МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Ющенко, Мороз та Тмошенко пропонують накласти вето на Хартію мов

05/28/2003 | Спостерігач
Товариство "Просвіта" пропонує створити Міністерство української мови
UNIAN
Товариство "Просвіта" виступає з ініціативою створення Міністерства української мови, яке б відстоювало інтереси державної мови в Україні.

Як передає кореспондент УНІАН, з таким проханням "Просвіта" планує звернутися до Президента України Леоніда КУЧМИ. Повідомили сьогодні на прес-конференції в УНІАН представники товариства на чолі з Дмитром ПАВЛИЧКОМ та Володимиром ЯВОРІВСЬКИМ.

Крім цього, "Просвіта" і ряд народних депутатів, серед яких Віктор ЮЩЕНКО, Іван ПЛЮЩ, Микола ТОМЕНКО, Юрій КОСТЕНКО, Іван ДРАЧ, Олександр МОРОЗ, Юлія ТИМОШЕНКО, звернулись з відкритим листом до Президента з проханням застосувати право вето на ратифіковану парламентом Європейську хартію регіональних мов або мов меншин.

Товариство "Просвіта" розцінює прийнятий закон "як правовий акт, покликаний остаточно підірвати законну конституційну силу і права української мови в Україні".

На думку авторів листа, ця Хартія спрямована "найперше, на подальше посилення позицій російської мови, яка і без того панує в Україні". Вони вважають, що таким чином влада допустила "вкрай небезпечний крок у напрямку нагнітання в Україні міжнаціональної напруги".

Як повідомляв УНІАН, Закон "Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або мов меншин" був ухвалений Верховною Радою 15 травня. За проголосувало 249 депутатів.

Європейська хартія регіональних мов або мов меншин була розроблена під егідою Ради Європи у 1992 році. Вона спрямована на захист і сприяння розвитку історичних мов, які перебувають у становищі меншості відносно державних чи офіційних мов відповідної країни, або які перебувають під ризиком зникнення.

Хартію підписали 29 держав, 17 з них - ратифікували: Австрія, Велика Британія, Вірменія, Голландія, Данія, Іспанія, Ліхтенштейн, Німеччина, Норвегія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Україна, Фінляндія, Хорватія, Швеція та Швейцарія.

В Україні положення Хартії застосовуватимуться до мов таких національних меншин: білоруської, болгарської, гагаузької, грецької, єврейської, кримськотатарської, молдавської, німецької, польської, російської, румунської, словацької та угорської.

UNIAN


--
Spy!

Відповіді

 • 2003.05.28 | Мінор

  Вау! Я ще раз переконався, що наш народ зробив правильний

  вибір у 2002 році, підтримавши НУ, Б"ют та СПУ.

  Навіть, якщо такий крок тепер принесе проблеми, вітаю нас усіх з тим, що майбутня влада в Україні не торгуватиме принципами.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2003.05.28 | Ромуальдыч

   :) Все не так (-)

  • 2003.05.28 | Людмила Коваль

   Re: Вау! Я ще раз переконався, що наш народ зробив правильний

   Мінор пише:
   > вибір у 2002 році, підтримавши НУ, Б"ют та СПУ.
   >
   > Навіть, якщо такий крок тепер принесе проблеми, вітаю нас усіх з тим, що майбутня влада в Україні не торгуватиме принципами.
   Пане Вікторе, вже такой не витримала.
   Дві екстремістські думки від Вас в один день – то занадто.

   Ну ще над питанням штрафів за неявку на вибори, як подарунок для опозиції, можна подумати (Ви тут про це писали:http://maidan.org.ua/n/free/1054117257)

   Але ще одне міністерство? МОВНЕ МІНІСТЕРСТВО? То вже повний гаплдик.

   А прохання чвурки накласти вето на Європейську хартію – голюсінький популізм.
   Та згадайте останній перепис.
   Наводжу витримки:
   «85,2 відсотка українців вважають рідною українську мову, 14,8 -- російську. 95,9 відсотків росіян вважають рідною російську, 3,9 -- українську.

   З представників інших національностей найбільш українізованими є поляки. 71 відсоток поляків вважає рідною українську мову, лише 12,9 -- польську, а 15,6 -- російську.

   Найбільш русифіковані греки та євреї. Для понад 80 відсотків представників цих народів рідною є російська мова. «

   Що, тим полякам, грекам і Євреям хартія Європейська не потрібна?

   На біса тим 85, 2 % українців мовне міністерство? Мало нам чиновників?

