МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

ОБСЄ обговорює проблеми приватності в Україні

10/14/2003 | Майдан-ІНФОРМ
Інтернет-асоціація України (ІнАУ) звертає увагу Організації по безпеці і співробітництву в Європі (ОБСЄ) на спроби українських держорганів установити моніторинг інтернету, що на думку ІнАУ може порушувати право людини на таємницю листування.

У ІнАУ, на нараді ОБСЄ з питань людського виміру, що проходить у ці дні у Варшаві, асоціація представила доповідь на тему приватності в інтернет, у якій вказала основні проблеми дотримання прав людини в Україні.

Зокрема, у доповіді ІнАУ повідомила про існування в Україні обов'язкових вимог до операторів, що надають послуги державним органам, закріплених наказом Держкомітету зв'язку й інформатизації України №122 від 17 червня 2002 року. Однією з вимог наказу є установка моніторингового устаткування, хоча, як відзначає асоціація у своїй доповіді, "законодавство України не передбачає здійснення моніторингу інформації й обмеження права на таємницю листування при такому моніторингу".

Як вказує у своїй доповіді ІнАУ, "незаконний моніторинг призводить до того, що
Служба безпеки України одержує повний неконтрольований доступ до інформаційних потоків Інтернет, включаючи конфіденційну інформацію й особисту переписку. Інтернет Асоціація України вважає неприпустимим таке порушення декларацій про права людини".

Як раніше повідомлялося, наказом Держкомзв'язку №122 установлений порядок складання переліку підприємств, що надають послуги по доступу до інтернет органам виконавчої влади, іншим державним органам, підприємствам, установам, організаціям, що одержують, обробляють, поширюють і зберігають інформацію, що є об'єктом державної власності. Наразі, згідно з даними, опублікованими на офіційному сайті Держкомітету зв'язку й інформатизації, у переліку числяться два провайдери.

У вересні 2002 року ІнАУ звернулася до ряду держорганів із заявою про те, що зазначений наказ Держкомзв'язку, що є підзаконним актом, суперечить таким міжнародним угодам, як Загальна декларація прав людини (ст. 12 "Ніхто не може зазнавати довільного втручання в таємницю його кореспонденції"), Європейська конвенція про захист прав і основних свобод людини (ст. 8 і 10), Міжнародний пакт про громадянські і політичні права (ст. 17 і 18), а також Конституції України (ст. 15, 31) і законові "Про інформацію".

У відповідях, отриманих асоціацією, державні органи вказували, що для реагування на цей запит необхідно вказати фактичні випадки, коли таке порушення мало місце. У відповіді міністерства юстиції відзначалося, що "обставини, що викладені в запиті заслуговують на увагу і вимагають додаткового вивчення".

У доповіді на нараді ОБСЄ ІнАУ також зробила короткий огляд законодавчих процесів в області Інтернет в Україні. Зокрема, мова йшла про законопроекти "Про моніторинг телекомунікацій" і "Про захист персональних даних". На думку асоціації, прийняття таких законів призведе до негативних наслідків не тільки в області розвитку українського сегмента Інтернет, але й в інших сторонах громадського життя.

"Участь ІнАУ в подібних заходах є важливим аспектом суспільної діяльності, а також способом, за допомогою якого Асоціація заявляє про проблеми своїх учасників не тільки в Україні, але і за її межами. Крім того, це можливість повідомити про готовність ІнАУ до співробітництва з іншими державними і недержавними організаціями й інститутами для досягнення загальних задач і цілей", - відзначили в ІнАУ.

ІнАУ бере участь у нараді ОБСЄ.

ІнАУ створена в грудні 2000 року, об'єднує більш ніж 70 найбільших інтернет-компаній України. Асоціація створила українську мережу обміну трафіком і третейський суд.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".