МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Чемерис просив поставити для обговорення.

12/15/2003 | Михайло Свистович
ПРОЕКТ ДЕКЛАРАЦІЇ ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ

15 грудня 2000-го року група громадянських активістів вийшла на Майдан Незалежності для того, щоб протестувати проти існуючого режиму. Того дня розпочалася багатотисячна акція “Україна без Кучми”, яка тривала понад три місяці не лише в Києві, а й у багатьох містах України.

Різними були причини, які вивели людей на вулиці. Їх обурили вбивство журналіста Гонгадзе, порушення владою прав людини і свободи слова, їм боліли соціальні проблеми українських містечок і сіл. Але всі вони говорили: “Якщо ми не врятуємо українську демократію, то, принаймні, врятуємо її честь”. Тоді, 15 грудня, розпочалася українська демократична Революція, громадянський рух, коли українці без посередництва політиків ставили свої вимоги владі.

Протестанти вимагали відставки Кучми та його оточення. Але головною вимогою “України без Кучми” була зміна Системи соціальних, економічних і політичних відносин в Україні.

Одним з результатів акції стало усунення найбільш одіозних наближених президента. Але найважливіше досягнення “України без Кучми” – колосальні зміни в суспільній свідомості. Люди зрозуміли, що за свої права можна і треба боротися, що немає доброго царя і наскільки є небезпечною влада “сильної руки”. Одначе Кучма залишився при владі, а змінити Систему не вдалося.

За рік, з президентськими виборами, Україну чекають зміни. Але ми добре усвідомлюємо небезпеку того, що зміни ці стосуватимуться головно персоналій у владі, а не самої Системи. Ми розуміємо, що не допустити повернення режиму Кучми вже з новим президентом (не залежно від його політичної орієнтації) може лише свідоме і сильне громадянське суспільство.

Ми заявляємо, що і до, і після виборів 2004-го року, незалежно від того хто стане президентом України, хто очолить уряд і яка політична сила матиме більшість у парламенті, ми відстоюватимемо, в тому числі і шляхом прямої дії, такі принципи:

- людина, її особистість, свобода її думки, совісті і слова є найвищою суспільною цінністю;
- люди є вільними і рівними від народження і мають права, які не можуть бути скасовані, обмежені або порушені ніким, в тому числі державою, будь-якими її органами та їх актами;
- повноваження державних органів, наскільки це можливо, мають бути передані самоврядним громадам та безпосередньо громадянам;
- мають гарантуватися соціальні права громадянина: право на життя, на працю та достойну винагороду за неї, право на відпочинок, задоволення культурних потреб, на достойне соціальне забезпечення та адекватність комунальних послуг платі за них;
- мають гарантуватися економічні права громадянина: рівність у користуванні суспільними цінностями (як, наприклад, землею), право вибору економічної діяльності, рівність всіх суб’єктів цієї діяльності;
- мають гарантуватися політичні права громадянина: недоторканість особи та її майна, свобода пересування, право на збори, висловлювання думки, право на об’єднання у громадські та політичні організації, рівність і таємність під час виборів;
- мають гарантуватися екологічні права громадянина, зокрема, право на чисте довкілля та чисте повітря.

Громадяни мають право на повстання, якщо уряд порушує їхні права.

Ми не вимагаємо більшого, ніж записано у Біблії, Декларації прав людини та Конституції.

Ми вважаємо за необхідне 15 грудня 2004-го року зібрати Форум громадянських організацій, щоб поставити перед новою владою задекларовані нами вимоги.

Відповіді

  • 2003.12.15 | Franko

    Суттєво бракує інформації + суттєве зауваження

    Хто збирається, з якою метою (декларованою і реальною), які має плани, що має намір робити і які проблеми вирішувати?

    Якщо це коаліція громадських організацій, яка поставила собі за мету бути "сторожовим псом демократії", то є один суттєвий, на мій погляд, прокол, отут:

    > За рік, з президентськими виборами, Україну чекають зміни.

    Невідомо:
    (а) чи будуть ці вибори узагалі, чи допустить влада до нормального виборчого процесу;
    (б) чи не будуть ці вибори сфальсифікованими (до, після, чи в день виборів);
    (в) чи зможе нова еліта прийти до реальної влади (силовий спротив кучмістів).

    Звідси абсолютно непевним є те, що за рік Україну чекають зміни. ІМХО, вищенаведені проблеми є зараз найбільш тривожними і найбільше потребують активної діяльності працездатних громадських утворень. Навіть якщо коаліція (чи не знаю що це) ставить собі за мету діяльність ТІЛЬКИ ПІСЛЯ виборів (а я би дуже застеріг від такого оптимістичного погляду), все одно ця фраза, якої я чепився, показує неадекватне сприйняття декларантами основних політичних загроз в Україні, основних проблем, які потребують негайного втручання.

    > Ми вважаємо за необхідне 15 грудня 2004-го року зібрати Форум громадянських організацій, щоб поставити перед новою владою задекларовані нами вимоги.

    Або я зовсім не орієнтуюся в термінології (що цілком імовірно), або словосполучення "громадянська організація" тут слід змінити на "громадська організація".

