МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Короткий F.A.Q.: Що таке ПДВ-рахунки?

04/05/2004 | Майдан-ІНФОРМ
Короткий F.A.Q.

1. Що таке ПДВ-рахунки?
2. Хто придумав спеціальні ПДВ-рахунки?
3. Чому рішення ввести ПДВ-рахунки є незаконним?
4. Чим це погано для нас усіх?
5. Чому введення ПДВ рахунків добре для них?
6. Чому введення ПДВ рахунків не зменшить корупцію у податковій?
7. Як опозиція може використати введення ПДВ-рахунків для підняття своєї популярності?

1. Що таке ПДВ-рахунки?
Спеціальні рахунки у банках, на яких підприємства усіх форм власності зобов"язані акумулювати 20% своїх обігових коштів.
Планується що з цих коштів буде сплачуватись податок на додану вартість. Підприємства не матимуть можливість використовувати ці кошти. Заплановано, що рахунки буде введено з 1 травня.

2. Хто придумав спеціальні ПДВ-рахунки?
Спеціальні ПДВ-рахунки придумав своїм указом Л.Кучма, а впроваджує їх віце-прем"яр уряду В. Януковича Микола Янович Азаров.

3. Чому рішення ввести ПДВ-рахунки є незаконним?
Рішення ввести ПДВ-рахунки є незаконним оскільки змінити порядок сплати податків можна лише змінивши відповідні закони, а не за рішеннями органів виконавчої влади (у цьому випадку немає законів, є тільки указ президента).


4. Чим це погано для нас усіх?
По перше, зросте вартість банківського обслуговування. Замість одного рахунку у банку, підприємство буде змушено вводити інший, паралельний рахунок. По друге, у підприємств всіх форм власності буде виключено 20 % їх власних обігових коштів. Що це означає? Для багатьох підприємств це означає неможливість продовження роботи. Підприємства почнуть економити на всьому, в першу чергу на заробітній платі. Постраждають працівники, зарплати будуть затримуватись. Підприємства почнуть збільшувати ціна на свої продукти, для того щоб повернути в обіг свої 20% коштів, яких їм не буде вистачати. Зростуть ціни на всі товари та послуги. Постраждаємо всі ми, споживачі. Перші приклади вже є.


5. Чому введення ПДВ рахунків добре для них?
Крім вже зазначеної додаткової можливості "підзаробити" для податківців, за власними словами Кабміну, з введенням ПДВ-рахунків з економіки буде вичавлено додатково близько 4-5 млрд. гривень, для успішних президентських виборів представника від влади (Януковича, або хто там у них буде кандидатом).


6. Чому введення ПДВ рахунків не зменшить корупцію у податковій?
Дотепер важливою часткою корупційного бізнесу податківців були злочини з відшкодуванням ПДВ. Тобто, ЧАСТИНА підприємств, які за відкати/хабарі знаходили спільну мову з податківцями, могли повертати собі суму податку на додану вартість. Тепер, з введенням ПДВ-рахунків ВСІ підприємства будуть змушені намагатися знайти "спільну мову" з податковою, для того щоб мати можливість використовувати заморожені на спеціальних ПДВ-рахунках 20% своїх обігових коштів. Порівняємо слова "частина" та "всі" - відчули різницю? Ринок корупційних послуг податкової значно збільшить свій об"єм. Більше хабарів та відкатів для податківців, крепше основи кучманоїдної системи в Україні.

7. Як опозиція може використати введення ПДВ-рахунків для підняття своєї популярності?
За допомогою організації та проведення попереджувального економічного страйку, щоб відмінити указ Кучми. За допомогою подання позову в суд на дії Кучми та Кабміну.

###


Якщо у вас є зауваження та пропозиції, якщо ви вважаєте що цей текст містить змістові помилки або неточності - пишіть ваші конструктивні зауваження на форумі, у цій гілці.

Відповіді

  • 2004.04.05 | DADDY

    Re: 20-процентный ежесекундный налог с оборота.

