МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Ющенко заявляє, що вже майже домовився з Тимошенко

09/26/2003 | Mykyta
http://www.gazeta.lviv.ua/2003/09/26/NewspaperArticle.2003-09-25.2342

– У Галичині людей дуже цікавить таке питання: чи будуть на наступних виборах Віктор Ющенко та Юлія Тимошенко разом?

– Ми будемо разом. Це теза номер один. У нас немає тих проблем, які б сьогодні говорили про те, що в нас є труднощі з точки зору консолідації двох політичних сил. Юлія Володимирівна зараз працює з моїми партнерами навколо тих обставин, які знімають останні штрихи у цьому питання. Я абсолютно оптимістичний у цьому. Задоволений тими діалогами, які тривають останні 4-5 тижнів. Це діалоги, які набирають нової політичної якості.

------------ Інтервю повністю-------------------------

“Я поважаю вас за принциповість”
РОЗМОВА З ВІКТОРОМ ЮЩЕНКОМ, ЛІДЕРОМ БЛОКУ “НАША УКРАЇНА”

УЧОРА Віктор Ющенко особисто завітав до редакції “Львівської газети”, аби висловити журналістам підтримку в протистоянні з беззаконням податківців.

– Я приїхав до Львова зокрема і для того, щоб підтримати “Львівську газету”, підтримати вас у боротьбі за право бути вільними. Дуже важливо, щоб ні в кого не складалося враження, що в нас солодкі стосунки. Ви не повинні відмовлятися від своїх системних цінностей, а ми – від своїх. Ми говоримо про те, що факт переслідування вашої газети – це те, що нас турбує. І ми будемо активно вам допомагати. Я регулярно читаю вашу газету і поважаю її за чесність і принциповість.

Щодо дій, то хотів би сказати таке: є парламентський комітет, в якого є парламентська позиція. Ми готові ініціювати й забезпечити ті процеси захисту, які будуть необхідними. Наші депутати вже подали депутатські запити щодо ситуації, яка виникла навколо “Львівської газети”. Ми мали намір заслухати це питання на засіданні фракції, на якому мав бути присутній генпрокурор Святослав Піскун. Але, на жаль, він захворів. Але наступної середи обов’язково його заслухаємо. І зробимо відповідні висновки, і здійснимо подальші кроки, які будуть потрібні в цій справі.

Окрім того, наступного тижня українська делегація виїжджає на засідання Парламентської Асамблеї Ради Європи. Ми вже домовилися, що проблему тиску на “Львівську газету” розглядатимуть у розділі інформації. Також активізуватимемо роботу на лінії стосунків із комітетом у справах преси й інформації, який очолює Іван Чиж. Ніщо не є достатнім саме по собі. Треба використовувати все сукупно.

Я хочу ще раз підкреслити, що рівень цих домовленостей і цих контактів не повинен взаємно нас сковувати в діях. Це дуже важливо, щоб потім воно не виглядало як етичний докір.

– Вікторе Андрійовичу, крім організаційної підтримки, підтримки структурної, ми б хотіли почути відповідь від “Нашої України” і від вас особисто про політичну ситуацію в Україні. Важливо і нам, і нашим читачам знати, що нас насправді підтримують і ми не одні. Адже тиск на “Львівську газету” – лише одна ланка глобальних процесів наступу на демократію в Україні.

– Шановні друзі, я хочу вам абсолютно твердо сказати одне: те, що відбувається в парламенті навколо теми конституційної реформи і ЄЕП, як певний політичний інструмент, говорить про одне – нинішня влада йде з базару. Вона добре розуміє, що взагалі виграти полеміку (не говорячи вже про вибори) вона не виграє. Тому за мету номер один визначила: тему виборів замінити темою зміни системи. Тому створила ситуацію, коли ми маємо Конституцію за викликом, як нічну дівку.

Вони ставили питання одним способом – знаючи, що вибори не виграють, вирішили сумістити терміни президентських і парламентських виборів і вийти на модель пролонгації. Зрозуміло, там – 2004 рік, там – 2006 рік. Комусь треба ці два з половиною роки додати. Тобто або додати, або забрати. Розуміючи, що віддавати ніхто не хотів, виходили з того, що ці 2,5 роки їм подарує парламент. Цього не сталося.

