МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

АдвоКАТИ й ЖЕРТВА

09/04/2003 | Vadym Gladchuk
АдвоКАТИ й ЖЕРТВА

Вахтанг Кіпіані, для УП , 4.09.2003, 17:25



4 вересня 1984 року поета Юрія Литвина знайшли з розтятим животом у житловій камері бараку колонії особливо-суворого режиму ВС-389/36 у селі Кучино на Уралі. Бездиханне тіло поета Стуса – у карцері, у цей самий день, роком пізніше. "Серце не витримало, з кожним може бути…" -- передають слова одного із обізнаних, табірного гебіста.

Ми маємо право не вірити: у невипадковість страдницького життя та випадковість смерті.

Місцем вічного спокою Юрка та Василя призначили маленький цвинтар при дорозі у селі Копально-Борісово. "Особливо небезпечні державні рецидивісти" за "найгуманнішими в світі" радянськими законами не мали права навіть на скромний обеліск, не кажучи вже про людський хрест. Тільки бетонні стовпчики із номерами. У Литвина – сьомий, у Стуса – дев'ятий... Але вже через кілька років друзі та рідні перевезли їхні тлінні рештки додому. Вони знову поховані поруч – на Байковому цвинтарі у Києві. Нехай ця стаття буде, як кажуть у діаспорі, нев'янучим вінком на їхню могилу.

Стуса та Литвина багато що об'єднувало: хист, оголена поетична та громадянська реакція на несправедливість оточуючого світу, врешті решт, членство в Українській Гельсінській групі. Не кажучи вже про арешти, суди, тюрми й заслання. І зрештою, смерть. У цьому теж є знак з небес, бо це сталося в один день.

Але Юрка та Василя об'єднує не тільки спільність трагічної долі. В їхньому житті певну роль зіграв молодий тоді адвокат Віктор Медведчук. Першим уголос заявив про те, що мораль і Медведчук – речі несумісні – здається, Євген Сверстюк. Філософ і дисидент мав на увазі ненормальність ситуації, коли державну місію покладено на людину, яка нав'язує суспільству вовчі закони, має подвійне дно, є циніком і фарисеєм. На жаль, у масовій свідомості слова глибокого й вимогливого Сверстюка трансформувалися в обивательську формулу "Медведчук засудив Стуса". Ці слова стали неспростовним звинуваченням і їх вряди-годи кидають у маси з високих трибун. Запитайте будь-якого прибічника "Нашої України" чи БЮТ і вас поінформують, що саме нинішній глава кучмівської канцелярії вбив українського генія Стуса.

У кожного є своя відповідальність перед Богом і сумлінням за зроблене на цьому світі. У Віктора Медведчука – так само. Керівник Союзу адвокатів України, заслужений юрист України навряд чи потребує мого захисту, але...

Питання питань. Чи адвокат Медведчук винен у трагедії Василя Стуса? Він підписав собі смертний вирок ще 4 вересня 1965 року, коли на прем'єрі "Тіней забутих предків" закликав підвестись усіх, хто виступає проти арештів інтелігенції, і попередив про відновлення сталінізму. Йому цього не пробачили – спершу втратив місце в аспірантурі та взагалі в українській літературі.

Арешт у січні 1972 року – це кінець першого акту життєвої трагедії. Мордовія, заслання на Колиму, вимушене сусідство з матоязичним кримінальним російським світом, принизливі обшуки, перлюстрація листів до коханої дружини і малого Дмитрика, спроби фізично "провчити" – це все "этапы большого пути", це все сторінки ще не виписаної як слід трагедії Василя Стуса.

При чому ж тут Медведчук? У 1965-му, коли Стус і Чорновіл "зривали" прем'єру (до речі, Сергій Параджанов згодом розцілував їх за чесний і сміливий вчинок), Вітє, що виховувався у родині політзасланця (за однією версією – батько був членом ОУН, інші кажуть – шуцман), було усього 9 років. У 72-му він ще вчився у школі і ще не вступив на юридичний факультет Київського університету. Отже, міг хіба чути про арешти якихось "антирадянщиків".

