МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Леонід Кравчук в Бі-Бі-Сі

12/01/2003 | Shooter
Леонід Кравчук: СНД була потрібна, але не виправдала сподівань

Леонід Кравчук у студії Бі-Бі-Сі в Лондоні

Напередодні річниці остаточного розпаду СРСР і утворення Співдружності Незалежних Держав перший президент незалежної України сказав, що СНД не виправдала своїх можливостей, але альтернативи 1991 року не було.

З першим президентом України розмовляв редактор Української Служби Бі-Бі-Сі Ростислав Хотин.

Бі-Бі-Сі: З яким настроєм Ви зустрічаєте річницю СНД? З одного боку Ви - батько-засновник СНД, з іншого - батько української незалежності - які почуття у Вас 1 грудня?

КРАВЧУК: У мене почуття завжди пов'язані з незалежністю. І фактично якихось емоційних, душевних почуттів щодо СНД в мене немає, тому що я переконаний - СНД не виправдала наших сподівань і своїх можливостей. Це є для мене реальний факт. А незалежність - це те, до чого ми йшли так довго і врешті-решт здобули, і тепер залишилося тільки використати незалежність України, українського народу для того, щоби жити краще.

Бі-Бі-Сі: Чи були якісь альтернативи СНД тоді? Міг бути інший варіант якогось пост-радянського утворення? Чи все ж таки була потрібна така, принаймні, ілюзорна парасолька?

КРАВЧУК: Не можна було обійтися. Знаєте, коли народ пост-Радянського Союзу проснувся вранці і йому сказали, що Радянського Союзу вже немає. Але йому і сказали, що замість Радянського Союзу є СНД - і він до цього поставився спокійно. Я переконаний, аби йому сказали, що немає Радянського Союзу і більше вже нічого немає, то для багатьох це була б і особиста, і будь-яка інша трагедія. Не знаю, як це могло б обернутися для такої великої країни і такої специфічної імперії, якою була Росія.

За мною був референдум українського народу

Бі-Бі-Сі: Багато хто говорить, що Леонід Кравчук "обіграв" Москву, вдало використавши тоді певне протистояння і суперечки між двома москвичами - Єльциним і Горбачовим. Наскільки це справедливо?

КРАВЧУК: Леонід Кравчук - це єдиний був тоді Голова Верховної Ради - до СНД, який не підписав у Москві, не парафував союзного договору.

Адже напередодні Горбачов зібрав усіх у Георгіївському, здається, залі, і всі керівники республік підходили до мікрофону і запевняли, що вони підтримують Ново-Огарьовський процес і підписання нового союзного договору. Серед них був і Єльцин, і Шушкевич. А мене там не було, я не підписав.

Я приїхав до Біловезької Пущі - за мною був референдум українського народу. Таким чином я прямо сказав, що тепер я повинен виражати волю народу, який обрав мене президентом і проголосував за незалежність - більше 90%, я вже не можу керуватися тільки власною позицією; я можу керуватися зараз тільки позицією мого народу. Оце справило найважливіший вплив і на Єльцина, і на всіх.

Але коли почали вирішувати тактичні питання, в розмовах було й таке, що я натякав Борису Миколайовичу на те, що я приїду в Київ і я - президент України, а Ви приїдете в Москву і Ви - президент Росії, але є президент Радянського Союзу. І будь-які візити з інших країн відбуватимуться спочатку до Горбачова, а до Вас, може, і ні.

Помилка Шушкевича

Бі-Бі-Сі: Чи зробив тоді Шушкевич помилку, не провівши референдум у Білорусі? Адже зараз багато хто вважає, що Білорусь пожинає плоди того, що то була єдина республіка, де не відбулося референдуму про незалежність?

КРАВЧУК: Я думаю, що помилкою було те, що Шушкевич вважав, що Білорусі не потрібен президент. Аби вони тоді обрали президента, то події і курс Білорусі могли б бути сьогодні іншими. Але так тоді вони вчинили - я вважаю, що це була помилка.

Ядерна зброя: ми вчинили єдино правильно

Бі-Бі-Сі: Під час Вашого президентства Україна позбулася тактичної ядерної зброї, і багато хто говорить, що то була помилка. Як вважаєте Ви - чи були альтернативи?

КРАВЧУК: Альтернативи не було, тому що це була успадкована ядерна зброя. Вона не вироблялась Україною, а тому вона не могла відтворюватись Україною. І зараз, коли хтось каже про можливе виробництво ядерної зброї, то він просто забуває, що в нас не тільки грошей немає, але у нас немає полігонів, треба десь винаймати, щоб випробовувати ядерну зброю, щоб цикл ядерний започаткувати.

Ми вчинили єдино правильно. По-перше - з технічної точки зору. З політичної точки зору - тому що і Сполучені Штати, і Захід справді вважали, що не можна розпорошувати ядерну зброю. Тим більше, Україна, маючи таку силу, не управляла ядерною зброєю. Управління у нас знаходилось у Москві, а всі ракети були направлені на Сполучені Штати Америки. Я фактично не ніс відповідальності за можливий запуск ракет, але ніс політичну відповідальність, що вона могла бути запущена з української землі. Це було важливим моментом. Тому таке було ставлення аж до можливої економічної блокади - і це вже починалося.

Бі-Бі-Сі: І теоретично відповідь могла бути по українській території?

КРАВЧУК: Відповідно. Все могло бути. Але ще одна є річ: 1997 року більшість боєголовок виходили терміном. Тобто вони повинні були вже бути замінені. І якщо б ми тоді не вирішили цього питання, то хто міг би забрати ці боєголовки? Вони небезпечні, втручання до них небезпечне.

