МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

ринок передбачень – foresight exchange

11/11/2003 | Горицвіт
Люди роблять ставки на певні події (відбудеться чи ні), платять гроші і пропорційно виграють чи програють. Події різноманітні, в т.ч. політичні і технологічні прогнози. Приклад такого сайту:

http://www.ideosphere.com/fx/index.html

Крім того, що це цікаво (як багато хто грається за гроші зі спортивними прогнозами), це ще й засіб добування знань з експертів і таким чином засіб одержання об'єктивних прогнозів.

Я думаю, чи не відкрити нам щось таке?

Відповіді

  • 2003.11.11 | Анатолій

    Згоден, мають прийматися ставки на політиків та політиканів.

    Першим готовий поставити 100 бакс на те, що Ющ не буде президентом України.
    Хай подасть голос той, хто в це вірить на 100% і на 100доларів і ми поб"ємося об заклад.
    Анатолій
  • 2003.11.12 | Горицвіт

    хто має досвід

    організації букмекерських контор чи хоч би участі – прокоментуйте цю ідею, будь ласка.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.11.12 | Пані

      Що коментувати? Втілювати треба..

      Класна ідея. Втілювати треба. Тут найважче на мою думку правильно сформулювати сам прогноз. З виборами це просто, а з іншими подіями - не дуже. Треба декомпонувати можливу подію на два чи більше можливих розвитків таким чином, щоб вони були однозначні.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.11.12 | Горицвіт

        так, спортивні події простіше

        Там є строгий результат. А з політичними – треба написати кілька шаблонів прогнозів.
      • 2003.11.12 | юрко

        Re: Що коментувати? Втілювати треба..

        Пані пише:
        > Класна ідея. Втілювати треба. Тут найважче на мою думку правильно сформулювати сам прогноз. З виборами це просто, а з іншими подіями - не дуже. Треба декомпонувати можливу подію на два чи більше можливих розвитків таким чином, щоб вони були однозначні.

        ні, там втілено простіше і може застосовуватися до будь-чого, що матиме місце в майбутньому, або не матиме. Я переглянув лінк і воно близько нагадує ринки ф'ючерсів. Є, правда, кілька принципових відмінностей.

        Отже, вони не декомпонують можливу ідею на два чи більше розвитків, а застосовують принцип оцінки ідеї (події) як ймовірність. Тобто, кажуть, що таке і таке має, наприклад, 32% ймовірності здійснення, або 68% ймовірності НЕздійснення. Що є одне й те ж саме.

        Це цікаво, бо в Україні не прийнято оцінювати правдоподібність чогось в процентах. Така оцінка є дуже характерна для Північної Америки, де навіть у звичайній розмові можна почути оцінку, виражену в процентах, тобто, вони не кажуть "я думаю, що так станеться", а "я думаю, що є шанс 80%, що воно станеться". Згадав, що навіть мій дентист недавно, коли пояснював переваги керамічної коронки над металевою, все-таки зауважив, що керамічна має шанс 2% розколотися.

        Отже, повертаючись до думки створення ф'ючерсів на ідеї (події, напр. ф'ючерси, чи Ющенко через 3 місяці матиме шанс у 75% виграти вибори), то воно втілено у них трохи інакше, ніж реальні ф'ючерси на, наприклад, нафту. Спробую пояснити. В реальному ринку ф'ючерсів ф'ючерси є фактично побиття об заклад щодо ціни нафти на певну дату в майбутньому.

        І тоді, в цю дату, порівнюється, яка справді є ціна на ринку по відношенню до ціни, на яку закладалися.

        У ф'ючерсах майбутніх подій хтось оголошує ідею, що Мороз на певну дату спробує домовитися з Кучмою (гіпотетичний приклад). І каже, що є 60% ймовірності цієї події. Тоді хтось інший, вважаючи, що є значно вища ймовірність, скажімо 75%, постить "оголошення", що він хоче купити ф'ючерс на 60% (цей ф'ючерс має "ціну" $0.60, тобто, 60 центів, чи копійок) за 58 копійок. Це називається bid. Якщо є хтось інший, котрий вважає, що це повний нонсенс і ймовірність події є лише 50%, то він виставить своє оголошення продати "ф'ючерс60%" за 62 копійки. Це зветься ask. Отже, утворюється так званий спред (spread) 0.58/0.62 в чотири копійки.

        Тобто, сторони починають торгуватися і можливо зійдуться на якійсь ціні всередині спреду (напр. 61 копійка).

        Тепер, в поданому лінку вони на призначену дату вибирають суддю, котрий має сказати, яка на його думку є правдоподібність. Це заміняє в реальних ринках ф'ючерсів існуючу ціну. Бо треба порівняти ціну ф'ючерса з реальною ціною. Тобто, як на мене, то воно в них суб'єктивно.

        Мені здається, що краще було б це робити за принципом голосування всіх учасників "торгів", адже вони всі мають свої паролі, отже, не зможуть голосувати кілька разів.

        Також, учасники можуть купувати/продавати багато ф'ючерсів на одну і ту ж ймовірність, наприклад, 15 ф'ючерсів на 60%, тобто, загальна сума, яку треба буде заплатити/отримати 15х0.60=9 гривень. Або просто купити/продати один ф'ючерс, заплативши/отримавши 0.60 гривень.

        Звичайно, одночасно можуть існувати кілька ф'ючерсів, в даному випадку крім "ф'ючерсу60%" також "ф'ючерс65%", "ф'ючерс55%" і т.д. можна стандартизувати ф'ючерси в сторону великої різниці, замість кожні 5% зробити лише кожні 10%, чи навпаки звузити різницю до, напр. одного процента - 60%, 59% і т.д.

        Вони дещо інакше вирішують питання продавати short, тобто тоді, коли ще не володієш ф'ючерсом, але готовий його продати, бо в реальних ринках для цього існує т.зв. margin рахунок, але це технічна деталь, яку немає сенсу зараз пояснювати.

        Подібні "ф'ючерси" є і на наслідки спортивних змагань. Напр. "Динамо" Київ виграє в когось з рахунком 2:1. Отже, можна створити ф'ючерси, якщо команда противника українців є бразільський "Реал", на 10%, 15% і т.д.

        Щодо втілення, то воно потребуватиме людей, що зможуть напрограмувати логіку таких ф'ючерсів і створити відповідний інтерфейс для представлення на сайті. Також, я не певен, чи українське законодавство дозволяє грошові трансакції в іграх. Мені здається, що це вимагає отримання дозволу, щось як заклади на кінських перегонах.

        Як на мене, то такі ф'ючерси мали набагато кращу передбачувальність події, кращу, ніж опитування, бо при опитуванні часто формулюють запитання, які не можна виразити через ймовірність. Напр., "як ви думаєте, чи Янукович буде кращим президентом, ніж Ющенко?". Замість того, щоб сказати, "яка ймовірність, що Янукович буде кращим президентом?" і виразити це в процентах.

        Тому на Заході ринки ф'ючерсів вважають найкращим барометром майбутньої ціни товару, бо ціна ф'ючерса в конкретний момент відображає найповнішу інформацію, яку ніяка одна особа, чи держава не може фізично мати. Як тільки з'являється нова інформація, навіть невідома учасникам ринку, вона відразу відображається в ціні, отже, учасники знають, що щось змінилося. Отже, ф'ючерси на українську політику найкраще відображали б оцінку учасників "ринку" конкретної думки, висловленої "ф'ючерсом".


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".