МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Щоб зекономити час . Стаття Тараса Кузьо з УП

03/25/2004 | Тестер

Десять рис, які свідчать про Україну як неорадянську державу

Тарас Кузьо, для УП , 25.03.2004, 11:26


Доти, поки Україна не позбудеться неорадянської політичної культури і не замінить її західними цінностями, шанси потрапити до ЄС (чи навіть НАТО) є убогими. Як сказав під час дебатів стосовно України в Європарламенті Глін Форд, депутат британської Палати громад: "Істинне партнерство може розвиватися виключно на базі дотримання спільних цінностей – в особливості демократії, верховенства права та поваги до прав людини і громадянина.

Відносини між Росією і ЄС ускладнилися в останні місяці через більше усвідомлення в Брюсселі, що Росія не підтримує ті ж самі цінності, що ЄС. І це ясно було видно на грудневих і березневих виборах у Росії.

Що таке Україна. Як і в Росії, українські еліти продовжують триматися неорадянської політичної культури. Але, на відміну від Росії, українські еліти прагнуть до членства в ЄС!

Принаймні Росія більш чесна у розумінні, що її неорадянська політика відкидає будь-яку можливість інтеграції до ЄС. На противагу цьому, українські керівники продовжують дотримуватися риторики на євроатлантичну інтеграцію. Але це призводить лише до широко поширеної "втоми від України" на Заході.

Політичний спектр України тривалий час поділявся на три відмінні групи: крайні ліві, центристи та націонал-демократи.

Єдина впливова політична партія, яка не вписується у жодну з перелічених груп – це соціалісти (СПУ). Як колишнє націонал-комуністичне крило Комуністичної партії радянської доби, СПУ можна віднести до лівої національно-демократичної політичної сили. Очевидним підтвердженням цього є те, що в якості союзників СПУ обрала саме "Нашу Україну" та "Блок Юлії Тимошенко".

Усі три політичні сили мають стійку підтримку у західній та центральній Україні, з єдиним винятком для СПУ у Полтавській області.

Українську політичну культуру також легко можна поділити на три види. Вони охоплюють як радянську культуру Комуністичної партії України (КПУ), так і антикомуністичну політичну культуру націонал-демократів.

Ким, в такому разі, є центристи, які відокремились від КПУ у серпні 1991 і керують Україною дотепер? Вони – так само, як і центристи Росії або СНД – демонструють неорадянську політичну культуру.

Нещодавні події в Україні підтверджують тенденцію до консолідація української неорадянської політичної культури, що почала окреслюватись з часу переобрання Л. Кучми у 1999 році. Ознаки неорадянської культури в України чітко простежуються у десятьох напрямках.

По-перше, ставлення до державних інститутів та політичної влади. В Україні пропрезидентські центристи прагнуть утримувати монополізований контроль над усіма державними інституціями. І коли виникла загроза для цього контролю, так як це сталось після виборів 2002 року, вони негайно подбали про перехоплення контролю над владними позиціями у парламенті, уряді, Національному Банку та інших інституціях.

Коли під кінець ери Кучми виникла загроза втрати контролю, через парламент було квапливо протягнуто конституційні зміни. Мета – утримати владу, передавши її від президента, яким, як вони побоюються, стане після виборів Ющенко, до рук прем’єр-міністра та парламенту, яких вони контролюватимуть до виборів 2006 року.

Офіційна кампанія 2003 року на підтримку конституційної реформи означала повернення до методів доби Леоніда Брежнєва. Підприємства, освітні установи та урядові структури заганяли на зустрічі та примушували схвалити попередню підтримку "реформ". Потім це трактували як "доказ" громадської підтримки виконавчої влади.

По-друге, з-поміж трьох основних олігархічних партій влади, СДПУ(о) найбільше нагадує КПУ радянських часів. Голова СДПУ(о), Віктор Медведчук, є також головою президентської адміністрації. Президентська адміністрація (та de facto СДПУ(о) розташовані у тій самій будівлі, що й центральний комітет радянської КПУ. Це добре зрозуміли Соцінтерн, який не дозволив СДПУ(О) приєднатися до себе.

По-третє, ставлення до неурядових гравців. Робляться спроби кооптувати недержавні інституції у формі корпоративного співробітництва, що дозволяє центристам контролювати їх безпосередньо. Центристи не терплять незалежних гравців на вітчизняній арені оскільки це обмежує їхню діяльність та призводить до закликів громадської відповідальності.

Прірва, що відокремлює еліту та громадськість нагадує подібну ситуацію радянських часів. За дослідженнями 2003 року Центру Разумкова, 80% українців відчувають, що не мають впливу на центральні або місцеві органи влади. Український вчений стверджує, що ця ситуація нагадує "окупаційну армію", що абсолютно байдужа до населення і живиться з державних ресурсів та бюджету.

Як дедалі частіше зазначають західні дослідники, Україна нагадує "віртуальну країну", де декларації та риторика суперечать реальному стану речей. Цю думку підтвердила на парламентських виборах 2002 року й Інна Богословська, член пропрезидентської партії "Команда Озимого покоління", яка пішовши у відставку у січні зазначила:

"Влада є супервіртуалізованою. Вони створили власний віртуальний простір з власним розумінням того, що відбувається у суспільстві. Суспільство живе абсолютно ізольоване за іншими правилами" (газета "Дзеркало тижня", 24-30 січня).

По-четверте, як і у радянські часи опозицію атакують словами на кшталт "націоналісти" та "нацисти". Це особливо типово для ЗМІ, контрольованих СДПУ(о) та спрямованих переважно проти "нашистів" (обіграна назва блоку "Наша Україна"), що нагадує за звучанням "нацисти". Як і у радянські часи, "нашистам" таврують як скажених західноукраїнських націоналістів, що прагнуть спровокувати міжетнічний конфлікт.

По-п’яте, правові норм існують лише на папері. Україна має дуже демократичну Конституцію, чудове законодавство, діючий парламент та опозицію. Але це лише, як охрестили Україну та країни СНД західні вчені, "потьомкінська" або "виборна демократія", де переважає авторитаризм, якому час від часу кидають виклик вибори. Нормою стали подвійність та правовий нігілізм.

Законодавство за традицією ігнорують або ж нехтують. Як і у радянські часи, неформальні неписані інструкції ("телефонний закон") витіснили реальне законодавство. В цей час президентська адміністрація грає роль "хорошого стража порядку", підписуючи демократичні постанови, які потім благополучно підривають неформальні інструкції ("темники").

По-шосте, ще одну грань неорадянської культури відображає ставлення до ЗМІ. Центристи не допускають появи незалежних ЗМІ і борються з ними у формі витіснення, шалених залякувань та закриття.

Лише впродовж останніх місяців, після закриття ефіру радіо "Свобода", було закрито останні західні радіостанції в Україні. Спостерігається повернення радянського глушіння радіо, особливо програм за участю опозиційних до влади діячів.

"Темники", що видаються державним та контрольованим олігархами ЗМІ, призвели до поступового узгодження інформаційних потоків та блокування доступу для опозиції. Лише "П’ятий канал", контрольований "Нашою Україною", подає зважене висвітлення події, але і йому зараз загрожує закриття. Після закриття газети "Сільські вісті" у січні 2004 року, Україна має лише одну загальнодержавну україномовну щоденну газету ("Україна молода").

По-сьоме, як нещодавно засвідчив вигнанець чинного режиму Валерій Кравченко, Служба Безпеки повернулась до радянських методів боротьби з опозицією у стилі КДБ. У цьому їм допомагають пострадянські інституції, Податкова адміністрація та розсадник корупції – Міністерство внутрішніх справ.

Восьме, досі діють принципи радянської національної політики, коли російську мову все-ще сприймають як пріоритетну по відношенню до української а вся країна відзначає радянські свята. У 2003 році – 85-ий день народження Володимира Щербицького, лідера КПУ періоду 1971-1989 років, за час правління якого центристи побудували свої кар’єри. Нещодавно було відзначено річницю Переяславської Ради 1654 року, що започаткувала союз України та Росії. Цей союз був центральним для радянської національної політики як символ нероздільності України та Росії.

