МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Важно: Укртранснефть могут расформировать, Тодийчука-в отставку

07/21/2003 | line305b
Национальные интересы Украины в опасности, а будущее Укртранснефти - заложник непрозрачных решений, принимаемых в Нафтогазе Украины.

Как стало известно, сегодняшнее собрание акционеров Укртранснефти (среди которых крупнейший, с практически 100% всех голосов - НАК Нафтогаз Украины) может завершиться решением по упразднению УкрТранснефти, или снятием Александра Тодийдука, главы компании, с должности.

И в том и в другом случае это будет означать практически неизбежное переориентирование Одессы-Броды под российскую нефть, потому что "В Нафтогазе все за реверс".

Не надо лишний раз напоминать читателям форума, насколько важнен для энергетической безопасности и самостоятельности Украины Одесса-Броды, насколько сильным про-Европейским компонентом нашей экономической политики было успешное завершение этого проекта. В угоду краткосрочной выгоде, НАК Нафтогаз Украины может поступиться стратегическими национальными интересами.

Не следует забывать, конечно, чьим, реально, будет решение "принятое" НАК - Кучма все также контролирует на 100% кто, как и за что там проголосует.

Відповіді

  • 2003.07.21 | Shooter

    Re: Важно: Укртранснефть могут расформировать, Тодийчука-в отставку

    line305b пише:
    > В угоду краткосрочной выгоде, НАК Нафтогаз Украины может поступиться стратегическими национальными интересами.


    Думаю, причина там набагато банальніша: "пацани (Нафтогазівські) в долі".

    Крім того ризикну припустити, що платою за реверс Одеси-Бродів буде відчутне "вліваніє" російськими нафтовими компаніями в передвиборчий фонд "прійомніка". Як і його промоушн в Пуціна.

    А Кучма - лох хахляцько-комуняцький. В тому сумнівів немає.
  • 2003.07.21 | dar-river

    Re: Важно: Укртранснефть могут расформировать, Тодийчука-в отставку



    Прецендент подписания главой "Нафтогаза Украины" протокола о намерениях по поставке российской нефти по Одесса-Броды (реверс) на 21 год! был.
    Но думаю и надеюсь, что не смотря на пророссийскую настроенность в отношении Одесса-Броды вносить в соглашение о транзите российской нефти по територии Украины, мытарства с которым продолжаются , пункт о таком долгосрочном реверсе наврядли у правительства ума хватит. Не просто некрасиво перед Европой будем выглядить, а просто опасно некрасиво.

    А что касается кратко/среднесрочного реверса (до 5 лет, до момента, пока будет (если будет!) достроен Броды-Плоцк) - это было бы даже желательно. Но россияне на это наврядли пойдут, к сожалению. Нефть Ирака их пошатнет на рынке Средиземного моря и при этом пустить так запросто каспийскую на рынок Центральной и Северной Европы - это уже слишком (а ведь столько денег с этим реверсом переплачивать будут (по сравнению с Приднепровкой), плюс если Транснефть своего добьется, в терминал Вентспилса придет российский капитал, и российские компании снова смогут экпортированть свою нефть через этот замечательный порт, то хватит ли объемов для "неэкономичного" Броды-Одесса?)

    С использованием сейчас Одесса-Броды по прямому назначению/направлению - проблем тоже хватает. Например, см. ниже - статья.

    Решение: реверс-сейчас (на максимум 5 лет), каспийская нефть в Европу - потом (при достройке Броды-Плоцк плюс необходимой нефтетранспортной инфраструктуры в Центральной Европе) - видится лучшим. Но как его отстоять, и пойдут ли на это российские компании и поймет ли нас Европа?