   Та хіба мовне питання можна вирішити міністерським указом? Можна тільки спротив підняти.

   Усе як завжди. Політики женуть хвилю, а ми радіємо. Чому, ми радіємо?

   Може тішить, що таша нещасна опозиція хоч інколи, хоч по дрібничках об"єднується?
   Слабка втіха.
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2003.05.29 | Мінор

    "Ярій душа, ярій, а не ридай!" Василь Стус

    "Просвіта" переб"ється без міністерських портфелів - згоден, але накласти "вето" на Хартію потрібно. Не можна ставити воза попереду коня. Спочатку українці мають стати європейцями, а потім ми вже будемо російську мову захищати.
    Заява не популізм - це політичний демарш. Такі кроки просто необхідні щоб дати сигнал нам-виборцям про те, яких поглядів дотримується та або інша партія.
    Навпаки, популізм і нечуване лицемірство заявляти на всю Європу, що російська мова в Україні потребує додаткового захисту. Ви наводите дані перепису? ОК! Вони коректні і для Києва. Але при цьому реальна ситуація не відповідає перепису.
    - 24 із 25 київських FM станцій або здебільшого, або повністю російськомовні.
    - з усього розмаїття національних газет тільки три виходять українською, та й то дві з них *Дзеркало тижня та День українською лише дублюються
    - з 6 національних телеканалів - жодного, де б українська звучала увесь час мовлення
    - жодної загальноосвітньої школи на цілий Київ, де б вчителі і діти говорили лише українською
    - рекламні бигборди, які всупереч всім законам починають клеїти російськомовну рекламу
    - магазини, наприклад "Сільпо", де вирішили, що україномовні у Києві - це бидло не варте уваги, а тому всі цінники тільки по-російськи
    - україномовні книжки, які в 2 рази дорожчі від російськомовних... !

    Лишається все вернути як було:
    70% шкіл Києва офіційно повернути на російську мову
    оголошення в метрополітені робити знову російською
    всі реклами тільки російською
    всі вивіски - тільки російською
    вся документація тільки російською

    Аякже, бідну російську мову треба захищати. Вона ж така занедбана, що скоро ось-ось зникне в Україні зовсім. А росіяни-батьки просто таки мучаються і не можуть виховати у російському дусі своїх дітей.

    Ми так доведемо колись ситуацію до нової гайдамаччини, якщо будемо такі Хартії ратифіковувати. Вдумайтесь - не тисячі, не десятки тисяч, не сотні тисяч, а МІЛЬЙОНИ українців зазнають утисків за мовною ознакою у ВЛАСНІЙ державі! Як думаєте - чим це може скінчитися? Навіть якщо українців залишилося лише 10 мільйонів, то і це величезна цифра.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.05.29 | Сергій

     Re: "Ярій душа, ярій, а не ридай!" Василь Стус

     Чого це ми повинні захищати те від чого самі захиститися не можемо?
     Я згоден з нашим шановним земляком Анатолієм Погрібним, який сказав що в Хартіі вірно відображена теза щодо дотримання обов'язкової пропорційності підтримки мов. Гагаузи, кримські татари, вірмени... тут дійсно існує проблема збереження національних традицій і це дійсно потребуює піклування держави про підтримку видавництва та освіти мовою цих меншин. Теж стосується і росіян, що є громадянами України і якиїх за останнім переписом майже 16 відсотків від загальної кількості населення. Тож ще раз хочу сказати, що підтримую думку нашого провідного фахівця у галузі просвіти треба починати приводити у відповідність з положенням цієї Хартії баланс застосування російської та української мови. Україна має відстоювати свої національні інтереси. Освіта і мова це її важливі чиники.
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2003.05.29 | Мінор

      Уточніть свою думку - чи згідні Ви з тим, що російська в

      Україні захисту не потребує?
    • 2003.05.29 | Людмила Коваль

     Re: "Ярій душа, ярій, а не ридай!" Василь Стус

     "Ярій душа, ярій, а не ридай!" Василь Стус .

     Гарно сказано! Але Стус писав про ДУШУ. “Ярій ДУША, ярій…”.

     Коли розум ярітиме, то душі залишиться тільки ридати.

     Перше ніж робити висновки про будь-що добре б було провести бодай який не який аналіз.

     Якщо взяти до уваги наші дописи (мій, Ваш і Сергія, скажімо), то можна сказати, що ми провели маленьке соціологічне дослідження, яке, як на мене має цікавий результат.

     Власне ось, що ми маємо.

