МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

"Президентські вибори: особистості кандидатів і чинники впливу"

05/10/2004 | Спостерігач
http://www.niss.gov.ua/monitoring/week5/doc1.htm
"Президентські вибори-2004: особистості кандидатів і чинники впливу"
Прес-реліз підготовлено за результатами національного соціологічного дослідження, проведеного з 7 по 19 квітня 2004 року Соціологічною службою НІСД в 86 поселеннях всіх територіально-адміністративних одиниць України: Автономній Республіці Крим, 24 областях, м. Києві та Севастополі.
Метою дослідження було вивчення громадської думки щодо особистісних якостей можливих кандидатів у Президенти України, а також чинників, що можуть вплинути на формування електоральних прихильностей. Також у ході дослідження визначалися рейтинги основних претендентів у першому і другому турах виборів. В матеріалі наведені дані попередніх репрезентативних опитувань Соціологічної служби НІСД, проведених в 2003–2004 роках.
Згідно з результатами дослідження, серед основних характеристик, які зумовлюють вибір громадянами конкретного кандидата, найбільша частка опитаних (серед тих, хто відповів) визначила ділові якості і реальні справи щодо поліпшення життя людей - 40,1 %, привабливість ідей і програм - 26,8 %, те, що кандидат відстоює інтереси таких людей як опитані - 22,8 %, а також моральні якості, чесність і справедливість кандидата - 22,4 %. Водночас, лише 7,8 % опитаних назвали головним чинником вибору конкретного кандидата його послідовну діяльність проти нинішньої влади (табл. 1).
Серед особистісних якостей кандидата, які визначили вибір на його користь, найбільша частина респондентів назвала чесність і порядність - 35,5 %, розумові здібності - 28,8 %, діловітисть - 23,8 %, рішучість - 23,4 % та професіоналізм - 22,9 % (табл. 2).
Респонденти вважають, що з прем’єр-міністрів України вдалося домогтися найбільших успіхів у підвищенні рівня оплати праці, пенсій і доходів громадян В.Януковичу - 24,7 % та В.Ющенку - 24,5 %.
У ході дослідження з’ясовувалося також як вплине на вибір кандидата у Президенти його позиція щодо зовнішньополітичних пріоритетів України. Зокрема, підтримка кандидатом вступу України до ЄЕП позитивне вплине на електоральний вибір 32,5 % опитаних, а негативно – лише 8,4 %. Підтримка вступу до ЄС позитивно вплине на 39,4 % опитаних, а негативно - на 7,2 %. Позиція кандидата щодо визначення співробітництва з Росією головним пріоритетом України позитивно вплине на електоральний вибір 50,3 % опитаних, а негативно - на 6,9 % (табл. 3).
Серед іноземних політичних лідерів, підтримку яких респонденти вважають найбільш важливою для свого кандидата, В.Путіна назвали 43,4 %, Дж.Буша - 4,8 %, Г.Шредера - 4,3 %, О.Квасневського - 3,2 %, О.Лукашенка - 1,8 % та М.Саакашвілі - 0,1 %.
У дослідженні також респондентам було поставлено запитання щодо сприйняття взаємин України і Росії. При цьому 44,7 % опитаних обрали відповідь, що „Україна і Росія - рідні сестри”, а 23,7 %, що „Україна – не Росія”, 7,2 % опитаних обрали відповідь, що „Україна –це Європа, а Росія – це Азія” і, нарешті, 5,6 % зупинились на тому, що „Україна – це частина Росії”.
Заслуговує на увагу і те, що, згідно результатам дослідження, найбільша частка опитаних - 46,5 % інформацію про кандидатів у Президенти України отримує з їх виступів і інтерв’ю по телебаченню, 29,1 % - із телевізійних дебатів кандидатів, 19,7 % - з реклами кандидатів у пресі, 19,5 % - з виступів по радіо, а 14,3 % - завдяки листівкам і плакатам кандидатів. Водночас лише 0,8 % опитаних зазначили, що відповідну інформацію вони отримують від суспільних об’єднань на підтримку кандидата, 0,7 % - від проведення демонстрацій та 0,2 % - від акцій громадської непокори на підтримку кандидатів.
Аналіз результатів дослідження рейтингів можливих кандидатів в Президенти свідчить (табл. 4) про те, що у квітні чітко виявилися два лідери президентських перегонів –В.Ющенко та В.Янукович. Ліві претенденти П.Симоненко і О.Мороза можуть разом набрати біля 20 % голосів у першому турі голосування, але їх шанси на вихід до другого туру є доволі сумнівними. Інші можливі кандидати не можуть скласти конкуренцію вищезазначеній „четвірці”.
Аналіз динаміки рейтингів можливих кандидатів свідчить про те, що В..Ющенко фактично зберіг свій рейтинг– 23,7 % проти 23,5 % у лютому 2004 р., а В.Янукович збільшив за цей період свій рейтинг майже на половину – 16,5 % проти 11,2 % у лютому 2004 р. (табл. 4).
Якщо у другий тур голосування виходять В.Ющенко і В.Янукович, то у квітні лідер „Нашої України” має перевагу над чинним Прем’єр-міністром України відповідно 31,2 % проти 23,2 %. Водночас, 35,8 % опитаних поки що або не визначилися, або збираються голосувати проти обох кандидатів.
Заслуговує на увагу те, що В.Янукович вперше у громадській думці визначився як найбільш вірогідний новий Президент України, випередивши при цьому В.Ющенко (табл. 5). Попередні президентські вибочі кампанії показали, що саме до того, хто сприймається як найбільш вірогідний переможець, переходять голоси виборців, які не змогли визначитися, а також прихильників малорейтингових кандидатів.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".