    Все решта ніби ОК...
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.12.15 | Предсказамус

      Возможное объяснение

      Franko пише:
      > Навіть якщо коаліція (чи не знаю що це) ставить собі за мету діяльність ТІЛЬКИ ПІСЛЯ виборів (а я би дуже застеріг від такого оптимістичного погляду), все одно ця фраза, якої я чепився, показує неадекватне сприйняття декларантами основних політичних загроз в Україні, основних проблем, які потребують негайного втручання.

      Если это не просто неудачная формулировка, то автор позиционирует "коалицию", как политически нейтральную, по крайней мере сейчас. Буду совершенно не удивлен, если комментаторы увяжут такую позицию с намерениями ВР бороться с "грантоедами".
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.12.15 | Franko

        Я не бачу великих проблем з політичною нейтральністю до виборів.

        Більше того, на мій погляд, це засадова умова успіху чогось подібного. Або може я не зрозумів, що Ви маєте на увазі під "політичною нейтральністю".
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2003.12.15 | Предсказамус

          С нейтральностью я тоже проблем не вижу

          Вот без нейтральности будет сложнее.

          Franko пише:
          > Більше того, на мій погляд, це засадова умова успіху чогось подібного. Або може я не зрозумів, що Ви маєте на увазі під "політичною нейтральністю".
          Но действительно правильнее было бы сказать не нейтральностью, а пассивностью, согласен.
  • 2003.12.15 | Roo

    Тобто, сьогодні Форум громадянських організацій? (-)

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2003.12.15 | Чемерис

    Re: Чемерис просив поставити для обговорення.

    У мене є пропозиція створити "віртуальну" (в розумінні таку, яка б працювала по інтернету)редакційну комісію на чолі з Михайлом Свистовичем, яка б зібрала зауваження і пропозиції до декларації і за кілька днів чи за тиждень виробила б остаточну редакцію. А я б попрацював з громадськими організаціями. На сьогодні, я думаю, є більше десяти (в тому числі і регіональних) організацій, які можуть приєднатися до декларації.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.12.15 | Franko

      Мені здається, треба робити все навпаки.

      Зібратися з активом (лідерами) громадських організацій, визначити для себе проблеми і шляхи їх розв"язання, розробити ідеологію, визначити тактику і стратегію, продумати наперед з півдесятка кроків (бажано контекстно-залежних), а тоді вже писати декларацію і робити розголос. Інакше все закінчиться на етапі розробки декларації.

      Пане Володимире, саме від незбереження цього порядку найбільше постраждали всі (я справді маю на увазі ВСІ БЕЗ ВИНЯТКУ) перспективні громадські організації-невдахи в Україні.

      Чемерис пише:
      > На сьогодні, я думаю, є більше десяти (в тому числі і регіональних) організацій, які можуть приєднатися до декларації.

      не діло. :-(
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.12.15 | Чемерис

        Re: Мені здається, треба робити все навпаки.

        Пане Franko, я Вас розумію. Але, мені здається, в даному випадку доцільніше робити саме так, як я роблю. Зібрати певну кількість зайнятих людей у певний час і у певному місці не так просто і у мене на це не було часу до 15 грудня (підготовка до річниці УБК). Я сподіваюсь на якийсь розголос в інтернеті як на привід до такого зібрання. Тут вже мені пропонують кілька тем для спільних дій: святкування річниці Переясласької ради (8 січня 2004), де будуть Кучма з Путіним, проблема Хортиці тощо. Думаю, нацкраще збирати людей для спільних дій.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2003.12.15 | Franko

          Все одно...

          Коли Ви зберете цих людей, Вам потрібно представити їм для обговорення не вивіску-декларацію, а внутрішній зміст: що ми будемо робити. Нічого так не сприяє швидкості й ефективності колективної дії і колективних переговорів, ніж наявність у когось первинної заготовки, яку можна критикувати, піддавати мозковому штурму і всіляко обтісувати, надаючи їй хворму. А коли ви дійдете згоди щодо сутності нової ініціативи, бажано з якомога більшою кількістю деталей, -- декларація напишеться за 5 хвилин, причому без творчих мук і на одному диханні.

          Документ, який міг би виконати ту функцію, яку Ви намагаєтеся вкласти в Декларацію, мав би, як на мене, бути трошки іншим -- це мав би бути справді ЗАКЛИК до організованих громадян. Люди, -- каже цей заклик, -- у нас є такі-то проблеми, для чого нам абсолютно необхідно терміново зібратися і придумати щось приблизно таке-то. Типу листа Свистовича перед УБК... Свистович же не писав декларацію від руху "України без Кучми", якої тоді ще не існувало :-)

          Тому пропоную обговорити не декларацію, а ідею і сутність того, що Ви запланували.

          Вже вибачайте за настирність :-)
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2003.12.15 | Чемерис

            Re: Все одно...

            Давайте спробуємо піти паралельними шляхами. Якщо Ви або хтось на форумі запропонує інший проект або іншу схему діяльності, ми це обговоремо і вирішимо, як буде краще.

