МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

І малинковичі бувають корисними

07/09/2003 | Спостерігач
"Контрреформація"


Відкликання Президентом власного проекту політреформи і завершення багатомісячної політичної комедії було б найкращим виходом для українського суспільства – вважають деякі аналітики Круглий стіл під дещо екзотичною назвою "Політреформа, принцип Монтеск’є та президентська кампанія" відбувся сьогодні у Києві. Організатори – інститут трансформації суспільства та Центр соціально-економічних досліджень "Діаматік" запропонували учасникам висловити власну оцінку нинішнього етапу ініційованої Президентом політичної реформи. І навіть зважаючи на те, що персональний склад зібрання був переважно опозиційно орієнтований, все ж деякі міркування, висловлені в ході обговорення, були доволі симптоматичними. Взагалі, коли аналітики відмовляються від наносної глибокодумності і надмірної ускладненості висловлювань, то виявляється, що навіть проблематика політреформи може виглядати абсолютно чіткою та зрозумілою.

Головна розбіжність між двома ключовими повідомленнями дискусії полягала в наступному. На думку Олега Соскіна, директора Інституту трансформації суспільства, Президент свідомо підміняє поняття політичної і конституційної реформ. Суть політичної реформи, на думку пана Соскіна, передусім у тому, що необхідно де-юре затвердити положення про те, що головними суб’єктами політичного життя є саме політичні партії – тобто здійснити перехід до виборів на партійно-пропорційній основі. Для реалізації такого переходу жодна конституційна реформа не потрібна. Між тим президентський проект реформи має на меті виключно максимальне зосередження владних повноважень в руках Президента з одночасним обмеженням повноважень судової влади – з одного боку , та максимальне подовження терміну перебування на президентській посаді нинішнього президента – з іншого.

Дещо відмінну точку зору висловив Володимир Малинкович, директор українського відділення Міжнародного інституту гуманітарних і політичних досліджень, і за сумісництвом ще й секретар Комісії з підготовки конституційної реформи.

Відомий політолог вважає, що конституційна реформа необхідна хоча б для того, щоб утвердити, наприклад, такі моменти, як формування уряду партіями, що отримали найбільшу підтримку виборців.

Відзначивши, що останній президентський варіант проекту реформи виглядає значно краще, ніж попередній, Малинкович, тим не менш, зауважив, що "для всіх було б найкращим виходом, якби Леонід Кучма виконав свою вчорашню обіцянку в телеефірі і відкликав свій проект".

"Головною метою ініційованої Президентом реформи, поза сумнівом, є пролонгація його повноважень" – заявив Малинкович. Раніше, мовляв, це хотіли протягти за допомогою референдуму прямої дії, або отримання статусу сенатора у двопалатному парламенті, зараз пробують усунути статті Конституції (77 і 103), які визначають терміни призначення виборів Президента і парламенту. Якщо це вдасться зробити, то для Кучми відкриються можливості подовжити свої повноваження до 2,5 років і, відповідно контролювати як наступні парламентські вибори, так і президентські вибори.

Дуже важливим і небезпечним для майбутнього української демократії моментом президентського проекту Малинкович вважає те, що згідно нього, окрім силових міністрів , Президент призначатиме ще й главу податкової адміністрації та митниці, тим самим отримуючи контроль над величезними фінансовими ресурсами та можливістю тиску на ЗМІ.

Збереження права ветувати законопроекти також дозволяє Президенту в разі необхідності паралізувати роботу парламенту і спровокувати його розпуск.

Прогнозуючи подальші дії Президента та його оточення, Малинкович припустив, що інспірований нині прихильниками президентського варіанту політреформи Громадський Форум, який запланований на осінь, міг би підштовхнути Леоніда Кучму до "неординарних кроків", до яких він міг би вдатися, начебто спираючись на "волю народу".

Продемонстрована Кучмою у вчорашньому телезверненні примирливість і певна "здача позицій", на думку Володимира Малинковича, пояснується передусім побоюваннями різко негативної реакції Заходу на наміри українського Президента.

На завершення Володимир Малинкович заявив, що у випадку, коли вчорашня заява Президента про відклик свого проекту політреформи "виявиться блефом", то група авторитетних громадських діячів готова провести альтернативний Громадський Форум і звернутися до нашої та зарубіжної громадськості із заявою про те, що "ми за реформу, але в рамках закону". "Це, звісно, не переверне світ, але таке звернення, розіслане у посольства великих європейських держав, по суті, буде закликом до допомоги" – заявив Володимир Малинкович.

Вельми різкі висловлювання політичних аналітиків, що прозвучали сьогодні в ході круглого столу "Політреформа, принцип Монтеск’є та президентська кампанія", здається, можуть свідчити про те, що в експертному середовищі відбувається, нарешті, усвідомлення реальних цілей та наслідків ініційованої Президентом та його оточенням маніпулятивної комбінації під гучною назвою "політична реформа".

Сергій Черненко, "Телекритика"

Відповіді

  • 2003.07.09 | Адвокат ...

    Я й досі дивую сь...

    Невже й до Малінковіча,-- "дошло"?

    Цікаво, чи буде він завзято руйнувати того мостера, що був його сам творив,-- ку-чмізм?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.07.13 | Чучхе

      Re: Я й досі дивую сь...

      Адвокат ... пише:
      > Невже й до Малінковіча,-- "дошло"?
      >
      > Цікаво, чи буде він завзято руйнувати того мостера, що був його сам творив,-- ку-чмізм?


      Маленкович -- вічний дисидент. Я думаю, йому будь-яка влада не подобається. Навіть та, якій він фактично допоміг прийти до влади.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.07.13 | Адвокат ...

        Хтіло си б так собі й дамати...

        Принаймні, я би радо із Вами се погодив у той час, коли пан Малінковіч був працював на Радіо "Свобода".

        Але його "звитяги" останніх десяти літ якось не дозволяють мені мислити того пана, яко вічного дисидента. Скорше,-- яко людину, що має потяг до того, аби керувати владою.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".