Віршів і літературно-критичних розвідок Василя Стуса майбутній адвокат Медведчук тоді не читав і не міг читати – їх після 1966 року у Радянському Союзі не публікували. Єдину на той момент збірку "Зимові дерева", без згоди автора, надрукували за кордоном. На палітурці було вказано, що це зробило брюссельське видавництво "Література й мистецтво", а насправді книга побачила світ у Лондоні.

Вперше долі Медведчука та Стуса перетнулися ймовірно влітку 1980 року, коли Віктор Володимирович працював пересічним київським адвокатом, а Василь Семенович перебував у камері слідчого ізолятора КҐБ на вулиці Володимирській.

14 травня 1980 року Стус був заарештований співробітниками слідчого відділу Управління КҐБ по м. Києву та Київській області за звинуваченням у проведенні "антирадянської агітації та пропаганди". Під час обшуку вдома вилучили вірші, записні книжки, листи, матеріали справи 1972 року, документи про становище політв'язнів, виклик на виїзд до Сполучених Штатів. У протоколі обшуку зазначено, що Стус його не підписав, мовляв, "з представниками кривавої організації жодних розмов вести не хоче".

Прощаючись з дружиною Валентиною, Стус сказав, що не братиме участі в попередньому слідстві й суді, відмовляється від адвоката (! – В.К.), не звертатиметься до вищих касаційних інстанцій, погодиться свідчити лише за умови відкритого судового процесу та участі міжнародних правозахисних інституцій, включно зі Світовим конгресом вільних українців.

Стусові інкримінували написання листів до Андрія Сахарова, Петра Григоренка, Левка Лук'яненка, Анни­Галі Горбач з Німеччини, члену "Міжнародної Амністії" Кристині Бремер (в матеріалах слідства вона фігурує як "націоналістка з ФРН" – хоча, насправді, була членом Соціалістичної партії Німеччини), заява в обороні Миколи Горбаля та ще багато чого. Обшуки, вилучення документів і листів пройшли у Ірини Стасів­Калинець, Євгена Пронюка, Валерія Марченка, Євгена Сверстюка, Раїси Руденко, Світлани Кириченко.

Слідство йшло все літо. Ось тоді й познайомилися Медведчук і Стус. Чи міг політв'язень вибрати собі іншого адвоката?

Згадує Василь Овсієнко, член Української Гельсінської групи, політв'язень 1973-1977, 1979-1988 рр.:

-- У ті роки існував список адвокатів, з поміж яких тільки і можна було вибирати собі захисника, якщо ти проходив по політичній справі. Це, звісно, були перевірені люди, які мали від КҐБ так званий "допуск" до справ такого роду. Але в цих списках були й винятки. Наприклад, Сергій Макарович Мартиш, який, слава Богу, ще живий. Він мав такий "допуск". Оксана Яківна Мешко попросила його написати касаційну справу в справі захисту її сина Олеся Сергієнка, також заарештованого за політичною статтею. Мартиш написав її блискуче, так що його відразу викинули з того переліку обраних... Після цього він міг захищати лише кримінальних злочинців. Коли в 1979 році мене звинуватили, що я нібито напав на співробітника міліції і повідривав у нього ґудзики, Мешко порадила мені скористатися послугами Мартиша. І він добре мене захищав. Він запропонував судді закрити кримінальну справу, мене звільнити за відсутністю складу злочину, натомість покарати міліціонерів, які фальсифікували справу. Прокурор аж зайшовся від люті! Та просив суддю надіслати в адвокатську колегію Дарницького району Києва заяву "о неполном служебном соответствии" Мартиша.

Ніхто наразі не знає, чи була можливість обрати "менше зло" у Стуса. Проте, є доконаним фактом, що наданого підтримуваного держбезпекою адвоката звали Віктор Медведчук. На той момент він уже мав досвід захисту принаймні одного політичного в'язня.

У грудні 1979 року Медведчук захищав у суді у Василькові іншого члена УГГ. Це вже була четверта "посадка" поета Юрія Литвина – раніше він карався за "політику" у 1951-1955, 1955-1965 та у 1974-1977 рр. Литвина традиційно для кінця 70-х звинуватили не у злочині проти радянської держави, а у тому, що він, нібито, "будучи у нетверезому стані та порушуючи громадський порядок вчинив спротив працівникам міліції з використанням насильства". Знову дисидент бідного мєнта побив!

