МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Коментар №1 Про Центральну виборчу комісію

05/20/2004 | Vadym Gladchuk
Strengthening Electoral Administration in Ukraine Project
Development Associates, Inc.

Kyiv, Ukraine
18 травня, 2004 р.
Коментар №1
ЗАКОН ПРО ЦЕНТРАЛЬНУ ВИБОРЧУ КОМІСІЮ БУДЕ ЗМІНЕНО
14 травня 2004р. Верховна Рада прийняла в першому читанні нову редакцію Закону "Про Центральну виборчу комісію" - законопроект № 5235, внесений народними депутатами України Задорожнім О.В., представником Президента у ВР, Ключковським Ю.Б. ("Наша Україна") та Онищуком М.В. (фракція партії Промисловців та Підприємців та НДП).
За законопроект голосували народні депутати фракцій парламентської більшості (окрім фракції НДП) та фракцій Комуністичної та Соціалістичної партій. Не підтримували законопроект фракції "Наша Україна" (незважаючи на підпис Ю. Ключковського під законопроектом), фракція БЮТ та група "Центр".
Основні новації законопроекту наступні:
1) строк повноважень ЦВК збільшується з шести до семи років;
2) розширюється обсяг повноважень комісії на виборах ВР АРК, а саме:
a. ЦВК має призначати виборчу комісію Криму та окружні виборчі комісії по виборах депутатів ВР АРК;
b. ЦВК має формувати виборчі округи.
3) розширюється обсяг повноважень ЦВК стосовно місцевих виборів, а саме:
a. ЦВК призначатиме місцеві вибори;
b. ЦВК формує обласні та міські територіальні виборчі комісії;
c. ЦВК здійснює контроль за дотриманням законодавства на місцевих виборах.
4) ЦВК може створювати регіональні представництва;
5) передбачається збільшення заробітної плати членів ЦВК, забезпечення їх житлом за державний кошт, безплатний проїзд в транспорті та безплатне санаторно-курортне обслуговування;
6) деталізовано процедури роботи комісії, зокрема, розгляду звернень громадян, дострокового припинення повноважень члена комісії.
За чинним нині Законом ЦВК стосовно кримських та місцевих виборів лише затверджує форми виборчих документів та надає методичну допомогу місцевим виборчим комісіям.
В той же час законопроект практично не змінює порядку призначення членів ЦВК та її керівників.
Експерти вважають, що збільшення впливу ЦВК на місцеві вибори приведе до більшої залежності місцевого самоврядування від центральних органів влади, і таким чином може обмежити можливості реалізації конституційного права територіальних громад на місцеве самоврядування. Такі зміни законодавства суперечать практиці ряду країн з розвиненою демократією, де виборчі комісії на місцевих виборах є незалежними від органів державної влади.
Слід звернути увагу, що при розгляді цього питання ставився на голосування законопроект члена Соціалістичної фракції Г. Гармаш (№ 4289), яким передбачалося забезпечення представництва всіх парламентських політичних партій у складі ЦВК та обрання Голови ЦВК Верховною Радою (за чинним нині Законом Голова, заступник Голови та секретар ЦВК обираються на засіданні ЦВК). Однак цей законопроект підтримали лише опозиційні фракції НУ, БЮТ та значна частина нової групи "Центр". Більшість та КПУ голосували проти і законопроект не було прийнято.
P.S. За Конституцією Верховна Рада України затверджує склад ЦВК за поданням Президента. 2004 року було призначено 12 нових членів ЦВК, з яких 8 представляють інтереси партій парламентської більшості, два - члени КПУ, і ще два представляють інтереси опозиційних СПУ та "Нашої України".

Відповіді

  • 2004.05.20 | S.D.

    Re: Коментар №1 Про Центральну виборчу комісію

    > 5) передбачається збільшення заробітної плати членів ЦВК, забезпечення їх житлом за державний кошт, безплатний проїзд в транспорті та безплатне санаторно-курортне обслуговування;

    Я это вижу... Картина маслом: "Кивалов в троллейбусе экономит 50 копеек за проезд"...


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".