МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Спикер не сдается!? (/)

09/02/2003 | Shooter
Спикер не сдается!?
Евгений Магда, для «Главреда» - 02/09/03


Необычно заполненные кулуары Верховной Рады оживленно обсуждают речь спикера на открытии четвертой сессии. Владимир Литвин не только нашел в своем выступлении место для разнообразных исторических аналогий и цитат, но и дал довольно жесткую оценку политической ситуации в стране. Он вновь «уважать себя заставил».

Яркая и образная речь председателя Верховной Рады позволила в очередной раз убедиться в готовности Владимира Михайловича не только работать над реализацией политической реформы, но и не быть марионеткой в руках других политических игроков. Он жестко раскритиковал «имитацию взаимной лояльности», мешающую достигнуть настоящего общественного консенсуса, еще раз напомнил о растущей пропасти между властью и народом. Литвин уверен, что существует «ненависть людей к власти за ее беспомощность и беспринципность», которую необходимо как можно эффективнее сгладить. Это и будет одной из задач законодателей на открывшейся сессии.

С другой стороны, речь спикера не позволила четко определить, на чьей стороне он окажется в очередном «бодании» вокруг проведения политической реформы. Ясно одно – Литвина трудно будет убедить многочисленными ссылками на зарубежный опыт. Он продемонстрировал понимание важности и сложности процесса внесения изменений в Основной Закон и здоровый депутатский патриотизм, вспомнив о Конституции Пилипа Орлика, ставшей памяткой общеевропейской правовой мысли. Поэтому-то спикер призвал отказаться от ущербной практики строительства государства ради государства, а предложил работать над общеукраинским общественным договором, способным реанимировать общественный импульс 1991 года. Если это есть схема создания нового варианта политической реформы, то заявка Литвина весьма внушительна.

Председатель Верховной Рады не только призвал не отдавать судьбу людей и страны во власть людей, «вертящих государственный штурвал в любую сторону своей души», но и признал, что сегодня мы живем в политической системе эпохи Президента Леонида Кучмы. Своеобразный реверанс и Ющенко с оппозиционерами, и партии власти. Литвин подчеркнул, что изменения в Основной Закон принимать, безусловно, нужно, но делать это надо так, чтобы парламенту не выставить себя на посмешище. Похоже, спикера не удалось однозначно убедить в необходимости той или иной предлагаемой депутатами схемы, и он будет активно играть в собственную игру. Недаром Литвин надеется, что парламентское большинство попытается «не удовлетворять всех», а оппозиционеры не будут жить исключительно подозрениями и недоверием.

Судя по всему, не станет простым и легким процессом и присоединение Украины к Единому экономическому пространству. Спикер призвал найти экономическую заинтересованность на основе технологий, а не уподобляться африканским странам, создающим зоны свободной торговли и общие рынки, отталкивающие друг друга. Владимир Михайлович честно признал, что украинцам еще предстоит преодолеть комплекс провинциальности и не делать так, чтобы нас в мире воспринимали исключительно как вассалов. Он еще раз напомнил о неудачном историческом опыте нашей страны искать себе ситуативных и временных союзников и призвал делать выводы из ошибок прошлого.

Констатируя наличие двух приблизительно равных сил в парламенте, спикер выразил искреннюю надежду на их конструктивное сотрудничество ради принятия необходимых стране законов. Четвертая сессия отличается просто огромным числом нормативных актов, ожидающих рассмотрения – их более 900, рекордсменами (треть поданных законопроектов) являются комитеты по вопросам финансов и банковской деятельности и по вопросам экономики, народного хозяйства, собственности и инвестиций. Неудивительно, что председатель парламента призвал отказаться от практики написания законов «под себя», прикрытия ими некоторых афер.

Главный вывод – Литвин не будет продавать свой голос той или иной стороне подороже, а попытается проскочить между Сциллой и Харибдой разных политических интересов политических группировок, представленных в парламенте. Он, в отличие от многих политиков, имеет возможность использовать, в крайнем случае, плацдарм для отступления – Национальный университет имени Тараса Шевченко, ректором которого его сватали еще до спикерства. Поэтому Владимир Михайлович может себе позволить занимать наступательную позицию, раздавать всем сестрам по серьгам и выступать то ли в роли миротворца, то ли в роли модератора происходящих в Верховной Раде непростых политических процессов. Работать «ради создания не только свободной и независимой, но и великой Украины».

Відповіді

  • 2003.09.02 | Shooter

    Литвин закликає Медведчука і Ахметова повернути гроші в Украї(/)

    Литвин закликає Медведчука і Ахметова повернути гроші в Україну

    www.ПРАВДА.com.ua, 2.09.2003, 14:22

    Голова Верховної Ради Володимир Литвин засуджує українських мільярдерів за небажання "інвестувати в національну економіку".