    Подається мовою орігіналу ("Галицьки контракти"):

    Наш НДС и прежде был почти таким налогом, но как иногда бывает, потенциальному убийце еще нужен нож, чтобы стать убийцей настоящим — настоящим налогом с оборота.

    Этот нож скучно называется НДС-счетами. Название это замечательно вялое, как шизофрения. В такую штуку не хочется вникать, дело техническое, очередная какая-то бумажная суета, мало ли их было... дело бухгалтерское.

    Нет, господа. ТАКОГО не было.

    С 1 апреля вы будете платить налог не ежемесячно, как это записано в законе, а сразу, ежесекундно. Если попросту: за год у вас успеют отнять два полных месячных оборота. В режиме реального времени.

    В мире не существует народного хозяйства или предприятия, которое это выдержит — ни в Америке, ни в Германии, ни в России — нигде.

    И не будет существовать...

    В мире не существует правительств, которые решатся на подобный чудовищный эксперимент. В мире нет парламента, который за это проголосует. В мире нет президента, который это подмахнет.

    Не было.

    Особая концентрация безграмотности, всевластия, легкомысленности и бардака нужна для этого. Видимо в марте 2004 года мы имеем такое ТРАГИЧЕСКОЕ совпадение.

    Через квартал экономика страны задохнется от налоговых изъятий. Будет обсуждаться отмена НДС-счетов и их отменят скорее всего еще в этом году...

    Но тогда зачем их запускают? Кто это остановит?

    Поэтому у меня есть особые вопросы, особые НДС-счета власть имущим.

    НДС-счет Президенту.

    Леонид Данилович, боюсь, вам неправильно объяснили что вы подписали. А подписали вы НОВЫЙ НАЛОГОВЫЙ КОДЕКС. Только необсужденный и наспех сколоченный. И последствия ВАШЕГО указа с точки зрения налоговой нагрузки на КАЖДОЕ украинское предприятие таковы, что под его грузом быстро забудется ВСЕ, что вы сделали, пытаясь налоговое давление хоть немного ослабить.

    Это указ о переходе экономики в тень. Ибо пережить эту налоговую вакханалию смогут только теневики. Или вам уже все равно?

    НДС-счет премьеру.

    Перебои с хлебом и введение акциза на лекарства — детские шалости по сравнению с изъятием оборотных средств у ВСЕХ украинских предприятий. Далее это удар по экспорту и поощрение импорта. Значит ухудшение сальдо внешней торговли и удар по украинским товаропроизводителям. Это удар по вашим предвыборным планам. Или вы не политик?

    НДС-счет вице-премьеру и министру финансов.

    Я прочел ваши интервью «Контрактам». Если вы считаете рост экономики в 2003 г. своим достижением, если вы гордитесь цифрами инвестиций, то, что вас заставляет идти на немедленный подрыв этого роста, как вы можете без серьезных расчетов, наобум идти на подобный тотальный эксперимент, от которого, поразмыслив, отказалась гораздо более обеспеченная российская экономика? Или вы не государственник?

    НДС-счет председателю Нацбанка.

    То, что Нацбанк не занял профессиональной, НАЦИОНАЛЬНОЙ позиции и быстренько выполнил распоряжение Президента, не делает вам чести. Да, поначалу банковский сектор страны в отличие от производителей не пострадает (а может, даже выиграет за счет аккумулирования кредитных ресурсов на НДС-счетах), на следующем этапе банкиры опять выиграют, когда промышленность будет кредитами восполнять нехватку денег... Однако неминуем скорый третий этап, когда экономика остановится, а клиенты не вернут кредитов — не из чего будет. А вот за этим последует кризис вверенной вам финансово-кредитной системы. Или вы не стратег?

    НДС-счет оппозиции.

    Конституционная реформа — простите, но скажу то, что думаю — фигня по сравнению с апрельским наездом на национальную экономику. Если вы равнодушно это наблюдаете, значит вам нечего делать во власти. Или вам уже все равно? Или вы не политики? Или вы авторы декрета об НДС?


