МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Рейтинг Януковича у депресії, а Тимошенко – у стагнації (/)

10/23/2003 | Shooter
Рейтинг Януковича у депресії, а Тимошенко – у стагнації

Ганна Залізняк, Віктор Чивокуня, для УП , 22.10.2003, 19:55


Нарешті все стало на свої місця. І з рейтингами Януковича ще нічого не трапилося. Принаймні поки – до фіналу кризи Тузли. За його обрання президентом готові голосувати не 22%, а 9-10% українців. Стандартний показник для прем'єр-міністра держави. У того ж Кінаха за місяць до відставки було 8% гарантованого електорату.

До чого це? Як відомо, нещодавно в пресі були наведені результати опитування Національного інституту стратегічних досліджень, оприлюднені його директором Анатолієм Гальчинським. За цими даними, шанси Януковича на перемогу в майбутніх виборах оцінювалися в 21,7%.

Це був фантастичний показник, оскільки максимум, що показували Януковичу навіть сумнівні соціоструктури, складав у два рази менше від такої цифри. У людей, які відслідковують динаміку рейтингів основних політиків, першою реакцією на майже 22% Януковича було: "фальсифікація..."

Проте, більш уважний погляд на подану інформацію свідчить про вдалий PR хід. Адже наведені дані не є відповіддю на питання : "За кого ви проголосуєте на виборах президента?", що, власне, і є рейтингом того чи іншого кандидата. Ці цифри – це відповідь на питання: "Як Ви оцінюєте шанси кандидата бути обраним?".

Різниця очевидна. Саме відповіді на друге питання були потрактовані, як наміри виборців підтримати Януковича та інших претендентів на виборах, тоді як ці дані свідчать лише про оцінку шансів претендентів бути обраними. При цьому в повідомленнях інформагенцій не було чітко зазначено, що 22% напроти Януковича – це не його рейтинг, а реакція респондентів на хитро сформульоване питання.

Насправді рейтинг у Януковича стабільний, але близько 10%. На цьому тижні оприлюднені дані дослідження двох безперечних авторитетів у вивченні громадської думки, постійних учасників екзіт-пулів на виборах – фонду "Демократичні ініціативи" та Київського міжнародного інституту соціології.

Отже, опитування, проведене фондом "Демократичні ініціативи" та компанією "TNS Україна" 2-9 жовтня 2003, включало 1200 респондентів. Похибка репрезентативності не перевищувала 3%.

Якби наступної неділі відбулися вибори президента України, то народ голосував би так:

Віктор Ющенко – 23,0%
Петро Симоненко – 11,3%
Віктор Янукович – 9,4%
Олександр Мороз – 4,5%
Юлія Тимошенко – 4,3%
Віктор Медведчук – 2,6%
Сергій Тігіпко – 1,8%
_______________________________
Не брав би участі у виборах – 12,0%
Важко відповісти – 23,8%

Є ще друге дослідження, проведене Київським міжнародним інститутом соціології та кафедрою соціології Національного університету "Києво-Могилянська Академія" з 26 вересня по 6 жовтня. Методом інтерв’ю опитано 2020. Похибка вибірки не перевищувала 2,2%.

Лідери дослідження мають такі показники:

Віктор Ющенко – 26,1%
Петро Симоненко – 15,4%
Віктор Янукович – 10,3%
Олександр Мороз – 4,5%
Юлія Тимошенко – 4,0%
Сергій Тігіпко – 1,3%
______________________________
Не брав би участі у виборах – 5,8%
Важко відповісти – 17,5%

Оскільки Ющенко, Симоненко і Янукович постійно складають трійку лідерів, соціологи поставили запитання, як би вдіяли респонденти, якщо б вибори були у найближчу неділю, а в бюлетені для голосування були тільки ці три кандидати. Відповіді розподілилися таким чином:

Віктор Ющенко – 28,6%
Петро Симоненко – 17,6%
Віктор Янукович – 11,4%

(Проголосували б проти всіх 14,3%, не пішли б голосувати – 7,5%, важко сказати – 19,3%.)

Соціологи зазначають, що неучасть інших п'яти кандидатів мало впливає на рейтинги першої трійки. У Симоненка частка прихильників збільшується при цьому лише на 1/7, а у Ющенка та Януковича - на 1/10 їхніх рейтингів.

Також нова соціологія показала безпідставність обурення Тимошенко. Вона минулого тижня виступила зі спецзаявою, що її рейтинги спеціально занижують у соцопитуваннях, які замовляє Інститут політики Миколи Томенка (член "Нашої України").

Опитування, проведене "Українським демократичним колом" 2-10 жовтня 2003 на замовлення Інституту політики, виявило рейтинг Тимошенко у розмірі 4%. Тоді лідер БЮТ заявила, що опитування проводилися "серед керівництва штабу "Наша Україна".

Партія "Батьківщина" також звернулася "до незалежних ЗМІ з проханням ігнорувати відверто замовні рейтинги і не популяризувати їх дані, вводячи в оману громадськість".

У опитуванні "Демініціатив" Тимошенко має 4,3%; у рейтингу, підготовленому Київським міжнародним інститутом соціології – 4%. Тепер, виходить, що лідер БЮТ має оголосити замовними і ці показники.

Відповіді

  • 2003.10.24 | Михайло Свистович

    Re: Мабуть, так воно і є (-)



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".