МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Наркотрафік в Україні

01/29/2004 | Спостерігач (К)
Наркотрафік.UA

Андрій ЛАВРИК

http://www.kontrakty.com.ua/show/ukr/rubrik_main/04200411.html

Річний обсяг вітчизняного ринку наркотиків може перевищувати 3 млрд грн. Днями міністр внутрішніх справ Микола Білоконь оголосив війну наркобаронам. Сталося це через тиждень після того, як СБУ на Київщині вилучила рекордну партію макової соломки — 1,7 т, вартість якої на чорному ринку становить близько 2 млн грн. У спецслужбі говорять: наркосировина, швидше за все, вирощена «промисловим» способом — на одному із сільгоспгосподарств. Водночас прості розрахунки доводять: вилучена партія ледь сягає добової «дози» наркоринку.


Днями міністр внутрішніх справ Микола Білоконь оголосив війну наркобаронам. Сталося це через тиждень після того, як СБУ на Київщині вилучила рекордну партію макової соломки — 1,7 т, вартість якої на чорному ринку становить близько 2 млн грн. У спецслужбі говорять: наркосировина, швидше за все, вирощена «промисловим» способом — на одному із сільгоспгосподарств. Водночас прості розрахунки доводять: вилучена партія ледь сягає добової «дози» наркоринку.

Розбіжність цифр

На відміну від країн Заходу в Україні не існує офіційної статистики, що ілюструвала б реальні обсяги і структуру наркоринку. А офіційні статистичні дані щодо кількості наркозалежних викликають сумніви навіть у тих, хто їх готує. Зокрема, нещодавно міністр внутрішніх справ Микола Білоконь заявив, що не вірить міліцейській статистиці, яка декларує «лише» 120 тис. наркозалежних українців. Зауважмо: саме відносно точні відомості про кількість споживачів наркотиків можуть пролити світло на обсяг «ринку смерті». Адже попит породжує пропозицію.

Сумнівність даних МВС пояснюються, по-перше, тим, що не всі споживачі наркотиків потрапляють до рук правоохоронців і відповідно до статистики. По-друге, керівництво МВС визнало, що його підлеглі часто приховують злочини, щоб не псувати статистику.

Міністерством охорони здоров’я станом на 2003 рік зареєстровано близько 84 тис. наркозалежних. Однак до цієї статистики потрапили тільки ті наркомани, що добровільно чи примусово лікуються від супутніх психічних розладів. Натомість у МОЗ «Контрактам» порадили звернути увагу на те, що близько 80% ВІЛ-інфікованих — ін’єкційні наркомани. На думку експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), в Україні понад 400 тис. носіїв ВІЛ/СНІД. Відповідно понад 300 тис. так званих системних наркоманів. Громадські організації називають песимістичніші цифри. Зокрема, на думку голови всеукраїнської молодіжної громадської організації «Молодь проти злочинності й наркоманії» Вадима Точеного, в Україні близько 1 млн наркоманів. Утім, достовірність цих даних наразі не доведено.

Кон’юнктура

Найпривабливішим і найбільшим у наркобізнесі є сегмент ін’єкційних наркотиків. По-перше, рентабельність у цьому секторі, за оцінками західних експертів, коливається від 500 до 1000%. По-друге, попит постійно збільшується. Незважаючи на високу смертність серед ін’єкційних наркоманів, через низку соціальних чинників «клієнтура» наркоторгівців, за даними МОЗ, щороку збільшується на 10-20% (тільки 2003 року офіційно було зареєстровано понад 10 тис. наркоманів-«новобранців»). Натомість від наркозалежності виліковується лише незначний відсоток хворих. А як відомо, наркоман постійно потребує чергової дози. Тож (хоч як цинічно це звучало б) кон’юнктура наркобізнесу постійно «поліпшується».

Експерти припускають, що майже 100% ринку ін’єкційних наркотиків, займає ацетильований опій (сленгом наркоманів — «ширка» або «ханка»). Його популярність пояснюється невисокою ціною — від 15 грн за дозу (1 мл). Правоохоронці вказують, що для виробництва ацетильованого опію придатні всі сорти опіумного маку (меншою мірою — олійного), який вирощують в Україні. Речовини для хімічного оброблення (оцет і ацетон) є у вільному продажу. Крім того, ацетильований опій простий у приготуванні (вистачить казанка і багаття). Натомість аналогічні за якістю й ціною синтетичні наркотики, наприклад «вінт» (первітин), для синтезу потребують спеціального обладнання і певної кваліфікації.

Прості підрахунки

Як зазначено вище, точних даних про обсяги бізнесу на ін’єкційних наркотиках на сьогодні немає. Однак, оперуючи доступними цифрами, можна зробити приблизні підрахунки. Якщо взяти за найвірогіднішу «оптимістичну» цифру — 100 тис. ін’єкційних наркоманів (середня між даними МОЗ і МВС), помножити її на два (у середньому, за словами наркологів, наркоману потрібно дві дози на добу) і на 15 грн (стільки, за даними правоохоронців, коштує «в опті» 1 мл «ханки» або сировини, потрібної для її виготовлення), то отримаємо приблизний добовий обсяг продажу ацетильованого опію — 3 млн грн. Таким чином, за рік в Україні споживається опію майже на 1,1 млрд грн. Якщо ж оперувати даними ВООЗ (понад 300 тис. ін’єкційних наркоманів), отримаємо цифру в 3,3 млрд грн. Для порівняння: прибуток НАК «Нафтогаз України» 2002 року становив 1,244 млрд, тобто сумарний прибуток «наркобаронів» може більше ніж удвічі перевищувати прибуток найуспішнішої української компанії.