    "НЕФТЕХИМИК ПРИКАРПАТЬЯ" НЕ ПОДТВЕРЖДАЕТ ФАКТ ПОДПИСАНИЯ ПРОТОКОЛА С "УКРТРАНСНЕФТЬЮ" О ПОСТАВКАХ НА ЗАВОД КАСПИЙСКОЙ НЕФТИ

    Киев. 21 июля. УНИАН. Председатель правления ОАО "Нефтехимик Прикарпатья" Александр ЛАЗОРКО не подтверждает информацию председателя правления ОАО "Укртранснефть" Александра ТОДИЙЧУКА о подписании протокола о намерениях поставки на завод каспийской нефти. Об этом А. ЛАЗОРКО сообщил в интервью корреспонденту УНИАН.
    По его словам, в ближайшее время "Нефтехимик Прикарпатья" нацелен на покупку российской нефти, поскольку пока экономически выгоднее перерабатывать российское сырье.
    В тоже время, А. ЛАЗОРКО отметил, что завод "принципиально не против покупки каспийской нефти". Однако "Нефтехимик Прикарпатья" будет рассматривать предложения, исходя из их финансовой привлекательности и ценовой конкурентоспособности сырья.
    Как сообщал УНИАН, на прошлой неделе председатель правления ОАО "Укртранснефть" Александр ТОДИЙЧУК заявил о том, что компания подписала протоколы о намерениях поставки от 4 до 6 млн. тонн нефти в год по нефтепроводу "Одесса-Броды" с четырьмя потребителями: украинскими заводами нефтеперерабатывающего комплекса "Галичина" и "Нефтехимик Прикарпатья", чешским заводом в Карлупах и польской группой "Лотос С.А.".
    Справка УНИАН. Нефтепровод "Одесса-Броды" построен в 2001 году. Он является первой очередью Евразийского нефтетранспортного коридора "Одесса-Броды-Гданьск", включающий нефтеперевалочный "Терминал "Южный" (Одесса). По предварительным оценкам, после реализации проекта трубопровод мог бы поставлять в Европу 40 млн. тонн нефти в год. Для начала эксплуатации трубопровода необходимо около 600 млн. тонн технологической нефти.
    ОАО "Нефтехимик Прикарпатья" (Надворнянский нефтеперерабатывающий завод, Ивано-Франковская обл.) - один из шести украинских нефтеперерабатывающих предприятий с мощностью переработки 2,6 млн. тонн нефти в год. Производит бензин, дизтопливо, мазут, предоставляет услуги по переработке нефти.
    Уставный фонд ОАО - 3 млн. 280 тыс. 252 грн.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.07.21 | Shooter

      Воно то так

      dar-river пише:

      > Решение: реверс-сейчас (на максимум 5 лет), каспийская нефть в Европу - потом (при достройке Броды-Плоцк плюс необходимой нефтетранспортной инфраструктуры в Центральной Европе) - видится лучшим. Но как его отстоять, и пойдут ли на это российские компании и поймет ли нас Европа?

      Якби дійсно так сталося - то був би ідеальний варіант. Котрий, правда, нагадує відому народну мудрість про сідання на з'їджену рибку.
      Тому, думаю, реальним є "або, або" (на жаль).

      Знову ж таки, не думаю, що це питання буде вирішено "окончатєльно і бєзповоротно" до осені 2004. Подібно як і з газотранспортним консорціумом.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.07.21 | Petro

        Зовсім не так. Напрямок руху нафти = напрямкові руху України

        Це розуміють всі - і європейці з українцями, і кацапи з Кучмою. Тому так гостро стоїть питання: або-або. Тут уже однією дупою на два стільці не вмостишся
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2003.07.21 | Shooter

          Re: Зовсім не так. Напрямок руху нафти = напрямкові руху України

          Petro пише:
          > Це розуміють всі - і європейці з українцями, і кацапи з Кучмою. Тому так гостро стоїть питання: або-або. Тут уже однією дупою на два стільці не вмостишся

          Все залежить виключно від величини дупи. ;)
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2003.07.21 | Petro

            Re: Зовсім не так. Напрямок руху нафти = напрямкові руху України

            Тагда палучаєца замкнутий круг, ведь вєлічіна задніци нє завісіт ат качества СТУЛА:)
      • 2003.07.22 | Pavlo Z.

        Якщо нафта - не в Європу, тоді ми конкретно в ... Росію

        Shooter пише:
        > dar-river пише:
        >
        > > Решение: реверс-сейчас (на максимум 5 лет), каспийская нефть в Европу - потом (при достройке Броды-Плоцк плюс необходимой нефтетранспортной инфраструктуры в Центральной Европе) - видится лучшим. Но как его отстоять, и пойдут ли на это российские компании и поймет ли нас Европа?
        >
        > Якби дійсно так сталося - то був би ідеальний варіант. Котрий, правда, нагадує відому народну мудрість про сідання на з'їджену рибку.

