МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Президент знову ініціює легалізацію неоподаткованих доходів (/)

03/22/2004 | Franko
Президент знову ініціює легалізацію неоподаткованих доходів

“Привид” податкової амністії, який витає в українському законотворчому полі ще з 2000 року та є досить ефективним інструментом передвиборної кампанії кандидатів як у депутати, так і в президенти, отримав іще один шанс матеріалізуватися.

Амністувавши 48 осіб, засуджених до позбавлення волі й інших видів покарань, Леонід Кучма вирішив вдатися до амністії капіталів і вніс на розгляд парламенту проект закону про легалізацію неоподаткованого майна та коштів, набутих некримінальним шляхом, тим самим повернувшись до справи, яку ініціював іще 2000 року.

Хоча минулої п’ятниці секретаріат парламенту і зареєстрував нову версію законопроекту, проте не оприлюднив. Натомість суть новацій пояснив в інтерв’ю національному телебаченню заступник глави адміністрації президента Павло Гайдуцький. За його словами, якщо документ стане законом, усі охочі зможуть уже в нинішньому році задекларувати всі неоподатковані доходи й отримати державну гарантію від кримінального й адміністративного переслідування за несплату податків.

“Цей закон передбачає сплату державного мита за легалізацію “тіньових” доходів у розмірі 10% вартості задекларованого майна та коштів. Кожен, хто пройде процедуру легалізації, отримає спеціальне державне свідоцтво – це остання новація проекту. Свідоцтво буде підтвердженням легальності активів і надаватиме гарантію, що проти особи, яка легалізувала дохід, не порушать кримінальних справ за несплату податків, недекларування доходів та інші порушення податкового законодавства”, – заявив П. Гайдуцький.

За його словами, декларування коштів стане абсолютно добровільною справою, однак обов’язковою умовою легалізації буде переказ готівкових або розміщених за кордоном коштів на поточні або ж депозитні рахунки в українських банках (до речі, відкриття банківських рахунків за кордоном без дозволу НБУ громадянами України, які не мешкають за кордоном, уже є досить серйозним порушенням вітчизняного законодавства). Не легалізуватимуть активів фізичних осіб, проти яких порушено кримінальні справи, а також коштів, отриманих кримінальним шляхом, або ж якщо вони підпадають під дію Конвенції про боротьбу з відмиванням доходів 1990 року.

Павло Гайдуцький зауважив, що головною метою цього закону є “залучення величезних грошових коштів вітчизняного походження до української економіки і, відповідно, до бюджету”. За його версією, нині за кордоном перебуває вивезена з України виручка, сума якої становить майже 20 млрд. доларів США, а всередині держави поза банківською системою обертається близько 30 млрд. грн. Водночас експерти називають дещо скромніші цифри. У п’ятницю заступник директора департаменту податкової та митної політики Міністерства фінансів Юрій Карпов поінформував, що, за висновками фахівців Мінфіну, завдяки ухваленню закону про амністію некримінальних капіталів в Україну може повернутися лише 3-5 млрд. грн.

Як уже зазначали, ідею “податкової амністії” в Україні мусують віддавна, і першим про неї заговорив саме Леонід Кучма – 31 березня 2000 року підписав указ про легалізацію неоподаткованих доходів громадян. Цей документ визначав, що Україні потрібна разова легалізація доходів через подачу до податкової служби декларацій про доходи без вказування джерел їх походження, доручав урядові впродовж місяця підготувати та внести на позачерговий розгляд парламенту проект відповідного закону. Згідно з цим указом, уряд мусив передбачити спеціальний режим оподаткування задекларованих доходів і державні гарантії не лише на захист від кримінального переслідування, а й заборону конфіскації легалізованих доходів і вимагання будь-ким будь-якої інформації про джерела походження амністованих коштів.

Кабмін виконав президентське доручення і підготував такий законопроект. Відповідно до урядового документа, легалізацію доходів здійснюють упродовж одного року, а ставка податку на такі доходи дорівнює 10% від самостійно визначеної громадянином вартості майна або ж задекларованих грошей. Цікаво, що найбільше від “податкової амністії” можуть виграти місцеві бюджети – згідно з урядовим проектом, сплачений податок за легалізацію зараховуватимуть як звичайний податок із фізичних осіб, до того ж, без жодних пільг і неоподатковуваних мінімумів. Окрім того, законопроект вимагає відзвітувати перед податковим органом про переказ в Україну легалізованих банківських коштів, розміщених за кордоном.

Незважаючи на грізні укази та необхідність “амністії коштів” за умов “тінізації” української економіки, у Верховній Раді і третього, і четвертого скликання цей проект лише обговорювали, і то здебільшого в кулуарах. Щоправда, були й альтернативні варіанти. Так, у 2002 році своє бачення амністії “тіньових” коштів у вигляді відповідного законопроекту виклав народний депутат Леонід Черновецький. Цей проект, як і урядовий, передбачає річний період легалізації некримінальних капіталів, але додатково вводить заборону для правоохоронних і судових органів на проведення перевірок джерел походження легалізованих доходів. Він також не зайшов далі схвалення парламентського комітету й обговорення народними депутатами.

Зараз же цілком можливо, що Верховна Рада, врешті-решт, розгляне проект про “податкову амністію” як невідкладний – хоча б тому, що він уже не урядовий, а президентський. Та й вибори глави держави відбудуться незабаром...

Віктор Гальчинський
Львівська Газета

Відповіді

  • 2004.03.22 | Майдан

    Все таки Кучма розглядає можливість програшу

    Тому можливість "легалізувати" вкрадені грощі для нього і його оточення - річ зовсім не зайва.
    Треба цей закон підтримати - нехай вони хоч чим небудь корисним ( хоча й як завжди тільки для себе) займуться і менше пхатимуться у "реформи".


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".