Дев’яте, антиамериканізм відіграє центральну роль в риториці української еліти та політиці з часів початку Кучмагейту у 2000 році. Нещодавні приклади такого стану справ – ворожість щодо радіо "Свобода", розповсюджуваний серед народу стереотип США як закулісного організатора демократичних революцій у Сербії та Грузії, вимоги відстежити джерела фінансування неурядових організацій. Опозиційні сили, зокрема блок "Наша Україна", звинувачують у отриманні вказівок з-за кордону.

Зрештою десяте, часто повторювана теза про інтеграцію України до Євроатлантичних структур, що на практиці не відповідає внутрішній політиці, нагадує популярний за часів брежнєвського СРСР постулат про прямування до нової кінцевої цілі, комунізму. І тоді, і зараз ті, хто перебував при владі (по суті це ті самі люди) насправді не вірять у свою риторику.

Країна, яка дозволяє (або організовує) події на зразок тих, що відбулися у Донецьку у жовтні 2003 проти "Нашої України" – це рефлекс неорадянської культури, яка домінує серед пропрезидентських центристів – ніколи не знайде місця всередині НАТО або ЄС.

Міністр оборони Євген Марчук, який взяв на себе зобов'язання щодо членства України в НАТО, як багато військових офіцерів, повинен дивуватися, чому їх власний уряд підриває президентський указ липня 2002 року, який вперше ставить ціллю України приєднання до НАТО.

Українська влада також сама ж і підриває свою боротьбу за інтеграцію до ЄС. Насправді на Заході з'явилася "втома від України" – і причини цьому у прірві між риторикою і реальністю неорадянських керівників держави.

Порушення на виборах, які спостерігаються останні роки, не обіцяють нічого доброго і на виборах президента. Попри публічні заяви президента Кучми щодо відданості чесним виборам. Лідери України кричуще порушують резолюції і заяви ПАРЄ, Євросоюзу, Європарламенту, НАТО, офіційних осіб Британії та США.

Після проведення не вільних і нечесних виборів у жовтні-листопаді стосунки України з США, Західною Європою, ЄС і НАТО погіршаться. І Україна опиниться у міжнародній ізоляції.

Автор: Тарас Кузьо, старший співробітник Центру досліджень Росії та Східної Європи та професор Факультету політичних наук, Університет Торонто

Відповіді

  • 2004.03.25 | Стопудів

    Re: Щоб зекономити час . Стаття Тараса Кузьо з УП

    Ну от як розуміти цих емігрантів? :( Чому керівництво (так, воно непрофесійне, злочинне і ми його поміняємо) моєї держави має виконувати "заяви і резолюції керівництва Британії і США"?

    А потім дивуються, шо народ американців не любить.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2004.03.25 | DevRand

      а мені цікаво, чому з достатньо непоганого аналізу (ІМХО)

      ви обрали найбільш невдале речення (і то лише в останній його частині, щодо офіційних осіб інших країн )

      стосовно ж резолюції ПАРЕ, то вибачте, ніхто силоміць Україну туди не пхав. Офіційна влада сама того хотіла - а в ПАРЄ, на відміну від українського бєзпрєдєлу, звикли до того що ти виконуєш ті зобов"язання під якими підписався.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2004.03.25 | Стопудів

        та яка ж фігня, в книзі написано (ІМХО)

        DevRand пише:
        > ви обрали найбільш невдале речення (і то лише в останній його частині, щодо офіційних осіб інших країн )

        Я щодо якості аналізу мовчав - все розписано нормально. Так, зробив маленьке зауваження на полях.

        > стосовно ж резолюції ПАРЕ, то вибачте, ніхто силоміць Україну туди не пхав. Офіційна влада сама того хотіла - а в ПАРЄ, на відміну від українського бєзпрєдєлу, звикли до того що ти виконуєш ті зобов"язання під якими підписався.

