МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Україна кличе в газовий консорціум Казахстан... (/)

08/22/2003 | Shooter
Україна замість "Рургаза" кличе в газовий консорціум Казахстан, Узбекистан і Туркменію?

www.ПРАВДА.com.ua, 22.08.2003, 12:17

Міністр палива й енергетики України Сергій Єрмілов запропонував російському "Газпрому" включити до складу учасників газотранспортного консорціуму три середньоазіатські республіки – Казахстан, Узбекистан і Туркменію. Про це пише російська газета "Комерсант".

Як відзначає видання, "формальні передумови" для включення трьох держав є: "газ усіх цих країн експортується через українську трубу". "Але ця пропозиція вкрай неприємна для "Газпрому", мова йде про позбавлення його монополії на постачання газу в ЄС", - пише "Комерсант".

Про таку пропозицію "Газпрому" Єрмілов повідомив після засідання колегії Мінпаливенерго України, присвяченої газовому забезпеченню країни. Пропозиція буде обговорюватися після того, як "Нафтогаз України" і "Газпром", нинішні учасники консорціуму, домовляться про принципи його роботи.

На сьогоднішній день Україна погодилася передати в довгострокову оренду консорціумові свої магістральні газопроводи мережі "Союз", а "Газпром" – реконструювати ділянку "Союзу" Олександрів Гай–Фролово–Новопсков, що проходить по території Росії.

У прес-службі "Газпрому" ідею про участь у проекті Казахстану, Узбекистану і Туркменії називають несподіваною. Раніше уряд України і "Нафтогаз України" пропонували включити до складу ГТК німецький Ruhrgas.

Зараз "Газпром", по суті, є монопольним постачальником газу в країни ЄС і СНД. З ним намагаються конкурувати казахський "Казмунайгаз" і туркменський "Туркменнафтогаз", що поставляють газ Україні, але і вони використовують російські мережі "Газпрому".

У випадку, якщо в керування консорціумом перейдуть українська і російська складові "Союзу" (Олександрів Гай знаходиться на кордоні РФ і Казахстану), імпортувати середньоазіатський газ можна буде без формальної участі "Газпрому".

Нагадаємо, до 2006 року "Туркменнафтогаз" має право розірвати угоду про продаж "Газпрому" більшої частини свого газу.

Втративши монополію на російську ділянку "Союзу", "Газпром" не зможе зберегти контроль і над консорціумом: імовірність того, що представники середньоазіатських республік будуть голосувати солідарно з Україною в органах управління консорціуму, надто велика.

Для "Газпрому" ідея перетворення РФ у транзитну зону для середньоазіатських газовидобувачів неприйнятна: вихід нових конкурентів на ринки ЄС обрушить систему довгострокових контрактів на газ у Європі.

Пропозиція Мінпаливенерго України, якщо вона буде оголошена принциповою для цієї країни, може перекреслити проект створення консорціуму. У цьому випадку велика частина зовнішньополітичних досягнень "Газпрому" за останні два роки (домовленості про реконструкції системи газопроводів "Азі-Центр", про видобуток газу на умовах СРП в Узбекистану і Туркменії, про створення СП із "Белтрансгазом", витиснення "Ітери" з ринків країн СНД) будуть поховані в неминучій газовій війні, у якій візьмуть участь і Білорусія, і Україна, і Туркменія, відзначає "Комерсант".




іГри продовжуються.

Відповіді

  • 2003.08.23 | Shooter

    Касьянов не дозволить зробити Росію маргіналом (/)

    Касьянов не дозволить зробити Росію маргіналом у газовому консорціумі

    www.ПРАВДА.com.ua, 22.08.2003, 19:11

    Прем'єр-міністр Російської Федерації Михайло Касьянов "не приймає всерйоз" пропозицію міністра енергетики України Сергія Єрмілова запросити брати участь у російсько-українському газовому консорціумі Казахстан, Узбекистан і Туркменію.

    "Поки ставлюся до цього повідомлення як до попередньої інформації і не приймаю всерйоз", - сказав Касьянов після зустрічі у посольстві України у Москві з прем'єр-міністром України Віктором Януковичем.

    "Є домовленість двох президентів про те, що Росія й Україна створюють газовий консорціум. Наступний етап - запрошення третього учасника - Німеччини. Я не чув про які-небудь інші етапи", - відзначив Михайло Касьянов.

    Також Касьянов повідомив, що на початку вересня Росія визначиться з можливістю додаткового постачання зерна Україні.

    "На початку вересня Росія оцінить результати збору зерна і після цього можна буде почати конкретну розмову про угоди постачання Україні російського зерна", - сказав Касьянов. Раніше Росія ухвалила рішення надати продовольчу допомогу Україні в об'ємі 160 тис тонн зерна.

    Як сказав Касьянов, після аналізу результату збору урожаю у Росії "ми продовжимо прийняття рішень на задоволення потреби України у зерні". Разом з тим, російський прем'єр визнав, що ситуація із збором врожаю напружена, проходить з 2-тижневим запізненням, а усього поки зібрано 25 млн тонн.

    Віце-прем'єр, міністр сільського господарства РФ Олексій Гордеєв заявляв про те, що підсумковий збір зерна у Росії складе близько 70 млн тонн.

    У той же час, Віктор Янукович вважає, що питання надання продовольчої допомоги його країні "буде відрегульовано цивілізовано". "Росія вже простягла руку дружби і ми вважаємо, що наші розрахунки (з надання допомоги) повинні бути зрозумілі і взаємовигідні", - сказав український прем'єр.

    Потреби України у зерні у зв'язку з неврожаєм оцінюються у 2 млн тонн зерна. Однак основною проблемою у справі надання продовольчої допомоги стало питання ціни на зерно, оскільки Україна розраховувала закупити зерно за середніми внутрішньоукраїнськими цінами.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".