МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Експерт “Одеса-Броди” дав низьку оцінку “Укртранснафті”

02/02/2004 | Спостерігач
Експерт “Одеса-Броди” дав низьку оцінку “Укртранснафті”

Американська компанія “Енерджі Солюшнз” (Energy Solutions) 30 січня завершила роботу над розробленням техніко-економічного обґрунтування роботи нафтопроводу “Одеса-Броди” та офіційно здала звіт за результатами дослідження. При цьому директор представництва “Енерджі Солюшнз” Дейвід Сірс висловив занепокоєння та незгоду із розповсюдженою у ЗМІ заявою прес-служби ВАТ “Укртранснафта”, в якій стверджується, що начебто Міністерство палива та енергетики чинило тиск на виконавців експертизи, в результаті чого висновки проведеного ТЕО виявилися некоректними.

Як повідомляє сайт Мінпаливенерго, згідно з протоколом, голова Міжвідомчої робочої групи з цього питання - міністр палива та енергетики України Сергій Єрмілов підписав акт прийому-передачі остаточного звіту. Під час завершальної зустрічі, подякувавши українській стороні за співпрацю, Дейвід Сірс зокрема зазначив: “Ми із задоволенням співпрацювали з представниками Мінпаливенерго, які сприяли просуванню нашої роботи ефективним та незалежним чином. Робота над проектом такого високого рівня була для нас дуже почесною”.

За словами керівника “Енерджі Солюшнз”, персонал компанії сподівається, що зусилля, які вони доклали до виконання дослідження, допоможуть Україні у найскорішій реалізації проекту використання нафтопроводу “Одеса-Броди”.

Кожен із запропонованих у ТЕО варіантів має власні особливості. Разом з тим, зазначив Дейвід Сірс, по завершенню дослідження менеджери “Енерджі Солюшнз” рекомендують спрямувати зусилля для реалізації найбільш ефективного та вигідного з економічного погляду варіанту використання нафтопроводу.

Як повідомлялося, у жовтні 2003 року компанія “Енерджі Солюшнз” виборола право на проведення техніко-економічного обгрунтування використання нафтопроводу «Одеса-Броди».

ForUm


--------------------------------------------------------------------------------




17:46 Євген Жовтяк, народний депутат, фракція “Наша Україна”:

–Суть питання у тому, чи будуть українські інтереси відстоюватися, при вирішенні питання напрямку цього нафтопроводу, чи будуть відстоюватися інтереси сусідньої держави. Фактично повне врахування українських інтересів означало би сьогодні повне заповнення в прямому напрямку нафтопроводу “Одеса – Броди” з певним скороченням транспортування російської нафти із Бродів на захід, а Росії у якості компенсування Україна може запропонувати транспортування російської нафти придніпровським нафтопроводом до Одеси, з тим щоб потім танкерами можна було транспортувати надалі, оце є український інтерес.

Але Росія мало того що не хоче скористатися запропонованою доброю волею України скористатися Придніпровським нафтопроводом, вона хоче всупереч українському інтересу використовувати український нафтопровід для прямої прокачки своєї нафти. І російські агенти в уряді намагаються проштовхнути саме реверсне використання. Росія завжди свої інтереси відстоює всіма доступними їй засобами. У тому, що вони йдуть на пряму фальсифікацію, на підкуп чиновників, на тиск на консалтингову компанію немає нічого дивного.


--------------------------------------------------------------------------------

17:47 Олексій Бакун, Міжнародний центр перспективних досліджень, координатор енергетичних проектів:

–Сумніву немає, що тиск буде, що зараз розпочнеться сама цікава фаза визначення трубопровідної транспортної стратегії України. Про це свідчать такі речі, як витік інформації ще до часткового рішення, що була оприлюднена ТНК –ВР. Тобто кожна сторона намагається використати максимально повно інформаційний ресурс, щоб отримати прихильників своєї сторони і зробити це більш-менш публічно.