Литвин тоді отримав 3 роки позбавлення волі у колонії суворого режиму. З останнього слова, виголошеного 17 грудня 1979 року:

"...Зфабрикована проти мене справа є не що інше, як підла провокація, авторами якої є КДБ України, виконавцями ж – Васильківський райвідділ міліції, суд і прокуратура м. Василькова. Провокація, вчинена проти мене, -- це свідомий злочин, здійснений органами т.зв. радянської влади не лише проти мене як особи, як літератора, як члена Української Громадської Групи "Гельсінкі", але й проти всіх тих, кому дорогі й близькі ідеали демократії, свободи й гуманізму. Прокурор будував свої звинувачення не на ґрунті об'єктивних фактів (яких не було), а на хисткому тлі фальсифікацій і прямих лжесвідчень "потерпілих", які безсоромно брехали на суді під опікою "Влади" і "Закону"...

Пасивність мого адвоката Медведчука в захисті обумовлена не його професійним профанством, а тими вказівками, які він одержав згори, і підлеглістю: він не сміє розкривати механізму вчиненої проти мене провокації. Адвокатська участь у таких справах зведена нанівець – це ще одне свідчення відсутності в СРСР інституту адвокатури при розгляді політичних справ, де садять людей "інакодумаючих"...

Як суд, так і прокуратура, так і державна безпека, так і міліція є вузлами на батозі, яким періщать, і будуть періщити Литвина за його вільнодумство, за його літературну творчість та правозахисну діяльність".

І знову риторичне запитання – чи міг адвокат (будь який!?) врятувати підзахисних Стуса та Литвина? Ні, бо їхня доля вирішувалася не в залі суду. Не у Василькові, і навіть не у Києві. Збереглися архівні документи, що свідчать: репресії у відношенні членів Московської, Української, Литовської, Грузинської та Вірменської Гельсінських груп розпочалися після відповідної санкції ЦК КПРС. Голова КҐБ СРСР Юрій Андропов доповів, партія ухвалила рішення, відтак його довели до республіканських комітетів держбезпеки і ті вже спустили на дисидентів "ланцюгових псів" із 5-го ідеологічного управління...

Всі інші коліщатка радянської тоталітарної системи лише забезпечували реалізацію московсько-цеківських рішень. Мєнти й гебісти фальсифікували справи. Чорноволові та Горбалеві не пощастило найбільше – їм приписали "спроби зґвалтування", Ярославу Лесіву – наркотики, Олесю Берднику – підкинули валюту та порнографію тощо. Народні суди штампували терміни – по максимуму. Адвокати відверто "відбували номер", не забуваючи, правда, здирати гонорари з убитих горем родин...

Ми всі вийшли не із гоголівської, а із брежнєвської шинелі. Хто каже, що без гріха, нехай не бреше... Преса регулярно друкувала статті про "перерожденцев", "литературных власовцев", "агентів ЦРУ", "фашистів у сутанах", "українських буржуазних націоналістів". Спілка письменників була відверто погромною інституцією. Інженери людських душ, підкуплені режимом, майже одностайно засуджували "неправильну поведінку" Івана Світличного, Валерія Марченка, Євгена Концевича. Вони талановито славили Леніна, видавалися у престижних московських видавництвах, їздили за кордон, де ганебно брехали в очі "прогресивним" українцям і уникали зустрічей і дискусій з "націоналістами".

Чому націонал-патріоти і нинішні опозиціонери не можуть пробачити конформізму, пристосуванства та відвертого колаборанства лише Медведчукові? Ви хочете сказати, що галичанин і колишній член юнацтва ОУН Дмитро Павличко не знав, що бреше, коли писав маячню про бандерівців...

Чому ніхто з орденоносних інтелігентів – письменників, музикантів, вчених – не знайшов у собі мужності попросити політичного притулку у Канаді чи США, та розповісти світові про фальш комуністичної системи, про русифікацію, про голодомор? Чому так не вчинили мудрі нині Костянтин Ситник, Борис Олійник, Володимир Яворівський, Павло Мовчан?