    "На фоні загальної бідності маємо своїх представників серед найбагатших людей Європи, але вони не поспішають стати нормальними європейськими капіталістами, інвестувати в національну економіку", - сказав Литвин у вівторок на відкритті IV сесії парламенту.

    "Це невідкладна потреба подолання розриву між людьми і суспільством, з одного боку; партійними структурами і політичною елітою - з іншого. Загалом їхні незрілість, розколотість, відірваність від реальних суспільних потреб очевидні", - сказав спікер.

    А "інакше", на думку спікера, в Україні "бути не може", адже "відносини будуються на феодальних засадах "патрон-клієнт", особистої відданості". "Коли сучасна політична еліта - це переважно закритий клуб, ротація в якому відбувається здебільшого за принципом "києвоцентризму", коли домінують модерні олігархи - при владі та в опозиції", - вважає Литвин.

    Окрім цього, він вважає неприпустимим, "коли більшість новітніх партій - звісно, парламентські я не маю на увазі - це такі собі політичні "культуристи", віртуальні структури з "приписаними" до них людьми, здебільшого за цеховою ознакою, та тонким прошарком мігруючих активістів, для яких "участь" у партіях - професія, заробіток".

    На думку Литвина, "все це можна зняти, прийнявши цивілізований закон про вибори - до Верховної Ради та місцевого самоврядування".

    "Такий, який би не законсервував нинішній статус-кво, не надав індульгенцію на безстрокову присутність у владі одним і тим же особам, а цивілізовано підштовхнув політичне структурування, щоб політика творилася широким загалом і для українського загалу", сказав він.
  • 2003.09.02 | Shooter

    Литвин вважає, що системі Кучми місце на звалищі історії(/)

    Литвин вважає, що системі Кучми місце на звалищі історії

    www.ПРАВДА.com.ua, 2.09.2003, 14:40

    Спікер парламенту Володимир Литвин закликає провести політреформу і вважає, що "політична система епохи президента Леоніда Кучми різко звужує" можливості для розвитку України.

    Про це він заявив під час виступу, відкриваючи сесію Верховної Ради.

    За словами спікера, основний ресурс політсистеми Кучми "полягав у високій персоніфікації політики і персоніфікації відповідальності".

    Литвин зазначив, що зараз Україна перебуває "на якісно новому етапі, коли на перший план вийшло внутрішнє облаштування країни". І тому зосередження політсистеми "на собі різко звужує коридор можливого для дальшого поступу", сказав спікер.

    На думку Литвина, "політична система епохи президента Кучми виконала своє призначення на найбільш складному і відповідальному етапі вибудови державного каркасу". Водночас він сказав, що ця епоха "ще далека від завершення".

    Литвин упевнений, що внесення змін до Конституції, "безперечно, треба приймати".

    "Робити це треба, виходячи з потреб і завдань наступного розвитку держави і суспільства, а не із конкретної ситуації і тим паче кулуарних домовленостей щодо перерозподілу посад (у разі прийняття або блокування змін до Конституції) чи провокування дострокових парламентських виборів".

    Литвин сказав, що політреформа "стає ще більш очевидною і нагальною", оскільки у серед основних політичних сил України "обмаль фігур, співставних за рівнем масової підтримки".

    "Це несе в собі загрозу зміщення акцентів, поляризації й розколу суспільства через брак можливостей врівноваження позицій, втрати суспільного контролю над країною", - сказав спікер.

    Литвин також застеріг, що треба відмовитися від "безоглядної практики сліпого копіювання зарубіжних зразків, мовляв, Європа живе за такою політичною системою, а відтак – процвітає".

    Крім того, спікер зауважив: "Ми не можемо і не маємо права віддавати долю людей і країни виключно на розсуд окремих осіб, які під кутом свого бачення і світосприйняття, чи в інтересах політико-фінансових груп або для власного самоствердження крутять державний штурвал у будь-який бік своєї душі, як говорив поет".

    Литвин також сказав, що "парламентська більшість має сповна усвідомити своє призначення і не намагатися задовольнити усіх, бути зручною для усіх. Інакше не уникнути ризику не задовольнити нікого і не бути сильними ні в чому". "Переконаний, керівники фракцій і груп більшості не можуть, не повинні і не будуть працювати за викликом".

    Водночас, на думку Литвина, "опозиція не повинна жити лише підозрами і перманентною, виснажливою для країни та самих політиків боротьбою". "Треба ризикнути і більше працювати на атмосферу державної довіри та злагоди".
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.09.02 | Анатолій

      Не вірте данайцям, що дари приносять... (-)

  • 2003.09.02 | chytach

    Здається, вiн не буде проти виборiв президента парламентом;-)(-)



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".