МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

насильство проти влади - правові підстави

07/04/2004 | дідусь
Панове, сьогодні Україна підходить до відповідального моменту - законного конституційного процесу обирання "влади".
Проте влада була і є занадто ласим шматком для всіх. За ради неї, як вчить історія, часто були готові на будь які провокації, як ті хто хоче її втримати, так і ті хто хоче її отримати.
Чи ненайскладнішим питанням, з правової точки зору, є питання насильства проти влади, тобто насильного змінення влади.
В загальному плані прийнято, що така зміна є неправовою і недопустимою. З чим і я абсолютно згоден. Проте чи є умови, при яких виникають, чи можуть виникнути правові підстави для насильної зміни влади. Пропоную тему для дискусії. Хоча одразу попереджую (і це буде видно із теми), що я ні в якому разі не закликаю до насилля (особливо якщо правових підстав для цього не буде).
Бажання, щоб у обговоренні взяли участь люди які не зациклені субєктивним емоційним ставленням до теми, а ті хто здатен розглянути тему сугубо з правової точки зору.

Влада завжди "дарувала" собі право на насилля щодо народу, навіть сама демократична (якщо народ чи певна його частина порушували закон).
І це зрозуміло, адже держава це інституція, функцією якої, крім інших, є і забеспечення дотримання законів. Для чого вона володіє і управляється відповідними правовими механізмами, що включають і таку складову як примус.
Але чи має народ право на насилля щодо влади та насильницькі (невиборні) способи її зміщення?
Щодо цього питання "влада", як правило скромно мовчить, або суворо забороняє такі дії. Виключенням є хіба що знаменита французька Декларація прав людини і громадянина. В її 35 статті прямо записано: "коли уряд порушує права народу, повстання для народу і для кожної його частини є його священним правом і невідкладним обовязком".
Як бачимо Декларація прав людини і громадянина досить "сувора" до влади. - Проте дана Декларація є рідкісним виключенням. Як правило історія нам "малює" зовсім протилежні "картини". Правові норми що забороняли насильницькі дії щодо влади є одними із самих древніх і самих сурових. Ні защо влада не любила так суворо карати, як за зазіхання на себе любиму і дорогоцінну.
Норми, що передбачали посилено сурову відповідальність за насильницькі (і навіть ненасильницькі) дії щодо влади чи окремих її представників містились у законодавстві починаючи ще з законів царя Хаммурапі та закінчуючи кримінальним кодексом України.
Проте не вони є темою нашого сьогоднішнього розгляду.
Наше питання інше - чи має право народ вчиняти насильство щодо влади і насильницьким шляхом її зміщати?
Декларація прав людини і громаядянина таке право надавала.
Конституція України такого права ненадає.
Конституція України надає її громадянам величезну кількість різноманітних прав та визначає їх право, у законному порядку відстоювати та захищати ці права.
А що робити якщо влада обмежує права громадян у законному порядку захищати і реалізовувати свої права. Ви скажете - поміняти таку владу (звичайно у законному порядку - шляхом перевибору) і будете абсолютно праві.
А що робити якщо влада обмежила, а то ізовсім позбавила вас права її "родиму" поміняти, у законному виборчому порядку.
А, щось не чую відповіді? - Тупик!
Що робити коли влада обмежує, або і повністю ліквідує можливості законних ненасильницьких методів її зміни? А саме - обмежує можливість проведення строкових чи дострокових (у встановленному порядку) виборів, коли вона переслідує законну діяльність опозиції щодо критики влади та її законну діяльність спрямовану на ненасильницьку законну зміну влади, коли влада обмежує свободу слова і, таким чином, обмежує доступ народу до інформації яка дозволить СУВЕРЕНУ - народу прийняти вільне рішення щодо того хто повинен бути при владі, або і просто коли влада фальсифікує вибори? Що робити у такому випадку?
Конституція України, на відміну від Декларації прав людини і громадянина відповіді на це питання не дає.
У предметі конституційного права є важливий і обємний розділ присвячений гарантіям та механізмам захисту Конституції та, відповідно, конституційних прав і свобод. Автор і сам трошки працював над питаннями цього розділу.
Я широко не буду заглиблюватись у цю тематику так як вийде ціла стаття а не форумний постинг, але лише зазначу, що існуюча література описує багато "механізмів" які охороняють Конституцію від правопорушень з боку громадян, чи окремих владних органів.
Проте щодо питання, а що ж слугує гарантією захисту Конституції від влади (мається на увазі не від правопорушень з боку окремих структур, чи тим паче чиновників) - а саме від влади як структури, як "комлексу", що забажав узурпувати всю владу в країні перебравши її у руки даної структури, то автор прийшов до висновку, що проти такої узурпації існує лише одна єдина гарантія - право народу і можливість застосувати насилля та скинути "узурпатора".
Інших механізмів, за виключенням хіба що зовнішнього втручання та "подобріння" тиранів (як Піночет), просто не існує в природі.
Таким чином, з проведеного розгляду ми можемо зробити один висновок, що підставою (і то єдиною), яка дає народу право застосувати насилля і шляхом насилля змінити владу - є дії влади, що обмежують право народу змінити її законними ненасильницькими методами.
І це логічно зрозуміло. До тих пір поки влада не обмежує законні ненасильницькі методи її зміщення і буть хто, хто бажає її змінити має можливість здійснити це законним ненасильницьким шляхом, якщо звичайно народ його підтримає (в іншому випадку не отримавши мандат єдиного суверена - народу він не має на це право), підстав для застосування насилля для зміщення влади немає. (Подобається вона вам чи не подобається).
Проте коли влада ліквідувала чи обмежує такі права і можливості, то іншого способу "вплинути на неї" крім насильства не залишається (адже ненасильницькі можливості, механізми ліквідовані чи обмежені).
Таке право, на думку автора, повинно бути конституційно визначено і передбачено. В такому випадку дії народу будуть не тільки виправдані, але і правові.
Адже сьогодні, згідно існуючої Конституції, якщо в Україні хтось узурпує владу, то насильницькі дії народу (повстання) проти такої влади (узурпатора) будуть як кримінальним злочином так і незаконними з точки зору конституційного права.
Звичайно, автор розуміє, що якщо хтось таки узурпує владу, то боротьба з ним буде визначатись, в першу чергу не нормами права, а існуючою громадянською свідомістю народу та ростановкою політичних сил. Проте конституційне правове визначення права народу на насильну зміну влади, якщо вона перетворилась в узурпаторську, слугувало б як застереженням для влади, так і "козиром" у руках влади, яка могла б "бити" ним опозицію, що закликає народ до насильницьких дій, якщо конституційних підстав для них немає.

