Наполеонівські методи Рівненської обласної адміністрації
07/25/2003 | Сергій ШТУРХЕЦЬКИЙ
Прем’єр Янукович позавчора вже знайшов першу партію «цапів відбувайлів» — на засіданні Кабміну він оприлюднив інформацію про 270 кримінальних справ, порушених проти чиновників, пов’язаних з продовольчою кризою. Ось вони — «вороги народу» — придумали, як обдурити людей, нажившись на їх довірливості. У Рівному теж названі якщо не прямі винуватці, то принаймні пособники кризи. Це — «кляті опозиціонери».
— Хтось хоче собі шукати політичного авторитету на біді людей, — розповів заступник голови облдержадміністрації Юрій Кічатий, коментуючи Політичну заяву лідерів опозиційних сил до обласної влади. — Ситуація загострилась не зараз, а ще місяць тому. І слід пам’ятати, хто перший почав говорити людям про це, і хто кинув клич іти на базар, і хто вніс паніку.
Дев’ятого липня набрало чинності розпорядження голови Рівенської облдержадміністрації, яким установлені граничні розміри рентабельності на хліб і хлібобулочні вироби, макаронні вироби, крупи, борошно, цукор. Розпорядження це відразу було подане як манна небесна, яка вирішить усі проблеми. Як же, спрямоване ж воно на захист інтересів «пересічної людини», потерпілої від нечистоплотних дій акул капіталу й помилок київських чиновників. Проблема ж, що постала перед областю у червні в зв’язку з панікою на споживчому ринку, комплексна і далеко не вичерпується «захистом населення» від спекулянтів. Про те, що від неї постраждали чи можуть постраждати місцева торгівля і такий же місцевий виробник — влада, вочевидь, подумати не потрудилася. Може тому, що ці подробиці не настільки очевидні, як зміна цифр на цінниках у магазинах?
Жодне адміністративне, обмежувальне по суті, регулятивне рішення не може бути ефективним в умовах ринку. І якщо такі рішення застосовують, значить, офіційно визнають, що економіка в нас не ринкова. У ринковій економіці держава якщо і регулює ринок, то лише методом товарних інтервенцій. Метод дієвий і придуманий ще Наполеоном Бонапартом. Власне, керуючись досвідом французького імператора та частково — військового комунізму з його продрозкладкою — організовується в області через систему облспоживспілки закупівля лишків продовольчого зерна від населення, а на ринках Рівного з 20 липня організовано виїзну торгівлю продукцією підприємств — виробників Радивилівського комбінату хлібопродуктів та ЗАТ «Рівнеборошно» за цінами, що дозволяють знизити їх існуючий рівень. Крім того, обласна адміністрація вирішила підсолодити життя для закладів освіти, медицини, установ соціального захисту, вибивши з Державного резерву один мільйон кілограмів цукру вартістю по дві гривні 70 копійок.
— Коли обласна адміністрація змінила цю ситуацію, бо предметно зайнялась питанням, — обурююється Кічатий, — всі «лаври переможця» приміряла на себе опозиція — мовляв, ви бачите, ми ж мітингували, пікетували, і ціни знизилися. Це — політичне шельмування, — заявив політолог за освітою та заступник голови облдержадміністрації за посадою. — Це тактика опозиційних сил, які називають себе бійцями за справедливість.