Думка центру є незмінною: постійне, довготермінове використання в прямому напрямку, тобто використання каспійської нафти у напрямку Брод є потенційно оптимальним. Але не використовувати існуючі можливості, і зроблені інвестиції, теж було б нерозумно. “Енерджі Солюшнз” у своєму звіті якраз і фокусує увагу на методах вирішення ризиків, якщо буде прийнято рішення реверсного використання, на тому, щоб мінімізувати можливі втрати від нереалізації прямого варіанту.


--------------------------------------------------------------------------------

17:52 Олена Вітер, Школа політичної аналітики:

–Спостерігаючи за війною навколо нафтопроводу, можна було помітити, що кожна зі сторін – російська і європейська – вели її різними методами. Європейці постійно використовували офіційні звернення, листи, підписували море документів. Росіяни намагались проштовхнути рішення про реверс через домовленості і вплив на інформаційний простір.

Дуже ймовірно, що така ж розкладка збережеться навіть після прийняття урядом офіційного рішення. Якщо буде рішення Кабміну про пряме використання, у чому аналітиків і журналістів повинні переконати візити Клюєва до Азербайджану чи США, то вплив російських інтересів існуватиме надалі. Буде намагання мінімізувати роль нафтопроводу для Європи усіма можливими шляхами. “Одеса-Броди” – надто небезпечний проект для ТНК як компанії (вона забезпечує нафтою Центральну і Східну Європу – територію, на яку розрахований і “Одеса-Броди”) і для Росії (послаблюється роль Росії як в Чорноморському регіоні, так і в східноєвропейському).

Якщо буде прийнято рішення про реверс, очевидно корені треба буде шукати в політичній сфері. Тоді це означатиме, що “Одеса-Броди” став картою в переговорах між російською та українською стороною. Однак ця ситуація серйозно відкине від України не лише Європу, але і США, Туреччину, Польщу. Надто емоційними і настійливими були їх заяви останнім часом. Навряд чи це потрібно сьогодні Кучмі, зважаючи на його нинішню міжнародну ізоляцію.


--------------------------------------------------------------------------------




17:53 Володимир Малинкович, політолог:

–Питання про напрямок руху нафти по цьому коридору, туди або сюди, – це питання технічного обгрунтування. Я переконаний, що цей нафтопровід повинен працювати в інтересах України, ми повинні заробляти гроші, для цього він створюється. Якщо виправдано заробити гроші зараз і це не перешкодить нам заробити їх в майбутньому, відправляючи нафту в Європу, то добре. Але в тому-то й справа, що є проблеми технічні, і є ряд фахівців, які стверджують, що якщо ми зараз будемо гнати в реверсному напрямку нафту, то, по-перше, ми втратимо можливість потім мати партнерів в Європі і, по-друге, сам поворот потім, зміна напрямку – досить дорога, довготривала операція, яка утруднить, знов-таки, отримання різного роду замовлень з Європи.

Тут не треба ніякої політики, треба діяти виключно в інтересах України, а в якому напрямку зараз інтерес України, знають фахівці, важливо тільки одне – щоб позиція фахівців була чесною.


--------------------------------------------------------------------------------




11:09 Юрій Павленко, народний депутат, фракція “наша Україна”:

– Очевидно що війна за трубу “Одеса-Броди” буде ще накалятися. Для російської сторони яка зацікавлена знищити “Одеса-Броди”, запустивши його у зворотному напрямку, існування такої труби, і робота такої труби – це фактично втрата контролю над енергоринком України, та втрата частини національного бюджету, тому що з’явиться альтернативне джерело поставки нафти до Європи.

Якщо “Енерджі Солюшнз” говорить що на неї не чинився тиск, то очевидно так і було, а інша сторона, яку не задовольняє рішення, тобто ТНК-ВР теж хоче виглядати красиво при поганій грі.

Я думаю що це не остання технологія, запущена ТНК проти України, стосовно реверсного використання. Думаю, вони знайдуть ще якісь зацепки, якісь процедурні, нормативні речі, які будуть максимально використовувати, щоби Україна не прийняла остаточне рішення щодо неможливості реверсного використання “Одеса-Броди”.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".