            Перепрошую, але зараз мушу поїхати і в інтернеті з'явлюся лише завтра.
  • 2003.12.15 | Правник

    5 (п'ять) копійок, себто шагів

    Вміщую тільки змінений мною текст:

    ПРОЕКТ ДЕКЛАРАЦІЇ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ (мене як громадянина, думаю, що не тільки мене, цікавлять не орг-ції як самоцінність, а я як громадянин. Огр-ції = засіб)
    .....

    - людина, її особистість, свобода її думки, совісті і слова є найвищими суспільними цінностями. Захист цих цінностей є метою існування української держави;

    - люди є вільними і рівними від народження і мають природні та громадянські права, які не можуть бути скасовані, обмежені або порушені ніким, в тому числі державою, будь-якими її органами та посадовими особами;

    - стосовно громадян та їх об'єднань діє принцип "дозволено все, що не заборонено законом";

    -повноваження державних органів визначаються виключно Конституцією та виданими згідно з нею законами України, не можуть визначатися, змінюватися, делегуватися підзаконними нормативними актами. Повноваження державних органів мають бути в максимально можливому для функціонування суспільства і держави обсязі передані за Конституцією самоврядним громадським організаціям та громадянам;

    - мають гарантуватися економічні права громадянина: рівність у користуванні суспільними цінностями (як, наприклад, землею), право на власність та її захист, право вибору економічної діяльності, рівність всіх суб’єктів цієї діяльності;

    - мають гарантуватися політичні права громадянина: недоторканість особи та її майна, свобода пересування, право на збори, висловлювання думки, право на об’єднання у громадські та політичні організації, рівність і таємність під час виборів, право на рівність перед законом і судом;

    Громадяни мають право на повстання, якщо влада порушує їхні права.

    Ми не вимагаємо більшого, ніж дано Богом, Декларацією прав людини та Конституцією.
    (написавши "Біблія" - забули, наприклад, про кримських татар)
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.12.15 | Чемерис

      Re: 5 (п'ять) копійок, себто шагів

      Більшість зауважень приймаю. А щодо Бога: є ще й атеїсти. Я мав на увазі Біблію не як священний текст, а як текст, де викладено певні принципи і з яким знайомі більшість українців. А схожі принципи є і у Мухамеда, і у Будди, і у Заратуштри.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.12.15 | Правник

        Пойняв(-)

  • 2003.12.15 | НеДохтор

    Re: трохи фантастики

    Чемерис пише:
    > ПРОЕКТ ДЕКЛАРАЦІЇ ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ
    >
    > ...> Ми вважаємо за необхідне 15 грудня 2004-го року зібрати Форум громадянських організацій, щоб поставити перед новою владою задекларовані нами вимоги.



    Пропоную до розгляду трохи фантастики:


    1. захід провести напередодні виборів

    2. форма заходу: (форум громадських організацій) + (круглий стіл з кандидатами в президенти)

    3. назва заходу: ???

    4. методи:
    - перед кандидатами сформулювати вимоги громадськості до майбутнього президента...
    - для себе сформулювати принципи та методи громадського контролю за виконанням владою даних обіцянок

    5. бажана мета заходу: підписання та оприлюднення суспільного договору між двома сторонами (1. - суспільство, 2. - майбутня влада)

    в якому:
    - вказані вимоги та методи контролю виконання договору.
    - вказані підписи, та перелічені ті хто відмовився від підписання, їхні зауваженя ...


    P.S.
    фуршет - не обов'язково
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.12.15 | Правник

      Cусп.договір - добре... необов'язковість фуршету - зле (-)

    • 2003.12.15 | Franko

      це не фантастика! таке вже було і приносило величезну користь

      таке устроїли серби перед своїми виборами, за останніх днів правління Мілошевича. Тільки це був не круглий стіл, а величезний мітинг! :-)

      ... до речі, а чому би й не мітинг? ... <== оце справжня фантастика

      мітинг, який організували не лідери опозиції, запросивши громадські організації, а навпаки -- зорганізували ГО, запросили лідерів опозиції і примусили публічно підписати суспільний договір...
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.12.16 | НеДохтор

        imho: мітинг може бути тільки доповненням, але не заміною(-)

  • 2003.12.15 | Dworkin

    Чемерис: А в это время ГДЕ-ТО в ИНТЕРНЕТЕ... :)

    Только что слушал Чемериса по "5 каналу". Разговаривая с ведушим Романом Скрыпиным о гражданском обществе, он обронил фразу, что дескать, "...эта тема сейчас горячо обсуждается ГДЕ-ТО в Интернете..." (дословно не запомнил, но суть была именно такая).

    Почему бы не сказать, что не "ГДЕ-ТО", а на "Интернет сайте Майдан"?
    "Майдан" - это все же не ТМ водки или другой паленой продукции - можно было бы и "попиарить" :)
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.12.16 | Анатолій

      З усим згоден, крім сатанізму біблії!(-)

      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.12.16 | xxx

        Re: З усим згоден, крім сатанізму біблії!(-)

        Анатолій, Ви написали "Біблія" з маленької літери.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".