Хто мусив знати істинну ціну поетичному генію Стуса "син поліцая" чи керівники Спілки письменників? Чому у вже перебудовному 85-му ще живого, але ув'язненого Стуса висунув на Нобелівську премію з літератури німець Генріх Бьолль, а не українець Іван Драч? На жаль, українське суспільство ще не дозріло, щоб про таке запитувати у людей, які пнуться вважати себе елітою.

Та, все ж, яку роль зіграв Медведчук у житті Василя Стуса. Єдиним об'єктивним джерелом про їхнє співіснування є 58-ме число московського самвидавного журналу "Хроника текущих событий". Саме там ми й можемо прочитати звіт про судовий процес 29 вересня-2 жовтня 1980 року, що проходив у залі Київського міськсуду. Головував суддя Фещенко, обвинувачення підтримував прокурор Аржанов, захищав Віктор Медведчук. До речі, Стус чудово розумів, що справа не у конкретному виконавцеві, тому неодноразово відмовлявся від послуг адвоката. Взагалі!

За даними джерела "Хроники...", Медведчук на суді визнав, що всі "злочини", нібито вчинені його підзахисним, "заслуговують на покарання". Але просив врахувати, що Стус, працюючи на виробництві, "виконував норму", а до того ж має низку хронічних захворювань. Такі аргументи, треба розуміти, мали пом'якшити жорстокість спущеного з Москви вироку.

Насправді боронили Василя дві сміливі жінки – Михайлина Коцюбинська та Світлана Кириченко (дружина іншого політв'язня Юрія Бадзя). Михайлина Хомівна, виступаючи в суді, назвала Стуса "людиною з оголеною совістю, нездатним пройти повз найменшу несправедливість", заявила, що "є щасливою від того, що доля звела її з підсудним". Світлана Кириченко не відповідала на запитання катів, бо "не вважає процес законним", а відтак заявила, що "свідчитиме на тому суді, де Стус буде звинувачувати, а не сидіти на лаві підсудних", і на знак протесту залишила залу.

Ось як цю діяльну, а не формальну підтримку Василеві подає "Хроника...":

СТУС. Известно ли свидетелю, что в Декларации прав человека записано право на свои взгляды?

КОЦЮБИНСКАЯ. Да.

СТУС. Известно ли свидетелю о тайне личной переписки?

КОЦЮБИНСКАЯ. Да.

СТУС. Известно ли свидетелю, что во время предварительного следствия ко мне 8 августа применяли пытки ("фiзичнi тортури" – ХТС)? Вот их автор (Стус показал на стоящего у двери зам. начальника следственного изолятора КГБ – ХТС).

КОЦЮБИНСКАЯ. Не известно. Но если так говорит Стус, то это правда.

За словами очевидців, у Стуса "вкрали" останнє слово. Спецпубліка, яка грала роль "масовки", покірно потягнулася до виходу. Василь гучно, як він це вмів, заволав: "Палачи! И вы не смоете всей вашей черной кровью поэта праведную кровь!"

Вирок прозвучав наче постріл: десять років позбавлення волі у таборі особливо-суворого режиму та п"ять років заслання. Визнаний "особливо небезпечним рецидивістом". Кінець терміну ув'язнення – 15 травня 1990 р. На побаченні, відразу після суду, сказав дружині, що такого терміну "не витягне".

Після жорстокого, по суті, смертельного вироку, із горьковського заслання на увесь світ пролунав одинокий, але сильний голос академіка Андрія Сахарова: "Нелюдяність вироку українському поету Василю Стусу – сором радянської репресивної системи. Так життя людини ламається безповоротно – це розплата за елементарну порядність та нонконформізм, за вірність своїм переконанням, своєму "я"...