     Попри те, що 85,2 відсотка населення України вважає рідною мовою українську (що видно з останнього перепису населення), в КИЄВІ(!) домінують руськомовні ЗМІ, що видно з Вашого допису. Ви подали наступну інформацію:


     - 24 із 25 київських (!!! Л.К.) FM станцій або здебільшого, або повністю російськомовні.

     - з усього розмаїття національних газет тільки три виходять українською, та й то дві з них *Дзеркало тижня та День українською лише дублюються
     -
     - з 6 національних телеканалів - жодного, де б українська звучала увесь час мовлення
     -
     - жодної загальноосвітньої школи на цілий Київ, де б вчителі і діти говорили лише українською
     -
     - рекламні бигборди, які всупереч всім законам починають клеїти російськомовну рекламу
     -
     - магазини, наприклад "Сільпо", де вирішили, що україномовні у Києві - це бидло не варте уваги, а тому всі цінники тільки по-російськи
     -
     - україномовні книжки, які в 2 рази дорожчі від російськомовних... !


     Парадокс, чи не правда?

     З вищевикладеного я можу зробити тільки один висновок.
     Засилля російськомовних мас-медіа в Києві, то не прояв низької національної свідомості, а наслідок ганебної економічної політики держави у цій галузі. І не до ветування Європейської хартії мала би закликати опозиція, а хоч що не будь зробити для зміни пріоритетів у тому ж книговидавництві, чи у ліцензуванні теле і радіо простору.
     То що, Європейська хартія винна, що в київському “Сільпо” цінники писані російською? А може міська влада, яка позволяє у державних установах використовувати не державну мову?

     То ж не треба плутати грішне з праведним.

     Так, українська мова потребує захисту, але захисту від нашого чванливого державного чиновництва.

     …накласти "вето" на Хартію потрібно. Не можна ставити воза попереду коня. Спочатку українці мають стати європейцями, а потім ми вже будемо російську мову захищати.

     А як можна в»їхати в Європу на возі без коня?

     Шлях в Європу для України, як і для інших бажаючих туди потрапити, лежить через приведення нашої законодавчої бази у відповідність до міжнародних норм. Не вийде спочатку в Європу, а потім почати запроваджувати у себе її закони. Ніхто нас такий мудрих туди не візьме. Так і будемо у статусі вічного сусіда цивілізації перебувати.

     Що ж до російської мови, то вона, як одна з мов нацменшин , має мати такі самі права в Україні як і вірменська, татарська, польська… хто там ще у нас живе. АЛЕ НЕ БІЛЬШЕ ТОГО.
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2003.05.29 | chytach

      Ne pogodzhujusia os' z cym:

      Засилля російськомовних мас-медіа в Києві, то не прояв низької національної свідомості, а наслідок
      ганебної економічної політики держави у цій галузі.

      Zhodnyh pryvilejiv rosijs'ka mova ne maje, jakshcho my govorymo pro vlasne ukrajins'ki vydannia. Govoryty pro jihniu populiarnist' prosto smishno: vsi ci "Telegrafy" i "2000" nihto ne chytaje (naklady po 5 000 u 2,6-mil'jonnomu misti.) Otzhe vsi vony zbytkovi. Ale u zv'jazku z tym, shcho vony je na 100% pro-vladnymy, mozhna zrobyty vysnovok, shcho jihnia spravzhnia meta pokazaty - hto v domi haziajin. Navit' z tochky zoru politychnogo PR-u bulo b nabagato vygidnishe zrobyty jih ukrajinomovnymy.

      Za radians'koji vlady koly rosijs'ka bula oficijnoju movoju vlady i zrosijshchennia bulo oficijnoju politykoju najpopuliarnishymy u Kyjevi buly ukrajinomovni gazety ("Vechyrnij Kyjiv", "Sportyvka").

      Ergo: ukrajinci ne chytajut' ukrajins'koji presy i ne sluhajut' ukrajins'ke radio prosto tomu, shcho takyh praktychno ne isnuje.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.05.29 | Людмила Коваль

       Re: То не незгода, а

       скорше порада для влади.

       chytach пише:
       > > Zhodnyh pryvilejiv rosijs'ka mova ne maje, jakshcho my govorymo pro vlasne ukrajins'ki vydannia. Govoryty pro jihniu populiarnist' prosto smishno: vsi ci "Telegrafy" i "2000" nihto ne chytaje (naklady po 5 000 u 2,6-mil'jonnomu misti.) Otzhe vsi vony zbytkovi. Ale u zv'jazku z tym, shcho vony je na 100% pro-vladnymy, mozhna zrobyty vysnovok, shcho jihnia spravzhnia meta pokazaty - hto v domi haziajin. Navit' z tochky zoru politychnogo PR-u bulo b nabagato vygidnishe zrobyty jih ukrajinomovnymy.
       >

       > Ergo: ukrajinci ne chytajut' ukrajins'koji presy i ne sluhajut' ukrajins'ke radio prosto tomu, shcho takyh praktychno ne isnuje.