        Шутере,
        "реверс сейчас" - це значить західного напрямку - ніколи. Задовгий ланцюжок, забагато складових - він має бути надійним для Заходу з самого початку. А ми сіпаємось туди-сюди!... Хто сідатиме на унітаз, в якому вода раптом може піти у зворотному напрямку?
  • 2003.07.22 | Shooter

    «Одеса-Броди»: Запекле протистояння (/)

    «Одеса-Броди»: Запекле протистояння
    Юлій Вернов, для «Главреда»


    Сьогодні вирішується доля нафтопроводу «Одеса-Броди», а разом з ним – і українські перспективи диверсифікувати джерела енергоносіїв.


    Сьогодні на 11 годину ранку призначено збори акціонерів ВАТ «Укртранснафта». Серед питань, які винесено на розгляд, значиться і кадрове.

    Протягом двох останніх місяців українці, американці і європейці були свідками запеклого протистояння прихильників і супротивників прямого використання нафтопроводу «Одеса-Броди». До складу перших входять «Укртранснафта», Міністерство палива та енергетики, український уряд, РНБО. Серед супротивників – НАК «Нафтогаз України» та ТНК...

    Варто зазначити, що ТНК розгорнула серйозну PR-кампанію по дискредитації проекту транзиту по трубопроводу «Одеса-Броди» каспійської нафти. Залучивши «важку артилерію» в особі глави ради директорів компанії British Petroleum сера Джона Брауна та багатьох російських експертів, ТНК переконує, що лише реверс, тобто транзит російської нафти із Брод в Одесу, зробить роботу нафтопроводу рентабельною.

    При цьому ТНК пропонує створити українську компанію-оператора трубопроводу «Одеса-Броди», не зважаючи на те, що така компанія вже існує – це «Укртранснафта». Так що для початку не зовсім зрозуміло, навіщо створювати нову структуру.

    До того ж ТНК заявляє, що готова гарантувати завантаження «Одеса-Броди» на рівні 9 млн. тонн на рік. Нагадаємо, що максимальна пропускна здатність нафтопроводу складає 40 млн. тонн у рік. І Київ має намір завантажити трубу максимально.

    Супротивники реверса, втім, сумніваються, що такий обсяг нафти в 40 млн. тонн турки погодяться пропускати через Босфорську протоку: Босфор і так досить сильно завантажений. Яке ж тут економічне обґрунтування реверса, запитують вони?

    Останні заяви деяких російських політиків наштовхують на висновки, що ідея реверса – реакція на євроінтеграційну політику України: будь-який рух Києва в напрямку Європи розглядається в Москві як спроба віддалення України від Росії та загроза російським національним інтересам.

    Для Києва ж головне – захистити в першу чергу свої національні інтереси. Оскільки ставка в цій грі - не лише політика євроінтеграції України, але і можливість диверсифікувати джерела енергоносіїв.

    Зовнішньополітичні аргументи, наведені опонентами реверса, можна озвучити так: пропозиції російських компаній породжують серйозні проблеми, оскільки мова йде не тільки про ставлення до проекту «Одеса-Броди» з боку Європейського Союзу та Сполучених Штатів, але і про нафтопровід «Дружба-Адрія».

    Нагадаємо, що 16 грудня 2002 року в Загребі представниками шести країн (України, Росії, Білорусі, Словаччини, Угорщині та Хорватії) була підписана міжурядова угода про співробітництво в реалізації проекту інтеграції нафтопроводів «Дружба» та «Адрія». Якщо проект буде реалізований, заявляють супротивники реверса, то через територію України буде додатково проходити 5 млн. т нафти на рік. Отже – збільшаться надходження до держбюджету.

    Тим часом, використання нафтопроводу «Дружба» для транспортування нафти в напрямку Одеси може привести до денонсації угоди про об'єднання нафтопроводів «Дружба» та «Адрія». Російські ж ЗМІ вже цитували анонімні джерела з російських компаній, що говорили про необхідність денонсації цієї шестисторонньої угоди, оскільки проект «Дружба-Адрія» вже не потрібний їм. Таким чином, руками Києва росіяни намагаються виконати брудну роботу, а разом з тим ще й виставити Україну ненадійним партнером.