    Заканчиваю. То, что происходит, возможно только в стране начисто лишенной иммунитета. Не сегодня-завтра она подхватит очередную детскую болезнь. Сложившаяся система принятия важнейших решений позволяет осуществляться несусветным глупостям. Подобного геморроя страна не зарабатывала с 1993 г. (смена налогообложения прибыли на налогообложение дохода).

    Власть, зажав НДС ягодицами, идет в никуда. Остановить их некому.

    Шире шаг, господа. В хирургию или в морг? Или все-таки в профилакторий?
  • 2004.04.05 | Правник

    Буквально. Закон каже:

    І. КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ,

    Стаття.92, часть вторая:
    "Виключно ЗАКОНАМИ УКРАЇНИ встановлюються:
    1) Державний бюджет України і бюджетна система України; СИСТЕМА ОПОДАТКУВАННЯ, ПОДАТКИ І ЗБОРИ... "

    Стаття.106.
    Перераховані повноваження Президента України - про податки ані слова.

    Стаття 116
    "Кабінет Міністрів України: ...
    3) забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики...."

    Себто - забезпечує проведення податкової політики, а не визначає її, не встановлює податки і збори.

    За ст.6 та 19 Конституції державні органи повинні діяти винятково на підставі в межах Конституції та законів України.


    ІІ. ЗАКОН УКРАЇНИ "ПРО НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ" 20 ТРАВНЯ 1999 РОКУ N 679-XIV - про якісь повноваження НБУ у податковій сфері - ні слова.

    Отже Кучма, Янукович, Тігіпко перевищили свої повноваження, порушивши Конституцію і закон. На цей випадок, до речі, є стаття Кримінального кодексу (365).


    ІІІ. ЗАКОН УКРАЇНИ "ПРО СИСТЕМУ ОПОДАТКУВАННЯ" ВІД 25 ЧЕРВНЯ 1991 РОКУ N 1251-XII

    Стаття 1. Встановлення і скасування податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів

    Встановлення і скасування податків і зборів (обов'язкових платежів)...здійснюються Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим і сільськими, селищними, міськими радами відповідно до цього Закону, інших законів України про оподаткування.
    ...

    Ставки, МЕХАНІЗМ СПРАВЛЯННЯ ПОДАТКІВ І ЗБОРІВ...не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.
    ...

    ПОДАТКИ І ЗБОРИ (ОБОВ'ЯЗКОВІ ПЛАТЕЖІ), СПРАВЛЯННЯ ЯКИХ НЕ ПЕРЕДБАЧЕНО ЦИМ ЗАКОНОМ, СПЛАТІ НЕ ПІДЛЯГАЮТЬ.

    Зміни і доповнення до цього Закону, інших законів України про оподаткування стосовно надання пільг, зміни податків, зборів (обов'язкових платежів), механізму їх сплати вносяться до цього Закону, інших законів України про оподаткування не пізніше, ніж за шість місяців до початку нового бюджетного року і набирають чинності з початку нового бюджетного року....


    Стаття 2. Поняття податку і збору (обов'язкового платежу) до бюджетів та до державних цільових фондів, системи оподаткування

    ПІД ПОДАТКОМ і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів СЛІД РОЗУМІТИ ОБОВ'ЯЗКОВИЙ ВНЕСОК ДО БЮДЖЕТУ відповідного рівня або державного цільового фонду, ЗДІЙСНЮВАНИЙ ПЛАТНИКАМИ У ПОРЯДКУ І НА УМОВАХ, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬСЯ ЗАКОНАМИ УКРАЇНИ ПРО ОПОДАТКУВАННЯ.

