МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Готовий законопроект щодо змін до Конституції

06/04/2003 | Майдан-ІНФОРМ
Тимчасова спеціальна комісія Верховної Ради щодо опрацювання змін до Конституції практично завершила роботу над відповідним законопроектом і вже найближчим часом він може бути розглянутий парламентом.

Про це сьогодні в інтерв'ю журналістам повідомив співголова спеціальної комісії з опрацювання законопроекту про зміни до Конституції України Олександр Мороз. За його словами, комісія, до складу якої входять депутати з усіх фракцій парламенту, дійшла згоди по всіх формулюваннях законопроекту, крім положення щодо процедури імпічменту.


Тому Мороз прогнозує, що на голосування для направлення законопроекту до Конституційного Суду сесійній залі буде запропоновано на вибір два варіанти. Відповідно до першого варіанту, ВР звинувачує Президента в діях, які мають ознаки злочину, і звертається до Верховного Суду, який в свою чергу робить висновок щодо правомірності такого звинувачення, після чого парламент приймає остаточне рішення.

Остаточне рішення пропонується приймати двома третинами голосів (300), а не 3/4 (351), як це передбачає діюча Конституція.

Відповідно до другого варіанту, після звернення ВР до ВС він за спеціальною процедурою розглядає це питання і приймає остаточне рішення. Говорячи про сам законопроект, Мороз зазначив, що його можна розглядати як основу переходу держави до парламентсько-президентської республіки. Щодо змін, які передбачає цей законопроект, Мороз розповів, що за Верховною Радою пропонується залишити право тлумачити закони. Крім того, у законопроекті виписується нова процедура формування Кабінету Міністрів. Так, прем'єр -міністр призначається та звільняється з посади парламентом за поданням Президента.

Персональний склад Кабміну призначається та звільняється ВР за поданням прем'єр-міністра. Прем'єр-міністр вносить кандидатури міністрів, в тому числі і внутрішніх та закордонних справ, але попередньо узгоджує ці кандидатури з Президентом.

Законопроект пропонує надати право парламенту формувати весь склад Національної ради з питань телебачення і радіомовлення. Проектом також пропонується віднести до повноважень Верховної Ради призначення та звільнення голів Антимонопольного комітету, СБУ, Прикордонної служби, Держкомітету з питань телебачення і радіомовлення (ВР дає згоду за поданням Президента), голови Митної служби, Державної податкової адміністрації, Фонду держмайна (ВР надає згоду за поданням Кабміну). Також за поданням Президента парламент призначає та звільняє Генерального прокурора. У законопроекті також передбачено посилення відповідальності народного депутата щодо дотримання ним Конституції, зокрема щодо неможливості сумісництва представницького мандату з іншими посадами. За словами Мороза, відповідно до запропонованої у законопроекті процедури, всі питання щодо дострокового припинення повноважень народного депутата розглядатиме суд, в тому числі і випадки, коли депутат виходитиме з фракції
партії, за списком якої він був обраний до парламенту.

В той же час у випадку смерті народного депутата його повноваження пропонується припиняти автоматично.

Однак, зміни до Конституції торкаються не лише перерозподілу повноважень у трикутнику Президент - Кабмін - ВР. Так, одна із запропонованих змін стосується зменшення строку утримання під вартою громадян з 72 годин до 48 годин.


Мороз зазначив, що цей проект може бути зареєстрований у Верховній Раді вже сьогодні ввечері або завтра зранку. Він нагадав, що законопроект, згідно з дорученням ВР, готувався на основі законопроекту 168 народних депутатів який вже пройшов свого часу висновок Конституційного Суду.

Це питання включено до порядку денного, і тому може бути розглянуте на наступному пленарному тижні або навіть у цю п'ятницю. Відповідаючи на запитання, наскільки реальним є проходження цього законопроекту у сесійній залі, Мороз висловив впевненість, що він набере достатню кількість голосів (для направлення законопроекту до Конституційного суду необхідно 226 голосів), зауваживши, що депутати з парламентської більшості схильні підтримати цей законопроект.

"Але частина боїться, тому треба розраховувати на те, що переважить - чи страх, чи розуміння потреби", - сказав Мороз, висловивши сподівання, що переважить останнє.

Як відомо, Кучма найближчим часом планує внести до Верховної Ради свій варіант конституційних змін.

УНІАН


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua