МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Питання до юристів-спеціалістів по виборах

01/26/2004 | Serhiy Hrysch
http://maidan.org.ua/n/just/1075108216

За кордоном (легально чи нелегально) проживають мільйони українців. Святий обов"язок держави Україна - гарантувати їм право прийняти участь у виборах.

Те що відбувалось на минулих парламентських виборах - це жах. Черги біля посольств стояли годинами.

Важиливі питання, на яких ми поки що не маємо відповіді, і які могли б запобігти зловживанням за кордном:

1. Якими актами керується голосування українців за кордоном? Більше цікавлять питання організації виборів. Які конкретно інструкції, статті законів, положення МЗС, етс.

2. Якою є процедура організації додаткових виборчих дільниць за кордоном?

3. Якою є процедура спостереження за виборами за кордоном? (конкретні акти)

4. До який організацій можна звернутися щоб отримати більше такої інформації?

дякую!

Прохання, крім форуму, надсіслати поради на shrysh [AT] maidan.org.ua

Відповіді

  • 2004.01.26 | Людмила Коваль

    Re: Питання до юристів-спеціалістів по виборах

    Шановний пане Сергію, боюсь, що ніхто не дасть Вам вичерпних відповідей на поставлені запитання, бо в Україні НЕМА спеціальних законодавчих актів, якими б регулювалися положення виборів президента закордонними українцями.

    Відтак, громадяни України, що проживають за її межами приймають участь у виборах відповідно до внутрішніх українських законів.

    В Україні вибори президента регулюються наступними законодавчими актами:

    1. Закон вiд 05.03.1999 № 474-XIV
    Про вибори Президента України (http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi)

    2. Закон вiд 17.12.1997 № 733/97-ВР
    Про Центральну виборчу комісію (http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi)

    3. Конституція України, Закон вiд 28.06.1996 № 254к/96-ВР

    4. Постановами Центральної виборчої комісії з питань організації підготовки і проведення виборів Президента України.

    Це практично робочий документ і його розробка має завершитись до квітня-травня 2004 року. Та Ви ж знаєте, що повноваження ЦВК припинені за вичерпанням терміну, а доля нової ЦВК ще навіть не ставилася на порядок денний. Ситуація вкрай небезпечна.

    Можу запропонувати для ознайомлення збірку постанов ЦВК з минулих президентських виборів, щоб хоч мати уяву про порядок організації підготовки і проведення виборів президента: http://www.cvk.ukrpack.net/laws/indexLaw.htm

    5. Внутрішні інструкції МЗС України. Нових поки теж нема, бо нема постанов ЦВК. Старі недоступні.

    Як бачите, користі від консультації мало.
    Але зі старого досвіду можу дати пораду.

    Як відомо, за кордоном організацією підготовки і проведення виборів президента України займаються Посольства. Вони складають списки, формують комісї, виборчі дільниці (стаціонарні чи виїздні). Комісії, як правило, складаються із посольських співробітників, АЛЕ...

    Ви - члени української громади можете звернутися через керівництво Громади до Посла України в країні Х з пропозицією допомогти в організації підготовки і проведення виборів. Ви можете попросити Посла включити у виборчу комісію представників Громади. Ви можете скласти список спостерігачів і представити його Посольству України, поінформувавши його про те, що маєте намір здійснювати контроль за процедурою виборів у таких й таких дільницях.

    Безумовно, багато залежить від особистих контактів керівництва Громади з представниками посольства і в першу голову з Послом (якщо такий є), Генеральним Консулом України.

    Практика співпраці українських громад з українськими посольствами є. Прецеденти участі представників громади у виборчих комісіях були, як і контроль з боку діаспорян за ходом виборів.
    Повторюю, багато залежить від контактів громади з посольськими.


    Проте, треба тверезо оцінювати відсутність можливості суттєвого впливу на результати виборів українців, що перебувають за кордоном. Адже нелегали не голосуватимуть там, а саме вони становлять левову частку закордонних українців.
    Число легально проживаючих за кордоном українців коливається між 5 - 7 млн. 13 -15 млн. нелегалів - сировина для фальсифікації виборів.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2004.01.27 | Pavlo Z.

      Потрібен тиск і на опозицію, яка не розуміє важливості проблеми

      місяць тому на це питання голова однієї з партій членів Блоку ВЮНА (який, до речі, профі у закордонних справах) відповів крізь зуби "Це далеко не найголовніша проблема у майбутніх виборах" (тобто - "нас це не хвилює").
      Господи, за що???....:(((((
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2004.01.27 | Гайди До Байди

        Re: Якось пригадуєте мені чоловіка,

        котрий собі щоночі в ліжці плескає по задніх щоках та наступного дня при праці твердить, що він зустрівся з Оксаною Білозор.


        Неминучо, смертельний засуд душманові Кучмі і його кучмистам
        Unvermeidlich, die Todestrafe fuer den Unterdruecker Leonid Kutschma und seinen Кutschmisten
        Unavoidably, the death penalty for the oppressor Leonid Kuchma and its Kuchmists
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2004.01.27 | Pavlo Z.