       А ми про що?
       Мінор навіть цифри навів.
       Питання ЧОМУ? І чи зміниться ситуація на краще в результаті ветування Європейської хартії?
       Маєте іншу відповідь, ніж дана у попередньому дописі?
       згорнути/розгорнути гілку відповідей
       • 2003.05.29 | chytach

        Os' moje bachennia (po punktah dlia jasnosti):

        1). Za chasiv SSSR kyjivs'ka vlada kontroliuvala lyshe zbytkovyj i dotacijnyj silgosp-sektor ekonomiky i, mozhlyvo, jakis' banno-prachechnyje kombinaty z promyslovosti. Vsia ser'jozna industrija (tobto 100% prybutkovyh pidpryjemstv, jakshcho taki traplialysia) keruvalasia bezposerednio z Moskvy.
        2). Vnaslidok ciogo vsi kadrovi pryznachennia robylysia u ramkah vsesojuznyh ministerstv i tomy perevazhna bil'shist' kerivnykiv u promyslovosti ne majut' zhodnogo vidnoshennia do Ukrajiny. I tomu, zokrema, u nyh ne bulo mozhlyvosti vyvchyty ukrajins'ku movu navit' na shkil'nomu rivni.
        3). Pislia nabuttia nezalezhnosti i "dieribanu" prybutkovyh pidpryjemstv vony staly JEDYNOJU ser'joznoju ekonomichnoju syloju v Ukrajini (te, shcho vkraly golovy kolgospiv ne jde ni v jake porivniannia zi statkamy "flagmaniv industriji").
        4). Ekonomichna vlada pidrozumivaje politychnu. Otzhe, vony dosyt' bezceremonno zkydajut' z prezydenstva ukrajincia Kravchuka i stavliat' rosijanyna Kuchmu - najgolovnishogo z nyh, bo dyrektor najbil'shogo v sviti raketnogo zavodu - to nomenklatura Politbiuro CK KPSS.
        5). Otzhe, vony majut' groshi i vladu. I v pevnomu sensi vony je patriotamy Ukrajiny: jty pid Moskvu vony ne hochut', bo hto zh dobrovil'no posadyt' sobi na golovu nachal'nyka, osoblyvo moskovs'kogo (pro ostannih vony dobre znajut' ne z rozpovidej).
        6). Jedyna probliema: aborigeny vymagajut' jakyhos' movno-kul'turnyh prav. Ale de bacheno, shchoby pany rozmovlialy movoju holopiv? Otzhe, treba navchyty holopiv pans'koji movy. Os' dlia c'ogo i vypuskajut' sobi na zbytok ci "Telegrafy". Prychomy zbytok chymalyj: kol'orova poligrafija dorogo koshtuje i ne vsi solidni zahidni gazety mozhut' jiji sobi dozvolyty u takij kil'kosti.

        Hartija zh pro movy, IMHO, bude vykorystano dlia togo, shchob prypynyty navit' rozmovy pro te, shcho Ukrajina potrebuje ukrajins'kyh media. Vy skazhete, v nij zhe ne pro te. A Vy mozhete meni vkazaty zakon, jakyj by vykorystovuvavsia zgidno z jogo duhom i bukvoju, a ne tak, jak te vygidno mozhnovladciam?

        Vybachte za dovgyj postyng - na mav chasu dobre vse obdumaty.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2003.05.29 | Людмила Коваль

         Re: Os' moje bachennia (po punktah dlia jasnosti):

         Дякую, Ви усе класно пояснили. Ви не відкрили Америки, але форватер добре тримаєте і то приємно!

         Щодо причин руськості Києва Ви праві і щодо недієвості жодних Хартій й законів в Україні - теж праві.