Відповіді

  • 2004.07.04 | KE

    Никогда не говорите от лица всего народа!

    говорите исключительно от собственного, в случае, если с Вами согласны 1000 человек, говорите и от их лица. Когда 100 000 от их лица.

    А пока, все потуги говорят о том, что Вы боитесь, поражения Ющенко и предлагаете маргинальному меньшинству подумать о насильственном свержении власти, назвав себя народом и говоря от лица всех.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2004.07.05 | дідусь

      Re: Никогда не говорите от лица всего народа!

      Пане "Ке", я висловлював лише свою особисту думку.
      Мене це питання цікавить, як сугубо теоретичне.
      Прихильником Ющенка не являюсь, а навіть навпаки.
      Так все таки, Ви щось маєте проти такого права і які помилки я допустив обгрунтовуючи його?

      Щодо мого суржика то вимушений визнати, що гріх таки маю. Як говорив Вініпух - каліграфія у мене добра, але кульгає, оце так у мене із чистотою мови.

      Щодо умов настання "права на насильство", то я саме і обгрунтовую необхідність конституційного визначення такого права і умов його настання, щоб це було як пересторогою для влади, так і опозицію утримувало б від "соблазнів".
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2004.07.05 | KE

        Ну, если так, то посмотрите на это

        с другой точки зрения.

        Кто Вам больше не нравится? Ленин или Пиночет? Ну, не важно. Представьте себе, что тот из них, кто Вам больше не нравится, использует любое разрешение на применение силы, для захвата власти. Представили? а теперь, давайте не будем давать, даже теоретической возможности применения насилия, для решения политических проблем.

        Одно могу напомнить Вам точно, существует понятие "самозащита" или "необходимая оборона". Суть этого понятия проста, Вы можете ОБОРОНЯТЬСЯ от посягательств на Вашу жизнь, честь, достоинство. То же самое по отношению к близким себе людям. НО, НО, НО, только методами, которые в состоянии, по Вашему усмотрению, а затем, по смотрению СУДА, предотвратят действия, против которых направлена Ваша самооборона, но не более, чем возможные последствия от действий, от которых Вы защищаетесь.

        Примеры:
        если на Вас напали хулиганы, с целью ограбить и физически, либо численно, они могут это сделать, Вы можете защитить себя, насильственным методом. Короче, надавать им по голове.
        Если один из них, был вооружен, чем-либо, что могло бы Вас убить или сильно покалечить, ВЫ можете убить этого НАПАДАЮЩЕГО.

        То же и с властью. Если ВЫ в состоянии доказать, что действия чиновника могут привести к трагическим последствиям, а ничего другого. кроме как дать ему по голове, Вы знаете, что на него не действует, ВЫ можете это сделать.

