Помер Яцек Куронь
06/18/2004 | Майдан-ІНФОРМ
У Варшаві у віці 70 років помер один з найвідоміших діячів опозиції Польщі при комуністичному режимі Яцек Куронь. Як повідомляє радіо Свобода, Яцек Куронь – історик і соціолог, один з перших відкрито критикував тоталітарну владу у Польщі наприкінці 60-х років минулого століття. У 1976 році за його активної участі був сформований комітет захисту робітників, а у 1980 р. – перша вільна профспілка у країнах соціалістичного табору Солідарність. Кілька разів Куроня заарештовували, загалом провів у тюрмах 9 років. У Львові Яцека Куроня знали передовсім як активного діяча, який сприяв налагодженню українсько-польських стосунків. Яцек Куронь був Почесним громадянином Львова з 2002 року,- повідомляє радіо Львівська хвиля.
Культура і Політика
Культура і Політика
Відповіді
2004.06.18 | Navigator
Тепер розумію традицію католиків робити надгробки у вигляді
лицаря, що спить.Куронь цього заслуговує.
Зробив свою лицарську справу. Вічна пам"ять!
...
Була цікава фотовиставка "Спецслужби Польщі проти "Солідарності".
Там був рапорт офіцера, що жалівся, що при зборі компромату приходиться сидіти днями в бакові для сміття.
При цьому поляки втримали єдність, не створили "Солідарність-2, 3, за єдність і т.д.". І ніхто з лідерів не попав в автокатастрофу.
Боже, дай нам єдність, а пану Куроню - вічний спокій.
2004.06.18 | Роман Гривач
Re: Помер Яцек Куронь
Про громадську діяльність Яцека Куроня вперше почув порівняно недавно, зрештою, як і про нього самого, але відразу до цієї людини в мене з"явилося глибоке почуття поваги і захоплення. І ось на землі стало ще на одного лицаря менше... Вічна пам"ять.2004.06.18 | Franko
Віктор Ющенко висловив співчуття з приводу смерті Яцека Куроня
Віктор Ющенко висловив співчуття з приводу смерті Яцека Куроня17-06-04 15:24 // версія для друку
З великим болем дізнався про смерть Яцека Куроня.
Відійшла від нас велика Людина, Політик, Громадянин і Патріот Польщі. Для незалежності своєї вітчизни, її свободи і демократії пройшов шлях довголітньої боротьби, ув'язнення і страждань.
Українська демократія сумує за сином львівської землі, який все своє життя працював для розвитку добросусідських відносин між нашими країнами і народами.
Його слова: "Без незалежної України немає незалежної Польщі і без незалежної Польщі немає незалежної України" золотими буквами увійшли в історію наших держав.
Польща втратила свого великого сина, Україна втратила свого великого друга.
Хай земля буде йому пухом!
Віктор Ющенко
Прес-служба "Нашої України"
2004.06.18 | Мартин
Re: Віктор Ющенко висловив співчуття з приводу смерті Яцека Куроня
Як поляку мені справді приємно, що Яцека Куроня шанують також в Україні. Він дійсно був великим прихильником польсько-українського порозуміння. Вічна йому пам"ять!2004.06.19 | Михайло Свистович
Re: Віктор Ющенко висловив співчуття з приводу смерті Яцека Куроня
Мартин пише:> Як поляку мені справді приємно, що Яцека Куроня шанують також в Україні. Він дійсно був великим прихильником польсько-українського порозуміння. Вічна йому пам"ять!
Всі чесні та розумні люди в Україні його не просто шанують. Вони його ДУЖЕ шанують. Небагато сучасників українців мають в колах свідомої інтелігенції таку шану.
2004.06.19 | Pavlo Z.
Вічна пам'ять... Світ збіднів - душа збагатилася. Прощай, Яцку!!