         Та все ж ветування Хартії не вихід. Розуміння природи русизму Києва не оправдовує продовження його (русизму)існування, а тільки свідчить про тупість опозиційних вождів.
         Як ми з Вами розуміємо що і чому, то невже вони не розуміють?
         Однак то риторичне питання. Відповідати не мусите. Дякую за цікаву розмову.
     • 2003.05.29 | 123

      Хартя не є законодавством Європи, до якої ми йдемо

      Людмила Коваль пише:

      > Шлях в Європу для України, як і для інших бажаючих туди потрапити, лежить через приведення нашої законодавчої бази у відповідність до міжнародних норм.
      Не вийде спочатку в Європу, а потім почати запроваджувати у себе її закони. Ніхто нас такий мудрих туди не візьме. Так і будемо у статусі вічного сусіда цивілізації перебувати.


      Хартію ратифікували не так вже й багато стран. І, якщо не помиляюсь, виродила її Рада Європи. Тобто організація, до якої ми не йдемо -- бо ми вже в ній.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.05.30 | Людмила Коваль

       Re: То як подивитися, пане 123, як подивитися.

       123 пише:

       > > Хартя не є законодавством Європи, до якої ми йдемо


       Звичайно, формально Хартія не є законом, як не є Законом, скажімо, Декларація Прав Людини.
       Закон відрізняється від Декларації, чи Хартії тим, що регулює певну групу відносин. Він підсилюється рядом законодавчих актів, яка забезпечують механізм дії закону.

       Хартія ж чи Декларація – це політична чи юридична ПЛАТФОРМА для всіх інших законів, зокрема і конституційних.

       Наприклад, ратифікація Україною у 1997 році Міжнародної Конвенції з Прав Людини змусила її (Україну) розпочати роботу над змінами у законодавчій базі, зокрема, змусила прийняти новий Кримінальний, цивільний кодекси, відмовитись від смертної кари і т.п.
       До речі, скасування Україною смертної кари то єдине, що відзначається Європейською спільнотою, як позитив у дотриманні Україною Прав Людини. Прийняті нові кодекси піддаються нещимній критиці, як і реальний стан речей по захисту Прав Людини в Україні.

       То ж повторюся. Так, Хартія не закон. Хартія – то платформа для зміни законодавчої бази.

       Хартію ратифікували не так вже й багато стран. І, якщо не помиляюсь, виродила її Рада Європи. Тобто організація, до якої ми не йдемо -- бо ми вже в ній.


       Так, ми в Раді Європи. ФОРМАЛЬНО Україна в Раді Європи.
       А ФАКТИЧНО, вона там, звідки ноги ростуть.
     • 2003.05.30 | Сергій

      Ганебне економічне становище України, як раз

      і є наслідком небажання чинити опір експансії російського капіталу, в тому числі і в ЗМІ. Щодо рівного застосування мови я ще раз наголошую - поділяю думку анатолія Погрібного. Не може бути мови про парітет астосування української і російської мови. Ви самі кажете 82 відсотки населення України вважають рідною українську мову. Ось саме в такому відношенні і повинні використовуватись всі важелі державного регулювання щодо підтримки мовного балансу в України. І ще дуже важливе зауваження, гадаю пану Анатолію про це буде цікаво дізнатися, як автору широковідомої книги "Роздуми про наболіле, або як би ми вчились так як треба". Держ адміністрації, правоохоронні органи, нарешті суд і державні службовці всіх рангів повинні не лише вільно володіти мовою держави що призначила їх на ці посади, але й всіяко сприяти процвітанню цієї мови. Але що ми бачимо зокрема тут на моїй Херсонщині. Відома посадова особа від ОБлОсвіти, по всьому місту голосить що Херсонщина ніколи не буде Україною??? Це і прошу 2003 рік. В судах Цюрупинського району в судовому засіданні вам можуть зробити зауваження щоб ви не розмовляли українською мовою (зацікавленим можу надати навіть номер справи). Ви чуєте шановні, це навіть не радіо шансон, або російськомовний Інтер. Це відверте знущання над одним з символів нашої держави - її мовою. Це як і зневага до Конституції відверта пропаганда антидержавних позицій, пропаганда правового негілізму. При цьому СБУ каже - ми політикою не займаємося, ми слідкуємо лише за якістю кон'яка, бо є скарги від сполживачів.

      Діюча Конституція України, доброго здоров'я пану Лук'яненко та іншим, дає можливість захищати не лише нашу мову але й українство.
      Саме тому зрадники і намагаються змінити цю конституцію під себе, бо саме вони за 11 років зробили економіку нашої країни жебрачкою.
      Ось такі причино наслідковий зв'язок. А як нашим дітям викладають рідну мову ви бачите самі. Як що хтось знає e-mail пана Анатолія Погрібного буду вдячним.