За таких обсягів споживання ацетильованого опію наркоділкам потрібно щороку засівати від 2 до 10 тис. га маку, щоб зібрати 1-3,5 тис. т сировини (залежно від фактичного попиту, урожайності й концентрації в рослинах наркоречовин). Малоймовірно, що таку кількість сировини можна виростити підпільно на приватних ділянках (зважаючи на загальні обсяги виявленої на кордоні Держмитслужбою наркосировини, її імпорт в Україну незначний). Тож є підстави припускати, що мак для наркобізнесу вирощують на «промисловій» основі — із залученням кваліфікованих кадрів, використанням міндобрив і сільгосптехніки.

Легальні плантації

7 січня у Василькові (Київська обл.) працівники СБУ виявили майже 1,7 т подрібненої макової соломки. Це найбільша партія наркосировини, вилучена в Україні за останні 10 років. За словами начальника відділу СБУ з боротьби з міжнародним наркобізнесом Андрія Кожемякіна, її вартість за цінами «чорного ринку» — близько 2 млн грн. Заступник начальника УСБУ в Київській області Михайло Глуговський, що безпосередньо керував «васильківською операцією», констатував: вилучена партія соломки є «високоякісною наркосировиною з великим вмістом морфіну». Проте найсенсаційнішим у заявах керівників спецслужби було інше: вилучений мак вирощено й зібрано на одному з легальних сільгосппідприємств.

За даними МВС, на сьогодні тільки в Київській області харчовий (олійний) мак з дозволу правоохоронних органів і Мінагрополітики для потреб кондитерської промисловості вирощує 13 господарств площею в 2 тис. га. За даними ж асоціації «Укрмак» від 2002 року, на кулінарному маці заробляють близько 60 вітчизняних господарств. Бізнес на олійному маці суворо контролюється органами влади. До того ж спеціально культивований «кулінарний» мак містить мінімальну кількість морфіну. Втім, на думку експертів, шляхом рекультивації за кілька років «кулінарну» культуру (до речі, придатну для виготовлення малоконцентрованого опію) можна перетворити на високоякісну опійну.

Крім того, відомі випадки, коли насіння опійного маку сільгосппідприємства сіяли... помилково. Так, наприклад, 2002 року на Дніпропетровщині працівники СБУ виявили на полях однієї з агрофірм понад 47 га посівів опіумного маку. Наркосировину було знищено, слідство дійшло висновку, що насіння опіумного маку потрапило на фірму випадково замість олійного.

Проте випадок у Василькові свідчить: подеколи опіумним маком поля засівають цілком свідомо. Враховуючи попит на наркоринку, таких полів має бути дуже багато. До речі, згідно з наведеними вище цифрами, васильківська партія макової соломки ледь покриває добову потребу «ринку смерті» в ін’єкційних наркотиках.

Наркоскандали переходять у політичну площину

Суто кримінальний скандал з наркотиками у Василькові швидко перейшов у політичну площину. 15 січня народний депутат Євген Жовтяк звинуватив у причетності до васильківського «наркоскладу» відому родину політиків і бізнесменів. Посилаючись на власні джерела, парламентарій стверджує, що вилучену на Київщині наркосировину вирощували на полях агропідприємства, що входить до бізнес-групи, яка належить тій родині. Проте депутат не надав громадськості якихось документальних підтверджень своїй заяві. Водночас його заяву поки що переконливо не спростовано.

Зауважмо, що це вже третє за рік звинувачення у причетності до наркобізнесу відомих політиків і державних посадовців. Крім того, здебільшого, вони лунають з опозиційного політичного табору. Деякі політологи переконані, що з наближенням президентських виборів подібні заяви почастішають.

Ще влітку минулого року Юлія Тимошенко звинуватила у причетності до наркобізнесу тодішнього генпрокурора Святослава Піскуна. За словами опозиціонерки, двох колишніх підлеглих Піскуна з податкової міліції (свого часу Піскун обіймав посаду начальника слідчого управління ДПА) було затримано СБУ в лабораторії з виробництва «китайського білка» (синтетичний аналог героїну). Тимошенко стверджувала, що екс-генпрокурор з особистої зацікавленості посприяв звільненню наркоділків з-під арешту. У відповідь на заяви депутата СБУ відповіло лаконічно: мовляв, інформацією про причетність ГПУ до наркобізнесу не володіє.