    Прошу звернути увагу - "ПОДАТОК" - ЦЕ ВНЕСОК У ПОРЯДКУ І НА УМОВАХ, ВИЗНАЧЕНИХ ЗАКОНАМИ про оподаткування (не указами президента, не спільними паперами КМУ та НБУ). Порядок та умови сплати ПДВ встановлено Законом "Про ПДВ". Він не змінився. Відповідно:
    а) у Кучми-Януковича-Тігіпка йдеться не про той ПДВ, що в Законі, а фактично про спробу введення нового податку, котрий не передбачено законами, тому
    б) він не підлягає сплаті (див.вище).
    Тобто нововведення щодо ПДВ-рахунків за Конституцією і законами є нелегітимним і не підлягає застосуванню і виконанню.

    Агов, "наші" депутати та дорога опозиціє!... Хочеться побачити принаймні щось з цього:
    - подання до КС щодо неконституційності кучміного указу;
    - заяву до господарського суду щодо визнання постанови від КМУ-НБУ недійсною;
    - скаргу до суду загальної юрисдикції щодо визнання неправомірними рішень держ.органів чи/та дій осіб, що фізично підписали ці документи;
    - подання заяви до генпрокуратури (див.365 КК);
    - внесення законопроекту про внесення до КК відповідальності за видання нормативних актів, спрямованих на зміну встановленого законами порядку, механізму (якщо це не один хрін), умов обчислення, сплати, стягнення податків (зборів, обов'язкових платежів).
    Слабо? ;)
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2004.04.05 | DADDY

      Re: Дуже дякую

      за розгорнуту юридичну справку. Це все я бачив на різних бухгалтерських форумах на тому тиждні, але у Вас більш компактно.
      Щодо наших депутатів, то у мене викликає тепер сумнів твердження, що у нас у ВР представники бізнес-еліти.Враження таке, що всі вони (бізнесмени у ВР) володіють підприємствами, що сплачують ПДВ по ставці 0%.
      DIXI
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2004.04.05 | Правник

        Нема за що, одну справу робимо

        Тим більш, що

        > Це все я бачив на різних бухгалтерських форумах на тому тиждні
        :)

        > Щодо наших депутатів, то у мене викликає тепер сумнів твердження, що у нас у ВР представники бізнес-еліти.Враження таке, що всі вони (бізнесмени у ВР) володіють підприємствами, що сплачують ПДВ по ставці 0%.
        > DIXI
        Можливо. Ну, тоді хай вони (все ж наче опозиціонери) просто потурбуються про пі-ар і зрозуміють незлецький привід, говорячи марксистською мовою, перенести бойові дії виключно з надбудови і на базис теж ;)
  • 2004.04.05 | Правник

    Це - щодо страйку. "Если надо причину - то это причина" (с) (-)

  • 2004.04.05 | Спостерігач 68,9

    Точка зору Без Цензури (/)

    Припиніть душити бізнес!

    Павло Завгородній
    http://gazeta.razom.org.ua/?nId=728

    1 квітня стало для українського бізнесу черговим Днем дурня – саме із цього дня вітчизняні підприємства змушені відкривати окремі спеціальні рахунки для обороту податку на додану вартість (ПДВ). «Проблеми ПДВ в Україні – це проблеми політичної верхівки, яка – на відміну від, скажімо, Франції, Ірландії та Швеції – перетворила цей податок на джерело свого збагачення», – сказав депутат-нашоукраїнець Євген Жовтяк. Блок Віктора Ющенка вже заявив про свої наміри добитися скасування ще одного економічно невиваженого рішення влади.



    Ще один спосіб знищити корупцію в податковій...

    Крім цього, «Наша Україна» підготувала законопроект, який дозволяє обмежити корупцію в податкових органах. За словами автора законопроекту, нардепа Сергія Соболєва, йдеться про те, щоб вивести з підпорядкування Державної податкової адміністрації податкову міліцію, яка займається слідством. Зазвичай представники податкової під час перевірки підприємства «виявляють порушення», а підпорядковані податківцям слідчі забезпечують «правильний» хід слідства, щоб задовольнити начальство.