    Сьогодні ТНК апелює до думки експертів із Кембріджської енергетичної дослідницької асоціації (CERA). Нагадаємо, що експерт CERA Метью Дж.Сагерс висловив думку, що продовження нафтопроводу «Одеса-Броди» від Брод до Гданська безглузде, тому що в цьому регіоні не буде попиту на каспійську нафту через її дорожнечу в порівнянні з російською нафтою та нафтою з Північного моря.

    Проте опоненти проекту ТНК вказують на декілька «але». По-перше, хоча CERA і авторитетний дослідницький інститут, але він має тісні фінансові зв'язки з російськими енергетичними компаніями. (Наприклад, «Лукойл» профінансував фундаментальну працю експерта Кембріджської енергетичної дослідницької асоціації Девіда Ергіна «Видобуток»). Все це дає підстави для того, щоб, м'яко кажучи, обережно ставитися до досліджень CERA в галузі Євроазіатського нафтотранспортного коридору.

    Крім того, ті, хто ознайомився з висновками Метью Сагерса, відзначають, що експерт не врахував усі фактори. Зокрема, перевантаження Босфорської протоки, що, в свою чергу, приведе до подорожчання використання танкерів для транспортування нафти. А також те, що запаси Північного моря згодом скоротяться. І, нарешті, варто нагадати, що Євросоюз визнав «Одеса-Броди» одним із своїх пріоритетів на шляху диверсифікації джерел енергоносіїв...

    Щоб хоча б якось приборкати розбурхані пристрасті, український уряд прийняв рішення відкласти остаточне рішення своєї позиції щодо використання нафтопроводу «Одеса-Броди» в прямому або реверсному напрямку на три місяці. За словами міністра палива та енергетики Сергія Єрмілова, уряд залучить експерта для того, щоб отримати незалежну оцінку реверсного варіанту роботи.

    Тим часом, поступово вирішується питання з наповненням каспійською нафтою трубопроводу «Одеса-Броди». Під час п'ятого засідання українсько-казахської комісії з торгово-економічного співробітництва, міністр мінеральних ресурсів та енергетики Казахстану Володимир Школьник відзначив зацікавленість своєї країни у використанні транзитних потужностей України для транспортування нафти в країни Західної Європи, а також заявив про готовність Астани взяти участь у добудуванні нафтопроводу «Одеса-Броди» до Плоцька.

    Поки що Україна та Казахстан домовилися побудувати паралельно до ділянки нафтопроводу «Одеса-Броди», що використовується в реверсному режимі для транспортування російської нафти, трубопровід довжиною 52 км, а також додатковий причал на нафтотерміналі «Південний».

    До речі, під час перебування в Україні казахської делегації відбувся інцидент, що викликав багато запитань: кортеж автомобілів, в якому їхали представники «Укртранснафти» та члени казахської делегації, потрапив в аварію. Постраждав один із членів делегації Казахстану – зять Нурсултана Назарбаєва, перший заступник глави національної корпорації «КазМунайГаз» Тимур Кулібаєв.

    Цілком можливо, що ДТП стала наслідком ланцюжка випадків. Втім, існують і інші припущення. Тимур Кулібаєв – фігура в Казахстані впливова: говорять, що саме зять Назарбаєва стане майбутнім президентом країни. Цілком можливо, що метою ДТП саме і був Кулібаєв. І не лише в зв'язку з його президентськими амбіціями: в Україні вистачає структур, не зацікавлених в тому, щоб казахська нафта йшла по нафтопроводу «Одеса-Броди».
  • 2003.07.22 | Shooter

    Політичний нафтопровід (/)

    Політичний нафтопровід

    Юрій Тимчук, Контекст , 22.07.2003, 12:05

    Від останніх неофіційних ялтинських переговорів українського і російського прем'єрів чекали, що вони хоча б мінімально прояснять взаємини між двома державами в галузі енергетичних контактів. Оптимізм щоправда виявився необґрунтованим. Міждержавні процеси навколо газотранспортного консорціуму, а, тим більше, навколо експлуатації нафтопроводу "Одеса-Броди" не тільки були перенесені на розгляд на більш пізній час (у кращому випадку, на вересень), але й стали приводом для гострих коментарів засобів масової інформації й експертів.