          Re: Якось пригадуєте мені чоловіка,

          Це Ваші проблеми:) У Вас багата фантазія!...
          P.S. До речі, уявіть собі - яке нахабство з мого боку!! - і з Оксаною знайомий:) Щоправда з іншою - не Білозор, а Білозір... Шануймося?:)
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2004.01.27 | Михайло Свистович

            Re: Підтверджую.

            Pavlo Z. пише:
            > Це Ваші проблеми:) У Вас багата фантазія!...
            > P.S. До речі, уявіть собі - яке нахабство з мого боку!! - і з Оксаною знайомий:) Щоправда з іншою - не Білозор, а Білозір...

            І дуже добре знайомий. І зустрічається з нею час від часу, і по "щоках" себе не плескає.
    • 2004.01.27 | amsterdammer

      Re: Питання до юристів-спеціалістів по виборах

      Людмила Коваль пише:
      > Безумовно, багато залежить від особистих контактів керівництва Громади з представниками посольства і в першу голову з Послом (якщо такий є), Генеральним Консулом України.
      >
      > Проте, треба тверезо оцінювати відсутність можливості суттєвого впливу на результати виборів українців, що перебувають за кордоном. Адже нелегали не голосуватимуть там, а саме вони становлять левову частку закордонних українців.

      ++++++++++++

      шановна Людмило,

      чому все залежить від особистих звязків? Хіба посол може відмовити громадянинові України у його конституційному праві проголосувати??

      Інформація про те, що нелегали не мають права голосувати - не відповідає дійсності. На чому вона базується??

      Мене цікавить наступне питання: якщо посольству України наприклад в Римі буде представлено список із 10 тисяч українців, що хочуть взяти участь у виборах Президента України в Римі, чи не буде цього достатньо для прийняття нашим МЗСом рішення про встановлення додаткових дільниць у м. Рим Римської області?

      Дякую за відповідь.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2004.01.27 | Людмила Коваль

        Re: Питання до юристів-спеціалістів по виборах

        amsterdammer пише:
        >
        > шановна Людмило,
        >
        > чому все залежить від особистих звязків? Хіба посол може відмовити громадянинові України у його конституційному праві проголосувати??
        >

        Безумовно НІ, шановний amsterdammer. Ні Посол, ні будь яка інша посадова особа не може НЕ МОЖЕ відмовити громадянину України у його конституційному праві проголосувати.
        У моєму постингу йшла мова не про право зарудіжних українців голосувати, а про їх можливості приймати участь у роботі виборчої комісії і можливості бути спостерігачами. Саме про це запитував пан Сергій. А це є різні речі. :-)

        > Інформація про те, що нелегали не мають права голосувати - не відповідає дійсності. На чому вона базується??
        >
        Мушу Вас розчарувати. Нелегали такой НЕ МОЖУТЬ голосувати за кордоном.
        Списки виборців складаються посольськими співробітниками і до списків заносяться тільки ті громадяни України, які перебувають на обліку у посольстві, консульстві. Нелегали - люди, що незаконно перебувають на тереторії іншої країни. Вони не мають візи, яка дозволяє їх перебування і роботу там. Ці люди не стоять на обліку у посольствах, консульствах, а отже не включаються у списки виборців. Як громадяни України ці виборці є мертвими душами. Вони рахуються у списках в Україні по місцю проживання, але не голосують в Україні, бо перебувають в Італії (скажімо). В Італії вони не голосують по вище викладеним причинам. І таких, як я писала раніше, 13-15 млн. Здебільшого це мешканці Західної України.

        > Мене цікавить наступне питання: якщо посольству України наприклад в Римі буде представлено список із 10 тисяч українців, що хочуть взяти участь у виборах Президента України в Римі, чи не буде цього достатньо для прийняття нашим МЗСом рішення про встановлення додаткових дільниць у м. Рим Римської області?
        >

        Ні. Як вже писала вище, списки виборців складає Посольство, а не хтось інший. У список не будуть включені особи, які не стоять на обліку. До списків можуть бути включені особи, які опинилися під час виборів на території країни Х (відрядження, туристична поїздка, запрошення...), але вони мають представити талон про відкріплення з української дільниці.

        Додаткові дільниці цілком можуть бути відкриті, але за обставин описаних мною у відповіді пану Сергію. А саме, коли члени української Громади завчасно звернуться до Посольства з обгрунтуванням потреби у відкритті додаткової дільниці і пропозиціями про власну допомогу у організації її роботи.

        Як Ви знаєте, кількість робітників в посольських і консульських установах є невеликою ( від 3 до 20 чоловік ) і своїми силами вони часто не можуть, фізично не можуть організувати таку кількість виборчих дільниць, яка б забезпечила комфортні умови голосування для закордонних українців.
        На період виборів МЗС не практикує додаткових відряджень своїх співробітників для надання допомоги у їх проведенні.

        Сподівають, що хоч якось прояснила для Вас питання.


        > Дякую за відповідь.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2004.01.28 | amsterdammer

          Re: Питання до юристів-спеціалістів по виборах

          nepravda.