    Після того як податкову міліцію передадуть у підпорядкування МВС, податківці втратять можливість заробляти на таких перевірках. Однак поки що невідомо, чи наважаться «більшовики» боротися з корупцією. Що ж, голосування покаже.



    ...і, на противагу, ще один крок влади до знищення бізнесу

    Якщо ви пам’ятаєте, влада вже запроваджувала різні незрозумілі ініціативи: то всім треба було на бампери смугасті відбивачі світла клеїти, то для оформлення контрактів якісь особливі марки вводилися. Нічого з тих нововведень не прижилося – так, погралися, хтось із чиновників заробив грошей, хтось показав, який він мудрий державний діяч... А через якийсь час усе це скасували.

    Однак проблема в тому, що український бізнес може не дожити до тих часів, коли влада зрозуміє, що треба відмінити неефективні рішення. Несподіване запровадження ПДВ-рахунків (ініційоване указом Президента і підтримане постановою Кабміну) з 1 квітня 2004 року призводить до того, що вітчизняні підприємства втрачають до 20 відсотків оборотних коштів. Тобто гроші ніби є на цьому спеціальному рахунку, але чіпати їх – зась! І доводиться або закриватися, або скорочувати виробництво, або... «домовлятися» з податківцями.



    Кучма з Януковичем наказали – громадяни виконали?

    Ось один приклад: підприємству необхідно розрахуватися за товар чи послугу готівкою. Розраховуючись готівкою, воно ВЖЕ платить ПДВ, ще на рівні касового апарату. А ці кошти знімаються з поточного рахунку підприємства, а не зі спеціального ПДВ-рахунку. Таким чином, гроші на ПДВ-рахунку лежать «без роботи», а кошти самого підприємства вимиваються. Потім підприємство закривається, люди втрачають роботу, бюджет втрачає податкові надходження...

    Навіть близька до «дніпропетровської» групи екс-голова Державного комітету з питань підприємництва Олександра Кужель, виступаючи на круглому столі, організованому Інститутом реформ, визнала: влада запровадила ПДВ-рахунки, зовсім не консультуючись із підприємцями. Захотіла – і запровадила, наплювавши на думку своїх громадян. Так само, як вона зараз плює на них, проводячи різні «реформи» – політичні, пенсійні. Так само, як занижує зарплати і скасовує пільги, запроваджує додаткові податки й підвищує тарифи.



    Влада не збирається змінювати свою податкову політику

    Найстрашніше ж у тому, що влада навіть не думає проводити якусь там податкову реформу, зменшувати податковий тиск тощо. Уряд щодня запроваджує нові правила гри в податковому законодавстві. Влада просто використовує податкову систему як спосіб «збити бабло» із власних громадян.

    Можна боротися з нею на рівні окремих податків, але щоб змінити сам підхід до справи, треба змінити владу.



    Що таке ПДВ-рахунки?


    Як ми вже писали («БЦ», № 6, 2004), відшкодування податку на додану вартість (ПДВ) перетворилося на вигідний для податківців бізнес, і підприємці з допомогою опозиції змусили владу звернутися до цієї проблеми. Кучма вирішив її так, як це він уміє, – замість упорядкувати відшкодування ПДВ (а як і кому його відшкодовувати, вирішує податкова) він придумав (а уряд Януковича запровадив) спеціальні ПДВ-рахунки.



    u Тепер кожен підприємець, який сплачує ПДВ (20%), має розраховуватися з державою тільки через ці рахунки. Тобто підприємство має як свій власний – поточний, так і спеціальний ПДВ-рахунок. Наслідком цього стане ускладнення роботи підприємств, адже під час кожної операції, яка спричиняє сплату ПДВ, треба буде здійснювати банківські дії не з одним, а з двома рахунками.

    u Найбільшою ж небезпекою є те, що підприємства втрачають значну частину своїх коштів, якими раніше могли розпоряджатися, як захочуть. Тепер ці гроші лежать «без діла», а підприємці, не маючи обігових коштів, згортають свою роботу. А це означає – зменшення грошового обігу і втрату робочих місць.