      З повагою до однодумців
      Сергій.
 • 2003.05.28 | Vadym Gladchuk

  Re: Ющенко, Мороз та Тмошенко пропонують накласти вето на Хартію мов

  А міністром міністерства укрмови призначити Мовчана ::)) Мабуть мало йому рядка у держбюджеті!

  Взагалі, вважаю що наша парламентська "опозиція" вже раз обісралася з Америкою, не підтримуючи голосування по РХБ батальойну.
  Тепер ще раз наступить на тіж "золоті грабельки" по відношенню до Європейських структур, несприймаючи європейські законодавчі норми
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2003.05.29 | пан Roller

   Браво, в статьи (-)

  • 2003.05.29 | Чучхе

   Re: Ющенко, Мороз та Тмошенко пропонують накласти вето на Хартію мов

   Vadym Gladchuk пише:
   > А міністром міністерства укрмови призначити Мовчана ::))

   Міністерство ж розташувати в Сімферополі
  • 2003.05.29 | Мінор

   "Хай мовчать, Америки і Росії, коли я з тобою говорю"

   ... я хотів на Америку, Європу і Росію. Думаю, що опозицію має цікавити, що про неї думають виборці. Мені грантів закордонних не хочеться.
 • 2003.05.28 | Ромуальдыч

  Это была последняя ошибка оппозиции (-)

  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2003.05.28 | chytach

   Utochnit', b.l.:Ostannia u sensi hronologiji chy vazhlyvosti?(-)

   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2003.05.28 | Ромуальдыч

    По важности, такого ляпсуса я от них не ожидал (-)

  • 2003.05.28 | Vadym Gladchuk

   Re: Это была последняя ошибка оппозиции (-)

   Найкраще серед нашіх політиків провести тести на IQ.
   Американці ж знають інтелектульний коєфіцієнт свого Президента.

   Тоді не потрібно буде дивуватися деяким заявам нашіх політиків :)))
   Народ має знати все про своїх "героїв"
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2003.05.28 | Ромуальдыч

    они на это не согласятся :) (-)

 • 2003.05.28 | Горицвіт

  це все символічно

  Наскільки я зрозумів, хартія нічого суттєвого не змінювала. Даються права меншинним мовам — нічого страшного. Причому вони мають забезпечуватися з бюджету — цього скоріше всього не буде.

  Там найбільший абсурд, що до меншинних мов і мов, яким загрожує зникнення, записали російську. Це смішно, і не несе загрози українській мові як державній.

  Тому небезпеки в самій хартії, напевно, нема.

  Але ця заява опозиції корисна, бо демонструє єдність опозиції. Показує, що Мороз ніякий не комуняка, і тому подібне.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2003.05.28 | Ромуальдыч

   это точно - символ анти демократичности оппозиции :) (-)

 • 2003.05.29 | Serhiy Hrysch

  Хаха, ми захищаємо мови непідписантів.

  Польща, Росія, Румунія не підписували хартії. Можна захищати корінні мови, в так... Корінними є кримськотатарська і гугаузька. І все. І ще можна захищати Їдіш і Русинську (якщо така є).
 • 2003.05.29 | Мінор

  Олексій Сологубенко про Хартію в чат-конференції на Телериктиці

  Я завдав питання:
  11:02:52 [Уколов]>[Олексій_Сологубенко] Олексій, Ваше особисте ставлення до ратифікації Хартії європейських мов. Чи не думаєте Ви, що російська в Україні потребує значно менше захисту і підтримки, аніж українська. Чи не має в Європі прецендентів захисту мов корінного народу?

  11:22:55 [Олексій_Сологубенко] Уколов - Моє особисте ставлення полягає в тому, що я б хотів розквіту абсолютно всіх мов. Але прекрасно розумію, що так навряд чи буде. Зрозуміло, що українська мова потребує більшої підтримки в Україні. Найперше з історичних причин. І найефективніший спосіб -вироблення якомога більшої кількості якісного культурного, інформаційного, медійного продукту. Шлях заборон, який намагалася запровадити Франція, не спрацював там, і не спрацює в Україні. А щодо захисту мов корінного народу, то таких рпикладів в Європі чимало: валійська мова в Уельсі, ірландська - в Ірландії, кельтська - в Шотландії, каталонська - в Каталонії, баська - в країні Басків. Це деякі з прикладів. І в одних місцевостях чи в країнах, як в Каталонії - така підтримка є дуже успішною. В деяких, як у Шотландії - ні.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua