МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Рада Європи жорстко критикує Україну

09/24/2003 | Майдан-ІНФОРМ
Рада Європи засуджує Україну за грубі порушення прав людини і нехтування демократичними стандартами



Особливе занепокоєння Ради викликають жорстоке поводження з ув'язненими, переслідування непокірних суддів, а головне - серйозне обмеження свободи преси.

У доповіді, підготовленій для Парламентської асамблеї депутатами Ханне Северінсен і Ренате Вольвенд, підкреслюється, що Україна "в багатьох сферах" порушує демократичні принципи правової держави, які вона визнала,
ставши членом Ради Європи (РЄ). Оприлюднивши результати проведеної експертизи, правозахисниці звернули особливу увагу на висновки Комітету РЄ по боротьбі із застосуванням тортур. Експерти Комітету стверджують, що українським ув'язненим загрожують катування. В'язниці переповнені, а
медичне забезпечення в них погане. Голосування по резолюції на підставі цієї доповіді відбудеться на осінній сесії, яка пройде з 25 вересня по 2 жовтня в Страсбурзі.

Крім того, в ув'язненні продовжують знаходитися особи, засуджені до "надмірно суворих покарань", що примушує класифікувати їх як "політичних ув'язнених" (в т.ч. по справі "9 березня" М-І). На думку експертів ПАРЄ, слідчі ізолятори, що знаходяться у підпорядкуванні МВС і СБУ, мають бути перепідпорядковані Міністерству юстиції.

Рада Європи дорікає Україні в посяганнях на незалежність юстиції. Експерти ПАРЄ наводять як приклад тиск Генпрокуратури на непокірних суддів, які "намагаються приймати рішення відповідно до закону".

На думку доповідачів, Комітет міністрів РЄ повинен дати старт освітній програмі, покликаній ознайомити українських прокурорів з правами людини. (Комітет міністрів - найвищий орган Ради Європи, що складається з представників 45 країн-членів організації).

Значна увага в доповіді була приділена ситуації зі свободою преси. Експерти ПАРЄ рішуче засудили "вкрай низький рівень розкриття численних актів насильства над журналістами". Зокрема, безрезультатним продовжує залишатися розслідування у справах про вбивства відомих журналістів Ігоря Александрова і Георгія Гонгадзе.

У провінції правоохоронні органи і податкова міліція використовують свої повноваження для приборкання небажаних владі ЗМІ. У практиці офіційних розпоряджень до форми подачі інформації, т.з. "темниках" Рада Європи вбачає "Новий вид прихованої цензури". Страсбург критикує Україну за те, що в опозиції немає доступу до теле- і радіоефір, особливо до контрольованої державою Національної телерадіокомпанії.

Крім того, українське законодавство, що регулює діяльність ЗМІ, дає РЄ привід для "глибокого занепокоєння". Саме ця чутлива сфера не "повинна піддаватися найменшому політичному втручанню". Ханне Северінсен і Ренате Вольвенд прямо вказують на спроби влади на чолі з Леонідом Кучмою піддати ще жорсткішому контролю державні ЗМІ, ті що належать олігархам, а також незалежні.

УНІАН


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".