До речі, ще трохи інформації професійним "борцям за моральне здоров'я нації". Василь Овсієнко публічно згадував про те, що його слідчий Микола Цімох працює в... Адміністрації Президента України, а інший – Анатолій Чайковський очолює Житомирське СБУ. Ноль реакції. Володимир Маленкович не раз писав про негідну роль, яку грав колишній слідчий КГБ і нинішній секретар РНБОУ Володимир Радченко у катуваннях його дружини. Жодної реакції, нікого це не хвилює. Прокурор Віталій Бойко, який засадив за грати письменника-фронтовика Миколу Руденка та Олексу Тихого, багато років пропрацював головою Верховного суду і тепер розкошує на ексклюзивну державну пенсію. Знову жодної реакції. Євген Марчук так і не розповів про те, що ж він стільки років робив в ідеологічному управлінні Комітєта госбєзопасності УССР. Кому це цікаво?!

Відповіді

  • 2003.09.05 | Максим’як O.

    Вахтанґ Кіпіані порівнює поетів і відбілює адвокатів.

    Вахтанґ Кіпіані порівнює поетів і відбілює адвокатів.
    Максим’як О.

    Можливо, 30 років тому і Вахтанґ Кіпіані писав би, як Павличко чи Олійник.

    Поетами стають від таланту, від покликання і тут нічого не зробиш. Якщо українська земля народжуватиме тільки незламних поетів, як Шевченко, Симоненко чи Стус, то поетів в Україні не буде.

    Але потрібно розуміти, що і Сосюра, Довженко вижили, бо визнали над собою зверхність тоталітаризму. Чи треба було у 60-х та 70-х роках багатьом молодим поетам визнавати над собою зверхність тоталітаризму? Це полемічне питання.

    Можна переконливо стверджувати – ЩО НІХТО НЕ ЗМУШУВАВ МЕДВЕДЧУКА ЙТИ В адвоКАТИ І ДОБРОВІЛЬНО, СЛУЖИТИ ТОТАЛІТАРИЗМУ!

    Авжеж, талантів, щоб стати юним дзержинцем і катувати ровесників не потрібно. Тут муза одна – ВЛАДА НАСИЛЬСТВА. І це все вже робилося свідомо і добросовісно, щоб отримати бали для вступу в інститут на ЮРИДИЧНИЙ, бо туди вступити було зовсім не легко.

    Коли б Медведчук судив (бо у союзі суддя, прокурор і адвокат були єдиним апаратом вироку) СТУСА не із власного бажання, а з примусу, то ще можна було зрозуміти. Та ніколи адвокатів примушували – таких медведчуків було достатньо. Ще треба було вислужитися, щоб потрапити у той список, з якого Литвин та Стус мав вибрати.

    Сьогодні Медведчук судить весь український народ – не варто витрачати час на перелік, досить згадати Закарпаття. Його щоденна діяльність показує на ненависть до українського народу! Цю ненависть він мав ще тоді, коли з легкістю робив кар’єру на житті таких, як Литвин і Стус.

    Хочеться вірити, що Вахтаня Кіпіані написав статтю на захист Медведчука не з власних переконань, а з примусу, як це колись приходилось писати ним згаданим поетам та письменникам, бо Медведчук не потребує захисту – Медведчук потребує відбілювання.

    У радянському союзі залучення здібних літераторів до відбілювання злочинців та злочинів тоталітарної системи була звична справа. Виглядає, що на дванадцятому році Незалежності режим відродив цю практику?

    ----------------

    Коментар до статті «АдвоКАТИ й ЖЕРТВА» Вахтанг Кіпіані, для УП , 4.09.2003
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.09.05 | Кіпіані

      Максим"якові

      Пане Максим"як, ваша енергія в розповсюдженні своєї думки про мою статтю в Укрправді могла б бути використана у більш мирних цілях... (для тих, хто не знає -- цей товариш вивісив свій нетлінний текст аж на трьох форумах...)

      Тепер по суті. Я не писав статтю про Стуса з примусу, як би вам цього хотілося. Бо за останні 5 років написав близько сотні статей про український національно-визвольний і дисидентський рух. Я був у Кучино, на Соловках, у Карелії, Комі, працював в архівах, записав понад сотню ще не опублікованих інтерв"ю з політв"язнями та громадськими активістами. І, мені здається, маю право щось там думати про ролю людей, які були і є совістю нації (без лапок) й "совістю нації".