        Например:
        если Ваш участковый врач (мент участковый), по причине собственных, меркантильных или даже хулиганских побуждений, будет Вас отправлять, не правомерно в ЛТП и выписывать все документы, которые касаются этого насилия над Вами, ВЫ бить его не должны, ВЫ должны обратиться в вышестоящие инстанции. НО, если уже все против Вас выписаны все документы и Вы, надавав ему по голове, заставите признать свою неправоту, а потом, сможете объяснить Ваш поступок обычной защитой от рабства, то я уверен, что средний суд, не купленный, оправдает Вас.

        Исходя из всего, что я написал, Вы должны очень внимательно подходить к вопросу о самообороне, защите своей жизни, чести и достоинства и помнить, что Ваши доказательства, должны иметь место и быть, доказуемыми.

        (нарываюсь на -1) :)

        Вот, на пример:
        Ющенко выпустил из СИЗО несколько ублюдков, которые атаковали стариков - коммунистов и поли их бензином бегали вокруг с горящими предметами. Понятно, что Ющенко, нарушил все моральные нормы и даже превысил свою власть. Понятно так же, что так как эти молодчики являлась угрозой для общества, то защитить их от тюрьмы могло лишь принудительное лечение. Является ли дело Ющенко наказуемым? Безусловно, но бить его и убивать УЖЕ не за что, так как действие по выпусканию ублюдков из СИЗО было уже произведено. А имел ли кто либо право, насильственно не дать Ющенко выпустить дегенератов из СИЗО, до самого факта произошедшего? Да. Имел. Но, не убивая, так как прямой зависимости к чьему либо летальному исходу действия Ющенко привести не могли, на тот момент.

        а далее, смотрите сами. Границы обороны существуют и ничего нового в этом привносить, я уверен, смысла не имеет.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2004.07.05 | KE

          за -1 спасибо, а почему "агитпром"? Тут "троль" в чистом виде(-)

        • 2004.07.05 | Предсказамус

          Хорошо, что коровы не летают...

          KE пише:
          > Например:
          > если Ваш участковый врач (мент участковый), по причине собственных, меркантильных или даже хулиганских побуждений, будет Вас отправлять, не правомерно в ЛТП и выписывать все документы, которые касаются этого насилия над Вами, ВЫ бить его не должны, ВЫ должны обратиться в вышестоящие инстанции. НО, если уже все против Вас выписаны все документы и Вы, надавав ему по голове, заставите признать свою неправоту, а потом, сможете объяснить Ваш поступок обычной защитой от рабства, то я уверен, что средний суд, не купленный, оправдает Вас.
          Все-таки здорово, что Вы не практикуете, как адвокат...
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2004.07.05 | KE

            О, видите, Дедуля, Прус не оправдал бы :) (-)

        • 2004.07.05 | дiдусь

          Re: Ну, если так, то посмотрите на это

          Представили? а теперь, давайте не будем давать, даже теоретической возможности применения насилия, для решения политических проблем.

          Пане КЕ, я не прихильник насилля, навiть дуже навпаки.
          Проте, в руслi розглянутого i вами, не вважаю, що хтось може позбавити мене теоретичного чи практичного права на самозахист.
          Це ж саме можна сказати i про право народу на замозахист вiд узурпацii.
          Звичайно, при цьому сам самозахист не повинен бути ширмою для узурпацii.
          Реально питання застосування насилля вирышуэться у вiдповiдностi iз реальним спiввiдношенням полiтичних сил та свiтоглядом свiдомiстю як полiтикiв так i народу (правда народ може бути досить аполiтичним).
          Тому конституцiйне затвердження i чiтке визначення такого права i умов слугувало б формуванню вiдповыдно] правосвiдомостi як у полiтикiв так i у громадян.
    • 2004.07.05 | пан Roller

      Re:Ющенко уже забздел. (-)

      KE пише:
      > говорите исключительно от собственного, в случае, если с Вами согласны 1000 человек, говорите и от их лица. Когда 100 000 от их лица.
      >
      > А пока, все потуги говорят о том, что Вы боитесь, поражения Ющенко и предлагаете маргинальному меньшинству подумать о насильственном свержении власти, назвав себя народом и говоря от лица всех.
  • 2004.07.04 | otar

    не згідно конституції, а згідно З конституцією :/

    Звільніться від русо-бюрократизмів, і буде вам щастя.
    І як визначити, чи хтось узурпував владу? Ви вважаєте, що вони узурпували, а хтось - що ні...
  • 2004.07.04 | tesaurus

    не тупик, а глухий кут! (-)



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".