У вересні в Запорізькій області спецпідрозділ СБУ затримав чотирьох наркокур’єрів, що перевозили 10 кг екстракту опію і 11 кг макової соломки. Двоє із затриманих виявилися оперуповноваженими відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків (ВБНОН) УМВС Запорізької області. Невдовзі представники Соцпартії звинуватили начальника УМВС Полтавської області Сергія Петренка (який тільки-но перевівся з такої самої посади в Запоріжжі) у причетності до наркобізнесу підлеглих. Петренко ці звинувачення відкинув.

Український транзит

На думку західних експертів у галузі боротьби з наркотиками, Україна посідає не останнє місце в транзиті важких наркотиків з Південно-Західної Азії (переважно з Афганістану) до Західної Європи. За підрахунками аналітиків таких відомих організацій, як Європейський центр моніторингу наркоманії (European Monitoring Center for Drugs and Drug Addiction) та Національний інститут права США (National Institute of Justice), через Україну до Старого Світу транспортується від 8,9 до 20 т героїну за рік.

Також, як вважають на Заході, до Європи через Україну транспортуються наркотики латиноамериканського походження. Європейські аналітики називають три основні причини інтеграції нашої країни в міжнародний наркобізнес: недостатня боротьба з організованою злочинністю, корупція, прозорість кордонів.

Висновки західних аналітиків підтверджують випадки вилучення великих партій наркотиків на вітчизняних кордонах. Так, 2002 року в Одеському морторгпорту на борту судна, що прибуло з Азії, українські спецслужби знайшли 200 кг героїну загальною вартістю $20 млн. Роком раніше, восени 2001 року, в Іллічівському порту було вилучено понад 2 т колумбійської маріхуани. Обсяги наркотиків, що пройшли через територію України непоміченими правоохоронцями, можна лише припускати.

Запитання без відповіді

Говорити про небажання правоохоронних органів по-справжньому боротися з наркобізнесом було б помилково. 9 січня лави борців з наркомафією поповнило нове управління боротьби з наркобізнесом, створене на базі кримінальної контррозвідки СБУ. Як зазначалося вище, керівник МВС Микола Білоконь публічно визнав існування в Україні «наркобаронів» і пообіцяв їм «скрутні часи». Крім того, як повідомили «Контрактам» в апараті МВС, нещодавно в міліції створено новий підрозділ, що спеціалізується на боротьбі із синтетичними наркотиками.

Однак, зважаючи на ймовірні обсяги виробництва наркотиків в Україні і колосальні зиски від їхнього продажу, постає запитання: чи можуть поля опіумного маку досить великих площ квітнути ніким не поміченими? У деяких країнах-експортерах опіуму «непомітність» пояснюється розташуванням макових плантацій у важкодоступних місцевостях (наприклад, гірські райони Пакистану та Ірану) або відсутністю реальної влади (Афганістан). Проте в Україні жодного з цих чинників немає.


--------------------------------------------------------------------------


Порівняння локальних наркоринків

Світ* США* Росія* Україна**
Обсяг продажу $400 млрд $50 млрд $5 млрд $0,21-0,62 млрд
Частка у світовому продажу 100% 12,5% 1,25% 0,052-0,15%
Кількість споживачів 195 млн 15 млн 3,5 млн 0,1-0,3 млн

* з урахуванням усіх видів наркотиків

** з урахуванням тільки ін’єкційних наркотиків

За інформацією з відкритих джерел


--------------------------------------------------------------------------

Довідка
2003 року працівниками МВС України ліквідовано близько 4 тис. груп наркоділків, 2,5 тис. наркопритонів і 224 підпільні нарколабораторії. З незаконного обігу вилучено 22 т наркотичних речовин: 16,2 т макової соломки, 110 кг екстракту опію, майже 6 т марихуани, 3,5 кг героїну, 77 г кокаїну, 3,5 кг амфетамінів.


Коментар "М.-І.":
В райцентрах на Полтавщині ширку варять БАБУСІ і продають її за 4 гривні за куб у віконечко, прорізане в тильному вікні сіней. Крадеш у сусідів алюмінієвий тазік, виливаєш звідти свинячий корм, гнеш посуду обухом сокири на металолом, потім відносиш на пункт прийому металу, контрольований місцевою владою (скажімо, керівником РДА) або місцевими олігархами (скажімо, якимсь більшовицьким нардепом), отримуєш свої 9 гривень. Даєш у віконечко баян і 8 гривень, отримуєш баян з двома кубами ширки, вона ж "чорна", вона ж "ханка". Адреса хати відома всьому селу, в тому числі й міліції, але що міліція може зробити, якщо сама й тримає цих варщиків і продавців (або прикриває цей місцевий олігархічний бізнес).

Те саме в Києві, де продають конфіскат прямо в РВВС і де патруль, конфіскувавши чек гєрича, ширяється одразу ж у "бобіку", те саме в Одесі, де адреси наркобаронів з "Палермо" відомі в регіоні як адреси уважаємих людей. Це є по всій Україні. Транзит наркоти - це ВЛАДНИЙ бізнес. Причому бізнес СТАБІЛЬНИЙ, бо, як кажуть наркологи, МАК УМІЄ ЧЕКАТИ.

Навіщо нам така влада? Навіщо нам ТАКА стабільність?


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".