Це не вдалося, і вони закидають іншу модель. Якщо не відбувається пролонгація, замінюють її на тему передачі повноважень від президента парламенту, який мав би контролювати уряд. Запропонували ідею – давайте ми повноваження передамо прем’єр-міністрові, потім, у лютому, проголосуємо за ці повноваження, як за зміни до Конституції, а як наступний крок через 4 місяці – впровадимо це в життя. Логіка була простою. Перед вереснем наступного року ця країна на правових засадах матиме нового прем’єр-міністра із повноваженнями президента, і прізвище його буде Кучма. Не вдалося це.

І сім днів тому вони роблять чергову пропозицію. Але і цю концепцію програють, як і програють чергову, яку пропонують. Я переконаний, що парламент доживає останні потуги, і те, що відбувається в дискусіях щодо останнього варіанту – туди вже кинуто усі карти. Суть була такою – парламент до 2007 року. Півтора року – політичний хабар депутатам, тільки дайте право вибору президента парламентом на жовтень 2004 року.

Щодо ЄЕП. З правової точки зору, те, що було закладено в угоді про ЄЕП, – серйозний детонатор для того, щоб відновити в Україні поляризаційні дискусії та процеси, які б могли укріпити одну частину зали в парламенті, в тому числі для вдалого політичного голосування конституційної реформи. Моє переконання таке – на всі ці речі парламентська спільнота буде реагувати таким чином. Є багато народних депутатів, які подали заяви (їх не оприлюднено) щодо виходу із парламентських фракцій. Є дуже результативні переговори з нашої сторони і серйозні домовленості про украплення нашої фракції. Ми вважаємо, що це початок здорового процесу консолідації державницьких сил. Паралельно проводимо переговори про 2004 рік і про конституційну реформу як певний альянс державницьких сил, власне, які речі ми відстоюватимемо, скільки б нам це не коштувало. У нас досягнуто відповідних домовленостей з Олександром Морозом і Юлією Тимошенко, зараз тривають переговори з комуністами. Я думаю, що ці аргументи є достатніми, щоб заявити: завдяки такій системі скоординованих дій можемо дати адекватну відповідь на питання, яке називається політичною реформою. Решта питання (я думаю, ви зауважили по парламенту), те, що стосується ЄЕП, – дві третини лідерів фракцій у тій чи іншій мірі виступили із застереженнями. Переконаний, що цей документ з’явиться в парламенті й буде проаналізований з правової точки зору, додасться багато аргументів тих сторін, які потребували визначення. Моє завдання – додати вам оптимізму.

– У Галичині людей дуже цікавить таке питання: чи будуть на наступних виборах Віктор Ющенко та Юлія Тимошенко разом?

– Ми будемо разом. Це теза номер один. У нас немає тих проблем, які б сьогодні говорили про те, що в нас є труднощі з точки зору консолідації двох політичних сил. Юлія Володимирівна зараз працює з моїми партнерами навколо тих обставин, які знімають останні штрихи у цьому питання. Я абсолютно оптимістичний у цьому. Задоволений тими діалогами, які тривають останні 4-5 тижнів. Це діалоги, які набирають нової політичної якості.

– Ваш нинішній соратник Іван Плющ сказав, що людей навколо вас тримає ваш рейтинг...

– Рейтинг – це плата за позицію. Але причина в іншому – це наша політична поведінка, наша візія з ключових політичних проблем. Це наша відповідь на те, що сьогодні хоче виборець. Рейтинг – це готова продукція. Не буває так, що спочатку рейтинг, а потім якісь дії, механізми, зусилля. Я думаю, що той рейтинг, який є у нас – адекватний тому, що ми робили для України й українського народу. І це наш рейтинг, а не чийсь інший.

На згадку про зустріч у “Львівській газеті” Вікторові Ющенко подарували її перший примірник, де на першій сторінці зазначено, що він приєднається до акцій опозиції, тобто поведе людей на масові акції непокори. Віктор Ющенко прокоментував це так:

– Повірте, якби ми вчинили так, як ви писали в тому номері, який мені подарували, це була б найкоротша дорога, щоб у цій країні переміг Медведчук. Якби був запущений інший сценарій, тут би кланова модель пробилася на роки.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".