    Вже в перший день переговорів між Віктором Януковичем і Михайлом Касьяновим, з російської сторони пролунала фраза про те, що угода про транзит нафти з РФ по території України може бути підписана після того, як буде вирішене питання транзиту російської нафти нафтопроводом, що чомусь російський прем'єр назвав "Броди-Одеса". Тобто, ідея реверсного використання "витала в повітрі" ще до зустрічі прем'єрів.

    Ще більш заплутала оглядачів наступна фраза Касьянова: "У Російській Федерації ми розраховуємо, що ця угода покриє всі наявні уявлення про транзит російської нафти і про використання у цьому контексті українських потужностей з транзиту російської нафти в будь-якому напрямку. На сьогодні одна з важливих складових, котрі відпрацьовуються і можуть бути відпрацьовані через місяць - нафтопровід "Броди-Одеса". Як тільки це питання буде вирішене, угода буде підписана".

    Український прем'єр на велеречиві формулювання свого колеги відповів досить дипломатично, і констатував, що питання використання нафтопроводу "Одеса-Броди" буде вирішуватися "з урахуванням економічної зацікавленості України і Росії", і обидві країни повинні знайти "форму, що створить умови для просування рішень уперед".

    З загального контексту п'ятничного виступу Михайла Касьянова в оглядачів склалося враження, що російський прем'єр сформованою ситуацією дуже незадоволений. Така думка в експертів зміцнилася після зауваження глави російського уряду про те, що питання використання цього нафтопроводу для транзиту російської нафти розглядається українською стороною вже близько двох місяців, і робота усе ще не завершена.

    Загалом взаємини Києва і Москви в паливно-енергетичній сфері нагадують шахову баталію, і за попередніми оцінками ближче до цейтноту знаходиться саме Росія, що педалює підписання угоди на 15 років про транзит нафти по території України, що дозволить росіянам щорічно транспортувати до 79,5 млн.тонн нафти.

    Недавно вітчизняний Кабмін уповноважив міністра палива й енергетики Сергія Єрмілова підписати даний проект, що стосується всіх діючих нафтопроводів України, крім "Одеса-Броди". Таким чином, у позиційній боротьбі за найбільший нафтопровід Україна поки що все-таки має деяку перевагу.

    Бажання росіян "прилучитися" до вітчизняних нафтопроводів і, у першу чергу, до "Одеса-Броди" деякі експерти зараз пояснюють бажанням компаній з північного сходу денонсувати угоди по об'єднанню нафтопроводів "Дружба" й "Адрія", чому, на думку аналітиків, буде сприяти реверсне використання "Одеса-Броди".

    Утім, ситуація настільки заплутана, що єдиної думки немає навіть у представників начебто б однорідного масиву української опозиції. Частина фракції "Наша Україна" (Гудима, Тарас Чорновіл) категорично виступає проти реверсного використання нафтопроводу з пропускною здатністю 9-14,5 млн. тонн нафти в рік з резервуарним парком 200 тис. куб. м.

    Їхні земляки і колеги по фракції (Стецьків, Пинзеник) підтримують думку одного з "батьків-засновників" нафтопроводу, а тепер міського глави Львова Любомира Буняка і вважають, що пускати по "Одеса-Броди" можна і російську нафту в реверсному режимі, аби "труба" працювала і приносила прибуток державі.

    Ще один важливий аспект проблеми – після закінчення будівництва "Одеса-Броди", Європейський Союз визначив саме цей нафтопровід, як один із пріоритетів для постачання нафти в Старий Світ. Тобто, ідея реверсу автоматично може створити проблеми Києву в русі на захід не тільки нафти, але й політики.

    І не менш цікаве. Піар-кампанія в питанні використання "Одеса-Броди", що з новою силою відновилась в червні, має шанси стати другою за резонансом після кампанії з політичної реформи. Вітчизняні і закордонні засоби масової інформації завзято "просувають" діаметрально протилежні "мессиджи".