Вперше це ім'я почув на початку 80-х (чи в кінці 70-х?), це був КОС-КОР (Komitet Ochrony Spoleczenstwa - Komitet Ochrony Robotnikow) - предтеча "Солідарності". Потім була сама "Солідарність", перше спілкування на перекурі під час І Зборів НРУ (Палац Культури КПІ 1990 рік), його шалено чиста і порядна реакція на "Орлят" у Львові...2004.06.19 | Михайло Свистович
Для мене він поруч із Міхніком був символом нової Польщі.
Pavlo Z. пише:> перше спілкування на перекурі під час І Зборів НРУ (Палац Культури КПІ 1990 рік)
Я теж познайомився з ним на тому з"їзді. До нас саме тоді приїхали люди з польської "Солідарності" (скористалися для цього офіційними тоді ще комуністичними програмами літнього студентського обміну), жили у нас в гуртожитку, тож познайомили мене з Куронем і Володимиром Мокрим. Потім ще з Міхніком. Куронь вразив мене глибиною інтелекту, інтелігентністю і взагалі... Потім був нічний похід до пам"ятника Шевченка.
Коли говорити про нову постсоціалістичну Польщу (або про польський цвіт) в мене виринають асоціації саме з Куронем і Міхніком, а не навіть Валенсою. Не знаю, може тому, що Валенсу бачив тільки по телевізору... Не знаю. Але є небагато людей пепред якими я готовий просто мовчки зняти капелюха з величезною повагою, і яким я, за всієї своєї категоричності і прискіпливості не можу закинути просто нічого. Куронь був одним з них.
Шкода. Українсько-польські стосункам дуже не вистачатиме Куроня. І сама Польща багато втратить. Бо їй все ж і сьогодні ще дуже не вистачає таких куронів.
Пухом йому земля.
2004.06.19 | Pavlo Z.
Так, Свистовичу - у мене ВСЕ те саме
і щодо Куроня, і Міхніка, і Мокрого, і Валенси.Боротьба Польщі проти Москви була моєю війною, я шалено хотів, щоб вони перемогли, бо для мене було поза сумнівами, що це буде НАША перемога.
P.S. Mam bardzo wielka przyjemnosc wiedzic juz 25 lat, ze w gdanski pomnik stoczniowcom "Trzy Krzyzy" zafundowalem 20 dolarow.
2004.06.20 | Pavlo Z.
Яцеку Куроню - пам'ятник в Україні! За НАШІ гроші.
Готовий до пожертви.А ти?
2004.06.20 | Михайло Свистович
І я готовий, але тільки за пожертви - нереально.
Pavlo Z. пише:> Готовий до пожертви.
> А ти?
2004.06.25 | Franko
Ще один дуже цікавий спогад.
Не стало ще одного хорошого львів'янина. Яцека Куроня. А знаєте, я теж бачив Куроня. Сталося так, що я опинився у литовському парламенті саме під час військового путчу. Спецназ вже захопив телевізійний центр, планували захопити й парламент. Вже був готовий і проросійський "уряд" з підозрілих типів на кшталт пізнішого ГКЧП. Та не вдалося їм. Без перебільшення, вся Литва з'їхалася, аби захистити свою державу. Звичайно, мисливська дубельтівка -- кепська зброя проти танкових гармат. Але саме тоді я переконався у справедливості слів Котляревського: "Любов к отчизні, де героїть, там сила вража не устоїть, там грудь сильніша од гармат". До парламенту прибув і Яцек Куронь. Свою присутність він пояснив так: "Якщо вони відважаться на штурм, то поряд з цими хлопцями загину і я -- польський міністр. Тоді не обійдеться без міжнародного скандалу". А танки, до речі, совгалися зовсім близенько і спрямовували свої дула у вікна! Ось яким був львів'янином Яцик Куронь! Друг не лише українського народу, але й усіх народів, які виборюють свободу. Друг, готовий захистити їх власним тілом. Ті події вже призабули, через це й згадав про них. Нехай і цей спогад буде вплетений у вінок світлої його пам'яті.Мікроскоп Пана Юрка, Поступ