Якщо б ми запропонували їх Росії, то Росія могла б сказати: давайте будемо жити разом і будемо їх розбирати разом. Тобто це могла бути навіть небезпека для нашої незалежності.

Партійність президента

Бі-Бі-Сі: Ви - перший президент незалежної України, але водночас ви є членом Соціал-демократичної партії (об'єднаної). Багато хто з політиків вважає, що, можливо, не варто було першому президенту бути членом якоїсь партії, приставати до однієї політичної сили. Яка Ваша оцінка цього?

КРАВЧУК: Я також над цим думав, і спочатку, коли я вийшов з Комуністичної партії, я зробив декілька заяв, зміст яких був у тому, що я вже в одній партії був і це вже - востаннє і більше я не хочу ні в яку партію вступати. Але потім, коли я подивився по ситуації - український політик, який не спирається на якусь партію, або за яким не стоїть партія і не підтримує його, він приречений на складнощі.

Чого в Кучми багато проблем? Він спирається на весь народ, а це не зрозуміло - як можна спиратися на весь народ. Є партія, є механізми: партія відповідає за президента, партія впливає на президента і звітується перед народом за свого президента і за свою програму. А хто - якщо нема партії?

І тому я схилився до Cоціал-демократичної партії, тому що вона найбільше імпонує мені з точки зору думки народу про партії як такі, і з точки зору можливого розвитку партійного будівництва в Україні, коли стане менше партій. Адже на зорі, коли ще 1918 рік - Вінниченко, скажімо, соціал-демократ, а ще раніше - Франко, а ще - Леся Українка... Тобто соціал-демократія в Україні має корені.

Я знаю, скільки є закидів до мене, що, мовляв, партія олігархів. Але я задаю одне запитання: в Cоціал-демократичній партії - 370 тисяч членів. Коли б вони всі були олігархами, Україна була б найбагатшою країною в світі.

Шлях до майдану Кравчука

Бі-Бі-Сі: Українські історик і віце-прем'єр з гуманітарних питань Дмитро Табачник в інтерв'ю Бі-Бі-Сі якось сказав, що в Україні ще буде і майдан Кравчука, і вулиця Кучми. Тобто, що два президенти ще ввійдуть в історію і що ставлення до Вас, як до людини, яка 1994 року програла вибори за регіональною ознакою, тепер рівне в усіх регіонах. Як Ви думаєте, чи буде майдан Кравчука?

КРАВЧУК: Це важко сказати. Ясна справа, що оцінка політичних лідерів на відстані стає більш рельєфною.

Забуваються деталі, а береться тільки одне: що зробив Кравчук? Кравчук приніс незалежність.

Що зробить Кучма? Зараз є економічне пожвавлення. Це реальний факт. Якщо він передасть владу мирно, і оцей факт, що при ньому у нас почалося економічне піднесення, він стане в історії людиною, з якою врешті-решт пов'язано припинення дуже важкої економічної кризи. І, звичайно, таке ставлення до Кучми і буде.

Якщо раптом щось станеться в політичному сенсі, коли не буде так демократично вирішено питання, то знову ж таки, все це забудеться. Тут буде тільки одне: що президдент Кучма не передав демократично влади. Я сподіваюся, що він це розуміє, і зробить так, як належить відповідальному і досвідченому політикові.

Відповіді

  • 2003.12.01 | Анатолій

    Кращем було б, якби Леонід Кравчук був в ДДТ! (-)

  • 2003.12.01 | Мінор

    Re: Леонід Кравчук в Бі-Бі-Сі

    Думка про те, що СНД був потрібен нав"язується Кравчуком вже не перший рік. Здається це було потрібно тільки йому з його вічним переляком щодо однозначних політичних кроків. Насправді ж країни Прибалтики тільки виграли від того, що одразу послали геть і СНД, і Москву.
  • 2003.12.01 | Гайди До Байди

    Re: Це дуже помітно

    Що ця наволоч там дуже часто виступає. Я вже над тим міркував, чи тут не якась духовна наближеність? Чи офшорні даються в знаки?

    Тому й тільки вряди-годи й слухаю. Та останнім часом взагалом перестав. Краще вже слухати Свободу. Хоча рівень Вечірньої Свободи нерідко занадто низький через погану підготовленість. Уже добре коли дізнатися про владну глупість, одначе, треба передачі так підготовляти, аби ці перекручення не брали верх, а були поставлені на своєму місці. Останніми часами, це не дуже пощастило. Та ще одна перевага. Їхні передачі можна перевантажувати та прослухати без зв'язку.



    Неминучо, смертельний засуд душманові Кучмі і його кучмистам
    Unvermeidlich, die Todestrafe fuer den Unterdruecker Leonid Kutschma und seinen Кutschmisten
    Unavoidably, the death penalty for the oppressor Leonid Kuchma and its Kuchmists
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.12.02 | Гайди До Байди

      Re: Це дуже помітно

      Додаток:
      Це ж не геноцид. Це ж зросійщення, котре безперервно продовжують від першого дня незалежности. Дарма, що Леонід Кравчук хвалиться ніби він приніс Україні волю. Тобто це продовжуваний геноцид.

      Розпад Радянського Союзу завдячуємо його господарчому занепаді. У Кремлі мали страху, що збіднілий нарід піднімався б. Тому ввійшли ніби на уступки з оголошенням Російської Федерації. Проте в дійсності саме Леонід Кравчук допоміг і допомагає Кремлю продовжувати зросійщення, тобто Радянський Союзу в Україні.



      Неминучо, смертельний засуд душманові Кучмі і його кучмистам
      Unvermeidlich, die Todestrafe fuer den Unterdruecker Leonid Kutschma und seinen Кutschmisten
      Unavoidably, the death penalty for the oppressor Leonid Kuchma and its Kuchmists


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".