МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Українська статистика обслуговує інтереси влади (УНІАН)

02/15/2004 | Таваріщ Маузєр
Українська статистика обслуговує інтереси влади, заявляє американський економіст
УНІАН [10.02.2004 11:14]
http://www.unian.net/ukr/news/news-51554.html

Проблема української економіки полягає в тому, що достовірної інформації про її стан не існує, "українська статистика обслуговує інтереси влади, вона продажна і аморальна", заявив в інтерв'ю газеті "Деловая неделя" американський економіст Володимир КВІНТ.

На думку В.КВІНТА, українська методика розрахунку економічної інформації "викликає багато питань і негативне до неї ставлення". Зокрема, експерт назвав "смішними" офіційні 3-4% показників рівня безробіття в Україні, тоді як, приміром, у країнах, які вступають у Європейське співтовариство, безробіття в середньому складає 15%. "Чи реальна ця цифра за умови, що в цілковитій бідності проживають, навіть за даними української статистики, 35% населення?", - за питує економіст. Як стверджує В.КВІНТ, він спробував зібрати ту інформацію, яку зміг зібрати, і у результаті, за його оцінкою, "реальне безробіття в Україні складає 28%, а число людей, чиї доходи на 30% нижчі прожиткового мінімуму, перевищує 50-55%".

В економічних індикаторах, якими оперують українські економісти і статистики, "немає ніякого зв'язку – одні стрибки", заявляє В.КВІНТ. Ілюструючи цю думку, він порушує питання: "Як можна реально оцінювати весь національний доход, якщо навіть неможливо оцінити внесок у нього народного споживання?". "Зазвичай, - нагадує він, - відсоток народного споживання в національному доході складає від 40% до 70%. В Україні ці показники стрибають з року в рік з різницею в 20%". "Це говорить не про те, що національне споживання змінювалося з кожним роком так вагомо – такого просто бути не може. Це свідчить про відсутність єдиних статистичних методологій", - робить висновок економіст.

"У середовищі міжнародних експертів ваша статистика викликає сміх", - заявив В.КВІНТ, додавши, що українські статистичні дані "у принципі відповідають статданим диктаторського режиму".

Відповідаючи на запитання, наскільки відповідає дійсності майже 9-процентне зростання ВВП за 2003 рік, озвучений першим віце-прем'єр-міністром України Миколою АЗАРОВИМ, В.КВІНТ заявив: "Так, справді, у 2003 році зростання ВВП було, але не більше 4%", при цьому таке, за його словами, "достатньо високе" зростання ВВП пояснюється тим, що база була дуже низькою – "зростання від "0" завжди вражає". У той же час, зазначив він, показники доходів на душу населення, а також обсягу залучених іноземних інвестицій не зростають. Так, констатує експерт, в Україні на людину припадає 17 доларів залучених інвестицій, хоча у світовій практиці якщо накопичені іноземні інвестиції в країні не досягають у сумі 1 тис. доларів на людину, вони практично не є чинником економічного розвитку, - говорить В.КВІНТ. На його думку, саме низька інвестиційна активність західних країн в Україні і свідчить про те, наскільки невисоко довіра в цих країнах до української статистики.

"Якщо ваша статистика надає помилкові цифри, то єдине, що ми можемо зробити, не здійснюючи реального збору інформації, - це використовувати відомі методологічні способи аналізу і зробити висновок, наскільки коректну інформацію нам надають. І з урахуванням вже скоректованих даних, приміром, приватні фонди оцінюють інвестиційну привабливість вашої країни. Але, як я вже казав, оцінки ці дуже невисокі, що й характеризує якість ваших статистичних даних", - заявив експерт.

Довідка УНІАН. В.КВІНТ – доктор економічних наук, фахівець у галузі бізнес-стратегії, професор Фордхемського університету в Нью-Йорку, член Бреттон-Вудського комітету, що здійснює моніторинг Світового банку і МВФ.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".