МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Чи вплине верховна влада на владу місцеву?

07/09/2004 | Майдан-ІНФОРМ
Масова роздача землі (в тому числі не членам територіальної громади) у місті Ірпені та особливо в селищі Бучі набули неабиякого резонансу, що призвело до прибуття до Бучанського виконкому комісії з числа працівників Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин і Державного комітету України по земельних ресурсах для перевірки законності прийняття рішення “Про віднесення земель Ірпінського регіону, які обслуговує Бучанська лісогосподарська установа Київського обласного житлово-комунального управління до земель житлової та громадської забудови”, прийнятого Бучанською селищною радою 25 червня 2002 року за №71/1-4-XXIV та Ірпінською міською радою 27 червня 2002 року за №49-3- XXIV, наслідком чого стала масова роздача земельних ділянок у лісовій зоні та варварського нищення лісів курортної зони навколо Києва.

Перевірка почалася з інциденту біля вхідних дверей кабінету Бучанського селищного голови Анатолія Федорука, який категорично відмовився пускати до кабінету представників територіальної громади, за скаргою яких і приїхала ця перевірка, та вирішив позмагатися у перетягуванні дверей з Мирославою Свистович, помічником-консультантом народного депутата України Євгена Жовтяка, який обраний до Верховної Ради від округу, до якого входить Буча,. Чоловіча сила перемогла, і пан голова зачинив двері на ключ, але ситуацію врятувало те, що один з членів комісії, представник Держкомзему, запізнився й почав голосно стукати, щоб його впустили. Коли селищний голова змушений був відчинити, разом з представником Держкомзему до кабінету вдалося зайти і членам територіальної громади-авторам скарги на дії Бучанської селищної та Ірпінської міської рад.

Анатолій Федорук почав вимагати, щоб члени територіальної громади покинули кабінет. Ті, натомість, вимагали, щоб перевірка проводилася у їх присутності. Коли ж до вимог селищного голови стали приєднуватися деякі члени комісії, громадяни-скаржники заявили, що їх з кабінету зможуть виставити лише з міліцією та й то, застосовуючи фізичну силу. Також вони попередили, що зараз повідомлять про те, що відбувається, на сайт “Майдан”, і тоді вдалося досягти компромісу, що від скаржників залишиться одна особа. Скаржники вирішили, що це буде Мирослава Свистович.

Коли розмова зайшла про те, щоб показати на карті місця, де масово роздаються земельні ділянки і здійснюється вирубка лісу, за наполяганням М. Свистович до кабінету запросили голову Бучанського представництва блоку “За чесну владу” Віктора Бархоленка, який запропонував вивчити це питання не по карті, а з виїздом на місце, на що й погодилась комісія.

Діставши у кількох місцях підтвердження фактів, які були вказані у скарзі членів територіальної громади, комісія повернулася назад до селищної ради, приступивши до вивчення відповідної документації. Не зважаючи на те, що виконкомівського юриста Ігоря Бартківа неодноразово посилали за списками заяв громадян про надання земельних ділянок (за словами селищного голови цей список складається з 1600 осіб), комісія так і не побачила цього списку, а також виявила, що по цих заявах не ведеться окремого журналу реєстрації. Було виявлено чимало випадків, коли земельна ділянка спочатку видавалася в натурі, а потім це закріплювалося відповідним рішенням селищної ради, і між цими діями могло пройти кілька місяців.

Бучанські чиновники не змогли відповісти на багато питань та підтвердити свої слова документами, і врешті решт Ігор Бартків шокував комісію тим, що запропонував перевіряючим звертатися до бучанської влади з письмовими запитами, які будуть розглянуті у відповідний термін, і на які буде надана письмова відповідь.

Члени комісії зауважили, що переведення земель з однієї категорії в іншу лежить за межами компетенції селищної ради і поцікавилися підставами для прийняття цього рішення, попросивши показати їм генеральний план планування та забудови селища Бучі, оскільки малюнок земельної ділянки при її наданні має становити собою витяг з генерального чи опорного плану. Такого плану не виявилося, а коли на пояснення бучанських чиновників, що такий план найближчим часом лише буде замовлений відповідним проектним установам, перевіряючі попросили надати останній план чи документ, за яким здійснювалася забудова селища. На це головний архітектор Бучанської селищної ради Валентина Ткаченко згадала, що такий план, датований чи то 1983-м, чи то 1988-м роком, начебто висить на стіні кабінету головного архітектора міста Ірпеня, куди й направилася комісія.

