 до 30 професіоналів", - нагадав дипломат.

Серед інших позитивних кроків Карлос Паскуаль назвав прийняття закону про експортний контроль, проведення наприкінці березня конференції з експортного контролю, спільну українсько-американську роботу з розвитку проектів у сфері підвищення безпеки об"єктів з бактеріологічними, ядерними, радіологічними матеріалами.

"Ми вважаємо, що ці кроки відбивають позитивне застосування тих уроків, яким ми навчилися минулою осінню", - підкреслив Паскуаль.

Він відзначив, що хоча політика Сполучених Штатів щодо "кольчужного скандалу" залишається незмінною, важливо винести "певні уроки з цієї ситуації і конструктивно їх застосувати".

Нагадаємо, що Карлос Паскуаль прибув до Києва у якості посла США 19 жовтня 2000 року.

Він змінив на цій посаді Стівена Пайфера, який зараз є помічником заступника держсекретаря США у справах Європи і Євразії.

Відповіді

 • 2003.05.23 | Независимая газета

  А Ігор Іванов втягує Київ у російську гру !!!  20 Травня 2003, 17:04

  "На початку цього тижня Київ приймає важливих гостей, причому аж ніяк не всі з них дорогі українській владі. Учора до української столиці прибув міністр закордонних справ Росії Ігор Іванов. А кількома годинами раніше в аеропорту "Бориспіль" приземлився літак, який доставив до Києва американських юристів", - пише журналіст російської "Независимой газеты" Олег Синельников.  Вони розслідують справу колишнього прем"єра Павла Лазаренка і мають намір допитати у якості свідків низку високопосадових осіб, у тому числі самого президента Кучму. На думку експертів, скориставшись ситуацією і зігравши на контрасті, голова МЗС Росії може домогтися від української сторони деяких поступок, суть яких стане відома пізніше.

  Ігор Іванов після прильоту зустрівся зі своїм українським колегою Анатолієм Зленком. Російський і український міністри провели переговори про двосторонні відносини і взаємодію країн на міжнародній арені. Відбулося також перше в історії спільне засідання колегій двох зовнішньополітичних відомств. Вечір і сьогоднішній ранок російський міністр присвятив екскурсіям по історичних місцях Києва, зустрічам зі студентами і дружнім спілкуванням з керівництвом українського МЗС. Сьогодні вдень Іванов зустрінеться з президентом України Леонідом Кучмою і головою Верховної Ради Володимиром Литвиним. Американці тим часом готуються до допитів...

  Випадковий на перший погляд збіг за часом двох візитів - російського міністра і делегації американських правоохоронних органів - може, на думку спостерігачів, завершитися несподіваними результатами. Справа в тому, що заяви перших осіб української влади, як і раніше, відрізняються істотними протиріччями. Так, на початку травня, коментуючи результати зустрічей з Володимиром Путіним у Криму, Леонід Кучма переконував журналістів, що "альтернативи поглибленню відносин з нашим стратегічним партнером - Російською Федерацією - не може бути". А кількома днями раніше, у середині квітня, Анатолій Зленко в Празі заявив про те, що Україна не розпочинатиме жодних кроків для інтеграції в Союз Росії і Білорусі і структури ЄврАзЕС. За словами міністра, Україна не бажає опинитися втягненою в російську "геополітичну орбіту". Подібні "різночитання" звучали з вуст перших осіб України і пізніше, особливо після війни в Іраку. Україна, яка активно підтримала США в іракському питанні, відчула більш лояльне ставлення до себе з боку американських партнерів. Вашингтон, схоже, вирішив повернутися до тактики обережного діалогу з київською владою. Але експерти відзначали тимчасовість і ситуативность цього взаєморозуміння, тому що в Америці навряд чи забули "касетний скандал", постачання українських "Кольчуг" Саддаму Хусейну і багато чого іншого. Нагадуванням про це може послужити візит в українську столицю делегації американських юристів, що здатен похитнути впевненість української влади у прихильності Вашингтона і підштовхнути Київ до поступок Вашингтону. З іншого боку, такий глобальний гравець, як Москва, не має наміру залишатися в цій ситуації "третім зайвим".

  На думку директора міжнародних програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені А.Разумкова Валерія Чалого, приїзд Іванова до Києва спочатку планувався з метою "звірити годинник" у питаннях двостороннього співробітництва. Глава російського МЗС, імовірно, вкотре спробує одержати інформацію про те, куди ж насправді направлені погляди українських партнерів - на Росію чи на Захід. Можливо, Іванов поцікавиться думкою українських лідерів з приводу нинішнього рівня відносин з Білим домом. Не виключено, що російський міністр нагадає про незмінність позиції РФ з приводу помилковості можливого рішення про подальше розширення НАТО (останнім часом, констатував Валерію Чалий, альянс посилає Україні "підбадьорливі сигнали").  Низка спостерігачів не виключає сюрпризів за підсумками чергового візиту в Україну Ігоря Іванова. Якщо голова МЗС Росії зуміє витягти з делікатного становища, у якому опинився український президент, змушений давати свідчення американському правосуддю, максимум вигоди для своєї держави, то не виключено, що Леонід Кучма піде на певні поступки (чи як мінімум видасть чергову порцію обіцянок) стратегічному партнеру.

  Але в будь-якому випадку про реальні результати поїздки Ігоря Іванова до Києва стане відомо не раніше вересня-жовтня: саме в цей час фактично в Україні стартує президентська передвиборча кампанія-2004. Восени можна буде з більшою часткою впевненості говорити про те, у які зовнішньополітичні ігри і з якими козирями грає нинішня київська влада.
 • 2003.05.23 | Смогитель Вадим \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

  "президентські вибори будуть чесними і вільними?"- НЕ БУДУТЬ!(-)

  президентські вибори будуть чесними і вільними?".
 • 2003.05.23 | Євген Марчук

  «Перехід до Плану дій щодо членства в НАТО у 2004 році — можлив


  Євген Марчук:, «День», 22.05.2003

  Сьогодні у Варшаві розпочинається дводенна конференція, на якій заплановано прийняття рішення щодо участі військових підрозділів різних країн у стабілізаційних силах в Іраку. Майже 20 країн претендують на участь. Існує можливість для присутності в Іраку й України (зокрема, на Варшавську конференцію має прибути українська делегація). У самій Україні, як неважко передбачити, тема участі українського військового підрозділу у силах стабілізації стане предметом дискусій. А завтра виповнюється рівно рік, як секретар Ради національної безпеки і оборони Євген Марчук повiдомив про прийняте на РНБОУ рішення щодо початку процесу, кінцевою метою якого є вступ України до НАТО. Протягом минулого року реалізація «євроатлантичного» рішення Ради нацбезпеки супроводжувалась як багатьма труднощами, так і проривами. Хоч тем для інтерв’ю із секретарем РНБОУ Євгеном МАРЧУКОМ на сьогодні існує набагато більше, ми обмежилися двома — Ірак і НАТО.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2003.05.23 | Михайло Свистович

   Re: Не порушуйте правил форуму, бо Ви - не Євген Марчук (-)Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua