МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Свобода слова у системі національної безпеки

03/03/2004 | Стельменчук Тетяна
АСОЦІАЦІЯ ЗАХИСТУ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ “УКРАЇНСЬКИЙ СВІТАНОК” ІНІЦІЮЄ ПРОВЕДЕННЯ З'ЇЗДУ ВІТЧИЗНЯНИХ МАС-МЕДІА

Київ. 3 березня. УНІАН. Асоціація захисту української культури “Український світанок” ініціює скликання з'їзду україномовних мас-медіа для того, щоб акцентувати увагу влади та громадськості на проблемах видання газет, теле- та радіопродукту, книжок тощо українською мовою. Про це йшлося сьогодні на прес-конференції в УНІАН. Як зазначив шеф-редактор літературно-мистецького часопису “Молода Україна” Олесь ДОНІЙ, асоціація має намір провести з'їзд спочатку принаймні для зацікавлених київських структур, а далі виходити на всеукраїнський рівень. Він наголосив, що в нинішніх умовах українська культура в разі, якщо вона не буде “агресивно” заявляти про себе, залишиться “мертвою”. О.ДОНІЙ наголосив, що при наявності законодавства, яке дозволяє українській частині населення нашої держави репрезентувати свої інтереси в різних галузях, зокрема, у ЗМІ та книговиданні, щоденно спостерігається відсутність інтересу та підтримки цього з боку влади. Він, зокрема, нагадав, що ст. 8 та 9 закону про телебачення та радіомовлення України передбачають, що 50% трансльованого на території України теле- та радіопродукту мають виготовлятися також в Україні, а телерадіоорганізації повинні здійснювати мовлення державною мовою. Натомість, зазначив він, Національна рада з питань телебачення і радіомовлення порушує зазначені норми закону. На думку учасників прес-конференції, проблемою є також і позиція Верховної Ради України, переважна більшість складу якої є особами, які виховувалися на російськомовній культурі.
На прес-конференції, зокрема зазначалося, що Нацрада могла б заблокувати видачу ліцензій російськомовним ТРО, якби хоча б один з восьми її членів висловив таку позицію (нагадаємо, що четверо членів Нацради призначаються Президентом, а четверо делегуються парламентом – УНІАН). “Проблема в продажності конкретних структур – Національної ради і Верховної Ради”, - наголосив О.ДОНІЙ. Він також додав, що в даному випадку йдеться не лише про парламентську більшість, але про “загальну продажність нашої політичної еліти і телерадіоеліти”. На прес-конференції прозвучала думка про те, що або парламенту байдуже до інтересів громадян України, яких цікавить україномовний продукт, або депутатів просто купують. Віце-президент Асоціації українських письменників Тарас ФЕДЮК, виступаючи на прес-конференції висловив переконання, що ситуацію з виданням української книги повинні вирішувати серйозні дотації з боку держави. На його думку, україномовні ЗМІ та книжки, видані державною мовою, повинні мати “найбільш сприятливий режим підтримки з боку держави”, як це прийнято у світі і, навіть, практикувалося за часів СРСР. В свою чергу журналіст радіо “Свобода” Андрій ОХРІМОВИЧ наголосив, що найбільшу відповідальність за існуючу ситуацію на ринку україномовної продукції мають нести ті люди, “які звикли говорити про себе як про еліту нації” – зокрема, йдеться про письменників та журналістів. Він висловив думку, що на сьогодні 90% журналістів “забувають про своїх предків і служать чужому Богові – причому роблять це, значною мірою, свідомо”.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".