      Медведчук -- наш спільний сором. Але й не всі його запеклі звинувачувачі янголятка...
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.09.05 | Максим’як O.

        Re: Шановний, але це інше питання про янголів!

        Зрештою, я уважно все читаю, Що Ви пишете, у зокрема і Ваш сайт переглядаю. Досі я все, що Ви пишете, підтримую обома руками, але у цьому випадку, я змушений був виставити свою думку, зовсім не на шкоду Вам, а щоб читачі не подумали: "Всі однакові, то Медведчук нічим не відрізняється". Бо саме цей лейтмотив проходить у статті.

        Знаєте, якщо би Медведчук не був одним із найзаможніших людей в Україні і не впливав на долю України і своєю посадою і своїми грошима, а був десь рівня Павличка чи Драча, то ніхто і не звернув уваги.

        Ні Ваша стаття, ні моя репліка форумна України не змінить, а "стаття-попрака" до Конституції, які виношує Медведчук, може нас відправити до 1937 року.

        Вибачайте, якщо Ви писали статтю не із примусу, а з доброї волі, то її варто було розмістити не на політичному сайті, а десь на філософському чи, наприклад, у "Критиці". На мою думку, сучасний політичний стан в Україні не зовсім сприятливий для визначенні ролі і місця таких як Медведчук чи Кучма у філософському сенсі.

        Зрештою, то моя думка. Не гнівайтеся, бо сподіваюся, що ми таки прагнемо одного - добра Україні. Це головна лінія - решта все дрібниці.
      • 2003.09.06 | Адвокат ...

        Панові Кіпіані.

        Кіпіані пише:


        > Медведчук -- наш спільний сором. Але й не всі його запеклі звинувачувачі янголятка...

        Мудь-вєдь-чук,-- не сором, і тим більше,-- не спільний. Чом має бути соромно людям, що у КҐБ не служили та Мудь-вєдь-чука аліґархом не призначали?

        На мою скромну думку, Ви створили хибний контекст. І саме через це,-- й отримали звинувачення у вибілюванні. Адже ні боягузство Драча, чи пристосуванство Павличка тоді, аж ніяк не виправдовуть паскудств Мудь-вєдь-чука ані тоді, і тим більше,-- зараз. Садист- кґбіст та боягуз- пристосуванець,-- ріжні, дуже ріжні речі. Не варто було їх зводити до однієї купи, чи ями. ;)

        Якщо Мудь-вєдь-чук і є чимо сь спільним, то лише карою. За боягузство та пристосуванство. І не тільки Драчив з Павличками.
  • 2003.09.05 | Franko

    Кіпіані

    З того, що я бачив і чув про цю людину... Досить талановитий, але цілком безпринципний журналіст. В особливій боротьбі з режимом зауважений не був. Але оскільки залишки громадянської совісті болять, то улюблена справа Кіпіані -- займатися виправдовуванням. Як себе, так і інших. Будучи не то другом, не то просто колегою Гонгадзе, заявляв щось приблизно таке: "Я не пішов на барикади, щоб не розчаруватися. От молодь пішла і розчарувалася." Виходило віртуозно, але не дуже переконливо. Виправдання Мудведчука -- в ту саму струю. Абсолютно неадекватна, на мій погляд, стаття, з неадекватними аргументами... Винна насправді мати Стуса!!!! Бо вона народила його, а Медведчук вже потім був. І взагалі Торквемада винен більше, бо він був гіршим за Медведчука.

    Дитячий садочок.

    Все вище сказане глибоке ІМХО.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.09.05 | 123

      Як я розумію...

      Логіка автора в тому, що Медведчук так само працював на комуністів, як і Драч, Яворівський чи Ситник. І всі четверо мають одержати однакову оціеку за свою діяльністб у ті роки.

      Думаю, це дійсно полемічне питання (як відзначив п. Максим*як), і можуть бути аргументи з обох боків.

      Дійсно, як каже Максим*як, поетами народжуються, а адвокатами ставали ті, хто хотів катувати. Але ж бути поетом - це одна справа, а бути головою чи функціонером Спілки письменників - інша. Пхатися у функціонери - це ж не покликання. Були поети і письменники, які не пхалися туди (у функціонери).