        І про ПАРЄ я згоден. Я ж писав там про заяви керівництва ЄС і США.

        Ну нічого - те, що нас об'єднує, набагато важливіше від того, на що ми маємо різні погляди.

        Вітаю вас із річницею ввергнення Кільця у вогонь Гори Долі. :)
    • 2004.03.26 | Andrij

      Поганий переклад

      Стопудів пише:
      > Ну от як розуміти цих емігрантів?

      Я думаю, що Кузьо не вважає себе емігрантом. Він є громадянин Канади, пише аналітичні статті про Україну. Пише досить вдало.

      >Чому керівництво (так, воно непрофесійне, злочинне і ми його поміняємо) моєї держави має виконувати "заяви і резолюції керівництва Британії і США"?

      Якщо прочитаєте оригінал, то там написано

      Ukraine’s neo-Soviet leaders is blatantly ignoring critical resolutions and statements made since January by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, the EU, European Parliament, NATO, US and British officials.

      Тобто, не "порушують", а ігнорують критичні резолюції та заяви. Чому це погано для України? Бо водночас неосовки кажуть про євро-атлантичні цілі України. Тобто, кажуть одне, а роблять зовсім інше.
  • 2004.03.25 | Максим’як

    Re: Стаття не так аналітична, як оригінальна.

    Є неточності, які зменшують її вагомість.

    Хоча б про СПУ:
    > Як колишнє націонал-комуністичне крило Комуністичної партії радянської доби, СПУ можна віднести до лівої національно-демократичної політичної сили.

    Після цих слів мені хочеться поїхати консультантом у Торонто. Частина депутатів-соціалістів завжи входила у різні міжфракційні об"єднання у Верховній Раді типу "з Расєєй на віки".

    Наступний момент, про "західні цінності":

    > поки Україна не позбудеться неорадянської політичної культури і не замінить її західними цінностями, шанси потрапити до ЄС (чи навіть НАТО) є убогими.

    В Україні справді є ще культура тоталітарної комуністичної держави доповнена такими негативними західними явищами, як мафія, рекет, вбивства політиків іт.д., якщо під цим розуміється "неорадянський", то згода. З цим ще можна порозумітися, але що таке "західні цінності", то це зовсім не зрозуміло.

    У нас вже 7 мільйонів громадян освоюють західні цінності, але бачимо, що змін не має. Справа у тому, що режим Кучми, має "цінності" режиму, а якщо буде влада демократичним шляхом змінена, тоді нова влада буде впроваджувати цінності українські, а не західні.

    Якщо тепер говорити про СПУ, наприклад, як політичну силу, яка отримає владу в Україні, то ні національних, ні демократичних цінностей не буде в Україні.

    Перефразовуючи преферансну приказку: "режим є і в Африці режим" і його треба повалити, а з ним і його культуру.

    Питання, чи будуть вибори 31 жовтня 2004 року, ще є відкрите. Скоріше, режим придумає якусь локальну прикордонну війну. І у державі Україна у жовтні буде актуальним гасло "а ти записався добровольцем?!" Або змоделює "аль-каїду", кількома вибухами.

    Думаю, що Захід і у т.ч. США, забудуть про свої цінності, якщо подумають про втрату дешевого експорту із України, та відкликання вояків із Іраку. Хтось же повинен боротися із тероризмом, коли американські вояки хочуть додому.

    Україна є учасником коаліції, то чому "терористи" (навчені десь у Підмосков"ї) не можуть їй жорстоко помститися? Усама бін Ладен не зможе заперечити.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2004.03.26 | Михайло Свистович

      Re: Стаття не так аналітична, як оригінальна.

      Максим’як пише:
      >
      > Частина депутатів-соціалістів завжи входила у різні міжфракційні об"єднання у Верховній Раді типу "з Расєєй на віки".

      Туди ж входила частина депутатів-нашоукраїнців.