Однак, і це нікого не здивувало, головного архітектора Ірпеня Цибенка (як і плану) на місці не виявилося, і до від’їзду комісії ніхто не зміг його знайти. Як не змогли знайти і начальника відділу земельних ресурсів Ірпінського міськвиконкому Шульгу. Перевіривши виконкомівську звітність комісія виявила, що землі запасу Бучанської селищної ради у 2002 році були відсутні як такі, а за 2003 рік складали лише 10 гектарів. В графі лісовий фонд було зафіксовано показник, вартий Книги рекордів Гіннеса, оскільки за рік (з 2002-го по 2003 рік) лісовий фонд, не зважаючи на масову вирубку та практичну відсутність нових насаджень, збільшився на 100 гектарів. Таких темпів росту дерев науці до цього часу не було відомо, і перевіряючим пояснили, що лісовий фонд збільшився за рахунок розширення меж селища. Та виявилося, що межі селища взагалі не встановлені і ніким не затверджувалися.

Комісія попросила працівника відділу земельних ресурсів Ірпінського міськвиконкому та головного архітектора Бучанської селищної ради знайти щодо тих багатьох рішень, які вони від копіювали під час перебування в Бучі, хоча б один документ, в якому було б вказано, з яких саме угідь була надана земельна ділянка, як того вимагає законодавство. Але жодного такого документу представлено не було.

При перевірці звітів, які налає Буча Ірпеню виявилось, що всі ці рішення про виділення земельних ділянок оформлялися з грубими порушеннями Земельного кодексу, зокрема не було, наприклад, вказано, з яких саме угідь надається земельна ділянка, а також в жодному рішенні про надання земельної ділянки не було висновків землевпорядної експертизи, яка є обов’язковою при виділенні земельної ділянки.

Комісія просто вжахнулася, коли та сама ділянка в різних звітах і навіть в одному пакеті документів на її відведення відносилася до різних угідь. Вражені некомпетентністю працівників місцевої влади, члени комісії заявили, що ставитимуть питання про перегляд їхніх ліцензій.

Представники Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин і Державного комітету України по земельних ресурсах повезли з собою чимало відкопійованої документації для подальшого вивчення і повідомили членів територіальної громади, що готуватимуть матеріали для подання до генеральної прокуратури.

Тепер скаржники з нетерпінням очікують подальших кроків, оскільки цього року на День Конституції один з членів комісії (не будемо поки що називати його прізвища), який найбільш ретельно брав участь у перевірці, був помічений при огляді земельних ділянок у лісовій зоні селища Бучі та розпитував мешканців вулиці Малиновського щодо існування діючих газових та водних комунікацій в цьому районі (чи не з метою вибору земельної ділянки для власних потреб?). Цей візит поставив перед скаржниками дилему: “Чи не розігрувався перед членами територіальної громади черговий фарс під назвою “Перевірка”, і чи не призведе таким чином їх тривала боротьба за збереження лісу та прозорість і справедливість виділення земельних ділянок, до погіршення ситуації, коли в якості відкупного ще з більшим ентузіазмом будуть надані під будівництво додаткові землі лісового фонду. У всякому чимало працівників прокуратури, суду та інших контролюючих державних служб після перевірок отримали земельні ділянки у Лісовій Бучі. І чи не тому Бучанський селищний голова, не дивлячись на неодноразові вимоги членів територіальної громади, і досі не оприлюднив списки тих, хто отримав за роки його правління земельні ділянки?

Відповіді на ці питання дасть подальша робота вищезазначених осіб з числа комісії, чиї прізвища є в архіві Майдану. При опублікуванні результатів роботи комісії ці прізвища будуть оприлюднені поіменно.

Сподіваємось, що Комітет Верховної Ради, очолюваний відомим народним депутатом з фракції блоку Віктора Ющенка “Наша Україна” Іваном Томичем, не дозволить спустити цю справу на гальмах, тим більше, що на минулих виборах блок “Наша Україна” по Бучі не лише зайняв перше місце з 33,61% голосів (на другому місці по Бучі був блок Юлії Тимошенко з 13,12%), але й значно випередив середній показник “Нашої України” як по Київській області (на 7,83%), так і в цілому по Україні (10,04%), навіть обігнавши в цьому Київ (на 5,56%), чого раніше ніколи не було. Такий успіх опозиції пояснюється саме тим, що її представники в 95-му виборчому окрузі надають пріоритет не політичній агітації, вирішенню важливих проблем місцевого значення, які зачіпають інтереси мешканців регіону, саме в період між виборами.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".