      Так само з вченими. Ситник був великим функціонером (у Президії ВР УРСР, якщо не помиляюсь). Чого його туди біс поніс? Чому він замість науки займався лизанням срак і дарував кримінальній владі своє чесне обличчя? Чи має він сьогодні моральне право щось закидати Медведчуку і чи не потрібно його поставити у той самий ряд, що й Медведчука -- коли йдеться про оцінку їх діяльності у радянський час?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.09.05 | Franko

        Це все ОК. Але чи не викличе у Вас глибокий внутрішній конфлікт

        одне питання так, як воно викликало його у мене:

        Якими мотивами керувався журналіст при написанні даної статті? Зважаючи на те, режим, представника якого він буцімто захищає, закатував його колегу. Треба бути як мінімум матір"ю Терезою, щоб демонструвати такі дива всепрощення.

        Я розумію, що стаття не тільки для вибілювання Медведчука, а й для ставлення на місце тих його критиків, у кого теж рильце в пушку. Але все ж-таки. Я не можу цього зрозуміти.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2003.09.05 | 123

          Мотиви людей творчої професії важко зрозуміти :)

          Franko пише:
          > одне питання так, як воно викликало його у мене:
          >
          > Якими мотивами керувався журналіст при написанні даної статті? Зважаючи на те, режим, представника якого він буцімто захищає, закатував його колегу. Треба бути як мінімум матір"ю Терезою, щоб демонструвати такі дива всепрощення.
          >
          > Я розумію, що стаття не тільки для вибілювання Медведчука, а й для ставлення на місце тих його критиків, у кого теж рильце в пушку. Але все ж-таки. Я не можу цього зрозуміти.

          Може бути й замовлення. Але може бути й бажання дати новий погляд на проблему. Клювати Медведчука є вже ознакою гарного смаку. А от автор, якого вже визнано як "свого" у нацдемівській тусовці, не боїться показати інший бік медалі. Тобто він виявляється сміливим публіцистом, незашореним, здатним бачити речі широко. Що його самого як публіциста тішить.

          Можуть бути й такі мотиви, я думаю. Тобто на основі власних амбіцій. І це є добрим - бо амбіції мусять бути, на мою думку.
        • 2003.09.05 | Гура

          Цікаво, а що саме НЕПРАВДИВЕ в статті?

          Де оте ВИБІЛЮВАННЯ? Не ті "фарби"? Чи може факти якісь "приховані"? Де необ"єктивність?
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2003.09.05 | Franko

            Тут вже інша площина

            Ваша дитина розбила вазу і тепер розповідає: всі розбивають колись вази, цю вазу поставили в погане місце, і Ви, татку, теж колись розбивали вази, етц. Це і не неправда, і водночас реакція, яку батьки, наскільки я здогадуюся, не схвалюють.

            А тепер подумати, що йдеться не про розбиту вазу, а про загублене життя. Отут робиться дивно.
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2003.09.07 | Гура

              Так я й питаю:

              які саме факти приховані?

              Не треба алегорій. Ви обвинувачуєте людину у нещирості. Давайте докази, а не емоції!
    • 2003.09.05 | Людмила Коваль

      Re: З Кіпіані можете познайомитись ближче тут:

      http://www.kipiani.org/
    • 2003.09.05 | Людмила Коваль

      Re: Кіпіані поставив хороше запитання:

      "Чому у вже перебудовному 85-му ще живого, але ув'язненого Стуса висунув на Нобелівську премію з літератури німець Генріх Бьолль, а не українець Іван Драч"?