      >
      > Якщо тепер говорити про СПУ, наприклад, як політичну силу, яка отримає владу в Україні, то ні національних, ні демократичних цінностей не буде в Україні.

      Демократичні будуть. З національними буде те саме, що зараз. От тільки СПУ ніколи не отримає владу в Україні.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2004.03.26 | Максим’як

        Re: Про нашоукраїнців - наприклад:::

        я цього не знав.

        (решту не вартує обговорення).
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2004.03.26 | Shooter

          Приклад в допомогу

          Максим’як пише:
          > я цього не знав.

          Порошенко входив в міжфракційне об'єднання ЗУБР.

          Хоча, мо' тоді його біс лихий Мудведчук поплутав? ;)
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2004.03.26 | Максим’як

            Re:"НУ" утвор. 9 січня 2002 року. Після того, хто і де був? (-)

            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2004.03.26 | Михайло Свистович

              От Порошенко після того там іще був.

              І взагалі, якщо відшукати списки всіляких міжфраційних груп, то багато цікавих прізвищ там можна знайти, якщо Вас воно цікавить. Бо мене зараз - ні.
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2004.03.26 | Максим’як

                Re:Справа у тому, що інфа про депутатів СПУ була постійно у ЗМІ

                Стосовно, нашоукраїнців, я дізнаюся від Вас, навіть не від Семена :), який за логікою мав же давно цю тему розігрувати.

                Стосовно соціалістів, то вони були ініціаторами створення таких міжфракційних проросійських груп, як ідеологи.
                згорнути/розгорнути гілку відповідей
                • 2004.03.26 | Михайло Свистович

                  Про нашоукраїнців теж була, тільки Ви її не помічали.

                  Максим’як пише:
                  > Стосовно, нашоукраїнців, я дізнаюся від Вас

                  І від Шутера ;)

                  > навіть не від Семена :), який за логікою мав же давно цю тему розігрувати.

                  Він її і розігрує регулярно. І, на жаль, іноді пише правду.

                  >
                  > Стосовно соціалістів, то вони були ініціаторами створення таких міжфракційних проросійських груп, як ідеологи.

                  Порошенко теж був ініціатором та ідеологом ЗУБРа і об"єднання за канонічну церкву, під якою малася на увазі УПЦ МП.
                • 2004.03.27 | Ростислав

                  А про підтримку Порошенком РПЦ Ви певно теж ніц не чули? (-)

      • 2004.03.26 | Shooter

        О!

        Михайло Свистович пише:
        > От тільки СПУ ніколи не отримає владу в Україні.

        100%. А от бандюкам подарувати - можуть.
    • 2004.03.26 | Нестор

      Консультантом в Тронто вас не візьмуть

      Максим’як пише:
      > Після цих слів мені хочеться поїхати консультантом у Торонто. Частина депутатів-соціалістів завжи входила у різні міжфракційні об"єднання у Верховній Раді типу "з Расєєй на віки".

      І це каже полумяний шанувальник Порошенка :)

      > В Україні справді є ще культура тоталітарної комуністичної держави доповнена такими негативними західними явищами, як мафія, рекет, вбивства політиків іт.д., якщо під цим розуміється "неорадянський", то згода. З цим ще можна порозумітися, але що таке "західні цінності", то це зовсім не зрозуміло.

      Чого ж ви набиваєтесь в консультанти, як таких очевидних речейне розумієте :) Західні цінності це відсутність мафії, рекету, вбивств політиків, а також вільні демократичні вибори, вільна преса, свобода слова кожного і соціальна захищеність кожного.

      > У нас вже 7 мільйонів громадян освоюють західні цінності, але бачимо, що змін не має. Справа у тому, що режим Кучми, має "цінності" режиму, а якщо буде влада демократичним шляхом змінена, тоді нова влада буде впроваджувати цінності українські, а не західні.

      Ви ще скажіть, що в нас демократи при владі. Які західні цінності? Та їх в Україні ще зроду не бачили. Бачили цінності кучмівські, які ви та комуністи чомусь називають західними.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".