МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Комуністів підтримують 16% (/)

10/02/2003 | Mykyta
http://www.gazeta.lviv.ua/2003/10/02/NewspaperArticle.2003-10-01.5130

ЗГІДНО з дослідженнями Українського інституту соціальних досліджень (УІСД) і Центру “Соціальний моніторинг”, 16% українців зараховують себе до комуністичного електорату, відповідаючи на запитання про те, який ідейно-політичний напрям найбільше відповідає їхнім власним переконанням. 11% вважають себе національно-демократичним електоратом, 10% – соціал-демократичним. Дослідження проводили з 17 по 21 вересня 2003 року в 125 поселеннях України. Всього опитали 2136 респондентів.

Як засвідчили результати опитування, екологічний електорат становить 9%, політичний напрям, що поєднує ідеї ринкової економіки з ідеями возз’єднання України з Росією, підтримують 8% виборців, соціалістичний – 4%. 17% українців не зарахували себе до жодної політичної сили, а 15% взагалі не орієнтуються в політичних течіях.

Загалом соціологи відкинули тезу деяких політиків про те, що політичні події в Україні не знаходять відгуку в серцях громадян. Близько 50% українців більшою чи меншою мірою цікавляться політичними процесами, натомість 30% узагалі не цікавляться політикою.

Соціологи також повідомили, що Леонід Кучма і далі тримає першість у рейтингу від’ємної довіри серед провідних державних діячів і політиків України. У вересні різниця між громадянами України, які йому довіряють (17%) і тими, хто не довіряє (77%) досягнула цифри мінус 60%. Другу позицію в цьому рейтингу зайняла Юлія Тимошенко – різниця “довіра-недовіра” у лідера БЮТ становить мінус 38%. На третьому місці – голова адміністрації президента Віктор Медведчук із результатом мінус 34%. Далі йдуть голова парламенту Володимир Литвин (мінус 31%), голова КПУ Петро Симоненко (мінус 25%) та Олександр Мороз (мінус 25%). Найменшу різницю “довіра-недовіра” мають Віктор Ющенко (мінус 4%), і Георгій Кірпа (мінус 3%). Але випадок Кірпи, за словами соціологів, можна пояснити і тим, що люди просто не знають цього політика: згідно з результатами опитування, 60% українців взагалі не чули про Кірпу, тоді як Ющенка знають 95%.

Президентський рейтинг, за даними опитування УІСД і “Соціального моніторингу”, ймовірних претендентів залишається сталим: якби президентські вибори відбулися наступного тижня, найбільше шансів на перемогу отримав би Ющенко (23%). Симоненко набрав би 13% голосів виборців, а Янукович – 10%. Віктор Медведчук, Олександр Мороз і Юлія Тимошенко могли б отримати по 5% голосів виборців.

У випадку, якщо до другого туру президентських виборів 2004 року вийдуть Віктор Ющенко й Віктор Янукович, можна припустити, що до останнього перейде значна частина голосів електорату Петра Симоненка. Таке припущення висловив керівник Українського інституту соціальних досліджень Олександр Яременко. За його словами, це може відбутися, оскільки Симоненко та Янукович мають найбільший рівень електоральної підтримки приблизно у тих самих регіонах, а саме – на Сході, Півдні та у Центрі України. На думку пана Яременка, про Януковича можна говорити як про “регіонального кандидата, оскільки електорат Центру, Півдня та Сходу України становить для нього достатньо великий резерв”. Натомість, згідно з результатами опитування, Ющенка найбільше підтримують виборці на Заході (46%), у Центрі (26%), в Києві (32%).


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".