      Невже дійсно, як пише Кіпіані: "На жаль, українське суспільство ще не дозріло, щоб про таке запитувати у людей, які пнуться вважати себе елітою".
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.09.05 | Franko

        Пані Людмило, я ніде не казав, що щось в статті невірно, чи

        взагалі зле. Мене просто цікавить МОТИВАЦІЯ до написання САМЕ ТАКОЇ статті САМЕ ЗАРАЗ, САМЕ ЦИМ автором. І все :)

        Щодо процитованого Вами питання -- воно цілком слушне. The very Драч узагалі кадр дуже специфічний, не в кращому значенні цього слова.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2003.09.06 | chytach

          IMHO, у свiтлi нинiшньої полiтичної ситуацiї вiн запитує:

          чи не пропонує нам опозицiя замiнити шило на швайку? I я особисто
          с~хиляюся до вiдповiдi, що так - перемога опозицiї у нинiшньому
          форматi влади - це продовження влади компартiйної номенклатури зi змiною
          лише iмен владоможцiв.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2003.09.06 | Людмила Коваль

          Re: Пані Людмило, я ніде не казав, що щось в статті невірно, чи

          Franko пише:
          > взагалі зле. Мене просто цікавить МОТИВАЦІЯ до написання САМЕ ТАКОЇ статті САМЕ ЗАРАЗ, САМЕ ЦИМ автором. І все :)
          >
          > Щодо процитованого Вами питання -- воно цілком слушне. The very Драч узагалі кадр дуже специфічний, не в кращому значенні цього слова.

          Шановний Franko, жодних обвинувачень на Вашу адресу не висувала. :-)
          Просто зацитувала те місце із статті, яке, як на мене, заслуговує на увагу, але залишилося не поміченим у цій дискусії.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2003.09.06 | Максим’як O.

            Re: Пані Людмило, у 85 році лист Драча не дійшов би до комітету.

            А офіційна відповідь із Москви була б такою: "У нас вооопше Драчів багато, але вони нічого не могли написати, бо повмирали задовго до того"

            Авжеж, якщо слідувати тій думці, то Драчу чи Павличку просто пальцем не хотілося поворохнути, щоб зробити подання на премію.

            Уявимо, що справді Драч вирішив зробити таку добру справу. Хм-м. Ющенко он хоче колись щось народу розумне сказати і то хвилини ефіру йому не дадуть, а у совєцькому союзі кагебісти читали думки наперед за принципом "краще перебдєть, ніж недобдєть". Зрозуміло...

            Взагалі, Нобелівський комітет, то солідна установа і діє за принципом: "Наскільки результати діяльності кандидата на премію зробили позитивний вплив на все людство".
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2003.09.06 | Михайло Свистович

              Re: Якби Драч захотів, то дійшла б

              Він мав достатньо зв"язків, щоб передати листа за кордон.
              Максим’як O. пише:
              >
              > Авжеж, якщо слідувати тій думці, то Драчу чи Павличку просто пальцем не хотілося поворохнути, щоб зробити подання на премію.

              Так воно і було.
        • 2003.09.06 | Михайло Свистович

          Re: от-от, в мене з Франком просто якісь синхронні думки

          Franko пише:
          > написання САМЕ ТАКОЇ статті САМЕ ЗАРАЗ, САМЕ ЦИМ автором.
    • 2003.09.06 | ri

      Re: Кіпіані

      Quite balanced paper as to me.
      It is the fact that Mr Medvedchuc was not the only one such an evil person that time, and maybe not the worst of them. Such is the nature of MAJORITY of the modern ruling Ukrainian elite. The all others from the Ukrainian middle class are in (active or passive) opposition.
  • 2003.09.05 | Адвокат ...

    Ця стаття нагадала мені анекдота, що містив

    такий собі вікопомний діялоґ:

    -- Марь Іванна, Ви -- блядь!
    -- Ах, я -- блядь?! А вот Ваша жена...


    Я не знаю, хто, коли і навіщо назвав Вахтанґа Кіпіані отією "Марь Іванною", а реакцію викликав саме ту!

    Моє таке враження, що автур не Мудь-вєдь-чука відбілює. "Чорноґо кобєля нє отмоєшь добєла",-- те панові Кіпіані відомо. Скорше, він спробував яко сь пом'якшити свою провину. Показати, що на тлі Мудь-вєдь-чука, а тако ж Ситника з Яворівським та Олійником, він, Кіпіані,-- дитина пречиста.

    Одне не сказав пан Вахтанґ: в чім його провина... Кому він утнув кривду, а чи паскудство?


    А може провина його в тім, він написав саме таку статтю? Бо міг би й не писати. Тепер за мовчання не карають.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".