МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Що спільного між президентом і "священною коровою"?

12/11/2003 | Майдан-ІНФОРМ
Проти президента України не може бути порушена кримінальна справа – висновок КС

Президент України в період виконання своїх повноважень не несе кримінальної відповідальності – проти нього не може бути порушена кримінальна справа, а конституційна процедура розслідування про усунення глави держави з його посту в порядку імпічменту також здійснюється без порушення проти нього кримінальної справи.

Про це йдеться в оприлюдненому сьогодні рішенні Конституційного Суду України за поданням 47 народних депутатів про офіційне тлумачення положень частини 1 статті 105, частини 1 статті 111 Конституції України. У поданні депутатів, зокрема, йдеться про необхідність офіційного тлумачення КС з даного питання, оскільки потрібне визначення, хто та в якому порядку може порушити кримінальну справу проти особи, яка здійснює повноваження Президента, і чи можливе поширення на неї вимог Кримінально-процесуального кодексу та початок процедури усунення з поста в порядку імпічменту без порушення кримінальної справи.

Як зазначив сьогодні на прес-конференції суддя КС – доповідач у цій справі Віталій РОЗЕНКО, КС підкреслив, що права недоторканності людини та Президента дещо відрізняються за своєю суттю. Зокрема, щодо Президента йдеться про фактичне надання йому посадового “імунітету”, зважаючи на його публічно правовий статус, обумовлений Конституцією.

КС також нагадав, що раніше вже висловлювався з приводу депутатської недоторканності – проте, парламентарія можна притягти до кримінальної відповідальності за згодою Верховної Ради України. “Тобто, депутатська недоторканність має певні обмеження, а право недоторканності Президента не може бути скасоване, призупинене, або обмежене шляхом порушення проти нього кримінальної справи і переслідування у порядку кримінального судочинства”, - йдеться у рішенні КС. Таким чином, зазначають судді, право Президента на недоторканність є практично “організаційною складовою” його конституційного статусу, яка створює певні умови для виконання ним повноважень глави держави.

КС також відзначив, що стаття 108 Конституції визначає, зокрема, 4 підстави дострокового припинення повноважень Президента. У випадках відставки та неможливості виконувати свої обов'язки за станом здоров'я, він по суті втрачає свій пост, згідно з процедурами, передбаченими статтями 109 та 110 Основного документу.

Крім того, стаття 111 Конституції прописує, що Президент може бути усунутий зі свого поста парламентом в порядку імпічменту у разі вчинення ним державної зради або іншого злочину. “Встановлена Конституцією процедура імпічменту є єдиним способом притягнення Президента до конституційної відповідальності і за своєю правовою природою не аналогічна обвинуваченню особи, відповідно до норм КПК. Тому немає підстав вважати досудовим слідством проведення розслідування тимчасовою слідчою комісією, яка створюється парламентом”, - зазначається у рішенні.

Водночас В.РОЗЕНКО зауважив, що на сьогодні технологія реалізації процедури імпічменту в Україні “фактично відсутня”.

УНІАН

Відповіді

  • 2003.12.11 | trick

    Spilne - v kinci kinciv ix prynosyat v zhertvu.(-)

  • 2003.12.11 | Dworkin

    Разница: корова мирно щиплет траву и вас не затр**ивает! (-)



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".