    Сергій Соболєв («Наша Україна»), голова підкомітету Комітету ВР з питань правової політики: «Не може один орган займатися як збором фактів, так і слідством»

    – Наш законопроект сприяє зменшенню корупції в Державній податковій адміністрації України. Мета цього документа – перевести податкову міліцію з підпорядкування ДПАУ в підпорядкування спеціального підрозділу в структурі Міністерства внутрішніх справ. Навіщо це потрібно? Ілюструю на конкретному прикладі: перевірка на підприємстві, податківці вважають, що вони виявили якісь порушення; після цього слідство і досудовий розгляд проводить податкова міліція – орган, який ПРЯМО ПІДПОРЯДКОВАНИЙ податковій адміністрації. Тобто слідство прямо зацікавлене в тому, щоб засудити підприємця – не може ж податковий міліціонер визнати, що його начальство в ДПАУ виявилося неправим.

    Саме тому ми хочемо забрати податкову міліцію з підпорядкування ДПАУ в МВС – не може один і той самий орган займатися збиранням фактів, проведенням слідства і досудовою підготовкою. І звинувачення, нібито «Наша Україна» хоче убезпечитися в такий спосіб від податкових перевірок – це нісенітниця. Хіба Білоконь (голова МВС. – Ред.) є прихильником «Нашої України»? Звернімося до прикладу сусідів. Торік у Росії податкову міліцію було виведено зі складу податкової адміністрації, що дає можливість для об’єктивного слідства. Так, МВС не є прихильним до підприємців, але ми значно полегшимо їхню долю, розділивши відомства, які займаються виявленням фактів і власне слідством.



    Юрій Змій, експерт Інституту реформ з питань фіскальної політики: «Запровадження ПДВ-рахунків може призвести до руйнівних наслідків в економіці»

    – Економічними наслідками від запровадження ПДВ-рахунків буде стиснення грошової маси, а відповідно зниження ділової активності та скорочення валового внутрішнього продукту. Крім цього, запровадження особливого порядку відшкодування ПДВ для великих підприємств прямо суперечить принципам конкуренції в економіці.

    Влада вже вкотре продемонструвала своє абсолютно байдуже ставлення до українського бізнесу, прийнявши рішення заборонити підприємствам користуватися протягом податкового періоду сумами, які до них надходять як ПДВ. Зрозуміло, що таке рішення викликало обурення серед ділових кіл, оскільки за законодавством для ПДВ податковим періодом є місяць, і тільки за підсумками цього періоду підприємці повинні сплачувати його до бюджету, а до цього можуть використовувати ці суми на свій розсуд.

    Причому це рішення владні органи прийняли всупереч чинному законодавству. Ідеться про те, що спецрахунки – це складова механізму справляння ПДВ, а відповідно до частини 3 статті 1 Закону України «Про систему оподаткування», ані указ Президента № 259, ані урядова постанова не відповідають зазначеним положенням. Ба більше, указ Президента про необхідність відкриття ПДВ-рахунків вийшов тільки за місяць до встановленого в ньому граничного терміну відкриття! А постанова, яка визначає порядок функціонування цих рахунків, побачила світ за тиждень (!) до дати обов’язкового відкриття рахунків. І просто важко собі уявити масштаби неузгодженостей протягом початкового періоду функціонування спецрахунків, адже на кожен рахунок потрібно отримати дозвіл у ДПАУ. Сумнівною є сама фізична спроможність цієї структури надати протягом місяця таку кількість дозволів.

    Такі заходи з боку вищого керівництва країни не просто шкодять економічним інтересам держави, а можуть призвести до руйнівних наслідків у подальшому.
  • 2004.04.06 | Українець, громадянин України

    ПДВ-рахунки. Що це таке та як з ними боротися.

    http://www.dtkt.com.ua/debet/ukr/2004/13/13pr1.html


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".