    Задіяно такі серйозні структури, як PriceWaterhouseCoopers (склала бізнес-план нафтопроводу, відповідно до якого вигідне транспортування нафти в північно-західному напрямку), Кембріджська енергетична дослідницька асоціація (CERA), експерти якої вважають транспортування каспійської нафти в Європу нерентабельним. У тому ж переліку фігурують аналітики й керівники англійської British Petrolium, ряду російських нафтових компаній.

    Головною інтригою кампанії поки що став дорожньо-транспортна пригода за участі шефа українського "Укртрансгазу" Олександра Тодійчука і першого заступника глави національної корпорації "Казмунайгаз", зятя президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва, Тимура Кулібаєва. Це ДТП ряд інтернет-видань зв'язали з підступництвами супротивників постачання каспійської нафти до Європи через Україну.

    У політичній складовій проблеми з нафтопроводом найбільшою неприємністю ситуація загрожує, на думку експертів, прем'єр-міністру Віктору Януковичу. "Грати на втримання" йому буде усе складніше і складніше. Потенційна паливна криза, на яку прозоро натякнув під час своєї останньої прес-конференції президент Леонід Кучма, загрожує не тільки відставками міністра палива й енергетики Сергія Єрмілова і віце-прем'єра з питань ПЕК Віталія Гайдука.

    При особливо негативному результаті неготовність країни до зими разом з неврожаєм може стати "хрестом" на політичній кар'єрі екс-губернатора Донецької області. Тому, мабуть, праві ті експерти, які думають, що Віктору Федоровичу необхідно у найкоротший термін знайти оптимальний алгоритм виходу із ситуації, щоб не "побити горщики" з росіянами (якщо вже на їхню підтримку у майбутніх президентських виборах він, дійсно, розраховує), вирішити проблему наповнення нафтопроводу, і, при цьому, керуватися "державними інтересами".

    Аналізуючи складну ситуацію, в якій зараз знаходиться Віктор Федорович, народний депутат, член парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики і ядерної безпеки Олександр Гудима, відзначає, що всі глобальні рішення у паливно-енергетичних відносинах України і Росії, залежать, у першу чергу, від потенціалу прем'єра, його сили волі й уміння "тримати удар".

    На думку представника фракції "Наша Україна", останні переговори між керівниками урядів двох держав показали, що ультиматум росіян є одночасно "кроком розпачу" (Росія близька до остаточної втрати впливу на Україну у цій галузі, думає народний депутат) і спланованою атакою на українську транспортну систему на вищому державному рівні. Гудима вважає, що Януковичу у даному випадку "не слід робити поганого, якщо не можеш зробити доброго".

    Таким чином, ситуація з найбільшим нафтопроводом Центральної Європи близька до свого апогею. Хто вийде переможцем із протистояння, яке набуло більше політичного забарвелння, аніж економічного, сказати поки що важко. Очевидно Олександра Гудима, правий, стверджуючи, що "історія з трубою" стане серйозним іспитом для діючого десятого прем'єр-міністра.
  • 2003.07.23 | Спостерігач

    Немцам тоже нужны "Одесса-Броды" и каспийская нефть

    Немцам тоже нужны "Одесса-Броды" и каспийская нефть - 23/07/03
    В Берлине прошло совместное заседание украинско-немецкого и немецко-украинского форумов. Председатели форумов - Анатолий Кинах от украинской и Матиас Кляйнерт с немецкой стороны - выступили с параллельными отчетами о полугодичной работе.
    Как сообщили в пресс-службе Украинского союза промышленников и предпринимателей, в ходе заседания украинская делегация презентовала проект нефтетранспортного коридора "Одесса- Броды".
    Германия импортирует 34 млн. тонн нефти в год. Основная масса нефти приходит в страну по Северному морю, но возможности этого коридора ограничены. С учетом данного факта, а также учитывая необходимость диверсификации энергоносителей, Германия проявляет все большую заинтересованность в каспийской нефти, доставленной на территорию страны по нефтепроводу "Одесса-Броды", передает «Обозреватель».
    Следующее заседание Форумов стороны договорились провести в Брюсселе, привлекая для участия в нем представителей Европейского Союза.
    http://www.glavred.info/


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".