МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

FT: 'Президент Кучма не спромігся змінити конституцію'

04/09/2004 | Максим’як
FT: 'Президент Кучма не спромігся змінити конституцію'


Напередодні FT писала, що в разі провалу реформи пан Кучма погрожував піти на третій термін

Британські часописи виносять на перші шпальти тему іракської кризи, проте невдала конституційна реформа в Україні не оминула уваги Файненшл Таймс.
Заголовок проголошує, що "Президент України Кучма не спромігся змінити конституції", і веде далі про святкування опозиції, по тому як у парламенті не знайшлося двох третин голосів для суттєвих змін основного закону перед президентськими виборами восени:

"Члени правоцентристської фракції Наша Україна вітали один одного і заспівали національний гімн, коли для затвердження поправок до конституції забракло шести голосів. Опозиція розглядає пропоновану реформу як спробу пана Кучми звести до мінімуму загрозу з боку лідера опозиції Віктора Ющенка на виборах у жовтні. Зміни докорінно змістили б повноваження президента на користь уряду та парламенту, в якому домінують прибічники президента".

Файненшл таймс зазначає, що пропоновані зміни до конституції дозволили б панові Кучмі провести організовану передачу влади, по тому як він займав пост глави держави впродовж десятиріччя. Розподіляючи владу, Кучмі не довелося б вибирати єдиного спадкоємця з числа своїх поділених союзників.

Файненшл Таймс веде далі так: "Поразка проекту привертає увагу до жовтневих виборів президента. Прозахідний ліберал Віктор Ющенко користується популярністю серед виборців і веде перед у опитуваннях громадської думки, проте йому доведеться важко у конкуренції з єдиним кандидатом від табору Кучми, який складається переважно з центристів-бізнесменів.

Хоча до пропрезидентської більшості долучилися комуністи та соціалісти, поразка реформи була забезпечена завдяки шістнадцяти депутатам більшості, які або не з’явилися, або утрималися від голосування. Частина з них були вимушені перейти з опозиції у пропрезидентську більшість під тиском податкової інспекції їхніх компаній".

BBC

Відповіді

  • 2004.04.10 | Максим’як

    UTC: Полiтреформа наразi провалилася

    Полiтреформа наразi провалилася
    08 Apr 2004, 22:42 UTC



    Руслан Дейниченко, кор. ГА.
    Київ – 8 квiтня. Верховна Рада України сьогоднi не змогла ухвалити законопроект про змiни до Конституцiї. Для затверження закону, який мав передати частину президентських повноважень парламенту, не вистачило шість голосів. Таким чином конституційна реформа відкладена на невизначений термін.
    Страсний четвер став визначальним у долі конституційної реформи, яку вже декілька місяців намагається провести українська влада. Вже двічі його голосували у парламенті. Але для того, щоб внести зміни до конституції сьогодні потрібні були триста депутатів.Крім більшості за поправки мали проголосувати соціалісти та комуністи. Лідер КПУ пообіцяв підтримку закону. Соціалісти тягнули до останнього, висуваючи додаткові умови. Попередні підрахунки показували, що долю реформи може вирішити всього декілька голосів.

    Планувалося, що це питання розглядатимуть п`ять годин, але в дійсності працювали значно довше. Атмосфера в залі та поза ним була вкрай напружена та емоційна.

    На початку ранкового засідання в кулуарах з`явилася група невідомих людей. Депутати від опозиції вимагали з`ясувати хто вони, і як потрапили до будинку Верховної Ради. Спікер Литвин з’ясував, що це працівники служби державної охорони, які проходять в Раді інструктивне навчання.

    Потім в Раді раптово перестали працювати мобільні телефони. Опозиція знову почала шукати в цьому спроби силового тиску. Але згодом зв`язок відновився. Цілий день із декількома перервами депутати наводили аргументи “за” та “проти” реформи.

    Під стінами парламенту протягом дня мітингували декілька тисяч прихильників блоку Ющенка та Тимошенко. Вони закликали депутатів не вносити зміни до конституції.

    Кульмінаційний момент настав близько шостої вечера. Опозиція просить з`ясувати кількість реально присутніх в залі депутатів. Вісімнадцять парламетнарів недорахувалися. Серед них декілька більшовиків. Лідера аргарної партії Катерину Ващук привозять із лікарні. Литвин проводить поіменну реєстрацію. У залі зареєструвалися 307 депутатів.

    На вимогу Олександра Мороза в разі схвалення зміни до конституції мають вступити в силу лише після президентських виборів. Спікер ставить постанову на голосування – на табло висвічується 294 глосів “за”. Для проведення реформи не вистачило 6 голосів. Пізніше з`ясувалося, що проголосували картки п`яти відсутніх депутатів. Володимир Литвин оголосив засідання закритим.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".