          Proholosuvaty za kordonom mozhe KOZHEN, khto maje DIJSNYJ Ukrajinskyj pasport. Nezalezhno je tam viza, nema, je vidkripnyj talon chy ne je.

          Posolstvo Ukrajiny - tse shmatochok Ukrajiny v inshij derzhavi i jak vy zi mnoju pohodylysia, hromadianynovi Ukrajiny ne mozhe buty vidmovleno v joho pravi vziaty uchast u vyborakh. ja sam (i moji druzi) holosuvaly na vyborakh u riznykh derzhavakh.

          Jake dokumentalne pidtverdzhennia nemozhlyvosti holosuvaty za kordonom, ne perebuvajuchy na obliku v posolstvi?


          diakuju!
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2004.01.28 | Людмила Коваль

            Re: Питання до юристів-спеціалістів по виборах



            amsterdammer пише:
            > nepravda.
            >
            > Proholosuvaty za kordonom mozhe KOZHEN, khto maje DIJSNYJ Ukrajinskyj pasport. Nezalezhno je tam viza, nema, je vidkripnyj talon chy ne je.
            >

            Перевірила. Відкріплювальні талони відмінили на минулих виборах. У зв"язку з цим стало можливим голосування за ДОДАТКОВИМИ СПИСКАМИ, які потім перевіряються з метою встановити, чи не голосував хтось двічі.

            УСЕ РЕШТА Є ТАК, ЯК ОПИСУВАЛА ВИЩЕ.
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2004.01.28 | amsterdammer

              Re: Питання до юристів-спеціалістів по виборах


              > Перевірила. Відкріплювальні талони відмінили на минулих виборах. У зв"язку з цим стало можливим голосування за ДОДАТКОВИМИ СПИСКАМИ, які потім перевіряються з метою встановити, чи не голосував хтось двічі.
              >

              nu tak tse znachno zminiuje sytuatsiju. tobto jakshcho pryjty iz takymy spyskamy (10 000 vybortsiv, imena + nomery pasportiv) do nashoho posolstva za 3 misiatsi do vyboriv, vony budut zmusheni shchos robyty, khiba ne tak?
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2004.01.28 | Людмила Коваль

                Re: Питання до юристів-спеціалістів по виборах

                amsterdammer пише:
                > nu tak tse znachno zminiuje sytuatsiju. tobto jakshcho pryjty iz takymy spyskamy (10 000 vybortsiv, imena + nomery pasportiv) do nashoho posolstva za 3 misiatsi do vyboriv, vony budut zmusheni shchos robyty, khiba ne tak?

                Прецедентів не було. Але усе колись починалося. Колись не було інституту Почесних консулів. Не було виїздного обслуговування по місцю компактного проживання українців за кордоном. Тепер це є!
                Ви можете спробувати і маєте шанс створити прецедент.
                Грищенко не Зленко. Правда Гудима (якщо мова про Італію) не Грищенко.

                ДЕРЗАЙТЕ! Якщо Вам це вдасться - це буде маленька перемога громадянського суспільства і її можна буде спробувати закріпити законодавчо в Україні, скажімо у законі про закордонних українців, який досі валяється ветований Кучмою.
  • 2004.01.26 | Гайди До Байди

    Re: Можуть змінитися

    Бо їх складають законом до кожних виборів за Законодацією (Конституцією):
    (Комуністич хочуть заваджати поданню/схваленню відповідного закону, щоб показатися перед народом протиолігархічно. Проте це протизаконодаційно (протиконституційно), ну, як їх Ґарант)

    Стаття 103.
    ...
    Порядок проведення виборів Президента України встановлюється
    законом.
    ========================================

    http://www.cvk.ukrpack.net/

    Ціла стаття:

    Стаття 103. Президент України обирається громадянами України
    на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом
    таємного голосування строком на п'ять років.
    Президентом України може бути обраний громадянин України,
    який досяг тридцяти п'яти років, має право голосу, проживає в
    Україні протягом десяти останніх перед днем виборів років та
    володіє державною мовою.
    Одна й та сама особа не може бути Президентом України більше
    ніж два строки підряд.
    Президент України не може мати іншого представницького
    мандата, обіймати посаду в органах державної влади або в
    об'єднаннях громадян, а також займатися іншою оплачуваною або
    підприємницькою діяльністю чи входити до складу керівного органу
    або наглядової ради підприємства, що має на меті одержання
    прибутку.
    Чергові вибори Президента України проводяться в останню
    неділю жовтня п'ятого року повноважень Президента України. У разі
    дострокового припинення повноважень Президента України вибори
    Президента України проводяться в період дев'яноста днів з дня
    припинення повноважень.
    Порядок проведення виборів Президента України встановлюється
    законом.


    Неминучо, смертельний засуд душманові Кучмі і його кучмистам
    Unvermeidlich, die Todestrafe fuer den Unterdruecker Leonid Kutschma und seinen Кutschmisten
    Unavoidably, the death penalty for the oppressor Leonid Kuchma and its Kuchmists


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".